urlop wychowawczy

czy, jeśli decydując się na urlop wychowawczy, musi być on wzięty bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, czy może być wykorzystany np. jakiś czas po powrocie do pracy?
wstyd się przyznać- po wydziale prawa tego nie wiedzieć, ale..wyszłam już z obiegu 🙂

Gosiek i Tamara, która ostatnio lubi pokazywać języczek /ur.10.05.02./

11 odpowiedzi na pytanie: urlop wychowawczy

inna2002 Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

oczywiście, że nie musi być zaraz po macierzyńskim, możesz wrócić do pracy i na wychowawczy iść np. po 2 miesiącach, wychowawczy możesz wziąć w 4 ratach (czyli wrócić na trochę i jak Ci coś nie odpowiada znowu napisać podanie) póki dziecko nie skończy 4 lat. Ważne: co najmniej 2 tyg przed planowanym urlopem napisz pismo do szefa firmy

gosiek Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

Dziękuję za pomoc.
Czy jak piszesz np. 2 miesiące po macierzyńskim, jest datą sztywną, czy przepisy podają jakiś termin ostateczny, po którym nie można już przejść na urlop wychowawczy.

Gosiek i Tamara, która ostatnio lubi pokazywać języczek /ur.10.05.02./

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

No to zgodnie z przepisami wyląda to tak:

ART. 186 par. 1 Kodeksu Pracy “Na wniosek pracownicy, pracodawca jest obowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem”.

Dalsze uregulowania są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. i tutaj czytamy, że prawo do urlopu w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż dziecko skończy 4 lata przysługuje kobiecie zatrudnionej co najmniej 6 miesięcy (łąćznie wszystkie okresy zatrudnienia). Jeżeli dziecko jest przewlekle chore, kalekie lub opóźnione w rozwoju psychicznym – taki 3-letni urlop może być udzielony do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Urlop może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach. Jest udzielany na pisemny wniosek pracownicy, w którym trzeba podać termin rozpoczęcia, okres na jaki urlop ma być udzielony i dotychczas wykorzystany urlop na dane dziecko. Wniosek trzeba złożyć dwa tygodnie przed planowanych rozpoczęciem urlopu w., a jeśli nie podasz terminu rozpoczęcia, to pracodawca jest obowiązany udzielić Ci takiego urlopu nie później niż dwa tygodnie od dnia złożenia wniosku.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia jego zakończenia (chyba, że jakieś grupowe zwolnienia itp.)W czasie urlopu wychowawczego zachowujesz prawo do świadczeń zdrowotnych dla siebie i członków rodziny.

Urlop wychowawczy można przerwać:
– w każdym czasie po zgodzie pracodawcy
– po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Troszkę inaczej to może wyglądac u nauczycielek, ale to Ciebie chyb anie dotyczy.

To chyba te ważniejsze rzeczy. Jeśli chcesz jeszcze jakieś informacje, to może na mail’a?

A tak w ogóle to polecam domowe posiadanie Kodeksu Pracy – nie taki wielki wydatek, a naprawdę się przydaje w domu. Nieznajomość naszych praw często nas gubi.

Ola

gosiek Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

wielkie dzięki.
nie orientujesz się, czy w przypadku choroby przewlekłej, wystarczy opinia lekarza prowadzącego,
czy dziecko jest kierowane na badanie przez komisję lekarską?

Gosiek i Tamara, która ostatnio lubi pokazywać języczek /ur.10.05.02./

justyna Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy-pensja po

czy po powrocie z urlopu wych. trzeba renegocjowac umowe o prace czy automatycznie pracuje sie wg. starych zasad???

gosiek Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy-pensja po

właśnie, jak to wygląda, może ktoś ma doświadczenie w tej sprawie.
albo inaczej- czy komuś udało się bez żadnych problemów wrócić do pracy po wychowwczym?

Gosiek i Tamara, która ostatnio lubi pokazywać języczek /ur.10.05.02./

inna2002 Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

Przepisy nie precyzują kiedy musisz masz iść na wychowawczy, wniosek możesz złożyć nawet wtedy, gdy popracujesz rok! Jest tylko jedno ale… może się to pracodawcy baaaaardzo nie spodobać (pracujesz a tu nagle długi urlop), po powrocie z wychowawczego jesteś już “normalnym” pracownikiem, a więc, niestety, można Cię np. zwolnić (czego rzecz jasna nie życzę)

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy

Co do zaświadczenia lekarskiego to nie wiem. To chyba trzeba by sprawdzić w ZUS-ie????

A w drugiej sprawie (powrót po wychowawczym) znów zacytuję wspomniane Rozporządzenie: “Pracodawca jest obowiązany dopuścić pracownicę po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na stanowisku rónorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeinem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem”.

Jeśli pracodawca zaproponuje Ci owo inne stanowisko, oczywiście możesz odmówić, ale on ma wtedy podstawę do zwolnieia.

Ja wracałam do pracy po fragmencie pierwszego urlopu wychowawczego – skracałam go i nie miałam problemu. Wszystko odbyło się po mojej myśli. ALe wiem, że to różnie bywa.

Powodzeia!

Ola

gusiek Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy- do OLA

Napisalas, ze moze troche inaczej wygladac urlop wychowawczy u nauczycielek. Czy moglabys napisac cos na ten temet, bo ja jestem zainteresowana. Dzieki z gory!

Agnieszka i Kruszynka (30.03.03)

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: urlop wychowawczy- do OLA

Różnice sa takie np., że nauczycielki muszą złożyć wniosek najpóźniej miesiąć przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu, urlop wych. musi się kończyć na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego itd.

Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz to rozporządzenie Rady Ministró (z dnia 28 maja 1996 r.) w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (Dz.U. Nr 60, poz. 277 ze zm.). Powinno być w internecie na stronach sejmu.

Pozdrawiam,

Ola

kleeo Dodane ponad rok temu,

Re: do innej2002

Czy orientujesz sie co sie dzieje w przypadku gdy kobieta zajdzie w ciaze bedac w okresie trzymiesiecznego wypowiedzenia umowy o prace?

Znasz odpowiedź na pytanie: urlop wychowawczy

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
szmerki nie zniknęły :((
jaka ja głupia myślałam że jak nie będę o tym myśleć to znikną ale nie byliśmy u kardiologa i Ignasiowe serduszko nadal szemrze idziemy znów na echo serca Jezu jak się boję Julia mamusia
Czytaj dalej
STRATA DZIECKA
A jednak...
Witajcie kochane, wlasnie wrocilam po tygodniowym pobycie w szpitalu. Usuneli mi 8 - o tygodniowa pozamaciczna ciaze z lewego jajowodu. Nie bede Was meczyc szczegolami bo to przykre. Leze sobie
Czytaj dalej