Rafa koralowa start!

Zgodnie z obietnicą pokazuję początki mojej morskiej przygody.

Po pół roku przygotowań poskładałam do kupy 240 litrowe akwarium. Pierwszy tydzień to walka z każdym sprzętem po kolei, brak instrukcji, coś tam się psuje itp. Potem mała powódź…..

Akwarium zostało zalane parę dni temu. Zalane 100 l wody z istniejącego baniaczka i resztą świeżej. Wsypałam żywy piasek i w akwarium zrobiło się mlecznobiało 😀 Przywiozłam 20 kg żywej skały za koszmarną kasę i wrzuciłam. Woda wyklarowała się w ciągu 2 godzin i oto pierwsze zdjęcia.

Teraz czeka mnie walka z resztą sprzętu (jeszcze 3 urządzenia odmawiają współpracy), porządek z kablami i drzwi do szafki 🙂

Akwarium z całym zapleczem

Prowizoryczne gruzowisko (układać skałki będę jak przywiozę druga połowę)

A tu pierwsze żyjątko, które wylazło ze skały. Rurówka?

Strona 7 odpowiedzi na pytanie: Rafa koralowa start!

  1. Zamieszczone przez heksa
    Mowil ze to sol, zreszta cale opakowanie soli bylo w dolaczonym kartonie z innymi gratami… ale woda nie schodzi, wiec moze to jednak kamien i sprobuje octem. Szyba akwarium jest bardzo czysta, w sumie nic nie musze przy niej robic, tylko pokrywa ma te biale zacieki. Jedynie co mnie martwi to ze spod/dno akwarium jest podniesione – akwarium jest tak skontruowane, ze spod jest wbudowany w rame i nie lezy zupelnie na ziemi ale tak centymentr od niej. Akwarium stoi po prostu na ramie i teraz ja nie wiem ile ta szyba na dnie jest w stanie uniesc… ten gosciu jako decor mial ze 3 pastikowe kamienie i 5 plastikowych roslinek… a ja naznosilam gore wapniowych kamieni i mam zamiar groty z nich budowac… czy ta szyba to wytrzyma?

    Powinna wytrzymać. Ja np. nie mam u siebie w akwarium kamiennych grot, ale mam za to prawie 20 kg podłoża. Do tego, jak się doliczy słup wody, to trochę wychodzi. A akwarium nie stoi stricte na blacie, tylko na brzegach specjalnej, do niego przygotowanej podstawki plastikowej (gdyby się jakieś brudy, bądź woda dostała pod szkło, to żeby go nie uszkodziła). Wszystko wytrzymuje i nie ma żadnego problemu. Każde akwarium powinno mieć odpowiednio dobraną grubość szkła z jakiego jest zrobione, a która jest uzależniona od pojemności zbiornika, a szyby powinny być dobrze sklejone. Jak te warunki są spełnione, to nie powinno być żadnego problemu.
    Jak ustawisz akwarium w docelowym miejscu i dopiero wtedy będziesz je urządzać, bez żadnego późniejszego przestawiania, to wszystko powinno być ok.
    Zanim jednak zaczniesz zagospodarowywać zbiornik, to ja bym go zalała roztworem nadmanganiany potasu, by wybić wszelkie, ewentualne bakterie i zdezynfekować zbiornik.

    • Zamieszczone przez Mata_Hari
      Nie no, ja wiem o tym, tylko zastanawia mnie, czemu akurat tylko ramirezy na to zapadają (i nie tylko u mnie). Ja mam dość zróżnicowaną obsadę, ale jednak tylko pielęgniczki padają i to zawsze najpierw samiec, a dopiero kilka m-cy po nim samica. To mnie zastanawia.
      Poza tym, gdyby to była ospa, to ryby powinny mieć kropki na różnych częściach ciała i się ocierać o przedmioty, a tu zero takiego zachowania, a kropki (guzki) są tylko na głowie, bezpośrednio nad pyszczkiem. Nie chcę wlewać do zbiornika Bactopuru bo mi szkoda flory bakteryjnej i innych ryb. Gdyby cała obsada chorowała, to bym tak zrobiła, a póki co, obserwuję. Opuściłam też pokrywę, by się temperatura trochę podniosła. Zobaczymy, co będzie dalej.

      Może te ramirezy są jakieś wrażliwsze?

      A nie dałabyś rady zrobić 30 l kwarantanny? Sama grzałka, wyższa temperatura, leki i codzienne podmiany wody? Nawet bez filtra się uda. Ewentualnie napowietrzacz wrzucić do kwarantannowego a filtr zostawić w głównym? Tylko kostkę na napowietrzacza warto by potem wymienić… U mnie przez paręnaście lat uzbierało się pół piwnicy sprzętu do różnego litrażu. Pozbyłam się tego dopiero niedawno

      • Zamieszczone przez heksa
        Jedynie co mnie martwi to ze spod/dno akwarium jest podniesione – akwarium jest tak skontruowane, ze spod jest wbudowany w rame i nie lezy zupelnie na ziemi ale tak centymentr od niej. Akwarium stoi po prostu na ramie i teraz ja nie wiem ile ta szyba na dnie jest w stanie uniesc… ten gosciu jako decor mial ze 3 pastikowe kamienie i 5 plastikowych roslinek… a ja naznosilam gore wapniowych kamieni i mam zamiar groty z nich budowac… czy ta szyba to wytrzyma?

        Ja bym czymś wypełniła dziurę od spodu. Spienione PCW wetknięte na jej wymiar dodatkowo całe dno razem z ramą na macie akwarystycznej, cieniutkim styropianie albo zwykłej karimacie. Po to żeby coś nie wlazło między dno a szafkę.

        • Dziś Dawid był na 7 urodzinach kolegi w Krakowskim Muzeum Przyrodniczym Aquarium. Przy morskim akwarium poinstruował pana prowadzącego grupę “Proszę pana to nie jest Doris tylko hepatus. Zapamięta pan? “

          • Zamieszczone przez smoki
            Może te ramirezy są jakieś wrażliwsze?

            A nie dałabyś rady zrobić 30 l kwarantanny? Sama grzałka, wyższa temperatura, leki i codzienne podmiany wody? Nawet bez filtra się uda. Ewentualnie napowietrzacz wrzucić do kwarantannowego a filtr zostawić w głównym? Tylko kostkę na napowietrzacza warto by potem wymienić… U mnie przez paręnaście lat uzbierało się pół piwnicy sprzętu do różnego litrażu. Pozbyłam się tego dopiero niedawno

            Smoki, ja ani nie mam drugiego zbiornika, ani miejsca na jego postawienie. Gdybym takie miejsce miała to i główny zbiornik miałabym większy, a tak, to musi mi wystarczyć to, co mam. Filtry i napowietrzacze to akurat najmniejszy problem, bo wszystko mam. Gdybym miała drugie akwarium, to tematu w ogóle by nie było 🙁

            • Zamieszczone przez smoki
              Dziś Dawid był na 7 urodzinach kolegi w Krakowskim Muzeum Przyrodniczym Aquarium. Przy morskim akwarium poinstruował pana prowadzącego grupę “Proszę pana to nie jest Doris tylko hepatus. Zapamięta pan? “

              Mądry chłopiec, mądry 😀

              • Smoki, z wielkim podziwem śledzę Twój wątek. Jestem pełna uznania i niecierpliwie czekam na dalsze efekty.:)

                Podczytałam i obejrzałam wątek kolesia z 1500 l akwarium. Normalnie w szoku jestem! W odróżnieniu od wielu negatywnych opinii, na temat wystroju jego akwarium, napisze, ze mi się bardzo ono podoba. Cenię sobie prostotę, minimalizm i przejrzystość, a co za tym idzie nie lubię bujnej roślinności w akwarium.

                Smoki, bardzo korzystnie Ci w nowej, krótkiej fryzurce.:)

                • aż sobie podczytuję o Malawi… może się na nie zdecyduję?

                  • Zamieszczone przez aneci
                    aż sobie podczytuję o Malawi… może się na nie zdecyduję?

                    • Zamieszczone przez aneci
                      Cenię sobie prostotę, minimalizm i przejrzystość, a co za tym idzie nie lubię bujnej roślinności w akwarium.

                      Roślinność w akwarium nie spełnia tylko funkcji ozdoby. Nie chodzi tu o to, by w zbiorniku było ładnie (choć jeszcze nie spotkałam się ze stwierdzeniem, że akwarium z roślinami jest brzydkie). Zadaniem roślinności (która wcale nie musi być gęstym buszem) i innych elementów wystroju jest stworzenie dla ryb warunków jak najbardziej zbliżonych do tych, jakie mają w środowisku naturalnym. Ryby muszą mieć się gdzie schować, co skubnąć, o coś otrzeć. Poza nielicznymi gatunkami, ryby nie mogą pływać w niemalże gołym szkle, potrzebują roślin, które zapewnią odpowiednie parametry wody, sprawią, że ryby będą dobrze się czuły.
                      Jak ktoś nie chce mieć w zbiorniku roślin, powinien wybierać tylko takie ryby, dla których wystarczy mniejsza ilość roślin (np. malawi, bądź hodować zbrojniki – nie mylić z trzymaniem ich tylko w zbiorniku). Nie należy tylko zapominać, że malawi to nie same skały. Pyszczaki w środowisku naturalnym żyją również wśród roślinności. Jest to tylko roślinność dostosowana do parametrów wody i bardziej wytrzymała na ataki ryb. Błędem jest myślenie: postawię malawi, to nie będę musiał/a sadzić roślin i się nimi zajmować. To nie tak. Jak ktoś tak robi, to znaczy, że nie zależy mu na samopoczuciu ryb.
                      Tak naprawdę to brak roślin w akwa = więcej pracy z podmianami i chorobami ryb.

                      Natomiast jeśli faktycznie chodzi tylko o to, czy się komuś rośliny podobają, czy nie, to oczywiście jego/jej sprawa. Ryby w każdym bądź razie jej potrzebują.

                      Mnie się bardzo podobają zbiorniki holenderskie. Podziwiam ludzi, którzy potrafią je prowadzić, dbając o odpowiednie parametry wody, jej skład chemiczny, odpowiednie podłoże, nawożenie i oświetlenie. Trzymanie ryb to nie sztuka w porównaniu z prowadzeniem holendra. Chciałabym to potrafić. Mam jednak jeszcze za małą wiedzę chemiczną i dlatego, póki co skupiam się na rybach 😉

                      • Zamieszczone przez Mata_Hari
                        Mnie się bardzo podobają zbiorniki holenderskie.

                        A co to jest?

                        • Zamieszczone przez Usianka
                          A co to jest?

                          Takie fajne krajobrazy roślinne.

                          • Zamieszczone przez Usianka
                            A co to jest?

                            Zbiorniki holenderskie, są to akwaria, gdzie dominującą rolę pełnią rośliny. Ryby jeśli jakieś są, to jakieś drobne i niepozorne. Akwaria holenderskie są prowadzone tak, aby rośliny były piękne i zdrowe. Zapewnia się w tym celu oświetlenie o specjalnej temperaturze barwowej i odpowiednim nasileniu, odpowiednie substrarty jako podłoże, dodaje się nawozy i podaje CO2. Niestety prowadzenie takiego zbiornika wymaga wiedzy i cierpliwości. Przykładów w necie na takie akwaria jest mnóstwo, wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę. Specjalnie nie daję linków bo każdemu podoba się coś innego i zbiornik który spodoba się mnie, innym może się nie podobać.

                            Przytoczone przez smoki krajobrazy roślinne, to odrębny rodzaj akwariów, coś więcej niż sam holender.

                            • Zamieszczone przez smoki
                              Dzięki 🙂

                              Skałkę sama wybierałam prawie nurkując w sklepowym akwarium

                              Ja z kolei pamiętam plagę grzybków, które mnożyły się jak oszalałe więc może po prostu wszytko co łatwe w hodowli może przerodzić się w plagę?:

                              Pomarańczowe zoa podobają mi się ale skorzystam z Twojej rady i przełożę skałkę daleko od innych. Akurat ten kolor jest taki czy to ogólnie ich natura?

                              Skałka piękna,więc gratuluję wyczucia!!!Jeśli chodzi o pomara nczowe zoa to mogą takie być(my mieliśmy tez czerwone)ale najgorzej mnożyłyt się takie z fioletowym środkiem i zieloną obwódką)Myślę,że naprawdę dobrze zrobisz jak odizolujesz skałkę z zoa.One sa ładne,ale przykro jest patrzeć potem jak padają twardziele.A taka osobna skałka też będzie miała urok(jak się ewentualnie coś przeniesie na masyw to zdążysz wyciąć.
                              Okrzemek współczuję-mój M walczył z tym przez ostatnie parę m-cy.W poprzednim zbiorniku nam się udało,ale teraz ogólnie idzie jak po grudzie(może dlatego,że większy). Teraz mamy aptazję i wallka nowa przewd nami.

                              • Zamieszczone przez Elinka78
                                Teraz mamy aptazję i wallka nowa przewd nami.

                                Brrrr… paskudztwo!

                                Wstawisz nowe zdjęcia zbiornika? Pół roku minęło a to sporo czasu….

                                • Zamieszczone przez smoki
                                  Brrrr… paskudztwo!

                                  Wstawisz nowe zdjęcia zbiornika? Pół roku minęło a to sporo czasu….

                                  z opóźnieniem,ale wstawiam co nie co tej naszej “ruiny”.Głęboko wierzę jednak w to,że za rok będzie imponująco


                                  • Zamieszczone przez Elinka78
                                    z opóźnieniem,ale wstawiam co nie co tej naszej “ruiny”.Głęboko wierzę jednak w to,że za rok będzie imponująco

                                    Za rok imponująco mi teraz szczena opadła!

                                    • Zamieszczone przez Kasiasta
                                      Za rok imponująco mi teraz szczena opadła!

                                      nie znam się, ale chciałabym mieć taką ruinę
                                      śliczne!

                                      • Zamieszczone przez Elinka78
                                        z opóźnieniem,ale wstawiam co nie co tej naszej “ruiny”.Głęboko wierzę jednak w to,że za rok będzie imponująco

                                        Ślicznie, kolorowo i baaardzo czysto. Podziwiam!

                                        • Zamieszczone przez smoki
                                          Ślicznie, kolorowo i baaardzo czysto. Podziwiam!

                                          tak bardzo czysto nie jest niestety…ledwo uporaliśmy się z okrzemkami(wreszcie zniknęły tez z piachu)a teraz wysypują się aptazje.Z tamtym małym akwa po roku było cudnie-teraz jest o wiele gorzej. Ta równowaga w dużym zbiorniku buduje się o wiele wolniej.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Rafa koralowa start!

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general