Testy z krwi czy skórne?

Znacie jakieś argumenty za lub przeciw?
Na mój chłopski rozum lepiej zrobić z krwi, bo wtedy mogę dużo sprawdzić na raz a i stres mniejszy jednak.

Muszę już zrobić w końcu te testy.

Poradźcie, które lepiej zrobić, proszę.

Strona 6 odpowiedzi na pytanie: Testy z krwi czy skórne?

  1. Zamieszczone przez kika210
    No, na wziewy się nie kwalifikuje:)
    Za miesiąc mamy zrobić testy skórne pokarmowe, no i nawilżać pokój (mamy ok. 30% wilgotności w pokojach, to zdecydowanie za mało).
    Ponownie musimy sprawdzić trzeci migdał, bo zatkany nos może być od niego.
    No i zaczynamy leczyć refluks który wyszedł na USG…

    30 proc. to rzeczywiście mało
    refluks, własnie zacznijcie go leczyć być może to on jest winny lub współwinny

    • Olka do ok 6 m-ca życia miałą podejrzewaną alergię na mleko… Jechała bez sensu na Nanie HA (brawo dla pani pediatry), dopiero alergolog kazał odstawić i podawać nutramigen… ZMiany skórne raz miała raz nie, podejrzewałąm dużo rzeczy… Jak była starsza (2-3lata) czasem ją wysypało po serkach a czasem nie… Zgłupiałam, nie potrafiłam stwierdzić co jej szkodzi. Reagowała tylko skórą-żadnego kataru, kaszlu, problemów z oskrzelami.. Choruje 2 razy w roku, niemal jak w zegarku, najpoważniej to na anginę ropną-zawsze leczona antybiotykiem.
      Rok temu poszłam do innego alergologa, zrolbiliśmy testy skórne (na plecach, pod odstawieniu zyrtecu)-okazało się, że alergii na mleko nie ma ani troszkę, za to jest na pełno pyłków-brzoza, trawy i zboża, bylica.. Z pokarmów to wieprzowina śladowo, groszek, jabłka (a objadała się nimi, bo niby bezpieczne mi się wydawały..), cytrusy, seler, burak, papryka i miód.. Dietę stosujemy, było nieźle… Ale od wakacji młoda ma problemy z dłońmi-pojawiają się pęcherzyki z ropą, później zmieniają się w strupki i skóra jej pęka-ciężko to zaleczyć, jedziemy na sterydach, ostatnio na elidelu.. NIe wiem z czego to. Dzięki szpilki wiem, że to prawdopodobnie egzema-ale skąd się bierze? Nie mam pojęcia…

      Kilka dni temu zauważyłam u Kubka kilka pęcherzyków na dłoni i schodzacą skórę na drugiej dłoni w zgięciach paluszków-tak jak u Olki na początku.. Zeszło mi to ale nie wiem-czy to moze być wynik czegoś, co zjadłam? Nie stosuję jakiejś specjalnej diety ale mleka i przetworów nie jem, bo nie lubię 😉

      Jest jakiś sposób na tą egzemę? Można stwierdzić (jakieś badanie) z czego to się bierze? Nie jestem za bardzo zorientowana w alergii, mimo uczulenia młodej…

      • Wasia idź Ty z nimi z tymi łapkami do dobrego dermatologa, to może być egzema to może być liszajec czy jeszcze jakieś inne świństwo, niech na to zerknie ktoś kto naprawdę dobrze się zna. Córa jednej z forumerek miała problemy z łapkami leczone jako AZS a wyszło, ze winowajcą były lambie. Znajomej dziecko z podobnymi objawami miało wyprysk modzelowaty(o ile dobrze zapamietałam), grzybicę macie wykluczoną?
        Czy badaliście małej naskórek?
        Niue chcę straszyć ale szkoda aby dzieciak się męczył

        • Choroby skóry

          Skóra stanowi ogromną powierzchnię kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Jej zadaniem jest zabezpieczenie ustroju przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak np. zmiany temperatury, wilgotności i składu powietrza, zmiany ciśnienia itp. W wielu wypadkach powtarzające się zetknięcie skóry ze stopami metali (np. chromu, niklu), tworzywami sztucznymi czy środkami chemicznymi, powoduje wystąpienie uczulenia skóry, rozwój nadwrażliwości na coraz większą ilość substancji, a z czasem – powstanie rozległych zmian chorobowych.
          Skóra jest jednym z narządów ludzkiego organizmu i jako taka uczestniczy prawie we wszystkich zjawiskach w nim zachodzących. Oznacza to, że przeciwciała, jakie mogą powstać w wyniku uczulenia na alergen docierający drogą oddechową lub pokarmową – obecne są w mniejszych lub większych ilościach także w skórze. Potwierdzeniem tego jest fakt, że przedostanie się niewielkiej ilości alergenu pokarmowego lub wziewnego przez naskórek do głębszych warstw skóry, wywołuje jej podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk i świąd. Zjawisko to jest wykorzystywane przy wykonywaniu tzw. testów skórnych. Potwierdzają one uczulenie organizmu na alergen, niezależnie czy pierwotnym miejscem kontaktu z nim jest skóra czy inne narządy (oczy, nos, płuca, przewód pokarmowy). U części chorych reakcja alergiczna przebiega w kilku narządach równocześnie. Zmiany skórne kojarzą się najczęściej z objawami ze strony przewodu pokarmowego lub układu oddechowego (z astmą).

          NA PODSTAWIE OBJAWÓW ORAZ PRZYCZYN, ALERGICZNE CHOROBY SKÓRY SĄ TRADYCYJNIE DZIELONE NA: WYPRYSK ATOPOWY
          POKRZYWKĘ
          OBRZĘK TYPU QUlNCKEGO
          WYPRYSK KONTAKTOWY

          WYPRYSK ATOPOWY
          Wyprysk, zwany potocznie “egzemą” (od gr. ekdzema), jest jednym z częściej spotykanych objawów stanu zapalnego skóry. Jeśli stan zapalny spowodowany jest uczuleniem, mówimy o tzw. wyprysku atopowym.
          Wypryski stanowią dość powierzchowne zmiany naskórka i górnych warstw skóry: występuje zaczerwienienie, silny świąd, pojawiają się drobne grudki, które następnie przekształcają się w podebrane przeźroczystym płynem pęcherzyki. Pęcherzyki te pękają, a zmiany stają się zlewne. Cała powierzchnia skóry dotknięta chorobą jest wilgotna, sącząca, często przez zabrudzenie ulega nadkażeniu bakteryjnemu. Wyprysk atopowy ma tendencję do nawracania po kolejnym zetknięciu z alergenem. Miejsca, w których wyprysk pojawiał się wielokrotnie są najczęściej szorstkie, przebarwione na szaro-różowy kolor, naskórek jest zgrubiały (tzw. zliszajowacenie).
          Wyprysk może ujawnić się już w wieku niemowlęcym, spotykany jest u dzieci od około trzeciego miesiąca życia. Ta postać choroby dotyczy najczęściej twarzy (czoło, policzki). Przyczyną są zazwyczaj alergeny pokarmowe. U dzieci w wieku przedszkolnym, wyprysk zajmuje najczęściej zgięcia łokciowe i kolanowe, jest silnie swędzący; w okresie dojrzewania zmiany mogą pojawić się z powrotem na twarzy lub na tułowiu, szybko liszajowaceją; u dorosłych zmiany są przewlekłe, czasami trwają wiele lat, dotyczą niekiedy dużych powierzchni skóry, a z powodu bardzo silnego świądu noszą nazwę “świerzbiączki”.
          U 1/3 do 1/2 osób dorosłych, chorych na astmę, stwierdzano wyprysk we wczesnym dzieciństwie. Nie oznacza to, że każde dziecko ze stwierdzonym wypryskiem zachoruje na astmę, lecz że u części dzieci choroba skóry może być zwiastunem skłonności do atopii i chorób alergicznych w wieku dorosłym.
          Aby rozpoznać, czy wyprysk pojawił się wskutek uczulenia, lekarzowi potrzebne są informacje co do chorób alergicznych u członków rodziny oraz chorób współistniejących, być może alergicznych. Przeprowadzając badania laboratoryjne, oznacza się między innymi przeciwciała klasy IgE w surowicy krwi oraz bada ilość krwinek kwasochłonnych we krwi obwodowej.
          Alergenami odpowiedzialnymi za pojawienie się wyprysku są najczęściej substancje białkowe, bardzo rozpowszechnione w pokarmach takich jak: mleko krowie, jaja kurze, ryby, owoce drobnopestkowe, orzechy, czekolada; a także alergeny wziewne: kurz domowy, pyłki traw i drzew, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść i naskórek zwierząt.
          O ile wykrycie alergenów wziewnych jako przyczyny dolegliwości jest stosunkowo łatwe, szczególnie gdy jednocześnie występują objawy ze strony dróg oddechowych, o tyle identyfikacja alergenu pokarmowego jest trudna i wymaga niekiedy długotrwałego stosowania diet, usuwających “podejrzane” produkty z jadłospisu. Mimo tej pozornej uciążliwości postępowania – w praktyce bardzo się ono opłaca, ponieważ przynosi ulgę w uporczywych, nieraz wieloletnich dolegliwościach i doprowadza do poprawy wyglądu skóry.
          Unikanie kontaktu z alergenem jest najskuteczniejszą metodą złagodzenia objawów choroby. Leki mają jedynie znaczenie wspomagające – zmniejszają intensywność zmian skórnych, ale nie leczą samej choroby.
          Podobnie jak w innych schorzeniach alergicznych, podstawową grupą leków są tzw. glikokortykosteroidy, pochodne hormonów kory nadnerczy, popularnie określane jako ‘”sterydy”. Sposób ich stosowania – miejscowo (maści, kremy, lotiony) lub ogólnie (tabletki, zastrzyki dożylne) – zależy od nasilenia choroby i jej podatności na dotychczasowe leczenie. Są to najsilniej działające preparaty przeciwzapalne. Ze względu na objawy uboczne tego leczenia, pojawiające się szczególnie przy długotrwałym podawaniu leków w postaci tabletek czy iniekcji, stosuje się je zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską.
          Drugą grupą preparatów są tzw. leki “przeciwuczuleniowe”, nie mające działania steroidowego. Należą do nich tzw. leki “przeciwhistaminowe”, zmniejszające oddziaływanie na tkanki jednego z mediatorów reakcji alergicznej tj. histaminy oraz leki hamujące uwalnianie z komórek wszystkich mediatorów, niezależnie od ich rodzaju. Podawane są w preparatach do przyjmowania doustnego; w postaci zastrzyków stosowane są rzadko, ze względu na stosunkowo słabą (w porównaniu z kortykosteroidami) skuteczność. Do leków tych należą: hydroksyzyna, klemastyna, astemizol, cetyryzyna, loratadyna, kromoglikan sodu, ketotifen, nedokromil i wiele innych. Zmniejszają one zaczerwienienie skóry, uczucie świądu i obrzęk, jednak nie mają tak silnego działania przeciwzapalnego jak glikokortykosteroidy. Wspólną cechą leków “przeciwhistaminowych” jest powodowanie senności poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Różne preparaty mają różną siłę tego (w większości wypadków niepożądanego) oddziaływania. Jest ono również zależne od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Kierowcy, piloci i operatorzy maszyn muszą być, przed zastosowaniem leku, uprzedzeni przez lekarza o możliwości zmniejszenia szybkości reakcji.

          POKRZYWKA
          Wyprysk atopowy dotyczy pierwotnie naskórka i górnych warstw skóry. Inne choroby skóry o tle alergicznym są wynikiem oddziaływania komórek uczestniczących w reakcji uczuleniowej na ścianki bardzo drobnych naczyń krwionośnych skóry (tzw. naczyń włośniczkowych). Do chorób tych należą pokrzywka i obrzęk typu Quinckego.
          Substancje przekaźnikowe (mediatory), uwalniane z komórek po zetknięciu z alergenem, powodują rozszerzenie naczyń włośniczkowych i zmniejszenie szczelności ich ścianek. Skutkiem tego jest “przesiękanie” białek osocza i płynu, przechodzenie krwinek białych z naczyń do głębszych warstw skóry. Powstaje zaczerwienienie i obrzęk w postaci bąbla lub bardziej rozlanej zmiany.
          Pokrzywka jest bardzo często spotykanym schorzeniem. Cierpi na nią od 10 do 20 procent społeczeństwa, w tym nie tylko osoby o skłonnościach do atopii. Zmiany skórne, o charakterze licznych, jasnoróżowych bąbli (jak od oparzenia pokrzywą), powodujące silny świąd, utrzymują się zwykle krótko (kilka, kilkanaście godzin).
          Wystąpienie pokrzywki jest tzw. “reakcją natychmiastową”. Powodują ją najczęściej:
          pokarmy: jaja, mleko, ryby, owoce morza, orzechy, kakao i in.;
          niektóre leki: antybiotyki, leki przeciwbólowe;
          ukąszenia owadów;
          niekiedy alergeny wziewne: pyłki roślin, sierść zwierząt, wełna.
          W rzadkich przypadkach pokrzywka może być chorobą przewlekłą, trwającą wiele miesięcy. Przyczyny zmian przewlekłych nie są do końca jasne, nie zawsze udaje się stwierdzić podłoże alergiczne dolegliwości.
          Istnieje wiele postaci pokrzywki nie mającej związku z uczuleniem, np.: pokrzywka słoneczna, pokrzywka wywołana zimnem, pokrzywka mechaniczna (wywołana uciskiem), itp.

          OBRZĘK TYPU QUINCKEGO
          Obrzęk typu Quinckego polega na gwałtownie narastającym obrzmieniu skóry i tkanki podskórnej. Skóra nie zmienia zabarwienia, nie swędzi. Opuchnięcie dotyczy najczęściej twarzy (powiek, warg), języka, gardła, czasem narządów wewnętrznych (bóle brzucha, bóle stawów). Najgroźniejszym dla życia umiejscowieniem obrzęku jest krtań, ponieważ oddychanie jest utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Obrzęk Quinckego występuje najczęściej u młodych dorosłych. Może być skojarzony z pokrzywką lub astmą oskrzelową. Powodują go podobne alergeny jak w przypadku pokrzywki (najczęściej są to pokarmy, leki i ukąszenia owadów).
          Leczenie obrzęku zależy od jego nasilenia i stopnia zagrożenia życia. Duszność (obrzęk krtani), rozległe obrzęki z towarzyszącym czasami zasłabnięciem (spadek ciśnienia tętniczego) – wymagają natychmiastowej pomocy lekarza i dożylnego podania glikokortykosteroidów (np. hydrokortyzonu) i adrenaliny. Są to leki najsilniej i najszybciej hamujące reakcję alergiczną. W pozostałych wypadkach obrzęku, stosowane są doustnie preparaty steroidowe, leki przeciwhistaminowe (domięśniowo lub doustnie), leki hamujące uwalnianie mediatorów alergicznych (ketotifen, nedokromil).
          Leczenie obrzęku typu Quinckego i pokrzywki jest w zasadzie podobne, z tym, że w przypadku pokrzywki rzadziej stosuje się leki w zastrzykach, ponieważ nie jest ona stanem zagrożenia życia.

          cdn…

          • cd

            WYPRYSK KONTAKTOWY
            Wyprysk kontaktowy jest objawem miejscowego uczulenia. Może pojawiać się tak u osób zdrowych, jak i skłonnych do reakcji alergicznych. Powstaje wskutek przewlekłego stykania się skóry z substancją mającą właściwości alergenowe. Wyprysk przybiera postać drobnej, swędzącej wysypki na powierzchni 1-2 cm2, przechodzącej w sączące pęcherzyki. Pojawia się np. na przegubie pod klamerką zegarka, w miejscu zetknięcia ze skórą bransoletki, pierścionka czy też na płatkach uszu pod wpływem kolczyków.
            Reakcja uczuleniowa występuje szybciej i łatwiej, jeśli skóra w miejscu kontaktu jest wilgotna lub zmacerowana. Miejsca, gdzie pojawia się i utrzymuje wyprysk kontaktowy, łatwo ulegają podrażnieniu przez inne, skądinąd nieszkodliwe substancje, co nasila stan zapalny i powoduje rozprzestrzenianie się zmian i nasilenie dolegliwości (świąd, ból).
            Liczba alergenów odpowiedzialnych za wyprysk kontaktowy sięga kilkudziesięciu tysięcy. Ich źródłem są najczęściej: kosmetyki: kremy, mydła, perfumy, kredki do ust i oczu;
            sztuczna biżuteria (plastik i metale – chrom, nikiel);
            protezy zębowe;
            odzież z tworzyw sztucznych (bielizna, skarpetki), guma.
            Również w przypadku wyprysku kontaktowego jak najszybsze przerwanie styczności z alergenem powoduje ustąpienie zmian skórnych.
            Trudności w rozpoznawaniu rodzaju alergenu bywają tu większe niż w przypadku pokrzywki, ponieważ wyprysk kontaktowy pojawia się dopiero w 24 do 48 godzin po zetknięciu z substancją uczulającą. Do identyfikacji alergenów służą tzw. próby płatkowe, w czasie których potencjalne alergeny zostają umieszczone na powierzchni skóry (najczęściej pleców).
            Wyprysk kontaktowy wywołany przez substancję, z którą człowiek styka się bardzo często, na przykład w miejscu pracy, może być ciężką, uporczywą chorobą. Konieczna bywa wtedy zmiana zajęcia, a w leczeniu stosuje się preparaty steroidowe (miejscowo lub ogólnie). W przypadkach dużego nasilenia zmian, konieczne niekiedy jest wielomiesięczne lub wieloletnie leczenie, a jeśli zmiany dotyczą dłoni, mogą uniemożliwić wykonywanie dotychczasowego zawodu.
            Przedstawione jednostki chorobowe należą do najczęstszych schorzeń alergicznych skóry. W zależności od nasilenia objawów i rodzaju alergii, pacjent wymaga niekiedy opieki nie tylko dermatologa, ale również alergologa-internisty.

            Lek. med. Dorota Brzostek

            koniec

            • Zamieszczone przez W_Asia

              Jest jakiś sposób na tą egzemę? Można stwierdzić (jakieś badanie) z czego to się bierze? Nie jestem za bardzo zorientowana w alergii, mimo uczulenia młodej…

              jestem za tym co Ania
              dermatolog, dobry dermatolog (wiem co piszę)

              • Zamieszczone przez W_Asia

                Jest jakiś sposób na tą egzemę? Można stwierdzić (jakieś badanie) z czego to się bierze? Nie jestem za bardzo zorientowana w alergii, mimo uczulenia młodej…

                bo egzemy nie muszą być alergiczne niestety -łuszczyce, łuszczycowe zapalenie skóry (ŁZS) najczęściej aktywuje przeiziebienie krwi – angina albo zapalenie płuc. Ale pochodzenie jest nieznane i leczy sie objawowo – mozna przebdać gluten, odciąć od metali wszlekiej masci (plastikowe sztućce) i spróbować alergiami pósc.
                ale niestety często to kompletnie bezsensu 🙁

                • ile to kosztuje??

                  Ile kosztują testy alergiczne z krwi??

                  • Testy u 2,5 latka?

                    Czy jeśli mój synio mogę zrobić testy z krwi i czy przedewszystkim będą one wiarygodne?

                    • możesz ibedą wiarygodne

                      • u dziecka w tym wieku tylko z krwi
                        pogadaj z alergologiem aby były na skierowanie

                        • klucha, szpilki, aniast, dzięki.. Z tego, co zacytowałą klucha to jest wyprysk atopowy.. Ale to tylko moje zdanie.. Grzybicy nikt nie brał pod uwagę.
                          Poszukam jakiegoś dermatologa i od tego zacznę.

                          • Zamieszczone przez aniast
                            nie jestem ekspertem ale wiem, że przy AZS potrafi to iść nawet w tysiące
                            A co lekarz na to?

                            Pediatra: no to nie jest uczulona.
                            Alergolog: mówiłem, że testy to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy…

                            • Zamieszczone przez szpilki
                              objawy nasilają sie jak mam powyżej 18 stopni w domu, w nocy nawet 16 mam w sypialni i wtedy śpi snem sprawiedliwego – jak rośnie do 19-20 to 1-2 w nocy mam akcje i wystawiam młodego na balkon (juz nawet kataru nie dostaje) bo tylko to pomaga. I oczywiście schłodzenie sypilani + mokry ręcznik nad łepek.

                              poprawiło mu sie : na majorce, w londynie i w NYC – wszędzie jest wilgotniej niż w warszawie i wietrzniej. musze go wywieźć nad bałtyk – jakoś bliżej jest w razie czego 😀

                              u nas to samo

                              no to się musicie wyprowadzić 😉 majorka? 😉

                              • Zamieszczone przez olencja
                                Pediatra: no to nie jest uczulona.
                                Alergolog: mówiłem, że testy to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy…

                                😀 Grunt to słowa specjalistów

                                • Zamieszczone przez aniast
                                  😀 Grunt to słowa specjalistów

                                  No właśnie Aniu, no właśnie. (To tak a propos naszej ostatniej wymiany zdań 😉 )

                                  • Zamieszczone przez aniast
                                    Na logikę powinno mieć, w praktyce różnie bywa, ja płaciłam za badania bo na kasę miałam chyba 5 miesięcy czekać, zapytałam dlaczego tyle to trwa-usłyszałam aby nie kosztowało więcej
                                    Ja robiłam w labie przyszpitalnym może kombinowali ale moja lekarka uparła się aby w konkretnym miejscu zrobić

                                    Aniu, a w jakim szpitalu? miejskim? I czy można sobie przyjść tak z ulicy i zrobić badanie?

                                    • Zamieszczone przez ajax
                                      Aniu, a w jakim szpitalu? miejskim? I czy można sobie przyjść tak z ulicy i zrobić badanie?

                                      Aniu, już znalazłam odpowiedź, ale za cholerę nie mogę edytować i usunąć powyższego posta…

                                      • Zamieszczone przez Figa123
                                        Optymistycznie to nie zabrzmiało.
                                        P. ma właśnie zapalenie płuc, a przedwczoraj miała tylko katar i była rozbita.
                                        Do tego w czasie infekcji koszmarne ataki duszności (dzisiejszy mnie przerósł).
                                        Muszę zacząć działać sama, bo lekarze tylko uspokajają i gadają to samo.
                                        Testy skórne próbowałam zrobić w ub. roku i trafiłyśmy fatalnie, no i obawiam się, że już Ptyśki na skórne nie namówię.
                                        Dlatego wolę z krwi, mimo że są drogie.
                                        I tym bardziej cieszy mnie zdanie Mata_Hari.

                                        Aż zaraz sprawdzę jakie to są kwoty 🙂

                                        jestem Majka mam syna 5 lat zrobiono mu testy skórne na pokarmy one nic nie wykazały ige było 120.8 iu/ml i eozynofile 12% nie wiem czy to dużo w przy alergii pokarmowej ale robiono mu też testy patch były dodatnie ale czy są wiarygodne

                                        • nodiinana-agnieszka Dodane ponad rok temu,

                                          witam.moje dzieci mialy robione testy skorne corce wyszlo ze jest uczulona na roztocza i babke zwyczajna, synek ma alergie pokarmowa(mleko,czekolada, jajka, cytrusy, jablka, marchew, wieprzowina, pomidory orzechy) i wziewna(roztocza, plesnie, siersc psa, drzewa,)ma 3,5 r.jak byl maly mial robione testy z krwi ale nic nie wykazaly.od niemowlaka choruje bardzo czesto ma zap oskrzeli obecnie od ponad miesiaca ma zapchany nos i bardzo kaszle.jest na syropach antyalerg i wziewach chociaz od jakiegos czasu nie widze zadnej poprawy.badania dobre(morf,mocz kal)w poradni alerg jest leczony juz 2,5 r.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Testy z krwi czy skórne?

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general