Urlop wychowawczy

Proszę o instukcję gdzie i jak sie go załątwia (jakie dokumenty)
Dzięki.

Aniaaa i Sebastianek 5 i 1/4 miecha!

18 odpowiedzi na pytanie: Urlop wychowawczy

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Piszesz podanie do pracodawcy najpóźniej na 2 tyg. przed planowanym dniem rozpoczecia urlopu. Podobno są jakieś druki do tego. Ja napisałam jak zwykłe podanie o urlop. Musisz koniecznie podać od kiedy i do kiedy chcesz ten urlop. Max. możesz 3 lata. “Za moich czasów” pracodawca nie miał prawa odmówić tego urlopu.
Pozdrawiam

Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

a teraz może???

ja napisałam na razie na rok (do końca maja 2004), ale chętnie przedłużyłabym do kończ sierpnia 2005; wtedy Krzyś będzie miał już prawie 3 lata, więc może przyjmą go przedszkola;
a do roboty mi się nie spieszy :((
tylko czy będę miała gdzie wrócić?!?!?!

[i]Ewa i Krzyś (8 i 3/4 mies.)

olaka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Ja mam macierzynski do 18-go wrzesnia. Czy wiecie jak to jest z wykorzystaniem urlopu, kiedy chce sie isc na wychowawczy?

Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

aniaaa Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Musi Ci pracodawca dać urlop zalegly za 2002 i za cały rok 2003 i dopiero potem na wychowawczy. Mi sie uzbierało 2,5 miesiaca.

Aniaaa i Sebastianek 5 i 1/4 miecha!

olaka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Ale za caly rok 2003, bo tutaj mam watpliwosc. Przeciez nie przepracuje calego roku….

Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

aniaaa Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Zadzwoń do Inspekcji pracy. Ja dzwoniłam, gdyz miałąm watpliwości i tak mi powiedzieli. Pracodawca jest w szoku i nie ma ochoty mi wypłacić… Ale bedzie musiał. Dowiedz sie – jak dostaniesz za 2003 bedziesz mogła fundnac Nince cos ekstra.

Aniaaa i Sebastianek 5 i 1/4 miecha!

olaka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

to extra jest extra :-))))))))))

Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

ja wzięłam urlop za cały 2003 rok; macierzyński skończył mi się pod koniec marca, potem urlop zaległy za 2002 (19 dni) + 26 dni za 2003 i dopiero potem na wychowawczy; przysługiują jeszcze 2 dni na dziecko, ale może je wziąć jedno z rodziców; ponieważ u męża w pracy trudno jest dostać urlop z dnia na dzień, więc zdecydoawliśmy, że to on będzie brał te 2 dni- pracodawca MUSI się zgodzić na wzięcie dnia na dziecko !!!

[i]Ewa i Krzyś (8 i 3/4 mies.)

awkaminska Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Do mojej szefowej jeszcze chyba to niedotarlo ze zlozylam podanie o urlop wypoczynkowy i ze od 7 sierpnia do 1 pazdziernika bedzie musiala mi wyplacic. Pewnie podobnie jak Ty bede miala problem z dostaniem pieniedzy.

Wiecie co? nawet jesli nie przepracowalo sie ani jednego dnia bo bylo sie na zwolnieniu lekarskim to tez przysluguje urlop w pelnym wymiarze ( u mnie 13 dni zaleglego + 26 berzacego). Pa!

Agnieszka mama Jagody(09-10-97) i Kamili(03-04-03)

pati68 Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Jeżeli będziesz ich pracownikiem (nieważne czy na urlopie wychowawczym, czy nie) na 100% należy Ci się pełny wymiar urlopu za cały rok.

[Zobacz stronę]

kamelia Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam… Piszesz o akwiwalencie za urlop wypoczynkowy? O ile mi wiadomo, a dowiadywałam się w ZUSie, nie dostaniesz ekwiwalentu tylko będziesz musiała wykorzystać urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskie, a przed ewentualnym wychowawczym… Jeśli chodzi o wymiar urlopu wypoczynkowego, to za bierzący rok należy się taka ilość dni jaka jest proporcjonalna do tego ile tego roku upłynęło… Tak mnie poinformowano, ale uważam, że jest to bez sensu, wieć może ktoś ma pewniejsze informacje?

Kamelia i Michałek urodzony 14.08.2003

usianka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

A może wiesz co z wykorzystaniem zaległego urlopu jeżeli macierzyński skończy mi się po dacie do której powinnam wykorzystać zaległy wypoczynkowy? Tzn. konkretnie: macierzyński kończy mi się załóżmy z końcem lutego (to całkiem realne), a mam 7 tygodni zaległego wypoczynkowego – czyli powiedzmy połowa kwietnia. Natomiast w pracy mi powiedzieli że zaległy wypoczynkowy musze wykorzystac do końca marca. No więc co z tymi 2 tygodniami? Jestem dalej na wypoczynkowym czy muszą mi wypłacić ekwiwalent?
pozdrawiam

Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003)

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Ja zrobiłam dokładnie tak samo. Rodziłam w styczniu więc wzięłam cały zaległy za 2002 ( bo nie miałam szans go wykorzystać do marca, bo byłam już na macierzyńskim ) potem wypoczynkowy za rok 2003 ( urlop należy sie z góry za rok który dopiero sie rozpoczął w zależności ile sie przepracowało u danego pracodawcy, chyba 6 mies trzeba pracować w jednym miejscu). Potem wykorzystałam 2 dni na dziecko i dopiero wychowawczy. Ten napisałam na 3 lata bo z tego co wiem jak zapragnę go skrócić to pracodawca ma obowiązek sie zgodzić. Nie jestem pewna czy na wydłużenie wychowawczego też ma obowiązek wyrazić zgodę na moje życzenie.
Pozdrawiam

Ps. Mam umowę na czas nieokreślony, pełny etat i jest to umowa o prace. Wiele przepisów zależy od tego jaka jest umowa.

aniaaa Dodane ponad rok temu,

I nadal nie wiem

jak i co? Czy tylko u pracodawcy, czy w ZUSie też? – zasiłku nie dostane bo maz za duzo zarabia. Czy są jakieś druki?

Aniaaa i Sebastianek 5 i 1/2 miecha!

kotagus Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

A czy jest formalna możliwość dla pracodawcy w sytuacji gdy macierzyński od wychowawczego rozdziela wypoczynkowy zwolnienia pracownika na wypoczynkowym? Ponoć wygląda to tak, że pracodawca w czasie wypoczynkowego odwołuje cię z urlopu na jeden dzień (ma do tego prawo) i wręcza Ci wypowiedzenie z pracy. Różnica jest taka, że co prawda na wychowawczym i bezrobociu też Ci nie płacą, ale na wychowawczym jesteś ubezpieczona i są płacone za ciebie składki. Myślę, że będę bronić się rękami i nogami przed “narzuconym” urlopem wypoczynkowym przed wychowawczym. No chyba, że się ufa swojemu pracodawcy…

Kotagus i…

lutowy Dzidziuś

sosna Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

W sytuacji gdy pracownica wykorzystuje urlop wypoczynkwy przed wychowawczym (ma do tego prawo – oczywiście wykorzystać cały za bieżący rok) pracodawca nie ma prawa jej odwołać z urlopu, a zatem zwolnić. Dalej jest ona w okresie ochronnym.

SOSNA i Michałek(20/07/03)

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: I nadal nie wiem

Piszesz podanie o urlop wychowawczy do pracodawcy. Musisz je dostarczyć pracodawcy najpóźniej na 2 tyg. przed planowanym rozpoczeciem urlopu. Są podobno druki, ale nie są niezbędne. Jak juz pisałam możesz to zrobić na zwykłej kartce. Piszesz jak zwykłe podanie o urlop tylko musisz zaznaczyć od kiedy i do kiedy chcesz być na wychowawczym. ZUS Ciebie nie obchodzi. To pracodawca zgłasza, że poszłaś na wychowawczy. Ubezpieczenie zdrowotne masz oczywiście gwarantowane.

anitka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

należy się cały urlop za biezący rok, niezależnie czy prosisz o niego w styczniu czy grudniu. Mój urlop wypoczynkowy skończę wykorzystywać w styczniu 2004 i co jest najlepsze pracodawca będzie musiał mi dać urlop należny za 2004 rok, czyli nowe 26 dni 🙂

Anitka i Bartuś 5 sierpnia 03

Znasz odpowiedź na pytanie: Urlop wychowawczy

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Czapka na jesień
Kupiłam jedna i dostałam drugą....więc teraz mam dwie... A przecież jesień taka krótka. Jak myślicie przydadzą mi się dwie - czy wymienić na cos innego(mam taka mozliwość) [img]/upload/9/6/_142043_s.jpg[/img]Aniaaa i Sebastianek
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
do kiedy żółte białka???
Szymuś dziś ma tydzień, wypisali nas ze szpitala po 3 dobie, pediatra mówiła ze ma żółtaczkę ale w normie, wksiążeczce napisali "śl 3", czyli chyba śladowe ilości??a pytanie
Czytaj dalej