Przeciwciała – jak to jest???

Jak to dokładnie jest z tymi przeciwciałami??? Proszę uświadomcie mnie! Cały czas myślałam, że bada się je tylko w sytuacji konfliktu serologicznego między rodzicami. Moja – nowa – ginka przepisała mi takie badania, są już wyniki, nie widziałam ich na oczy, ale brat je odebrał i mówi, że przeciwciała wyglądają beznadziejnie i że muszę zrobić bardzo szczegółowe badanie w stacji krwiodawstwa. Oczywiście już panikuję, myślalam, że to mnie nie dotyczy (ja mam grupę krwi A+, a mąż 0-). Co to może być za dziwioląg??? O co tu chodzi?!?!

Kasia z lwiątkiem 06.08.04

4 odpowiedzi na pytanie: Przeciwciała – jak to jest???

lilianka Dodane ponad rok temu,

Re: Przeciwciała – jak to jest???

A jakie to były badania? Pamiętasz może nazwę? Czy nie przypadkiem badanie PTA (obecność przeciwciał antyerytrocytarnych)?


lilianka

aborka Dodane ponad rok temu,

Re: Przeciwciała – jak to jest???

zawsze jak sie bada grupe krwi bada sie obecnosc przeciwciał. Grupy krwi główne to A, B, AB i 0. kazdy ma we krwi przeciwciała na antygeny przeciwne czyli grupa A ma przicwciała anyty B i jakby takiej osobie podano taką krew to krwinki by sie rozpadły albo pozlepiały (ogólnie wstrząs dla organizmu). te przeciwciała są u kazdego juz od 6 miesiąca życia. dlatego wazne jest zeby dobierac krew zgodną.
Ale na komórkach są tez inne białka. na nie mogą sie tez wytwożyc jakies przeciwciała ale tylko wtedy gdy organizm ma kontakt z obca krwia np przy transfuzji, poronieniu, wielu ciążach (kontakt z krwią dziecka które ma grupe taty). tak jest np z antygenem rh. jak mama ma rh- a dziecko rh+ to po porodzie jak zetknie sie z krwią dziecka wytwarza przeciwciała anty-rh. i przy nastepnej cizy te przeciwciała mogą jakoś dziecku szkodzic. U was tego problemu nie ma bo ty masz rh+ i takich przciwciał nie wytwoerzysz.
Ale na krwinkach jest cała fura innych antygenów. miej znaczących i żadkich w populacji. podanie krwi niezgondej moze ale nie musi dawac żadbych reakcji. w laboratorium stwiedza sie ze są przeciwciała ( reakcja na mieszanke krwinek standardowych) a w stacji krwiodawstwa okreslą dokładnie jakie to są przeciwciała. z tą wiedzą mozna lepiej dobrac krew w wypadku transfuzji.
No ale dokładnie przyczyn i wpływu na ciąże to nie znam.
Mam nadzieje ze nie zamąciłąm bardzo

AniaB i Bartus 13-12-2003

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Re: Przeciwciała – jak to jest???

Nie, to były tylko ‚przeciwciała’, nie było napisane PTA

Kasia z lwiątkiem 06.08.04

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Moje wyniki

Wyniki wygladają tak:
1/29506 2/47371 3/71414
LEN – +
LISS – – –
d-la

Zaraz jadę na bardziej szczegółowe badania. Mam nadzieję, że to nic poważnego.

Kasia z lwiątkiem 06.08.04

Znasz odpowiedź na pytanie: Przeciwciała – jak to jest????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystko o porodzie
zzo i cewnik
Dziewczyny, napiszcie mi proszę czy przy zzo zakładany jest cewnik, bo traci się panowanie nad pęcherzem moczowym? Jak to było u Was? Dzięki
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Tęsknota za maleństwem
Ja już nie mogę się doczekać mojej córeczki. Strasznie sie za nią stęskniłam !!! Do porodu mam jeszcze troszkę czasu, bo dopiero kończę 36 tydzień. Codziennie zamiast spać wyobrażam ją
Czytaj dalej