składki ZUS a macierzyński

Cześć,
mam pytanie dotyczące nieszczęsnego ZUS-u. Czy podczas urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego pracodawca odprowadza za pracownicę składki ZUS ?
Nie chodzi mi o zasiłek tylko o składki, które co miesiąc płaci pracodawca za pracownicę do ZUS-u.
Dziękuję z góry za odpowiedź
Joanna

5 odpowiedzi na pytanie: składki ZUS a macierzyński

garg Dodane ponad rok temu,

Re: składki ZUS a macierzyński

z tego co pamiętam to w czasie macieżyńskiego – przecież dostaje się wynagrodzenie – składki ida jak dotychczas.
Wychowawczy także wlicza się do emerytury – Państwo odprowadza najniższą składkę, ale nie wiem ile wynosi ona aktualnie.

Monika + Mały Misio oczekiwany 10.06.’03 +/- 2 tyg.

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: składki ZUS a macierzyński

Nie! W czaise urlopu macierzńskiego dostajesz zasiłek macierzyński płacony z ZUS-u (tak, jak chorobowe)., więc pracodawca nie odprowdza żadnych składek do ZUS. W czasie urlopu wychowawczego składek nie odprowadza pracodawca, ale jesteś ubezpieczona “państwowo” – to jest jakaś najniższa możliwa składka i okres ten wlicza się do emerytury. Na druku ZUS RMUA pracodawca wykazuje od jakich kwot jest liczona ta składka, ale sam jej nie płaci (tak mnie przynajmniej poinformowano w moim dziale finansowym – to znaczy o macierzyńskim jestem pewna, ale z wychowawczym to tak “chyba” jest).

Ola i maluchy: Staś (9.12.98), Tadzio (15.01.01) i …Basia ??? (wkrótce)

malosia Dodane ponad rok temu,

Re: składki ZUS a macierzyński

Czesc!!! Wiec wyglada to tak: ani przez okres urlopu macierzynskiego ani przez wychowawczy pracodawca nie odprowadza za Ciebie zadnych składek do zusu.Jak bys sie zdecydowała isc na zwolnienie w czasie ciazy to pracodawca oplaca tylko pierwsze 38 dni zwolnienia, pozniej rownierz robi to zus. Dostajesz na zwolnieniu jak i macierzynskim 100% pensji. Pozdrawiam!!

malosia

garg Dodane ponad rok temu,

Re: składki ZUS a macierzyński

Znalazłam: Rzeczpospolita 27 marca 2002 r. Urlopy i zasiłki macieżyńskie:
Pracodawca wypłaca zasiłek macieżyński, dla osób nie objętych ubezpieczeniem wypłaca ZUS. Płatnik składek nalicza od tego zasiłku składkę emerytalna i rentową (sa to składki płatne przez budżet Państwa), natomiast nie nalicza się składek zdrowotnych. Pobierajacy zasiłek pozostaja w tym ubezpieczeniu nie płacąc tej składki.

Urlopy i zasiłki wychowawcze:
ZUS nalicza składki emrytalną i rentową z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Podstawę wymiaru ww. składek stanowi kwota zasiłku stałego pomocy społecznej (na 27.03.br. było to 406 zł).

Monika + Mały Misio oczekiwany 10.06.’03 +/- 2 tyg.

krotonik Dodane ponad rok temu,

Re: składki ZUS a macierzyński

dziękuję wam bardzo za pomoc
Pozdrawiam
Joanna ( 26.04.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: składki ZUS a macierzyński

Dodaj komentarz

STRATA DZIECKA
Poroniłam a teraz nie moge zajść w ciaże
Cały mój świat runał kiedy w 24 tygodniu ciaży dowiedziałam sie że noszę martwe dziecko.To było ponad rok temu wiec już sobie poradziłam z depresja i od 6 miesiecy staram
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Jak to jest z tym puchnięciem łapek w ciąży?
Cześć dziewuszki, pytanie moje kieruje głównie do tych bardziej zaawansowanych brzuchatek. Otóż dostałam śliczny pierścionek, troche za duży i postanowiłąm go zmniejszyc, co skwapliwie wszyscy mi odradzają , bo "na
Czytaj dalej