Usypianie trzylatka

Mój trzyletni synek nie chce ze mną zasypiać gdy jest w domu moja siostra. Jak jej nie ma albo się schowa synek zasypia ze mną w 15 minut ale gdy siostra jest Kubuś nie zaśnie ze mną tylko przychodzi do niej i mówi: ciociu uśpij mnie, bo z mamą nie chcę spać. Jeśli ciocia go usypia to gdy obudzi się w nocy od razu chce do niej iść a gdy go nie puszczę jest histeryczny płacz i nie uspokoi się do czasu aż go nie puszcze albo siostra nie przyjdzie. Jak reagować na takie jego nocne płacze, histerie i wymuszanie? Co mam zrobić żeby zasypiał ze mną, gdy siostra jest w pokoju obok?

26 odpowiedzi na pytanie: Usypianie trzylatka

 1. Może spróbuj niech siostrę zastąpi miś. Najpierw musisz tylko sprawić, by dziecko pokochało misia 🙂

  • Niestety ulubiona przytulanka nie pomaga 🙁 Poprostu jak zobaczy siostrę to tylko ona się liczy

   • Fasynacja ciocią
    też byłam taką fascynacją, słyszałam nawet że dziecko by wolało by mieć mnie za mamę.
    Dziwnie się czułam tym bardziej że takie deklaracje padały przy matce :).
    Matka cierpliwie przeczekała, samo mineło.

    • Zamieszczone przez Klucha

     Matka cierpliwie przeczekała, samo mineło.

     Po jakim czasie to minęło?

     • nie powiem ci dokładnie, bo to było dawno, a ta mała panienka dziś ma 21 lat 🙂
      ale troche to trwało.
      pewne jest tylko że im starsza była tym była bardziej świadoma i nie mówiła że chciałaby abym była jej mamą 🙂

      • u nas trwa to już ok. 1,5 roku i to nie tylko zasypianie najlepiej żeby ciocia robiła wszystko dawała mu jeść itp. Ciągle za nią wszędzie chodzi. Widzę, że siostra ma tego też już czasami dość. Nawet do łazienki z nią chodzi.

       • Najlepiej przyzwyczaić dziecko do jakieś zabawki (pluszak), jak przyzwyczaisz go do zasypania z jakimś miskiem, pozniej nie powinno byc problemu 🙂

        • Od początku śpi za swoją ulubioną przytulanką sówką a ze mną dalej usypiał nie będzie chyba, że siostry nie ma w domu to wtedy bez problemu zasypia ze mną

         • siostra pewnie kojarzy mu się z czymś przyjemnym, zabawą i fajnym spędzaniem czasu. Usypianie przez ciocię jest dla niego miłą odmianą. Nie ma się czym martwić, jednak trzeba być konsekwentnym i nie ulegać jego histeriom.

          • problemywychowawcze931 Dodane ponad rok temu,

           Zamieszczone przez megik-a
           Od początku śpi za swoją ulubioną przytulanką sówką a ze mną dalej usypiał nie będzie chyba, że siostry nie ma w domu to wtedy bez problemu zasypia ze mną

           Witam,

           Uważam że najważniejsze to porozmawiać z dzieckiem. Nawet jeśli siostra jest w pokoju obok a dziecko chce iść z nią spać, trzeba mu wytłumaczyć że ciocia przyszła w odwiedziny do mamusi i poczeka obok w pokoju aż zaśniesz. Nawet jeśli początkowo będzie płakać to w końcu zrozumie że nikt mu nie odpuści. Musi wiedzieć że zawsze usypia go mama albo tata. Jeśli raz ustąpimy jego wymuszaniu i żądaniom, będzie wiedziało że zadziała to za każdym razem, a chyba dla Pani dobra lepiej żeby nie skończyło się na tym że ciocia będzie musiała zamieszkać z Panią bo inaczej dziecko nie zaśnie. Najważniejsze to być konsekwentnym. My wyznaczamy dziecku granice, a nie ono nam.

           • Właśnie siostra mieszka z nami i nie mogę powiedzieć dziecku, że przyszła w odwiedziny. To nie tylko o spanie chodzi. Synek nie chce ze mną jeść, wychodzić na spacer, zasypiać, bawić się itp. gdy jest w domu moja siostra. Wszędzie za nią chodzi nawet do łazienki. Jak jej nie ma albo się schowa synek robi wszystko ze mną ale gdy siostra jest ja się dla niego nie liczę.

            • No właśnie. Ja miałam tak, że powstaje taki niepisany podział członków rodziny jedni są do zabawy a drudzy do obowiązków. Może tu jest klucz do całej zagadki.

             • problemywychowawcze931 Dodane ponad rok temu,

              A czy siostra często zostaje z dzieckiem sam na sam? Może trzeba zacząć odsuwać siostrę od życia codziennego dziecka. Wiadomo nie da się jej uniknąć, ale niech nie będzie bardzo zaangażowana. Warto było by porozmawiać z Panią w przedszkolu, może zorganizowała by zajęcia dla dzieci o podobnej tematyce, co nie trafiałoby bezpośrednio w Pani dziecko, ale uczestnicząc w takich zajęciach mogłoby dać mu sporo do myślenia.

              • problemywychowawcze993 Dodane ponad rok temu,

               Zalecam zdecydowanie konsekwencję. Może siostra podczas zasypia robi coś, co synek bardzo lubi? Ja proponuję jednak nauczenie synka samodzielnego zasypiania, jest już dużym chłopcem więc może warto zmienić zasady. Na pewno wymaga to czasu i poświęcenia, czy synek śpi razem z Panią w nocy?

               • Zamieszczone przez ProblemyWychowawcze931
                A czy siostra często zostaje z dzieckiem sam na sam? Może trzeba zacząć odsuwać siostrę od życia codziennego dziecka. Wiadomo nie da się jej uniknąć, ale niech nie będzie bardzo zaangażowana. Warto było by porozmawiać z Panią w przedszkolu, może zorganizowała by zajęcia dla dzieci o podobnej tematyce, co nie trafiałoby bezpośrednio w Pani dziecko, ale uczestnicząc w takich zajęciach mogłoby dać mu sporo do myślenia.

                Dziecko nie zostaje często samo z siostrą tj. kilka razy w ciągu roku jak mam wizytę u lekarza. Synek nie chodzi jeszcze do przedszkola choć zamierzam go zapisać za rok. Jak odsuwać siostrę od życia codziennego dziecka jeśli mieszkamy w jednym domu?

                • Zamieszczone przez ProblemyWychowawcze993
                 Może siostra podczas zasypia robi coś, co synek bardzo lubi?

                 Z siostrą synek zasypia tak, że siostra gasi światło i śpią, a ja przed zaśnięciem czytam mu bajki i wtedy dopiero zasypia.

                 Zamieszczone przez ProblemyWychowawcze993
                 czy synek śpi razem z Panią w nocy?

                 Tak Kubuś śpi ze mną w nocy. Jestem samotną matką i narazie nie przeszkadzało mi że śpi ze mną. Jednak muszę powoli go tego oduczyć. Wiem, że będzie ciężko.

                 • problemywychowawcze993 Dodane ponad rok temu,

                  Myślę, że najwyższy czas żeby synek miał swoje własne łóżko do spania. Czy synek ma kontakt z rówieśnikami? Wychodzi Pani z nim do znajomych, na jakieś zajęcia czy sale zabaw? Wydaje mi się, że dziecko potrzebuje po prostu kontaktu z innymi osobami bo Panią ma na co dzień. Może warto zostawić czasem synka z ciocią samych w domu, a Pani w tym czasie zrobi coś dla siebie ( pójdzie ze znajomymi do kina, na kawę czy zakupy ).

                  • Kubuś jest dzieckiem które boi się obcych ludzi szczególnie dzieci. Gdy znajomi z dziećmi przychodzą to on płacze, chowa się za mnie itp. Na placu zabaw nie usiądzie na huśtawce gdy obok jest inne dziecko.

                   • problemywychowawcze993 Dodane ponad rok temu,

                    Trzeba dziecku pomóc w przezwyciężeniu lęku, niech się Pani postara wykazać zrozumieniem mówić np. Rozumiem Kubusiu, że się boisz jak mogę Ci pomóc? Należy unikać jakiegokolwiek karcenia dziecka za jego przejaw strachu, ponieważ nasili to tylko lęk i utratę bezpieczeństwa. Czy Kuba od zawsze bał się dzieci? Czy może takie za zachowanie jest wynikiem jakiejś przykrej sytuacji w kontaktach z rówieśnikami. Proponuje by dziecka nie zmuszać do zabaw z kolegami ale spędzać jak najwięcej czasu wśród dzieci, niech syn się nimi otacza i obserwuje. Proszę skorzystać z opowiadań terapeutycznych np.,,Krótkie opowiadania na pokonanie strachu”. Warto zainteresować się czym jest bajkoterapia i zastosować tę metodę w pokonywaniu strachu u dziecka.

                    • Tak Kuba od początku bał się dzieci. Gdy był mały uważałam to za normalny, kolejny etap rozwoju. Ale teraz niepokoi mnie to zachowanie coraz bardziej. Boję się jak to będzie w przedszkolu, czy w ogóle tam zostanie. Jak miał półtora roku przyszła sąsiadka z dzieckiem na wózku spacerowym. Dziecko sąsiadki zeszło z wózka a mój Kuba podszedł i dotknął wózka a wtedy dziecko sąsiadki przyszło i popchnęło go. Może to miało wpływ na jego lęk. Bajki terapeutyczne czytam mu zawsze przed snem.

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Usypianie trzylatka

                     Dodaj komentarz

                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo