Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

Drogie kolezanki:
Jak w temacie zwracam się do tych które prowadzą własną działalność gosp. a jeszcze lepiej jesli mają pracowników lub pracują z mężem:) A jeszcze lepiej do takich które pracują w ZUSie! 🙂
Otóz mam taki problem:
Prowadzę jednoosobową firmę i mam pewne długi w ZUSie (okres zimowy był bardzo słaby w mojej firmie) – sprawa jest w trakcie rozwiązywania, rozpatrzono moja prośbe o rozłożenie zaległosci na raty, aktualne składki opłacam – jednak jak każdy wie w ZUSie ciągnie się wszystko miesiącami i obawiam się że do września nie odzyskam uprawnień np. do wypłacenia zasiłku chorodowego, macierzyńskiego itd.
Mój maż nie pracuje i nie ma na ta prace perspektyw ale bardzo pomaga mi w mojej firmie i właściwie postanowilismy że nie bedzie szukał pracy tylko zatrudnimy go u mnie i spróbujemy rozwinąc działalność (mamy na to juz pomysł i jesteśmy w trakcie realizacji). Narazie pracuje u mnie “nieformalnie”.
I teraz zastanawiamy się czy warto go zatrudnić, zacząć opłacać za niego składki ZUS (czy ktos wie ile taka najnizsza składka dla pracownika w tej chwili wynosi) – po to żeby we wrześniu kiedy urodze to on mógł isc na urlop macierzyński (oficjalnie) i dostac z tego tytułu pieniążki z ZUSU. Ile ten zasiłek wypłacanay przez ZUS wynosi??? Czy to nam się opłaci? Tzn czy opłacane przeze mnie nadal po wrzesniu składki Zusowe nie będa czasem większe niż pieniądze które mąż dostanie za Urlop macierzyński? Czy wystarczy jeśli będzie zatrudniony przez 3 miesiące przed moim porodem?
Jesli któraś z was ma na ten temat orientację to może mi pomoże??? Będę wdzięczna 🙂
Agata

4 odpowiedzi na pytanie: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

montgomery Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność g

Ja też prowadzę działalność gospodarczą i z tego co mi powiedziano w ZUS mimimalny okres opłacania składki dobrowolnej aby otrzymać świadczenia to 6 miesięcy. Wysokośc zasiłku jest równa podstawie od jakiej masz naliczane składki 51, 52 i 53. Na maj jest to 1366,10zł. Straszne dziadostwo, że dziewczyny pracujące na swój rachunek, opłacające same podatki i tak wysokie składki są traktowane gorzej od tych na umowie op pracę. Musisz opłacać ja w terminie bo inaczej tracisz prawo do wypłaty. Upewnij się w ZUS -ie.

ewa77kat Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

Witaj,

nie odpowiem Ci na wszystkie twoje zapytania, ale co wiem to powiem. Na pewno mąż nie może zostać zatrudniony w twojej firmie, gdyż męża/żonę/dziecko zalicza się do tzw. osób współpracujących, a nie pracowników. Musisz za niego opłacać składki takie same, jakie opłacasz za siebie tj. w tej chwili ok. 700 zł miesięcznie (tak obecnie wygląda miesięczna stawka ZUS dla osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracującymi).
Jeśli chodzi o macierzyński, raczej wydaje mi się, że mąż może z tego skorzystać (chociaż nie w pełnym wymiarze, wiem że część macierzyńskiego kobieta musi wziąść na siebie, mąż może tylko pozostałą część), tak samo z wychowawczym. Ale jest jeden warunek: żeby z tych świadczeń skorzystać, musicie najpierw pełen rok opłacać składki w terminie, a widzę że ciąża jest już trochę zaawansowana, dzidzia pojawi się pewnie za kilka miesięcy, gdy jeszcze nie nabędziecie tych praw. Co do wychowawczego: obecnie wynosi on jakieś 300 zł, ale warunek jest jeden: dochód na członka rodziny nie może być wyższy niż pewna kwota, nie orientuję się jaka, ale to coś 400 zł, natomiast wy prowadząc działalność wykazujecie płacąc składki zus, że wasz dochód wynosi minimum 1.800 zł, co na osobę (3 osoby, łącznie z dzieckiem) wypada jakieś 600 zł, więc minimalnie ale macie za duży dochód.
Warto zadzwonić także do ZUS, tam dobrze cię poinformują i dokładnie powiedzą o kwotach, które jak kojarzę tylko mniej więcej, nie znam ich co do złotówki. Zadzwoń do swojego lub obcego ZUS i poproś z informacją dla płatników składek. Nie musisz się przedstawiać, więc nie obawiaj się rozpoznania czy dociekliwych pytań. Tam na pewno odpowiedzą rzeczowo.

Pozdrawiam
Ewa

monika-76 Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

Ja mogę dodać tylko, że z tego, co wiem, mąż może wykorzystać tylko tą część przysługującego urlopu macierzyńskiego powyżej 14 tygodni. 14 tygodni musi wcześniej wziąć mama dziecka. Dopiero z pozostałej części może się zrzec na rzecz ojca.

Monika i Ola

shibaa Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

MUSZĘ TE 14 TYGODNI WYKORZYSTAĆ????????????
A jeśli nie chcę i jeśli to niemożliwe to czy ktoś mnie zmusi skoro sama sobie jestem szefem? 🙂
Ja niestety sobie tego nie wyobrażam ze względu na charakter mojej pracy i mój zawód (jestem lekarzem weterynarii) – jeszcze miesiąc to powiedzmy jakoś mi się uda ale dłużej to nie ma mowy bo mnie klienci zlinczują… Po prostu jak tylko będę w stanie otwieram gabinet i zabieram się za robotę. Mleko zostawiam w zamrażarce tatusiowi albo na karmienie do domu (mam 100 metrów) – pracuję 4 godninki a kolejne 2 pomaga mi pomocnica… tak to sobie wyobrażam… żeby tylko jeszcze jakieć “zasłużone” pieniądze od tych złodziei z ZUSu wyciągnąć…
Mąż właśnie dzwonił do ZUSu i mu powiedzieli że nie musi pracowac zeby iść na macierzyński ale że te 14 tygodni ja musze…. hmmm nie podoba mi sie to… 🙁

Znasz odpowiedź na pytanie: Pytanie do dziwczyn prowadzacych działalność gosp.

Dodaj komentarz

Polecam
PILNE-SZCZECIN-GINKA
Doradźcie błagam bo na mojej wsi w Pyrzycach nie ma dobrego gina a ze Szczecina nie znam.. dr Płodowska w Zdrojach odbierała mój poród -może ona? ale nie mam do
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
ŻELAZO=ZAPARCIA
Cześć, pomóżcie bo już nie mam siły. Mam anemię, a to wiąże się z łykaniem Hemofer, biorę i tak jedną tabletkę dziennie zamiast dwóch a problemów mam co nie miara.
Czytaj dalej