Ściąganie szwów po porodzie. Pytanie

Witam.

27 września urodziłam synka, jednak złożyło się tak, że rodziłam w innym mieście, niż miejsce zamieszkania oraz spędziłam tam całą ciąże. Teraz jestem w swoim mieście, w poniedziałek mają ściągać mi szwy( nacięcie krocza) i nie wiem co robić. Muszę się zgłosić tutaj do ginekologa. Umówię się prywatnie. Czy lekarz ma prawo dociekać dlaczego nie poszłam na ściągnięcie szwów do lekarza, który mi je zakładał? Czy umawiając się telefonicznie do ginekologa muszę powiedzieć w jakim celu się umawiam, czy wystarczy, że umówię wizytę i lekarz na miejscu ma wszystko przygotowane na tę ewentualność? Czy za to się dopłaca czy płaci się po prostu tyle, ile lekarz ma ustalone za wizytę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

15 odpowiedzi na pytanie: Ściąganie szwów po porodzie. Pytanie

 1. a wizytę patronażową położnej środowiskowej miałaś?
  generalnie to ona przychodzi do domu, ocenia stan i gojenie się krocza oraz decyduje o zdjęciu szwów
  jest to bezpłatne, w ramach świadczeń

  a do ginekologa najczęściej umawia się po zakończonym połogu- czyli ok 6 tygodnia po porodzie
  nie wszyscy lekarze są przygotowani do zdejmowania szwów bo oni z reguły tego nie robią

  • Ale mi lekarz ginekolog, który prowadził ciąże, odbierał poród, oraz zakladal szwy, powiedzial, ze za 10 dni mam przyjsc do niego i on mi je zdejmie? O poloznej, a tym bardziej o tym ze będzie mnie ogladac nie bylo mowy. Więc co w związku z tym? nie mam mozliwosci isc do tego lekarza bo jestem w innym miescie.

   • mnie również szwy zdejmował lekarz- miałam się zgłosić na izbę przyjęć w szpitalu, w którym rodziłam. Myślę, że najprościej byłoby zadzwonić i zwyczajnie zapytać 🙂

    • oczywiście, że lekarz moze to zrobić
     chodzi jednak o to, że położna środowiskowa ma to w obowiązkach jeśli złozyło sie do niej deklarację
     i nie trzeba wtedy płacić za usługę

     • Położna środowiskowa przychodzi z przychodni, do której zapisano dziecko. Czy złożyłaś deklarację do pediatry? Z tego co mi wiadomo, to przychodnia musi po zapisaniu noworodka do lekarza, wysłać na wizytę domową położna (do matki i do dziecka). Położna będzie oceniała krocze po porodzie i dziecko np pod kątem gojenia się pępuszka., Co więcej w domu pojawić się powinien również sam pediatra, który zbada dziecko po pewnym czasie od wypisu ze szpitala. Wszystko jest w ramach świadczeń z NFZ, czyli darmowe.

      U mnie w szpitalu zapytano mnie przed wypisaniem do domu, do którego pediatry chcę zapisać dziecko i to szpital powiadomił do o moim wyborze. W szpitalu podałam numer telefonu i po kilku dniach skontaktowała się ze mną położna środowiskowa. Najlepiej zadzwoń do swojej przychodni i zapytaj, jak to jest u was.

      • U mnie trzeba składać deklarację wyboru położnej, inaczej nie przyjdzie.

       • A u nas było dokładnie tak jak napisała morthuba, przy czym położna przyszła z deklaracją i poprosiła o wypełnienie. Co ciekawsze, drugą deklarację wypełniałam za nowo narodzoną córkę…

        • bo takie są zalecenia, aby każda kobieta ( nawet ta nowo narodzona 😉 ) wybrała sobie położną
         nie trzeba ale można

         • Generalnie ściąganiem szwów zajmuje się położna środowiskowa, która musi przyjść do ciebie na kontrolę ciebie i maleństwa. Podobno można się też zgłosić do szpitala w którym się rodziło na ściągnięcie szwów. Nie słyszałam dotąd by ktoś szedł z tym normalnie do ginekologa.

          • U mnie położna przyszła po 3 tygodniach kpina, ale cóż,szwy ściąga ginekolog i po problemie

           • wg standardów i przepisów położna środowiskowa musi przyjść do 48 godzin od wyjścia ze szpitala

            • Zamieszczone przez Bratek
             wg standardów i przepisów położna środowiskowa musi przyjść do 48 godzin od wyjścia ze szpitala

             U nas w obu przypadkach było znacznie później. Na pewno po ściągnięciu szwów.

             • Słyszałam że teraz są szwy rozpuszczalne.Idzie się do kontroli zobaczyć czy się rozpuściły i czy wszystko ok.

              • mi to robił zwykły ginekolog na nfz

               • patrycjafitnees Dodane ponad rok temu,

                Bardzo zaskoczyłaś mnie tym co napisałaś. Ja rodziłam w 2014 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, miałam wykonane nacięcie krocza, byłam zszywana ale nie zdejmowano mi szwów ponieważ zostały zastosowane szwy samo rozpuszczalne. Gdy pytałam o szwy innych Pań leżących na sali które wcześniej rodziły np. 6 lat temu, również miały zakładane takie szwy. Trudno odpowiedzieć mi na Twoje pytanie, ale myślę że nikt nie będzie niczego dociekał dlaczego idziesz na zdjęcie szwów do innego lekarza niż ten co je zakładał, ja bym zadzwoniła i poinformowała, to jest dłuższy zabieg więc przeznaczą Ci więcej czasu, uważam że zdjęcie szwów jest w ramach świadczeń ale najlepiej zapytać lekarza doo którego się wybierasz. Powodzenia

                Znasz odpowiedź na pytanie: Ściąganie szwów po porodzie. Pytanie

                Dodaj komentarz

                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo