urlop wychowawczy

Jestem mamą trzymiesięcznej Agatki niedługo kończy mi się urlop macierzyński w związku z tym mam do was takie pytanka: Na ile przed jego zakończeniem muszę napisać wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy muszę w nim pisać na jak długo zamierzam na niego pójść? Czy coś jeszcze? Chcę jeszcze dodać że po tym urlopie nie mam zamiaru wracać do dotychczasowej pracy lecz nawet w jego trakcie szukać nowej Czy mi wolno? I czy jak coś znajdę to co z tym wychowawczym? Ale namotałam. Mam nadzieję że coś z tego zrozumiecie.
Będę wdzięczna za odpowiedzi i rady.
Pozdrowienia

8 odpowiedzi na pytanie: urlop wychowawczy

egipcjanka Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

Ja przed urodzeniem Adasia pracowałam w dwóch miejscach. Teraz wróciłam do jednej pracy, a w drugiej jestem na urlopie wychowawczym. Najpierw poprosiłam o pół roku, a teraz przedłużyłam sobie o rok. Podanie oddałam jakoś na miesiąc przed przewidywanym powrotem do pracy. Po macierzyńskim byłam jeszcze na urlopie wypoczynkowym. Pewnie że w trakcie wych możesz szukać drugiej pracy, nikt nie może Ci tego zabronić. A co do wych, musisz pracodawcy powiedzieć na ile go bierzesz. I zawsze możesz go sobie przedłużyć. Na wychowawczym moższ być max 4 lata. Jeśli w międzyczasie znajdziesz inną pracę, to złożysz wypowiedzenie i już. Pozdrawiam.

grazyna-z Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

O wychowawczym zawiadamiasz przynajmniej na miesiąc przed jego rozpoczęciem. Musisz określić na jaki okres go bierzesz, masz prawo do 3 lat wychowawczego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Masz prawo zawsze szukać nowej pracy. Jak coś znajdziesz, możesz rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bądź po ustawowym okresie wypowiedzenia. Możesz również pracować w innej firmie będąc w tej na wychowawczym, ale tracisz prawo do zasiłku wychowawczego.
pozdrawiam

morena Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

W odpowiedzi na:


O wychowawczym zawiadamiasz przynajmniej na miesiąc przed jego rozpoczęciem.


a z czego wynika taki termin? W kodeksie pracy nie ma o tym mowy.

W odpowiedzi na:


Możesz również pracować w innej firmie będąc w tej na wychowawczym, ale tracisz prawo do zasiłku wychowawczego.


niezupełnie
Jeżeli ta druga praca wyłącza możliwość osobistej opieki nad dzieckiem, pierwszy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wychowawczego.

Autorce wątku polecam przeczytać art. 186-186(7) kodeksu pracy, np. tutaj:
[Zobacz stronę]

grazyna-z Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

A no sięgnąć jednak do przepisów trzeba, a ja z pamięci leciałam, a od urodzenia Uli w kadrach już nie mieszam, moja wina. Za nieścisłości przepraszam.

Ten miesiąc z karty nauczyciela wzięłam.
Art. 67a. 1. Z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do organu, który nawiązał z nim stosunek pracy.

2. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

morena Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

ano widzisz 🙂
Karta nauczyciela to przepisy szczególne w stosunku do kodeksu pracy 🙂 Ale ten termin chyba nie obowiązuje innych grup zawodowych, ja przynajmniej się z nim nie spotkałam.

olela1 Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

dzięki wam za odpowiedzi
teraz już wiem co mam robić

grazyna-z Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

Ano nie, to dotyczy tylko nauczycieli. Choć kiedyś taki zapis był też w kodeksie, bo ja sama przy starszym synu musiałam miesiąc wcześniej pisać o wychowawczy, a ja nie nuaczyciel. No cóż kodeks i karta zmieniły się od tego czasu tyle razy ;-)))

kama28 Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

na wychowawczym można byc max 3 lata, do czwartego roku zycia dziecka. i może byc wzięty w czterech częściach (czyli np idziesz na pół roku, potem wracasz np na dwa miesiące i wracasz znowu itd)

Znasz odpowiedź na pytanie: urlop wychowawczy

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
Imieniny NICOLI!?
dziewczyny kuzynka chce swojej coreczce dac naimie NICOLA ale nie moge znalezc kiedy sa imieniny NICOLI moze ktoras z was mi pomoze dzieki serdeczne!
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Wakacje nad morze
Witam Jakie miejsca nad morzem polecacie na spędzenie wakacji z dziemi? Pozdrawiam Dora z Martusią(2005.05.25) i Mateuszek(2006.12.08) [img]https://img217.echo.cx/img217/1337/dscf01581zx.th.jpg[/img]
Czytaj dalej