szerokie pieluszkowanie

Używam (a raczej moja córeczka) pieluszek jednorazowych. W związku z tym mam pytanie do mam, które też ich używają-czy stosujecie metodę tzw. szerokiego pieluszkowania (czy dodajecie jeszcze na pampersa pieluchę tetrową?). Wiem, że lekarze i położne polecają, ale boję się, ze moja mała się w takim “opatrunku” zaparzy, szczególnie, że w samym pampersie już ciepło, a za oknem coraz cieplej. Czy używanie tylko jednorazówek może zaszkodzić? Może się wypowiedzą mamy, które mają już starsze dzieciaczki.
Kiedy powinna byc pierwsza wizyta u ortopedy? Rozumiem, ze muszę mieć do niego skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarki jeszcze u nas nie było, chociaż mała jutro kończy 3 tyg., czy mam się wybrać sama do przychodni?
Pozdrawiam gorąco!

Basia i Anulka (08.06.2004)

Edited by Beasia on 2004/06/28 16:29.

13 odpowiedzi na pytanie: szerokie pieluszkowanie

 1. Re: szerokie pieluszkowanie

  Hej!
  Co do pieluszek jednorazowych to nie mogę Ci pomóc, bo używam tetrowych, ale jeśli chodzi o tego lekarza, to lepiej się wybierz do przychodni i poinformuj pediatrę, żeby podeszła do Ciebie do domu. Ja dzisiaj poszłam do przychodni i po południu doktor przyszła do nas. Takze chyba juz czas na kontrolę. Mój synuś ma 2,5 tyg. A co do ortopedy, to wiem tylko, że trzeba zrobić prześwietlenie, albo USG bioderek (najlepiej już po 3 tyg.), i wtedy się okaże, czy wizyta u ortopedy potrzebna. Pozdrawiam, pa

  Paulina z Maciusiem, nr GG 1164094

  • Re: szerokie pieluszkowanie

   gdyby nie forum to nie wiedzialabym, ze istnieje takie cos jak ‘ szerokie pieluszkowanie ‘,
   nigdy nie stosowalam.

   onka & ;18.08.03

   • Re: szerokie pieluszkowanie

    Ja udałam się do ortopedy w 6 tyg. życia córeczki. Okazało się, że Tysia ma dysplazję prawego stawu biodrowego. Oczywiście diagnoza ta została postawiona nie na pierwszej wizycie. Najpierw Tysia miała zwykłe badanie, później usg bioderek i rtg. U mojej córeczki dysplazja ta wynikała w większości z tego, że ja sama nosiłam szynę Koszli w dzieciństwie i to aż 6 m-cy (dysplazja obu stawów biodrowych).
    Szerokie pieluchowanie mojej córeczce nie pomogło, a bynajmniej nie uchroniło jej od szyny.
    Na twoim miejscu poszłabym do ortopedy w 3 – 4 tyg. zycia córeczki. Poza tym nie słyszałam by do ortopedy było potrzebne skierowania, ja bynajmniej nie brałam. Fakt, że ja najpierw chodziłam do ortopedy prywatnie a póżniej dopiero panstwowo.

    • Re: szerokie pieluszkowanie

     moje 2 corcie mialy dysplazje stawu biodrowego, i byly szeroko pieluchowane., ale tez tylko z tego powodu.

     u Jagody stwierdzila to lekarka juz w szpitalu i z 2tyg. mala bylismy u ortopedy. u Kamci nikt nic nie mowil ale poniewaz i ja i Jagdoa to mialysmy bez skierowan poszlysmy prywatnie zrobic USG. nsaszczescie poszlysmy szybko i skonczylo sie na sztywnej (dodatkowej pieluszce, gdybysmy poszly pozniej bycmoze potrzebny bylby aparat.

     przedewszystkim idz do lekarza, i popros o skierowanie, na wszelki wypadek, bo iekazy pediatra si na tym zna a lepiek dmuchac na zimne.

     co do pieluszkowana to jajwygodniej na pampersa nakladac body i pod nie zlozona tetrowa pialuszke tak by nuzki byly rozlozone jak u zabki.

     pa, ale w 80% wszystko jest ok. wiec nie ma co na zapas sie martwic. pa!

     Agnieszka mama Jagody(09-10-97) i Kamili(03-04-03)

     • Re: szerokie pieluszkowanie

      ja zakładałam szeroką pieluchę dopóki Nadia nie wskoczyła w pampersy nr 3 czyli jakiś miesiąc. Nadia miała dysplazję opisaną jako IIA. Później ćwiczyłam – przy każdej zmianie pieluszki robiłam żabkę na 15 sekund. USG Nadia miała 3 dnia życia (szpital), na 2 i 4 miesiące. Te kolejne USG nazywają się badania preluksacyjne i potrzebne jest na nie skierowanie od pediatry. Teraz bioderka już są OK.

      Reno & Nadia (07.02.2004)

      • Re: szerokie pieluszkowanie

       Z tym lekarzem pediatrą to ja bym była ostrożna. Filipek był badany w 6 tyg. zycia – przy pierwszym szczepieniu w przychodni, pani doktor obejrzała stawy, odwodziła nóżki i stwierdziła, że wszystko jest ok. Pytałam, czy nie powinnam mieć jakiegoś rutynowego badania u ortopedy, a ona, że nie widzi żadnych nieprawidłowości, więc nie ma takiej potrzeby. Ta sama sytuacja powtórzyła się po kolejnych 6 tyg., ale ja na własną rekę udałam się na usg bioderek – żeby już mieć spokój w duszy. I co? Okazało się, że Filip ma dysplazję prawego stawu biodrowego ( dysplazja II B) i lekarz zalecił szeroko pieluszkować.
       Po 2 mies. byliśmy na kontrolnym USG i już wszystko jest ok, tylko jeszcze zalecono nam dalsze pieluszkowanie, żeby poprawić odwodzenie się nóżek.
       Latem faktycznie nie za wesoło w tylu pieluszkach, ale chyba lepsze to przez 2 miesiące niż później przez kilka miesięcy szyna….
       Staram się Filipkowi zakładać przewiewne spodenki, chociaż ostatnio zauważyłam, że pojawiły mu się po tych ciepłych dniach potówki na podbrzuszu.
       Na wizytę u ortopedy”ze skierowania” czeka się w niebotycznych kolejkach, w państwowych przychodniach, gdzie lekarze robią to jak na akord.

       izolka i Filip (25.01.2004)

       • Re: szerokie pieluszkowanie

        Mój mąż jest ortopedą, co prawda nie dziecięcym, ale mimo wszystko jakąs wiedzę posiada, a i ja sama pewnych rzeczy szukałam w książkach, bo chcieli nam Izę zapakowac w szynę.
        Więc jest tak:
        pierwsza rutynowa wizyta u ortopedy (jeżeli w szpitalu nie zwrócili Ci uwagi na to, ze powinnaś to zrobić szybciej) powinna nastąpić miedzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Jeżeli chcesz iść państwowo to koniecznie już się zapisz, bo kolejki sa potwornie długie. Wtedy powinno byc zrobione usg i lekarz ortopeda powie Ci, co dalej. Biodra ocenia się cyframi rzymskimi i literami (skala bodajże Grafa). Według tej skali dysplazja to dopiero III, a nie jak pisza dziewczyny II. Grupa II (np. IIa, IIb, IIc) do 3 miesiąca życia jest w porzadku, i oznacza biodro fizjologicznie niedojrzałe. Takie biodro, bez dodatkowych żadnych działań do końca 3 miesiąca życia powinno dojrzeć i byc już zaliczone do grupy I. Jeżeli po ukończeniu 3 miesiąca życia dziecko ma biodro ocenione na grupę II to dopiero wtedy – książkowo – powinno się stosować aparaty korekcyjne – Szyna Koszli, poduszka Frejki. Wczesniej lekarz może zalecić szerokie pieluchowanie dziecka. Uważa się, ze to nie zaszkodzi, a może pomóc w prawidłowym kształtowaniu się bioderek.
        Dowód potwierdzający to co napisałam:
        Izie w wieku 2,5 miesiąca zaordynowano szynę koszli (oznaczenia bioderek: IIa, IIc) – na 8 tygodni!. Nosiła ją 1 dzień! Drugi lekarz powiedział, ze to za wcześnie, żeby na razie szeroko pieluchować. Po 4 tygodniach okazało się, ze oba bioderka są śliczne i dojrzałe i nie ma żadnych nieprawidłowości.

        A co do roli w tym wszystkim pediatry – wydaje mi się, że nie jest potrzebne skierowanie, przynajmniej na tę pierwszą wizytę kontrolną. Lekarz pediatra za każdym razem badając dziecko bada tez bioderka, ale jest on w stanie wykryc tylko powazne nieprawidłowości. Subtelniejsze można zobaczyć dzięki usg.

        Co do szerokiego pieluchowania – szkoły sa różne. Mi lekarz kazał składać 2 pieluchy tetrowe ze sobą, potem składałam je na 4 i robiłam z tego takie niby majtki już na ubranku, rogi spinając agrafkami. W razie czego służę zdjęciem. W tej opcji nóżki naprawdę były bardzo dobrze odwiedzione.

        I to chyba tyle. W razie czego odpowiem na pytania, o ile będę potrafiła.

        • Re: szerokie pieluszkowanie

         Nam ortopeda kazał pieluchować mimo, że USG wyszło OK (grupa I A) – tak profilaktycznie, bo są wcześniakami. Wytrzymaliśmy tydzień, bo dziewczyny dostawały potówek. PO drugim USG kazał pieluchować dalej też profilaktycznie i pieluchujemy Papersami numer 3. Poza tym koleżanka czytała, że w Kanadzie zrobiono badania, z których wynika, że to nic nie daje, a jak jest rzeczywiście wada, to kończy się szyną. U nas zresztą dziewczyny tak ruszały nogami, że pielucha po kilku minutach i tak była ściśnięta i nici z odwodzenia. A teraz mają już 3 m-ce i same pięknie odwodzą nóżki. Mamy mieć jeszcze USG za miesiąc, bo nie było ostatnio widać jeszcze punktów skostnienia. Rehabilitantka do której chodzimy na ćwiczenia twierdzi, że jeżeli USG jest OK to nie ma co ograniczać dzieci pieluchowaniem. I że to odwieczny spór między ortopedami i rehabilitantami. Z resztą wydaje mie się, że nasz ortopeda zaleca każdemu dziecku pieluchowanie profilaktycznie. On ma czyste sumienie i w razie czego może powiedzieć a nie mówiłem, żeby pieluchować. A rodzice i dzieci muszą się męczyć, czy jest to konieczne czy nie.

         Gosia mama Lidki i Izy (26.03.2004)

         • Re: szerokie pieluszkowanie

          Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
          Byałam dzisiaj u pediatry z Anulką, ale nie dała skierowania do ortopedy, twiredząc, że wszytko jest ok i jak chcę to mogę zrobić na własny koszt usg… I chyba tak zrobię…
          Pozdrawiam serdecznie!

          Basia i Anulka (08.06.2004)

          • Re: szerokie pieluszkowanie

           rzeczywiście podobno niektórzy ortopedzi zalecaja szerokie pieluchowanie profilaktycznie, Ala równiez ejst wcześniakiem i to tzw głębokim i nie mielimy zaleconego szerokiego pieluchowania, a bioderka mamy suuper :), ale jak leżała w inkubatorze to pieluszki i tak miała za duże, więc siłą rzeczy nóżki były odwiedziione 🙂

           • Re: szerokie pieluszkowanie

            Bo z badaniami w medycynie to nie jest taka prosta sprawa. W Kanadzie sie je robi może rzetelniej, ale polskie badania to żenada. Najczęsciej robi się badania retrospektywne na podstawie dokumentacji. I w takich badaniach moja córka zostałaby zaliczona do tych dzieci, które miały dysplazję i DZIĘKI ZASTOSOWANIU SZYNY KOSZLI została wyleczona!
            No i problem jeszcze w tym: jeżeli dwoje dzieci w wieku załóżmy 2 miesięcy ma biodra zaliczone np. do grupy IIc, jednego się każe szeroko pieluchować, drugiemu nie będzie się robiło nic to może być tak, że obaj po miesiącu czy półtora będą już mieli Ia, ale nikt nie powiedział, ze ten który jednak był pieluchowany miałby to Ia gdyby nie był… Trochę zamotałam, ale rozumiesz. Zresztą trzeba jeszcze wziac pod uwagę czynnik ludzki – w badaniach dziecko się traktuje jako szeroko pieluchowane, ale przecież nikt nie sprawdzi, czy rodzice rzetelnie tego przestrzegają. Ja sama po pierwszym usg troche sobie odpuściłam szerokie pieluchowanie pomimo zaleceń lekarza i robiłam to tylko na noc. Dopiero po akcji z szyną się przestraszyłam i stosowałam się do zaleceń rzetelnie.

            Cóż, nie jest to wszystko proste… No i w końcowym efekcie wszystko zostaje w rękach rodziców.

            • Re: szerokie pieluszkowanie

             Nie wiem dziewczyny jak to jest w innych miastach, ale w Bydgoszczy USG bioderek jest wykonywane bezpłatnie i bez skierowania dziecku w wieku do 3 tygodni. Byliśmy z Dominikiem na takim badaniu, bioderka OK, ale dostaliśmy zalecenie szerokiego pieluszkowania (profilaktycznie). Od tego czasu sumiennie szeroko pieluszkujemy – najpierw Pampers, potem pielucha tetrowa. Wizyta kontrolna jest za 8 tygodni od pierwszej wizyty i tu już potrzebne będzie skierowanie. Na szczęście pediatra sama się spytała czy byliśmy na USG i powiedziała, żebyśmy dali jej znać, to wypisze skierowanie na wizytę kontrolną.
             Mam wrażenie, że tutaj USG bioderek jest standardem i nikt nie robi z tym problemów.
             W czasie USG bioderek wydarzyła się zabawna historia:
             Dominik był oczywiście bez pieluchy. Po zako ńczonym badaniu tatuś wziął swego szkraba na ręcę, a ten się mocno sprężył i okupkał tatusiową bluzkę, spodnie i buty 🙂 Mąż tego samego dnia wysłał totka, ale trafił tylko trójkę 🙁

             Karina z Dominikiem (6.05.2004)

             • Re: szerokie pieluszkowanie

              ziewczyno daj sobie spokoj,nie mecz dzieciaka. To szerokie pieluszkowanie to bardzo stara moda,nie daj sie w to wkrecic. Napewno wzystko jest z Twoim dzieciaczkiem ok.i nie ma sensu najmniejszego tego robic

              Monia i Tymonek (08.08.03)

              Znasz odpowiedź na pytanie: szerokie pieluszkowanie

              Dodaj komentarz

              Mozarella w ciąży

              Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

              Czytaj dalej →

              Ile kosztuje żłobek?

              Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

              Czytaj dalej →

              Dziewczyny po cc – dreny

              Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

              Czytaj dalej →

              Meskie imie miedzynarodowe.

              Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

              Czytaj dalej →

              Wielotorbielowatość nerek

              W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

              Czytaj dalej →

              Ruchome kolano

              Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

              Czytaj dalej →
              Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
              Logo