Urlop wychowawczy

Dziewczyne, mam takie pytanko
Według prawa bedę matką samotnie wychowującą dziecko – z pierwszym mężem jestem po rozwodzie, a z obecnym partnerem nie mam ślubu. Czy w zwiążku z tym mam szansę na płatny urlop wychowawczy? (macierzyński chociaż już krótszy, chyba jest płatny obligatoryjnie?)Jeśli tak, to może wiecie co powinnam zrobić w tym kierunku, jak to się załatwia i u kogo. Dodam jeszcze, że jestem zatrudnoiona w firmie od 3 lat na czas nieokreślony. Będę wdzięczna za odpowiedź, bo zupełnie się w tym nie orientuję, a nie bardzo mam się kogo spytać.
Pozdrawiam,

Edzia

9 odpowiedzi na pytanie: Urlop wychowawczy

patrycjad Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy zawsze był płatny, to tylko mit że jest to urlop bezpłatny. Jedyne co to to że nie dostajesz tyle pieniędzy ile na urlopie macierzyńskim (a tam dostajesz 100% pensji), na urlopie wychowawczym dostajesz tzw zasiłek wychowawczy jak dla Ciebie (samotnej matki) 505,80zł. Możesz sprawdzić to w monitorze polskim nr 16 z dnia 22 kwietnia 2002r poz 274. A jeśli chodzi o to do kogo Masz iść jeśli Chcesz urlop wychowawczy to jak zwykle z każdym urlopem wniosek i do dyrekcji a potem kadry.
Pozdrawiam.
Patrycjad i 19tyg dzidzia

karo2 Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Ja mam drugie:
a jeżeli nie mam umowy bo wygasa mi z dniem porodu? czy wtedy po macieżyńskim moge liczyć na jakieś dotacje do państwa?
Pozdrawiam

szaszka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Wydaje mi się, że urlop wychowawczy jest płatny TYLKO pod warunkiem, że średnia dochodów z ostatniego roku na członka rodziny ( w Twoim przypadku Ciebie i dziecko) nie przekracza miesięcznie kilkaset złotych (ok300-400).
Najlepiej zadzwonic do PIP-u w twoim mieście (Państwowej Inspekcji Pracy) po informację, a numer wziąć z Biura numerów.

szaszka i Malutek, który ma przyjść na świat: 03.03.03

patrycjad Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

owszem ale jeśli Byś miała dostawac kasę od państwa a nie od pracodawcy skoro Masz pracę i umowę na stałe.

patrycjad Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

co do Twojej sytuacji to odnosi się odpowiedź szaszki. Nie będziesz miała pracy więc wszystko załatwić musisz z urzędem pracy (bo chyba sie zarejestrujesz? żeby mieć ubezpieczenie dla Ciebie i dziecka). Resztę powie wam zus.

szaszka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

CYTAT Z [Zobacz stronę]
Zasiłek wychowawczy
Podczas przebywania na urlopie wychowawczym możesz otrzymywać tzw. zasiłek wychowawczy.
Warunkiem otrzymania zasiłku jest aby przeciętny miesięczny dochód na osobę w twojej rodzinie nie przekraczał 25 % kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego dla celów emerytalnych.

granica miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie
od 1 czerwca 2000 r. do 31 maja 2001 r. 426,69 zł
od 1 czerwca 2001 r. 480,95 zł

Jeśli posiadasz gospodarstwo rolne, z którego osiągasz przychody – masz prawo do zasiłku jeżeli na osobę w twojej rodzinie przypada nie więcej niż 1 ha przeliczeniowy.

Posiadasz prawo do zasiłku do ukończenia urlopu wychowawczego:

nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące – w przypadku gdy jesteś zamężna;
nie dłużej jednak niż przez 36 miesięcy -jeśli samotnie wychowujesz dziecko lub opiekujesz się więcej niż jednym dzieckiem urodzonym przy jednym porodzie;
nie dłużej jednak niż przez 72 miesiące – jeżeli sprawujesz osobistą opiekę nad dzieckiem chorym (np. kaleką, opóźnionym w rozwoju umysłowym).
Nie masz jednak do niego prawa w przypadku:

korzystania z urlopu wychowawczego krótszego niż 3 miesiące;
umieszczenia dziecka w żłobku, przedszkolu, domu dziecka albo innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, a także w innych przypadkach gdy zaprzestaniesz sprawować opiekę nad dzieckiem (wyjątek stanowi pobyt twój lub dziecka – w okresie do 6 miesięcy – w szpitalu lub sanatorium);
podjęcia w okresie urlopu wychowawczego innej działalności zarobkowej, pobierania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy – jeśli łączny twój dochód osiągany z tych tytułów przekracza miesięcznie kwotę stanowiącą 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego dla celów emerytalnych.
Wysokość zasiłku wychowawczego ustalana jest kwotowo i waloryzowana co roku (w czerwcu) według wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjętego w ustawie budżetowej.

wysokość zasiłku wychowawczego
dla mężatki dla osoby samotnej oraz wychowującej trzecie i każde następne dziecko
od 1 czerwca 1999 r. do 31 maja 2000 r. 264,90 zł 421,30 zł
od 1 czerwca 2000 r. do 31 maja 2001 r. 276,90 zł 440,30 zł
od 1 czerwca 2001 r. do 31 maja 2002 r. 308,80 zł 491,00 zł

Jeżeli urlop wychowawczy udzielił ci pracodawca wówczas on wypłaca ci należny zasiłek wychowawczy. Jednak gdy pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (np. byłaś związana umową o pracę na czas próbny, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży – patrz w pracy) wówczas należny ci zasiłek otrzymujesz z ZUS.

Pamiętaj jednak, że:

możesz mieć wypłacany jednocześnie tylko jeden zasiłek wychowawczy;
zasiłek wychowawczy przysługuje ci mimo, że dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 25 %, jeśli łączna kwota tego przekroczenia – przypadająca na wszystkich członków twojej rodziny – nie jest równa kwocie zasiłku, pod warunkiem że w poprzednim roku również przysługiwał ci zasiłek wychowawczy;
jeżeli umrzesz przed podjęciem należnego zasiłku wychowawczego, wówczas zasiłek ten zostanie wypłacony małżonkowi lub dzieciom, z którymi prowadziłaś wspólne gospodarstwo domowe.

szaszka i Malutek, który ma przyjść na świat: 03.03.03

szaszka Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Patrycjad, Ty myslisz,ze jak sie ma pracę i umowę na stałe to należy nam się zasiłek nizależnie od wysokości dochodu na członka rodziny?
Mi sie wydaje,że niestety tak nie jest. Zamieszczam cytat z bajbusa, przydługawy, konkretny

szaszka i Malutek, który ma przyjść na świat: 03.03.03

agara Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Ja z punktu widzenia prawa jestem w takiej samej sytuacji. Z tego co wiem to samotne matki traktyowane są w inny sposób a zasiłek jest przyznawany na innych zasadach. Samotna matka może pobierać zasiłek o rok dłużej niż mężatka. Najlepiej będzie jak dowiesz się z ZUS-ie. Ja zamierzam to zrobić, ale dipiero po urodzeniau dziecka, czyli za około 2 miesiące.

Agnieszka

patrycjad Dodane ponad rok temu,

Re: Urlop wychowawczy

Po pierwsze cytat z bajbusa jest nieco przestarzały (stawki z lat 99, 00, 01r a ja podałam z 2002roku) ale to już nie mój problem. Mam wiadomości bieżące. Poza tym ja się nie staram o urlop wychowawczy bo nie pracuję. Pomyliłyście sie pisząc to do mnie. Poza tym jakoś moje koleżanki z którymi pracowałam mają urlopy wychowawcze na normalnych zasadach i nikt ich nie pytał ani im nie wyliczał ile kaski przypada im na głowe w rodzinie. Co do dowiadywania się w zusie to ja tego robić nie musze. Niech zasięga porady ten kto musi.
Pozdrawiam

Znasz odpowiedź na pytanie: Urlop wychowawczy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
wózek chicco do czarnej- ciąg dalszy
Cześć. Wiesz co z tym moim wózkiem to jakieś fatum nad nim krąży , wyobraż sobie odebraliśmy wózek w poniedziałek ze sklepu we wtorek wybrałam sie na zakupy i co..................tragedia
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
to straszne!!!
Nie moę wytrzymać, płaczę jak bóbr.Oglądam tvn "pod napięciem"i jak widzę te zdjęcia maleństwa i ten pokoik do którego już nigdy nie wróci to płaczę.Jakie to okropne dla tej mamy
Czytaj dalej