No właśnie, bo wszyscy teraz piszą o tych 6-latkach i zastanawiają się, jak one sobie poradzą, jak to przyjmą, itp. A ja mam syna 7-latka, a właściwie 7,5, bo jest z lutego, i od września wystartował do 1-wszej klasy…razem z dużą grupą młodszych o rok dzieci, które obecnie stanowią większość tej klasy. Mój syn jest bystry, grzeczny, zdolny – nie chcę go przechwalać, ale ogólnie dobre dziecko – i pewnie mógłby być już w 2-giej klasie, ale nie chciałam mu zabierać beztroski zbyt szybko. Teraz zastanawiam się, czy dobrze zrobiłam, bo w szkole Pani nie ma pomysłu na tę całą reformę i będzie poziom, że tak powiem, uśredniać. Czyli dostosowywać do młodszej większości. Na zebraniu wciąż była mowa o 6-latkach, o rysowaniu kredkami, zabawach – no bo dzieci muszą się przyzwyczaić, poznać, nie mogą się zrazić. A nauka? Pewnie jestem jakaś dziwna, może zbyt ambitna, może zbyt wymagająca, ale jednak pamiętam siebie w 1-wszej klasie, a ja jestem ta listopadowa, i wcale nie była dla mnie udręką ani nauka, ani siedzenie w ławce, ani pisanie, ani zwykłe oceny. Czy to nie idzie w jakimś złym kierunku? Czy to nie przesada z tym luzem i zabawą, szczególnie dla tych 7-latków??? Co sądzicie? Czy powinno się jakoś inaczej traktować dzieci 6-cio i 7-letnie w klasie?
12 odpowiedzi na pytanie: SIEDMIOLATKI w pierwszej klasie
mogłabym to samo napisać o swoim synku.7,5 roku i zaczął 1 kl.(jest ze stycznia 2004).tylko tak szczerze to ja nawet nie wiem ile u niego w klasie 6 a ile 7 latków-dowiem sie w poniedziałek na zebraniu rodziców.
uważam że dobrze zrobiłam dając mu dodatkowy rok w przedszkolu.dosyć sie jeszcze nasiedzi w szkolnych ławkach.
po zadaniach z tych kilku dni widzę że szybko lecą z materiałem,codziennie kilka ćwiczeń do domu,dokańczanie czegoś z lekcji….trudno mi porównywać poziom bo nie znam nikogo z innej szkoły z 1szych klas.
cała ta reforma taka pokręcona…..
Ja cieszę się, że u nas zrobili dwie pierwsze klasy. I a – tylko 6-latki, I b – tylko 7- latki. Szesciolatki ida innym programem, maja inne podreczniki. Pomieszanie 6 i 7 latkow to wedlug mnie nieporozumienie. Przeciez miedzy tymi dziecmi moze byc nawet prawie 2 lata roznicy (dzieci ze stycznia 2004 i dzieci z grudnia 2005) a to przeciez jest przepasc.
Eh… ja na to patrzę z tej drugiej strony. W klasie 24 osobowej mojego sześciolatka, jest 7 siedmiolatków. Już od ogłoszenia listy jest wielki raban, że ich “mądre, bystre dzieci będą równać do tych głupszych” (niestety takie u nas słowa padły i to przy dzieciach). Pani co prawda obiecała dodatkowe książki dla dzieci wybijających się na tle klasy, ale wśród rodziców nadal jest jeden wielki foch.
Najlepszy numer był jak po tym stwierdzeniu mama siedmiolatka dała mu książeczkę, żeby pokazał jak czyta i usłyszeliśmy “MyA-MyA LyuBei KaOTeA”, na co mój syn siedzący obok w ławce pomógł koledze “Mama lubi kota”
Poziom umiejętności jak widać nie zależy od wieku.
Natomiast klasy mieszane pół na pół to wg mnie porażka systemu edukacyjnego.
Zarówno sześcio jak i siedmiolatki spokojnie opanują podstawę programową, ale poziom rozwoju społecznego i emocjonalnego tych dzieci jest inny. Po prostu nie da się ich uczyć tak samo i tu trzeba równać do tych młodszych, ograniczając swobodę i samodzielność starszych. Porażka….
pozwoliłam sobie wytłuścić
dokładnie to zaobserwowałam jak mój obecnie 6-latek chodził do zerówki jako 5 latek z dziećmi w swoim wieku i starszymi o rok
problemów z wykonywaniem zadań, poleceń, nauką nie było żadnych
ale inne owszem
Z tego co widzę, to nauka na serio wystartowała w drugiej klasie.
W pierwszej było pieszczenie się z dziećmi na maksa, zabawki w klasie, kolorowanki…
Zadania do domu typu: kupa kolorowanek + “przeczytaj 2 linijki” (moja umiała dukać, więc ani razu w pierwszej klasie nie miała nic zadane do czytania :Szok:)
A teraz z grubej rury: “Kubusia Puchatka” na poczatek czytają :).
Potem będzie “doktor Doolitle”, “Karolcia”… – więc konkrety.
Nie wiem jakby było w klasie mieszanej, bo u mojej same 6 latki… Ale 7-mio latki w zeszłym roku miały te same podręczniki, więc jedynie inwencja nauczycielki zostaje…
Nic dodać nić ująć. Nawet powiem, że jeśli rodzice wysłali 6-latka do szkołły to musieli mieć pewność, że dziecko poradzi sobie, że nauka nie będzie dla niego ponad siły. A więc niejednokrotnie 6-latek umie więcej niż 7-latek. Gorzej ze sferą emocjonalną… Zgadzam się, że mieszane klasy to porażka ale też nie można generalizować. Przecież są dzieci z 2004 urodzone pod koniec roku (piszę tu m.in o swoim) którym pewnie bliżej emocjonalnie do dziecka ze stycznia 2005 niż ze stycznia 2004. Jakby na to nie patrzeć, w jednej klasie zawsze będą dzieci (nawet jesli to będą dzieci z jednego rocznika), które będą na innym etapie rozwoju. Mnie zastanawia inna kwestia – skoro teraz są takie luzy i większość dzieci nudzi się to kiedy “nadgonią” z materiałem? Bo przecież wymagania w stosunku do wiedzy ucznia kończącego dany poziom nauki (podstawówka, gimnazjum itd.) nie zmienily się.
Moja nie ma jeszcze 7 (grudniowa jest) a w klasie duzo takich co kilka dni po niej koncza juz 8 lat. Nie maja 6latkow, bo roznica bylaby 2 lata.
No.
U mojej 5 latki w zerówce między najstarszym 6 latkiem, a najmłodszym 5 latkiem jest prawie dwa lata różnicy
W rozwoju emocjonalnym, społecznym, u takich maluchów to jest przepaść!
Jak to możliwe, że innym programem?
I co, będą tak rozdzielane aż do liceum?
Wg znajomej nauczycielki z gimnazjum bardzo się wymagania zmieniły – tzn. obniżyły.
Ponoć na uczelniach wyższych załamują się, bo niedouków dostają, a studia to już poziom powinny trzymać…
Ale to z opinii zasłyszanych – ja w szkolnictwie nie pracuję.
u nas na zebraniu pani dyrektor powiedziała że 6 i 7-latki mają taki sam program i takie same książki:)
Moja 7-latka jest w 1 klasie. 6-latków jest w klasie 4 i idą wszyscy razem tym samym programem. Program jest taki uśredniony, bo obniżony generalnie, ale podwyższony troche przez nauczyciela, aby 7-latek sie nie nudził.
Mamy zestaw podręczników który zawiera wersje A i B, B to są dodatkowe materiały ponad program i na nich nauczyciel ma pracować. 6-latek też robi te trudniejsze ćwiczenia. W zerówce wszyscy razem uczyli sie czytać i wyszli z ta umiejętnością. Dodam, że Tosia chodziła do szkolnej zerówki do tej samej szkoły i teraz idą dalej w tym samym składzie z tą samą Panią. U nas Pani wychodzi z założenia, że reforma określa minimum, a więcej to zawsze można robić.
Aktualnie piszemy o i O w zeszycie do kaligrafii. Widzę, że w klasie robili jakieś ćwiczenia typu połącz obrazki, które zaczynają sie lub kończą na tą samą głoskę, rysowanie po śladzie, rysunek z wakacji i opowiadanie o wakacjach (ustnie rzecz jasna), przypomnienie prawo, lewo, pod, nad i obok. Córka załapała juz jedno A.
Znasz odpowiedź na pytanie: SIEDMIOLATKI w pierwszej klasie