Polskie Góry Opawskie – polecam

”Góry Opawskie – jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. Rozległe panoramy, malownicze przełomy rzek i potoków, ciekawe skały, a także unikatowe pozostałości górnictwa złota stanowią atrakcje tego regionu. Ciekawostką są tu także dawne kamieniołomy, często wypełnione wodą, a swoistego piękna górom dodają wspaniałe lasy, obfitujące w grzyby i jagody. Góry Opawskie, w niektórych swoich zakątkach są prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Walory krajobrazowe, łagodny klimat, szlaki turystyczne o zróżnicowanej trudności ich pokonywania, a także ciekawe zabytki sprawiły, że ten niewielki przygraniczny obszar nazwano przed laty Perłą Ziemi Opolskiej…”

[I]Dużą zaletą szlaków turystycznych jest znaczne zróżnicowanie ich trudności. Dzięki temu jedne z nich może przejść dziadek z babcią i wnuczętami, inne doświadczony, wytrawny turysta. Na terenie Gór Opawskich Wytyczono cztery szlaki turystyczne: czerwony, żółty, niebieski i zielony.

Szlak czerwony należy do najstarszych w tym regionie. Prowadzi z Prudnika do Głuchołaz i umożliwia poznanie największych atrakcji Gór Opawskich. Można go przebyć w ciągu jednego dnia (9-10 godzin).

Trasa 1 z Pokrzywnej do Prudnika przez Dębowiec, znaki czerwone, 15,2 km, suma podejść 260m. (Ą 320m.), 4.10 g. (Ą 4,15 g).
Ten jedyny znakowany szlak we wschodniej części Gór Opawskich istnieje od 1900 r. Obecna trasa wytyczona została w latach 80 naszego wieku. Rozpoczyna się przy kempingu położonym w pobliżu kąpieliska w Pokrzywnej i prowadzi przez Trzebieszów, Nową Wieś, wzgórze Długota (457 m), Dębowiec, Żabie Oczko, szczyt Kobylicy (395m) i klasztor oo Franciszkanów do Prudnika. Na trasie: czynne kamieniołomy, pomnik Josefa von Eichendorffa i kapliczki. Z kilku miejsc roztaczają się ciekawe widoki na Trzebinę, Lipową i Vysoką w Czechach. Zobaczyć można też panoramę Płaskowyżu Głubczyckiego i Górę Świętej Anny.

Trasa 2 z Biskupiej Kopy do Pokrzywnej przez Srebrną Kopę i Zamkową Górę, znaki czerwone, 7,1 km, suma podjeść 155 m (Ą 720 m.), 2,05 g. (Ą 2,40 g.).
Trasa istniała już w latach 90 XIX w. Obecnie biegnie najwyższym grzbietem Gór Opawskich.. Rozpoczyna się przy wieży widokowej na Biskupiej Kopie i prowadzi wzdłuż polsko-czeskiej granicy na szczyt Srebrnej Kopy (785 m.). Dalej biegnie Złodziejską Ścieżką przez przełęcz Pod Zamkową Górą (Srebrną 508 m.) na szczyt Zamkowej Góry (571 m.), a stamtąd przez Szyndzielową Kopę (533 m.) schodzi w kierunku Pokrzywnej. Na trasie spotkać można resztki starego schroniska, wały dawnego zamku oraz wspaniałe widoki na Zlatohorską vrchovinę. Zimą zaś ze szczytu Zamkowej Góry roztacza się widok na Biskupią Kopę, Przełęcz pod Kopą i Pasterską Górę.

Trasa 3 z Biskupiej Kopy do Jarnołtówka przez Grzebień, znaki czerwone, 4,4 km, suma podejść 0m. (Ą535 m.), 1,10 g. (Ą 1,55 g).
Trasa prowadzi starą Grzebieniową Ścieżką. Jest najkrótszym i najbardziej stromym zejściem z Biskupiej Kopy. Swój początek ma przy wieży widokowej na szczycie góry i dalej prowadzi wzdłuż granicy państwa stromymi ścieżkami Grzebienia przez Bolkową Dolinę do Jarnołtówka. Na trasie sporo miejsc, z których roztaczają się widoki, m. innymi na wioski Szybowice i Nowy Las oraz wzniesienia Czapkę (440m), Górę Chrobrego (543 m) i Kopę Biskupią. Ciekawostką trasy są dwa duże mrowiska usytuowane w okolicach zarośniętego wyrębu zwanego Sercówką.

Trasa 4 z Jarnołtówka do Głuchołaz przez Górę Chrobrego znaki czerwone, 10,9 km, suma podejść 260 m. (Ą 320 m.), 3 g. (Ą 3,25 g.).
Niegdyś prowadził tędy czerwono-zielony szlak, który przez cały grzbiet Góry Chrobrego dochodził do Rejviz, znanej czeskiej miejscowości turystycznej. Dziś trasa ta pozwala poznać okolice Głuchołaz. Rozpoczyna się od przystanku autobusowego w Jarnołtowku i prowadzi przez maleńką wioskę Skowronków, szczyt Tylnej Kopy (535m.), Siodło (502 m.), Górę Chrobrego, a stąd w dół do Głuchołaz Zdroju. Na trasie zgliszcza Domu Wycieczkowego i kapliczki Drogi Krzyżowej, a także rozległe widoki na okolice Zlatych Hor i Kopę Biskupią.[/I]

1 odpowiedzi na pytanie: Polskie Góry Opawskie – polecam

  1. Żółtym kolorem oznakowano dwa szlaki w Górach Opawskich.: najdogodniejszą drogę na Biskupią Kopę oraz najciekawszy szlak okolic Głuchołaz.

    Trasa 5 z Pokrzywnej do schroniska Pod Kopą Biskupią, znaki żółte, 7,6 km, suma podejść 485 m. (Ą 20 m.), 2,25 g. (Ą 2 g.).
    Tędy zwykle wchodzi się po raz pierwszy na Kopę Biskupią. Szlak został oznakowany w latach 20 naszego wieku. Rozpoczyna się na parkingu przy kąpielisku w Pokrzywnej i prowadzi łagodnym stokiem Szyndzielowej Kopy (533), Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą (Srebrną, 508 m.), Złodziejską Ścieżkę, Przełęcz pod Kopą (Mokra 711 m.) do schroniska. Na trasie rezerwat przyrody Cicha Kotlina i dawna leśniczówka Na Anusi.

    Trasa 6 z Jarnołtówka do schroniska Pod Kopą Biskupią przez Bukową Górę, znaki żółte, 5 km, suma podejść 465 m. ( Ą 55 ), 2 g. (Ą 1,35 g.). Tą bardzo malowniczą trasą prowadziło najstarsze wejście na Biskupią Kopę z Pokrzywnej. Obecnie trasa rozpoczyna się przy przystanku autobusowym w Jarnołtówku i prowadzi obok sanatorium Ziemowit, Gwarkowych Skał przez Bukową Górę (507 m.), Rozdroże Pod Piekiełkiem, Przełęcz Pod Pasterką (460m), Dolinę Bystrego Potoku, Kapliczkę – do schroniska. Na trasie piękne widoki, polany, doliny górskich potoków, wspaniałe lasy i bory.

    Trasa 7 z Głuchołaz na Przednią Kopę przez Raj i z powrotem, znaki żółte, 5,8 km, suma podejść 215 m. ( Ą 215m.), 1,45 g. (Ą 1,50 g).
    Jest to najciekawszy szlak okolic Głuchołaz biegnący wśród miejsc, gdzie dawniej wydobywano złoto, niestety mocno uszkodzony podczas powodzi, zwłaszcza w początkowym odcinku. Rozpoczyna się “Pod Amorkiem” i prowadzi w kierunku Groty Góralskiej i Źródła Żegnalce (miejsca zniszczone, czekają na odbudowę). Dalej trasa biegnie obok “Chatki Myśliwskiej” dawnej zabudowy uzdrowiskowej. Kręty wąwóz na trasie to miejsce, gdzie ongiś wydobywano złoto. Szlak dochodzi do kapliczki Św. Anny i zgliszcz domu wycieczkowego.

    Niebiesko oznakowane zostały trzy trasy: dwie prowadzące z Jarnołtówka do Pokrzywnej i jedna w okolicach Głuchołaz.

    Trasa 8 z Jarnołtówka do Pokrzywnej przez Olszak, znaki niebieskie, 5 km, suma podejść 205 m. ( Ą 215 m. ), 1,35 g. (Ą 1,35 g.).
    Wzdłuż szlaku biegnie ścieżka przyrodnicza. Trasa rozpoczyna się na przystanku autobusowym w Jarnołtówku i prowadzi przez skały Karolinki (425 m.), Kazalnicę, Olszak (453 m.) na kemping w Pokrzywnej. Na trasie ciekawe widoki na kamieniołom i okolice Głuchołaz oraz Biskupią Kopę.

    Trasa 9 z Pokrzywnej do Jarnołtówka przez Gwarkową Perć, znaki niebieskie, 5,3 km suma podejść 180 m. (Ą145 m.), 1.35 g. (Ą 1,35 g.).
    Na trasie wspinaczka po skałkach i drabince dawnej kopalni łupków. Wędrówkę rozpoczynamy od kempingu w Pokrzywnej. Dalej trasa prowadzi szlakiem czerwonym i żółtym do parkingu przy kąpielisku, potem przez Olszak, Saperską Drogę, Dolinę Złotego Potoku obok dawnej skoczni narciarskiej i Gwarkową Perć dochodzimy do Jarnołtówka. Na trasie dawne wyrobiska złota, kamieniołom a także piękny widok na Górę Parkową i Rychlebské Hory.

    Trasa 10 z Głuchołaz na Przełęcz Siodło drogą Krzyżową i z powrotem Drogą Górną Świńską. Znaki niebieskie, 7,3 km, suma podejść 230 m. (Ą 230m), 2,25 g. (Ą 2,20 g.).
    Szlak spacerowy oznakowany w latach 70. Prowadzi “spod Amorka” przez rezerwat przyrody Las Bukowy i Górną Świńską Drogę dalej wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej do punktu wyjścia. Na trasie ogromne kopce mrowisk.
    Skośny zielony pas na białym tle to oznakowanie jednej trasy prowadzącej na Biskupią Kopę.

    Trasa 11 z Pokrzywnej na Biskupią Kopę Doliną Bystrego Potoku. Jest to najstarszy szlak Gór Opawskich (II połowa XIX w.) mający duże walory przyrodnicze.
    Rozpoczyna się przy Kempingu w Pokrzywnej i prowadzi przez piękne lasy rezerwatu Cicha Kotlina, Kapliczkę do schroniska Pod Kopą Biskupią i dalej na szczyt góry. Trasę z uwagi na przyrodnicze walory Doliny Bystrego Potoku wyznakowano jako naukową ścieżkę przyrodniczą.

    Znasz odpowiedź na pytanie: Polskie Góry Opawskie – polecam

    Dodaj komentarz

    Angina u dwulatka

    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

    Czytaj dalej →

    Mozarella w ciąży

    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

    Czytaj dalej →

    Ile kosztuje żłobek?

    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

    Czytaj dalej →

    Dziewczyny po cc – dreny

    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

    Czytaj dalej →

    Meskie imie miedzynarodowe.

    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

    Czytaj dalej →

    Wielotorbielowatość nerek

    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

    Czytaj dalej →

    Ruchome kolano

    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general