PROVERA

Cześć, chciałabym się dowiedzieć od was coś na temat tabletek provera, dostałam je na wywołanie owu, nigdzie nie moge nic znaleść na ich temat. Chciałabym się coś o nich dowiedzieć, jak się czułyście po nich, jakie skutki dają. Jeśli możecie, to napiszcie coś.

2 odpowiedzi na pytanie: PROVERA

Dodane ponad rok temu,

Re: PROVERA

Skład
1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg octanu medroksyprogesteronu.

Działanie
Syntetyczna pochodna progesteronu, o silniejszym od niego działaniu gestagennym, pozbawiona działania androgennego. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega hydrolizie, wydala się z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania
Niewydolność ciałka żółtego. Wtórny brak miesiączki. Czynnościowe krwawienia maciczne spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (po wykluczeniu przyczyn organicznych), zespół przedmiesiączkowy, krwawienia nieregularne.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na medroksyprogesteron. Ciąża lub podejrzenie ciąży. Choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby naczyń krwionośnych. Ostre i przewlekłe choroby wątroby. Włókniaki i mięśniaki macicy. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii, poronienie niedokonane. Wczesny rak sutka.

Działanie niepożądane
Nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, stany depresyjne, napady migreny, osłabienie, spadek libido. Plamienia i krwawienia (zazwyczaj na początku leczenia). Uszkodzenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, zaburzenia gospodarki lipidowej, nietolerancja glukozy, obrzęki wynikające z retencji sodu. Aktywacja układu krzepnięcia i zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.

Interakcje
Leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby, takie jak barbiturany, hydantoina, karbamazepina, meprobamat, fenylbutazon czy rifampicyna mogą zmieniać metabolizm hormonów. Lek może powodować zwiększenie zapotrzebowania na doustne leki przeciwcukrzycowe i insulinę. Równoczesne stosowanie leków nasilających retencję płynów może powodować niewydolność krążenia.

Dawkowanie
W pierwotnym i wtórnym braku miesiączki oraz w okresie pomenopauzalnym: doustnie 2,5-10 mg dziennie od 16 do 25 dnia cyklu, łącznie z estrogenami. Czynnościowe krwawienia maciczne: 5-10 mg dziennie przez 5-10 dni, rozpoczynając od 16 lub 21 dnia cyklu.

Dodane ponad rok temu,

Re: PROVERA

Osobiście nie przyjmowałam tego leku ale z tego co wiem to PROVERA powoduje:

1.) podwyższenie podstawowej
temperatury ciała,
2.) uniemożliwia rozpoznanie skoku temperatury,
3.) zmienia charakter śluzu – na śluz
o cechach niepłodnych,
4.) może wpływać na zachowanie się
szyjki macicy, powodując cechy
nieplodności,
5.) może utrudniać rozpoznanie
odbytego jajeczkowania, dlatego
w przypadku leczenia zbyt
obfitych krwawień
miesiączkowych należałoby za
zgodą lekarza stosować je dopiero
po rozpoznanej owulacji i
przyjmować tylko w fazie
lutealnej.

Może wywoływać:
– hamowanie jajeczkowania
– zatrzymanie miesiączkowania,
– krwawienia śródcykliczne

Pozdrawiam

Wiki

Znasz odpowiedź na pytanie: PROVERA?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jedno- i dwulatki
recepta na szczęście
Być może moje pytanie zabrzmi banalnie, ale ja już od dłuższego czasu zastanawiam się czy takowa istnieje... Ostatnio niestety dość często zachowuję się jak ostatnia zołza, jestem zła i naburmuszona,
Czytaj dalej
Polecam
wózek hauck cruiser
czy ktoś użytkuje ten wózek? wygląda ciekawie i jets niedrogi. proszę o opinie. Iza, Karolek (04.03.2004) i Majunia (5.10.2005)
Czytaj dalej