praca , czy mozna zwolnic??

moja kuzynka, niespodziewanie czyli z przypadku zaszla w ciaze, pracuje a wlasciwie pracowala na umowe o prace na czas nieokreslony, w zeszlym tyg dostala zwolnienie (nie z powodu ciazy, nikt w pracy nie wiedzial ze zaszla) , byla wtedy w 4-5tyg ciazy, i teraz moje pyt – czy jezeli doniesie zaswiadczenie o byciu w ciazy to pracodawca nie bedzie jej mogl zwolnic, czy bedzie z powodu nie ukonczenia przez nia 3 miesiaca ciazy, ona jest w kropce bo kazdy mowi co innego, a wiem ze sa tu sprytne dziewczyny dlatego w jej imieniu zadaje to pyt.
Serdeczne dzieki za odpowiedzi.

pozdrawiam
ZUZIA i (21.10.2003) FASOLCIA

8 odpowiedzi na pytanie: praca , czy mozna zwolnic??

 1. Re: praca, czy mozna zwolnic??

  IMHO musi być w conajmniej trzecim miesiącu. Ale na 100% pewności nie mam. Sprawdze w kodeksie pracy, jak znajde coś innego na ten temat, to dam znać.
  Pozdrawiam gorąco

  Edyta

  • Re: praca, czy mozna zwolnic??

   Niestety kobieta w ciąży jest chroniona (nie może zostać zwolniona) dopiero po 3 miesiącu ciąży.

   serdecznie pozdrawiam
   Krzysiek
   mąż Agnieszki
   tatuś Dawidka (17-03-2003)

   • Re: praca, czy mozna zwolnic??

    A jednak się myliłam. Myślę, że ten link [/url] (pytanie 3) może pomóc wyjaśnić pewne kwestie
    Pozdrawiam

    Edyta

    • Re: praca, czy mozna zwolnic??

     Jesli miala umowe na czas nieokreslony to jest chroniona od samego poczatku ciazy!!! Na 100% – wiem to z autopsji! Krzysiek mialby racje, gdyby umowa zawarta byla na czas okreslony lub probny – wtedy ciezarna jest chroniona od 3 miesiaca.
     Zuzia, jesli tak jak piszesz, Twoja kuzynka rzeczywiscie miala umowe na czas nieokreslony, niech doniesie zaswiadczenie – na pewno nie moga jej zwolnic.
     Zycze powodzenia! Serdecznie pozdrawiam!

     doris i Fasolka (5-10-03 – 13-10-03)

     • Re: praca, czy mozna zwolnic??

      W tym wypadku jest ona chroniona od samego poczatku ciazy!

      [Zobacz stronę]

      • Re: praca, czy mozna zwolnic??

       Fakt, przepraszam z wprowadzenie w błąd ale wynikło to z sytuacji w jakiej była moja żona – pracowała na czas określony. Pogrzebałem troszkę w kodeksie pracy :

       USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r.
       Kodeks pracy.
       (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152 oraz z 2000 r. Nr 19, poz. 239 i Nr 43 poz. 489)

       DZIAŁ ÓSMY
       OCHRONA PRACY KOBIET

       Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

       § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

       § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

       § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

       serdecznie pozdrawiam
       Krzysiek
       mąż Agnieszki
       tatuś Dawidka (17-03-2003)

       • Re: praca, czy mozna zwolnic??

        Pracodawca musi cofnąc wypowiedzenie, to pewne. pracuje w kadrach i też juz cofalysmy wypowiedzenia. Zawsze zresztą mozecie zadzwonic do Panstwowej Inspekcji Pracy tam zasiegnąć jezyka.
        Pozdrawiam,
        beata i filip 28,07,03

        • Re: praca, czy mozna zwolnic??

         Jest chroniona od początku ciąży! Na szczęście miała umowę na czas nieokreślony!

         Kamelia i Junior (-ka)
         (14.10.2003)

         Znasz odpowiedź na pytanie: praca , czy mozna zwolnic??

         Dodaj komentarz

         Mozarella w ciąży

         Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

         Czytaj dalej →

         Ile kosztuje żłobek?

         Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

         Czytaj dalej →

         Dziewczyny po cc – dreny

         Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

         Czytaj dalej →

         Meskie imie miedzynarodowe.

         Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

         Czytaj dalej →

         Wielotorbielowatość nerek

         W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

         Czytaj dalej →

         Ruchome kolano

         Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

         Czytaj dalej →
         Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
         Logo
         Enable registration in settings - general