Vademecum starających

Witajcie Dziewczynki, co prawda przeniosłam się na inny kącik, ale jestem z wami myślami tutaj. Przygotowałam to Vademecum, jest ulepszone poprawione i mam nadzieję że wam się spodoba.

*Bardzo was jednak proszę, abyście na ten wątek nie odpisywały. Niech służy on tylko celowi informacyjnemu. Co innego jeżeli chcecie dodać jakieś informacje od siebie co do różnych badań chorób i tak dalej*

Przedstawiam wszystkim informacje zebrane przeze mnie jak radzić sobie i jakie badania przeprowadzać kiedy się staracie i nie wychodzi. Dla bardziej zaawansowanych lista badań, które należy zrobić w leczeniu niepłodności. Podaję też kilka linków, które wielu z Was mogą się przydać.


UWAGA!!! NALEŻY ZWRACAĆ UWAGI NA NORMY PODANE NA WYNIKU –mogą się różnić od przedstawionych

*Badanie krwi*
3 – 5 dzień cyklu
1. FSH 3- 12 mlU/ml FSH – hormon folikulostymulina lub inaczej hormon folikulotropowy
2. LH 2-13 mlU/ml LH – luteotropina albo inaczej hormon luteinizujący.
Dokładniej:
• Wartość FSH poniżej 3 mIU/ml sygnalizuje niewydolność przysadki.
• Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową.
• Wartość FSH 12-18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową, stymulacja owulacji przy takim FSH jest trudna.
Przy FSH > 18 mIU/ml stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe.
Istotny jest stosunek stężeń obu gonadotropin. W przypadku prawidłowego cyklu stosunek LH:FSH jest bliski 1, w niewydolności przysadki ulega zmniejszeniu poniżej 0,6, a w zespole policystycznych jajników (PCOS) wzrasta powyżej 1,5. Wynik może zależeć od metody badania.

UWAGI!
W najczęściej stosowanym kryterium PCOS stwierdza się jeśli występują przynajmniej dwa z podanych niżej trzech objawów:
• rzadkie miesiączki lub nieregularne miesiączki lub brak owulacji,
• nadmiar androgenów (głównie testosteronu),
• charakterystyczny obraz jajników w USG.( koraliki pęcherzyków, brak pęcherzyka wiodącego)
1. Podwyższony stosunek LH/FSH bez innych objawów PCOS nie ma znaczenia klinicznego.
2. Leki antykoncepcyjne obniżają poziom FSH, ale nie ma to wpływu na płodność.
3. Wraz ze wzrostem poziomu FSH maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet jeśli uda się wywołać owulację tzn. odsetek uzyskanych ciąż na jeden owulacyjny cykl jest znacznie niższy od średniej.
4. Kobiety z wyczerpaną rezerwą jajnikową rzadko zachodzą w ciążę, a jeśli już to najczęściej ma to miejsce podczas stosowania preparatów hormonalnej terapii zastępczej. Podejrzewa się, że estrogeny uwrażliwiają receptory FSH w jajnikach. Ale choć ten mechanizm nie jest jeszcze do końca poznany to podejmuje się próby zastosowania estrogenów w protokołach stymulacji owulacji u kobiet z wysokim FSH.
5. Do badania rezerwy jajnikowej służy też test z cytrynianem klomifenu CLOSTILBEGYT. Bada się w nim podstawowe stężenie FSH i estradiolu w 3dc, potem podaje 100mg cytrynianu klomifenu w 5-9 dc i powtarza badanie FSH w 10dc. Oba wyniki FSH powinny mieścić się w normie.
6. Zaburzenia produkcji gonadotropin związane z dietą lub ćwiczeniami mają tendencję do samoistnego powrotu do normy w ciągu roku od uzyskania właściwej wagi lub złagodzenia intensywności ćwiczeń. W rzadkich przypadkach prowadzą one jednak do trwałych zaburzeń rozrodczości.

7 dni po owulacji (20-22 dc)
1. Progesteron

Progesteron jest produkowany przez powstałe z pęcherzyka jajnikowego ciałko żółte, przez łożysko w ciąży oraz w śladowych ilościach przez nadnercza. Odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka, utrzymuje ciążę, a spadek jego stężenia przy odpowiednio przygotowanym endometrium wywołuje miesiączkę. Stężenie progesteronu w pierwszej fazie cyklu jest bardzo niskie. Nieznaczny wzrost obserwuje się na ok. półtora doby przed owulacją. Potem ilość progesteronu produkowanego przez powstające ciałko żółte wzrasta osiągając szczyt w 7, 8 dniu po owulacji. Jeśli nie doszło do ciąży ciałko żółte zanika, w innym przypadku jego czynność zostaje podtrzymana przez rosnące stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Wraz z wiekiem ciąży następuje stopniowe przejęcie produkcji progesteronu przez łożysko. Między 8 a 10 tygodniem ciąży ciałko żółte zanika, a łożysko staje się jedynym źródłem progesteronu w organizmie. Badanie progesteronu wykonuje się w celu oceny funkcji ciałka żółtego i (czasami) monitorowania wczesnej ciąży.

NORMY

Hormon dzień norma co oznacza
Progesteron 7-8 dni po owulacji
>= 15 ng/ml
Prawidłowa czynność ciałka żółtego

II faza cyklu <= 3ng/ml Brak owulacji
Przelicznik : 1 ng/ml = 3,18 nmol/l.
UWAGI:
1. Oprócz podstawowych funkcji progesteron pełni także inne ważne role – działa rozkurczowo oraz wysokie stężenia progesteronu hamują reakcję immunologiczną skierowaną przeciwko zarodkowi na wczesnych etapach ciąży.
2.Wykrywane w badaniu laboratoryjnym stężenia progesteronu ulegają podwyższeniu jeśli kobieta używa doustnie leki na bazie naturalnego progesteronu (czasem bada się poziom progesteronu właśnie w celu określenia czy dawka leku została odpowiednio dobrana). Laboratoryjne zestawy nie wykrywają natomiast sztucznego progestagenu np. zawartego w Duphastonie, pomimo, że w organizmie działa on identycznie. Stosowanie środków działających miejscowo np. żeli czy globulek dopochwowych z progesteronem podnosi jego poziom ogólny w stopniu mniejszym niżby to wynikało z zastosowanej dawki (stężenie miejscowe jest wyższe niż we krwi).
3. Nie ma takiego stężenia progesteronu, które wskazywałoby na ciążę przed terminem miesiączki.
4. Progesteron wzrasta stopniowo w ciąży. Średnio w terminie miesiączki osiąga stężenie 20 ng/ml wzrastając do 40 ng/ml w końcu pierwszego trymestru. Wyższy progesteron zazwyczaj wiąże się z większym bezpieczeństwem ciąży, ale nie ma takich stężeń na podstawie których można by wyrokować co do jej dalszego przebiegu. Zdarza się, że nawet przy bardzo niskich stężeniach progesteronu ciąża rozwija się zupełnie prawidłowo.
5. Stężenia progesteronu w ciąży mnogiej są wyższe niż w pojedynczej.
6. Prawidłowa długość drogiej fazy cyklu wynosi przynajmniej 12 dni. Krótsza sugeruje niewydolność fazy lutealnej.

2 Estradiol
Estradiol (E2) jest produkowany przez dojrzewające pęcherzyki Graffa. Jego poziom zmienia się istotnie w ciągu cyklu. Badanie stężenia estradiolu wykonuje się w 3dc (razem z FSH) w celu oszacowania rezerwy jajnikowej, w późnej fazie pęcherzykowej (na kilka dni przed spodziewaną owulacją) w celu oceny dynamiki dojrzewania pęcherzyków oraz po owulacji w celu oceny czynności ciałka żółtego. W monitorowaniu owulacji (szczególnie w cyklach stymulowanych gonadotropinami) powtarzanie badania estradiolu w połączeniu z USG umożliwia ocenę rozwoju pęcherzyków a także określenie optymalnego momentu do podania leków zawierających gonadotropinę kosmówkową (hcg) w celu wywołania pęknięcia pęcherzyka (pęcherzyków).
NORMY
Hormon dzień Poziom co oznacza
E2 3dc = 200 pg/ml Norma na jeden dojrzały pęcherzyk
6-8 dzień po owulacji >=100 pg/ml Ciałko żółte oprócz progesteronu produkuje również estradiol
Przelicznik: 1 pg/ml = 3,67 nmol/l.
UWAGI:
1. W przypadku gdy pęcherzyk(i) nie produkuje(ą) dostatecznej ilości E2 pomimo tego, że osiągnęły już odpowiednią wielkość (zazwyczaj przyjmuje się, że są to pęcherzyki o średnicy przynajmniej 17, 18 mm) można opóźnić podanie leków wywołujących jego (ich) pęknięcie.
2. Bezpośrednio przed owulacją poziom estradiolu spada.
3. W cyklach stymulowanych gonadotropinami (najczęściej do zabiegów IVF) stężenie E2 ] 2000 pg/ml sygnalizuje zagrożenie zespołem hiperstymulacji jajników.
4. Estradiol jest wytwarzany przez wszystkie pęcherzyki jajnikowe (również te mniejsze) i o ile samo jego stężenie daje pewną informację o cyklu, to bez badania USG nie można na jego podstawie ustalić czy owulacja nastąpiła lub nastąpi.

Prolaktyna jest hormonem przysadki. Jej podwyższone stężenie obniża poziom gonadotropin (zwłaszcza LH), zaburza mechanizm owulacji i prowadzi do niewydolności fazy lutealnej. Jej poziom jest względnie stały w cyklu miesiączkowym, lecz ulega zmianom w dobowym i jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku.

*NORMY*
Hormon norma co oznacza wynik

PRL 3-15 ng/ml wynik idealny
15-20 ng/ml wynik dobry
(leczenie tylko w wąsko wybranych przypadkach)
20-25 ng/ml łagodna hiperprolaktynemia
> 25 ng/ml hiperprolaktynemia
Przelicznik: 1 ng/ml = 20 mIU/l

UWAGA!
1. Hiperprolaktynemia jest czasem związana z niedoczynnością tarczycy. Przed leczeniem warto tą przyczynę wykluczyć.
2. Leczenie łagodnej hiperprolaktynemii daje dobre wyniki przy leczeniu zaburzeń fazy lutealnej lub jeśli towarzyszy jej PCOS.
3. Nadmiar prolaktyny może utrudniać pęknięcie pęcherzyka.
4. W cyklach bezowulacyjnych można rozważyć dołączenie do leków indukujących owulację leków obniżających stężenie prolaktyny nawet u osób z prawidłowymi wynikami. W wybranych przypadkach takie postępowanie poprawia skuteczność terapii (tzn. ułatwia zajście w ciążę).
5. Estrogeny oraz środki antykoncepcyjne podnoszą poziom prolaktyny.
Hiperprolaktynemia ma charakter czynnościowy lub organiczny (gruczolak). Teoretycznie do odróżnienia tych przypadków może służyć test z metoklopramidem. W teście tym bada się poziom prolaktyny, potem podaje się doustnie 100 mg metoklopramidu i ponownie ocenia stężenie prolaktyny.
W warunkach prawidłowych po 60 minutach obserwuje się mniej niż pięciokrotne zwiększenie stężenia prolaktyny. W przypadku podejrzenia o obecność gruczolaka badaniem rozstrzygającym jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

2.Testosteron wolny

3.Testosteron całkowity

4.DHEA-S (czyli siarczan – dehydroepianadrostenionu)
Testosteron – androgen o nasilniejszym działaniu biologicznym. Powstaje głównie z androstendionu (ok. 60 %). Reszta jest produkowana bezpośrednio przez jajniki i nadnercza (po 20 %). Do słabszych androgenów należą androstendion produkowany po połowie przez jajniki i nadnercza, dehydroepiandrosteron (DHEA) oraz jego siarczan (DHEAS) produkowane prawie wyłącznie przez nadnercza.
Poziom androgenów jest względnie stały w cyklu za wyjątkiem okresu okołoowulacyjnego, kiedy ich stężenia wzrastają. Mamy w związku z tym dość dużą dowolność jeśli chodzi o wybór dnia cyklu odpowiedniego do badania.
Badanie testosteronu jest badaniem podstawowym. Dalsze oznaczanie poziomu androgenów jest wskazane w przypadku hirsutyzmu (występowania owłosienia w nietypowych dla kobiet miejscach), podejrzenia o PCOS lub poszukiwania przyczyn nadmiaru testosteronu w organizmie.

NORMY
hormon Norma 1 Norma 2 Przelicznik
testosteron 15-84 ng/dl 0,4-3,0 nmol/l 1 ng/dl = 3,47 nmol/l
androstendion 0,7-3,1 ng/ml 2,5-10 nmol/l 1 ng/dl = 3,49 nmol/l
DHEAS 40-390 ug/dl – 1 ng/ml = 2,7 umol/ml
17-OHP 0,2-1 ng/ml 0,6-3 nmol/l 1 ng/ml = 3 nmol/l
SHGB 18-114 nmol/l – –

Uwagi:
1.Umiarkowanie podwyższony poziom testosteronu może występować u kobiet otyłych. Redukcja wagi w takim przypadku prowadzi do normalizacji jego poziomu.
2.Wysokie stężenia prolaktyny podwyższają stężenia nadnerczowych androgenów.

Badania pozostałe:

1. Monitoring USG dopochwowe -obserwacja owulacji oraz endometrium

2. Hormony tarczycowe z krwi- (odpowiadają za pracę tarczycy, niedoczynność często bywa problemem w zajściu w ciążę)
*NORMY*
Hormon Norma 1 Norma 2 przelicznik
TSH 0,4 – 4,0 mIU/l – –
fT4 11–23 pmol/l 0,8-1,8 ng/dl 1ng/dl = 12,8 pmol/l
fT3 2,25-6 pmol/l 1,5-4,1 pg/ml 1pg/ml = 1,53 pmol/l
T4 54-150 nmol/l 4,2-11,6 ug/dl 1ug/dl = 12,8 nmol/l
T3 1,3-2,9 nmol/l 85-190 ng/dl 1ng/dl =0,015 nmol/l

Uproszczone interpretacje
TSH fT4 co oznacza
spadek wzrost nadczynność tarczycy
spadek bez zmian subkliniczna nadczynność tarczycy lub wczesna ciąża
spadek spadek dysfunkcja przysadki lub podwzgórza
wzrost spadek niedoczynność
wzrost bez zmian subkliniczna niedoczynność – uważna obserwacja w ciąży !
bez zmian spadek jeśli dodatkowo T3 jest podwyższone lub w normie może to oznaczać niedobór jodu.

3.Cytologia, posiew z szyjki macicy oraz biocenoza pochwy (czystość pochwy)

4.BADANIE NASIENIA MĘŻA + HOS- test (czyli żywotnośc plemników)
i tu ważne jest, aby badanie było jak najbardziej dokładne oraz po 3-5 dniach abstynencji
– objętość ]2 ml
– lepkość <1cm
– ph 7,4-8,0 (zaraz po oddaniu może być do 8,5)
– ruchliwość klasy A* ] 25%
klasy A i B** ] 50%
– czas upłynnienia – do 30 min.
– aglutynacja ≤ 10%
– postacie patologiczne ≤70 %
– komórki spermatogenezy ≤ 2%
– leukocyty: 0-2 w/w
– komórki okrągłe ≤ 5 mln/ml
– test odporności na eozynę ]70%
– HOS ]60%

*normozoospermia</font color=green] – prawidłowe nasienie,
*oligozoospermia*- obniżona liczba plemników w ejakulacie (< 20 mln/ml),
*asthenozoospermia*- nieprawidłowa ruchliwość plemników (< 50% plemników wykazuje ruch postępowy lub <25% ruch liniowy),
*teratozoospermia*- nieprawidłowa budowa plemników (< 30% z nich ma nieprawidłowo zbudowaną główkę),
*oligoasthenoteratozoospermia*- połączenie trzech powyższych zaburzeń,
*azoospermia*- brak plemników w ejakulacie,
*aspermia*- brak ejakulatu

5. Posiew nasienia- bakterie są często powodem poronień

6. Test PCT postkoitalny (tuż przed owulacją na 6-12 godzin po stosunku – aby sprawdzić, czy śluz jest przyjazny plemnikom) – powinien wykazać obecność 5 lub więcej aktywnie poruszających się plemników w śluzie szyjkowym, pobranym na poziomie ujścia wewnętrznego szyjki.

7. Histerosalpingografia (HSG) lub HYCOSE . -czyli badanie drożności jajowodów oraz prawidłowości macicy

Potem wykonujemy:
11. IGF1-BP czyli insulinoodporność norma <20ng/ml (z krwi)
Insulinooporność to stan w którym zmniejszona jest wrażliwość tkanek na insulinę. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania insuliny, a potem do zaburzonej tolerancji glukozy. Nadmierna ilość insuliny sprzyja nadprodukcji testosteronu i obniża SHGB powodując, że w organizmie działa więcej „niekorzystnych hormonów”. Jednym z badań które można w tym przypadku wykonać jest test obciążenia glukozą Badanie poziomu cukru wykonuje się na czczo, potem podaje 75g glukozy i powtarza badanie po godzinie.

* NORMY *
kiedy Glukoza insulina
na czczo < 110 mg/dl lub 6.1 mmol/l < 20 mIU/ml
po 1 godzinie < 180 mg/dl lub 10 mmol/l < 80 mIU/ml
po 2 godzinach < 140 mg/dl lub 8 mmol/l < 40 mIU/ml

Leczenie polega na zastosowaniu preparatów polepszających wrażliwość na insulinę. W Polsce dostępne są preparaty zawierające pochodne metforminy. Im dłuższe jest leczenie tym lepsze przynosi efekty. W wielu przypadkach powraca regularne miesiączkowanie i owulacja. Ale często wyniki jeśli chodzi o uzyskanie ciąży są porównywalne do uzyskanych za pomocą stymulacji owulacji. Leczenie daje korzystne efekty u osób z PCOS u których są problemy z uzyskaniem owulacji za pomocą Cytrynianu Clomifenu, zwłaszcza te u których dodatkowo występuje nadwaga (BMI ]25). Zostały na ten temat przeprowadzone rzetelne próby kliniczne potwierdzające, że takie postępowanie podwyższa nie tylko odsetek owulacji ale także procent osiągniętych ciąż

12.Endoskopia – laparoskopia, histeroskopia, czasami tuboskopia lub kolposkopia

13. Wykonanie testów immunologicznych na obecność przeciwciał antyplemnikowych zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny

Badania związane z chorobami będącymi wielkim zagrożeniem w czasie ciąży

1. Toksoplazmoza (poziom miana przeciwciał w klasie IgM i IgG)

2. Chlamydia trachomatis ( wymaz z pochwy)

3. Cytomegalia (poziom miana przeciwciał w klasie IgM i IgG)
Prawie wszystkie ww. badania można zrobić na NFZ, lecz niezbędne jest skierowanie od lekarza z niepublicznego ZOZ-u

Więcej o :
IMMUNOLOGIA
1 Test Friberga – przeciwciała przeciwplemnikowe w surowicy krwi
2 MAR-TEST – przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu.
3 Przeciwciała antykardiolipinowe – wykluczenie zespołu antyfosfolipidowego
4 Przeciwciała przeciwjajnikowe
5 Test MLR – na hamowanie wykazuje hamujący wpływ surowicy pacjentki na odpowiedź poliferacyjną jej limfocytów stymulowanych antygenami męża" /norma ]= 40 %/
6 Test CBA - test badający poziom cytokin ( złych) ktore sa toksyczne dla rozwijającego zarodka, ale także dla plemników
7 p/c ANA – pc jądrowe
8 p/c APA - pc przeciw antygenom łożyska
9 p/c ATA - pc przeciwtarczycowe

SŁOWNICZEK – czyli co jest co?
*ENDOMETRIUM *
Jest to błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy. Tym samym jest to miejsce, w który zagnieżdża się zapłodnione jajo. Od grubości endometrium zależy możliwość zagnieżdżenia się jaja. W I fazie cyklu endometrium zaczyna przyrastać od grubości ok.3 do ok.23 mm w momencie jajeczkowania. Jego grubość zależy od prawidłowego poziomu hormonów takich jak progesteron i estradiol (E2II). W czasie krwawienia miesięcznego endometrium złuszcza się, a później na nowo zaczyna przyrastać i przygotowywać się do zagnieżdżenia jaja
*ENDOMETRIOZA *
Gruczolistość śródmaciczna, obecność czynnej błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy, np. w jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym, jelitach, otrzewnej, mięśniu macicy, pępku itp. Przemieszczenie fragmentów błony śluzowej może nastąpić w czasie operacji na macicy, połączonej z otwarciem jej jamy, przy wyłyżeczkowaniu jamy macicy, z prądem krwi i chłonki, także z przyczyn wrodzonych. Objawy e. zależą od umiejscowienia zmiany, w jajnikach gromadząca się w postaci brunatnej masy krew prowadzi do powstania torbieli smołowych, zw. też czekoladowymi. LECZENIE albo farmakologiczne albo operacyjne (wycięcie ogniska lub torbieli ). Nie udowodniono, że endometrioza jest przyczyną niepłodności.
Linki do wybranych artykułów
Więcej informacji szukaj w:
*ESTROGENY * Żeńskie hormony płciowe o budowie sterydowej, wytwarzane w jajnikach przez dojrzałe pęcherzyki Graafa, ciałko żółte oraz łożysko. Podstawowym e. jest estradiol. E. wzmagają procesy rozrostu i odnowy tkanek, pobudzają mitozę (podział komórki), biorą udział w wytwarzaniu drugorzędowych cech płciowych żeńskich i w regulacji cyklu miesiączkowego.
*GONADOTROPINA KOSMÓWKOWA *
Gonadotropina łożyskowa, choriongonadotropina, HCG, hormon glikoproteidowy wydzielany podczas ciąży przez nabłonek kosmków łożyska, pojawia się w organizmie ciężarnej po zagnieżdżeniu się jaja w błonie śluzowej macicy. Znika z krwi 48 godzin po usunięciu z organizmu jaja płodowego lub płodu. W czasie ciąży podtrzymuje działalność ciałka żółtego i pobudza go do wydzielania progesteronu i estrogenu, działa, więc ochronnie na ciążę. Wszystkie próby ciążowe opierają się na stwierdzeniu g.k. w moczu.
*GRZYBICA *
To stan zapalny wywołany zakażeniem drożdżakami. Choroba rozwija się w przypadku obniżenia sił odpornościowych ustroju, a także wskutek stosowania dużych dawek antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną pochwy, hamującą normalnie rozwój drożdżaków, rozwojowi sprzyja także ciąża. Objawami jest świąd i pieczenie sromu, gęste serowate upławy, białawe naloty w przedsionku pochwy i w pochwie, leżące na zaczerwienionej i rozpulchnionej błonie śluzowej. Badanie mikroskopowe rozmazu potwierdza rozpoznanie. W leczeniu stosuje się pędzlowanie boraksem i gliceryną, nystatynę. Należy unikać antybiotyków. W okresie leczenia wstrzemięźliwość płciowa. Leczyć musi się kobieta i jej partner. Nie jest łatwo pozbyć się drożdżaków, często po wielu miesiącach należy wykonać szczepionkę uodporniającą.
*CIĄŻA POZAMACICZNA *
Ciąża pozamaciczna, następstwo zagnieżdżenia się jaja płodowego poza jamą macicy (ciąża jajnikowa, ciąża jajowodowa, ciąża brzuszna, ciąża śródmiąższowa). Może to być ciąża pojedyncza lub mnoga, jednostronna lub dwustronna.
Przyczyną pozamacicznego zagnieżdżenia się jaja płodowego jest niemożność obrania przez nie właściwej drogi z powodu: anatomicznych wad rozwojowych, jak ślepe uchyłki, zwężenia jajowodu, przeszkód anatomicznych nabytych w następstwie zmian zapalnych (zrosty), nieswoistych zakażeń lub w wyniku plastycznych zabiegów chirurgicznych. Przyczyną mogą być także zaburzenia funkcjonalne jajowodu spowodowane niedoczynnością gruczołów płciowych lub strzępków jajowodowych, a wreszcie czynniki natury psychicznej. Na skutek braku odpowiedniego miejsca dla rozwoju jaja płodowego ciąża pozamaciczna ulega przerwaniu przez uszkodzenie samego jaja płodowego, czy przez poronienie jajowodowe poronienie bańkowe lub przez pęknięcie jajowodu. Rozpoznanie opiera się na braku miesiączki (cykl miesiączowy), nieznacznym rozpuIchnieniu macicy, utrzymujących się nieregularnych krwawieniach, stwierdzeniu guza w zakresie przydatków lub w jamie brzusznej, stwierdzeniu krwiaka pozamacicznego, obniżeniu tylnego sklepienia pochwy. Odczyn ciążowy jest dodatni, chyba że nastąpiło już przerwanie ciąży pozamacicznej. Zazwyczaj ciąża kończy się na przełomie drugiego miesiąca. Do wyjątków należy donoszenie ciąży pozamacicznej. Niebezpieczeństwo takiej ciąży polega na większym lub mniejszym krwotoku do wolnej jamy brzusznej. Stąd znaczenie wczesnego rozpoznania drogą badania ultrasonograficznego, laparoskopowego, a w braku dostępności tych metod nakłucia jamy zagłębienia odbytniczo-macicznego. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu ciąży za pomocą techniki laparotomijnej lub laparoskopowej
*HIPERPROLAKTYNEMIA I PROLAKTYNOMA *
Są to schorzenia związane z podwyższonym poziomem prolaktyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, charakterystycznego dla okresu ciąży oraz karmienia i związanego z laktacją (produkcją mleka). Zwiększone wydzielanie prolaktyny prowadzi do zatrzymania normalnej produkcji pozostałych hormonów wydzielanych przez kobiety cyklicznie. Tym samym powoduje wydłużenie cykli, brak jajeczkowania, a nawet laktacja. Nieleczona h. może prowadzić do trwałej niepłodności. Wzrost poziomu prolaktyny może być spowodowany różnymi czynnikami. Należą do nich m.in.: • zaburzenia czynności tarczycy, • guzy lub mikrogruczolaki na przysadce mózgowej • podwyższony poziom testosteronu u kobiet. Diagnostyka przyczyny może być długotrwała i może obejmować następujące elementy: • badanie poziomu prolaktyny na czczo oraz w 15, 30 i 60 minut po zażyciu lub wstrzyknięciu Metacroplamidum • badanie metodą RTG siodełka tureckiego (tj. okolic przysadki mózgowej) • badanie poziomu testosteronu • badaniu poziomu cukru • badanie hormonów 17KS i 17OHKS w dobowej zbiórce moczu, • próba tymolowa, bilirubina całkowita, Aspat i Alat • badanie dna oka i pola widzenia. Nie wszystkie powyższe badania są konieczne do pełnej diagnostyki. Czasem wystarczy przeprowadzenie kilku podstawowych badań i uszczegółowienie ich w określonym kierunku. H. i P. leczona jest przy pomocy Bromergonu lub jego zamienników, zawierających Bromokryptynę. Leczenie może trwać do kilku lat. Przyjmowanie Bromergonu rozpoczyna się stopniowo ze względu możliwość występowania skutków ubocznych w postaci nudności i wymiotów. Objawy takie jak nieregularne cykle i laktacja ustępują zwykle w ciągu 1-2 miesięcy.
*HISTEROSKOPIA*
Badanie zleca się przeważnie po kilku nieudanych próbach inseminacji lub po zapłodnieniu pozaustrojowym ( in vitro). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Polega on na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (wziernika) nazywanego histeroskopem. Urządzenie wprowadzane jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy. Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi lecznicze. Histeroskopia umożliwia ocenę zmian patologicznych endometrium i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego – np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów. Badanie trwa zwykle do kilkunastu minut. Po histeroskopii kobieta pozostać pod obserwacją lekarską tak długo, jak tego wymaga zakres wykonanego badania. Lekarz może zlecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku celem zapobiegania wystąpieniu infekcji. Może też wystawić kilkudniowe zwolnienie. opinie forumowiczek
*HSG- HISTEROSALPINGOGRAFIA *
To nic innego jak badanie drożności jajowodów. Sprawdza się czy w czasie owulacji komórka jajowa może się przedostać z jajnika do macicy. Zabieg może być bolesny, choć nie musi, niektóre pacjentki porównują go do bólu owulacyjnego. Zabieg polega ona na podaniu pod ciśnieniem przez kanał szyjki macicy kontrastu (środka cieniującego) do macicy i jajowodów oraz jednoczesnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich w poszczególnych etapach badania. Badanie wykonuje się po ustaniu krwawienia miesiączkowego do 11 dnia cyklu. Po zabiegu można od razu iść do domu. Niektóre kobiety przechodzą badania w znieczuleniu
*INSEMINACJA *
To najprostsza z technik wspomaganego rozrodu. Zabieg jest bezbolesny i polega na umieszczeniu nasienia w macicy kobiety za pomocą specjalnego cewnika. Nasienie może pochodzić od męża – (IUI – intrauterine insemination) lub dawcy (AID).Z reguły każda większa klinika leczenia niepłodności posiada swój własny bank nasienia. Mężczyzna musi oddać nasienie za pomocą masturbacji. Potem plemniki " wiruje się " w specjalnym naczyniu, wybierając zdrowe i silne. Te właśnie podaje się później specjalnym cewniczkiem przez szyjkę macicy do macicy. Kobieta musi być w trakcie owulacji. Cykl powinien być monitorowany, kobieta z reguły odwiedza gabinet ginekologa kilka razy w ciągu cyklu obserwując w USG dojrzewanie pęcherzyka Graafa. Zabieg trwa kilka minut, zaraz potem można iść do domu. U kobiet z cyklami owulacyjnymi skuteczność tej metody sięga 56% w ciągu 6 miesięcy.
*LAPAROSKOPIA *
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Lekarze zlecają go przeważnie w przypadku podejrzenia endometriozy. Polega na wykonaniu trzech niewielkich nacięć, przez które wprowadza się do jamy brzusznej układ optyczny i niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne. Badanie to umożliwia obejrzenie zewnętrznej powierzchni narządów jamy brzusznej i wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych, takich jak wyłuszczenie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, jak również diagnostykę i leczenie zabiegowe niepłodności oraz endometriozy. Po laparoskopii pacjentka może iść do domu już na drugi dzień po zabiegu. Jeśli natomiast na narządach jamy brzusznej wykonywano jakiekolwiek zabiegi, celowe jest, aby pozostała w szpitalu co najmniej przez 3 doby. Laparoskopię wykonuje większość szpitalnych oddziałów ginekologicznych w Polsce. Zabieg ten można również przeprowadzić w prywatnych szpitalach i spółkach medycznych dysponujących salą laparoskopową i łóżkami dla pacjentów. Przykładowy koszt laparoskopowej operacji torbieli jajnika w spółce prywatnej wynosi ok. 2000-2500 zł, wliczając w to 3-dniowy pobyt w jednoosobowej sali.
*IMPLANTACJA *
Implantacja, zagnieżdżenie jaja płodowego. Następuje w 5-6 dni po zapłodnieniu. Zapłodnione jajo wnika w błonę śluzową macicy doczesnowo zmienioną (doczesna), zagłębiając się aż do granicy między warstwą zbitą i gąbczastą. Zbyt głębokie zagnieżdżenie jaja płodowego staje się przyczyną łożyska wrośniętego. Implantacja to także etap w przeszczepianiu tkanek i narządów.

*LINKOWNIA</font color=green]
Inseminacja<a"] przy jakich parametrach inseminacja [/url]

Duphaston i faza lutealna
Problemy z owulacją, długie cykle
Prolaktyna


<a"] prolaktyna z obciążeniem [/url]SzczepieniaInstrukcje


Laparoskopia i HSG

informacje pomocne dla starających

Choroby groźneImmunologiaWitaminki i ziółka


Testy


Niebezpieczne leki i żywność

Męskie sprawy czyli plemniczkowo
Wady macicy
LekiTorbiele

BadaniaLaparoskopiaTarczyca

–Pozdrawiam serdecznie, życzę wszystkim krótkich starań, zdrowych i donoszonych noworodków, a potem silnych i zdrowych dzieci—

Wasza weteranka wygranej wojny 🙂

18 odpowiedzi na pytanie: Vademecum starających

 1. Gablysiu
  miałabym prośbę, abyś wrzuciła tutaj jeszcze napisane czarno na białym, a nie w linku (gdyż ten podany nie działa) normy beta HCG w ciąży, aby dziewczyny w histerii mogły sobie zaglądnąć po otrzymaniu wyników, a nie czekać na odpowiedź na forum, kiedy to każda sekunda trwa rok! 🙂
  Ja mam informację o takich
  Normy są takie podobno:
  1-2 tydz 16-156
  2-3 tydz 101-4870
  3-4 tydz 1110-31500
  4-5 tydz 2560-82300
  ale wiadomo, że każde laboratorium ma troszkę inne. No i warto napisać, że to normy liczone od dnia poczęcia a nie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
  Z góry wielkie dzięki!! 🙂
  Buziole

  • Fryda ma tak : (normy liczone od OM)
   3-4 tc. – 5,8-71,2
   4-5 tc. – 9,5-750
   5-6 tc. – 217-7138
   6-7 tc. – 158-31795
   7 tc – 3697-163563
   8 tc – 32065-149571
   9 tc. – 63803-151410
   10 tc. – 46509-186977
   12 tc. – 27832-210612

   Generalnie według założeń beta HCG dodatnia jest od 4-5 mIU/ml. Powinna wzrastać conajmniej o 60 % w ciągu kolejnych 48 h.
   Dla pocieszenia, wiele ciąż kończy się dobrze, mimo ciut zaniżonych wzrostów bety.
   Nie powinna mieć wartości wahających, czyli skaczących ani wskazywać ponad normę.
   Trochę ponad normę wskazują czasem wartości beta HCG w ciążach mnogich.

   Dziękuję Paszula i pozdrawiam.

   • mi wogóle te linki działają:mad:

    • Zamieszczone przez KasiaB.
     mi wogóle te linki działają:mad:

     Mnie część linków wyświetla stronę główną forum :(.

     • Zamieszczone przez nadii
      Mnie część linków wyświetla stronę główną forum :(.

      Mnie wszystkie chyba!

      • Zamieszczone przez paszula
       Mnie wszystkie chyba!

       Mnie tak od ok. połowy do końca już nie :(.

       Edytuję: Właściwie to nie działają mi linki z “linkowni”. Wyświetla mi się strona główna forum.

       • Tak jak poprzednie użytkowniczki zauwazyły – podane linki w wiekszosci nie działają:(

        • Gablysia wypoczywa na urlopie teraz więc pewnie naprawiać będzie jak wróci z wakacji a potem ogarnie się w rzeczywistości po wakacyjnej!! 🙂

         • Zamieszczone przez gryzelda
          Tak jak poprzednie użytkowniczki zauwazyły – podane linki w wiekszosci nie działają:(

          No właśnie… chciałam się nimi z kimś podzielić i nic z tego.

          • _**
           ___**
           _
           *$
           ____*$__$**
           ___**$___$**
           ___*$$*
           ___*$__$__$*
           ___**$_$_$**
           ____*§§$$$$$
           **§$$$$$$$**
           _*§$$$$$$$*
           __§§$$$$$$**
           §§§$$$$$**
           _§§§$$$$$$$
           __**$$$$$$$
           $$____$$$$$$$
           ____$**$___$$$**$
           ___$*$_$$*$__$
           –__$*_$$___$$$$$
           _$*§§§§§§_**$__$$$$$$$$$
           $*§§§§§§§§$_$$$$$$$
           $**§§§§§§*$__$__$
           _$$$$$$$$$$$$$$$
           ___$**$_$$$$_$$$$$$$_$
           _$$_$$$$$**$.$$$$$$$
           $_**$_$$$$$.$$.$$$$$$$
           $**$_$$$$$$$_$$._$
           _$$___$$$$$$__$$
           __$*$___$$$$$_$___$**$
           ___$$$$$$**$
           $$_$$
           $*$
           $

           Niech te Święta tak wspaniałe,
           będą całe jakby z bajek.
           Niechaj gwiazdka z nieba leci,
           niech Mikołaj tuli dzieci.
           Biały puch niech z nieba spada,
           niechaj piesek w nocy gada.
           Niech choinka pachnie wszędzie,
           no i radość wokół będzie.
           Wesołych Świąt ;**

           • Nie wiedziałam, gdzie zapytac, a że tu wątek o badaniach więc pytam : wie ktoś ile mniej więcej kosztuje badanie na FSH, LH i PRL?

            • Nie wiem czy ten cennik obowiązuje wszystkie przychodnie,ale podobno są to i tak badania płatne,bez skierowania.Ja płaciłam po 15 zł, za kazdy hormonek.Robiłam w sumie trylko 2 więc 30 zł.można przeżyć:roll:

             • Olusia ja poszłam do lekarza rodzinnego po skierowanie do endokrynologa i musiałam jej powiedzieć po co i wtedy dała mi skierowanie na badania tarczycy więc mam wszystkie z NFZ to może spróbuj tak, jak sie okaże ze coś nie tak to wtedy dostane skierowanie do endokrynologa a jak nie to nie ma sensu no i racja

              • W sumie jakby to miało kosztowac 30-40 zł to chyba pójdę, bo do endo to pewnie kolejki są. Szkoda, że rodzinny nie może dac takiego skierowania.

               • Zamieszczone przez olusia26
                W sumie jakby to miało kosztowac 30-40 zł to chyba pójdę, bo do endo to pewnie kolejki są. Szkoda, że rodzinny nie może dac takiego skierowania.

                no ja czekam już 3 miesiące na wizytę do endokrynologa, zapisywałam sie jeszcze w grudniu a termin mam na 2 marca :Szok:, a skierowanie na badania mam właśnie od rodzinnego, u nas badania jednego hormonu kosztuje ok 50 zł tyle wiem bo siostra robiła, ale może zadzwoń do najbliższego szpitala i zapytaj o cene

                • Dziewczynki….
                 …..przypominam, ze w tym wątku się nie gada.
                 🙂
                 Pozdrawiam cieplutko.

                 • Gabrysiu fora są po to,żeby własnie pogadać!!! a to,że jesteś założycielką akurat tego -nie upoważnia Cię do nakazywania innym dziewczyną co mogą,a czego nie…i rzeczywiście moje poprzedniczki moja rację podane linki nie działają!!!…..pozdrawiam cieplutko!!!:)

                  • Na wstępie tego posta jest wyraźna prośba o nie rozmawianie w tym wątku. Informacje o niedziałających linkach zgłaszano już tutaj.
                   I bardzo proszę tutaj na mnie nie krzyczeć.
                   Zamykam ten wątek, ponieważ nie słuzy on pogawędkom, tylko informacji dla nowoprzybyłych foremek, które szukają pomocy.
                   POzdrawiam.

                   Znasz odpowiedź na pytanie: Vademecum starających

                   Dodaj komentarz

                   Angina u dwulatka

                   Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                   Czytaj dalej →

                   Mozarella w ciąży

                   Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                   Czytaj dalej →

                   Ile kosztuje żłobek?

                   Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                   Czytaj dalej →

                   Dziewczyny po cc – dreny

                   Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                   Czytaj dalej →

                   Meskie imie miedzynarodowe.

                   Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                   Czytaj dalej →

                   Wielotorbielowatość nerek

                   W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                   Czytaj dalej →

                   Ruchome kolano

                   Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                   Czytaj dalej →
                   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                   Logo
                   Enable registration in settings - general