VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

VASA PREVIA? SKRYTY ZABÓJCA
A wystarczy moment by zdiagnozować ŻYCIE.

Zacznę od tego, że KAŻDY przyszły rodzic powinien wiedzieć, jak wielkim zagrożeniem jest nie zdiagnozowana VASA PREVIA (naczynia przodujące). Praktycznie nikt, kto nie miał z tym styczności, nie ma pojęcia o istnieniu czegoś takiego. Natomiast Ci, których to dotknęło, dowiedzieli się o tym w najbardziej drastyczny sposób? nagle i niespodziewanie tracąc swoje ukochane i wyczekiwane dziecko.

JEDNAK TYM TRAGEDIOM MOŻNA BYŁO ZAPOBIEC !!!

Co to jest VASA PREVIA?
Tłumacząc najprościej jak tylko można, jest to pępowina wrośnięta w błony płodowe nad lub w pobliżu kanału rodnego.
Może to być spowodowane przyczepem błoniastym pępowiny, czyli pępowina łączy się z łożyskiem nie na środku łożyska, tylko na brzegu częściowo lub całkowicie wrastając w błony płodowe. Mogą to być również naczynia biegnące przez błony płodowe pomiędzy dwoma płatami łożyska w łożysku dwupłatowym.
W TYCH NACZYNIACH PŁYNIE KREW PŁODU !!!

Czemu jest to groźne?
Podczas pęknięcia błon płodowych (powodem mogą być skurcze, dźwiganie, zaczynający się poród, samoistne odejście wód lub przebicie pęcherza płodowego przez położną, lekarza) naczynia te zostają rozerwane i następuje nagły potężny krwotok, żywą czerwoną krwią, KRWIĄ DZIECKA !!! Oznacza to, że dziecko się wykrwawia i dusi !!! Jego krew zaczyna być coraz rzadsza, a brak tlenu prowadzi do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych w tym do nieodwracalnych zmian w mózgu. Jeśli cesarskie cięcie przeprowadzone jest NATYCHMIAST po pojawieniu się krwotoku, dziecko tuż po urodzeniu powinno mieć zrobioną transfuzję krwi. Jest umieszczane pod aparaturą podtrzymującą życie w inkubatorze, ponieważ uszkodzone organy wewnętrzne nie są w stanie samoistnie funkcjonować i potrzebują pomocy. Najczęściej uszkodzeniom ulegają: mózg, nerki, wątroba, płuca. Jednak nawet natychmiastowa reakcja nie zawsze ratuje życie dziecka. Jeśli cesarskie cięcie nie jest przeprowadzone natychmiast, bo kobieta jest zbyt daleko od szpitala, lub dlatego, że?mądry? lekarz lub położna mówią, że?ma prawo być trochę krwi przy porodzie?, dziecko rodzi się martwe lub w stanie krytycznym – wtedy potrafi żyć, a właściwie umierać, kilka lub kilkadziesiąt godzin.

Kiedy pojawia się VASA PREVIA?
VASA PREVIA może pojawić się u KAŻDEJ kobiety. Najczęściej jest tak, iż ciąża przebiega całkowicie prawidłowo i dopiero po porodzie (najczęściej zakończonym tragicznie) lekarze ze zdziwieniem odkrywają, z czym mieli do czynienia. Są jednak pewne symptomy, które mogą sugerować wystąpienie VASA PREVIA. Są to:
ŁOŻYSKO PRZODUJĄCE (nawet po podniesieniu się łożyska!!!)
operacje na macicy bądź cesarskie cięcie w przeszłości
łożysko dwupłatowe lub wielopłatowe
ciąża uzyskana z zapłodnienia In-vitro
ciążą mnoga

Jak zapobiec tragedii?
Kluczem do tego jest odpowiednia DIAGNOSTYKA PRENATALNA.
Wystarczy, że po 16 tygodniu ciąży, najlepiej przy USG połówkowym oraz USG w okolicach 30 tc, lekarz wykonujący USG zrobi również USG sondą dopochwową w połączeniu z kolorowym Dopplerem. Jak wiadomo, kolorowy Doppler pokazuje naczynia krwionośne w dwóch kolorach w zależności od tego, czy jest to tętnica czy żyła. Jest też możliwość sprawdzenia przepływu krwi przez to naczynie aby zdiagnozować, czy krew przez nie płynąca jest krwią dziecka (tętno 120-150 uderzeń na minutę) czy matki (tętno o połowę niższe). Tak więc jak widać, wykrycie naczyń przodujących jest możliwe? WYSTARCZY POŚWIĘCIĆ CHWILĘ, BY ZAPOBIEC TRAGEDII? BY ZDIAGNOZOWAĆ ŻYCIE!

Czemu wciąż tak wiele dzieci umiera na skutek VASA PREVIA?
Odpowiedź jest prosta? tak wiele dzieci umiera, ponieważ tak mało lekarzy chce poświęcić te parę chwil więcej na zdiagnozowanie lub wykluczenie VASA PREVIA. Przeszkodą może być również brak odpowiedniego sprzętu (USG z kolorowym Dopplerem) lub niedouczenie lekarzy. Również brak doświadczenia z VASA PREVIA jest przeszkodą w sprawnym jej diagnozowaniu. Dzieje się tak również dlatego, ponieważ VASA PREVIA jest bardzo rzadko spotykana? 1:2500. Jednak co będzie, kiedy tą jedną, będziesz Ty??

Co się dzieje z kobietą, jeśli VASA PREVIA zostaje zdiagnozowana?
Kobieta spodziewająca się dziecka, u której zdiagnozowano VASA PREVIA powinna być hospitalizowana najpóźniej od 30 tygodnia ciąży aż do porodu. Nie może: dźwigać, biegać, wykonywać prac fizycznych, współżyć, nie może być również badana ginekologicznie (!!!). Podawane są również profilaktycznie leki rozkurczowe, aby zapobiec pojawieniu się skurczy, a jeśli takowe wystąpią, podawane są silniejsze środki hamujące skurcze. Ciąża rozwiązywana jest metodą cesarskiego cięcia przed rozpoczęciem porodu najczęściej między 36 a 38 tc.

Wszelkie informacje dotyczące VASA PREVIA, które użyłam powyżej, są oparte na danych umieszczonych na stronie internetowej Międzynarodowej Fundacji Vasa Previa (International Vasa Previa Foundation, International Vasa Previa Foundation ) oraz na własnych doświadczeniach. Moją historię z Vasa Previa, niestety póki co tylko po angielsku, można znaleźć na stronie fundacji.

Samanta Haduch? mama Szymusia, który mimo Vasa Previa urodził się cały i zdrowy dzięki diagnostyce prenatalnej i fachowej opiece lekarzy.

Zachęcam do komentowania, dzielenia się swoimi wiadomościami bądź doświadczeniami z naczyniami błądzącymi oraz serdecznie zachęcam do zadawania pytań, na które chętnie odpowiem 🙂

26 odpowiedzi na pytanie: VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

 1. [Usunięto link, ponieważ zdjęcia martwych dzieci budziły wiele emocji wśród przyszłych matek. Autorka postu poda go zainteresowanym na priv] smoki

  • Z M. miałam łożysko przodujące ( potem sie podniosło) i miałam też robionego Dopplera kolorowego na patologii ciąży- ale leżałam tam na gestozę..

   • To bardzo dobrze, że miałaś takie USG – zawsze warto sprawdzić, jak jest szansa, że Vasa Previa może się pojawić.
    Ja w pierwszej ciąży miałam zdiagnozowane naczynia błądzące przy łożysku brzeżnie przodującym, od 26 tc byłam w szpitalu, w tym czasie łożysko się podniosło o 10 cm, ciągnąc za sobą jak ogony naczynia pępowinowe tak, że były centralnie nad kanałem szyjki…
    w 36 tc miałam CC.

    • Rysica, osiwieję przez Ciebie. 😉

     • Mi generalnie sprawdzali przepływy;) ale pewnie i na to też spojrzeli

      • Przepływy to skrócona nazwa badania przepływów krwi w naczyniach mózgu dziecka będącego w łonie matki, żeby wykluczyć niedotlenienie spowodowane najczęściej nadciśnieniem, a przynajmniej to lekarz ma na myśli pisząc lub mówiąc “przepływy” i to nie ma związku z vasa previa. Choć bada się również przepływy w pępowinie – to nie nazywa się tego badania przepływami. Jak mi lekarz sprawdzał w obecnej ciąży, czy jest zagrożenie Vasa Previa, to najpierw zobaczył, że łożysko jest po drugiej stronie macicy niż kanał szyjki macicy – jest wysoko na tylnej ścianie, następnie sprawdził kolorowym dopplerem “przyczep pępowiny” jak to nazwał, czyli czy naczynia pępowinowe wchodzą w prawidłowy sposób w łożysko.
       Jednak gdy łożysko jest przodujące bądź brzeżnie przodujące, nie zrobi się tego podczas USG przez brzuch, tylko trzeba sprawdzić dopochwowo. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie dopochwowo dopplerem obecności tych naczyń przy łożysku nisko nad kanałem szyjki.

       • Zamieszczone przez Rysica
        [Usunięto link, ponieważ zdjęcia martwych dzieci budziły wiele emocji wśród przyszłych matek. Autorka postu poda go zainteresowanym na priv] smoki

        Nie wiem, być może się mylę….. Ale chyba należy uprzedzić, że w tym filmie są również zdjęcia martwych noworodków…

        • Może się mylę, ale skoro napisałam, że to hołd dla OFIAR Vasa Previa, ponadto na filmie są tytuły np “VP angels”, w dodatku zwracam szczególną uwagę, że jest to śmiertelne zagrożenie dla dzieci, to jest to chyba dość jednoznaczne i logiczne, że takie właśnie zdjęcia również mogą się w takim filmie pojawić…
         Jesteś pierwszą (a zakładałam ten wątek z tym filmem na różnych forach), która zamiast zwrócić uwagę na to, jak ważna jest diagnostyka prenatalna VP, zwraca uwagę na brak jasnego komunikatu o martwych noworodkach…

         • Moim zdaniem beamama z pewnością nie miała złych intencji pisząc o tym że należałoby uprzedzić, a chodziło zapewne o to aby przyszłe mamy wiedziały czego moga się po tym filmie spodziewać.. ja sama zajrzałam na wątek choc mnie nie dotyczy i pomimo że przeczytałam cały opis to po zobaczeniu urywków filmu żałowałam że w ogóle go włączyłam ponieważ nie spodziewałam się tego co zobaczyłam i faktu że to może aż utkwić mi w pamięci…

          W każdym bądź razie dobrze, ze temat został założony bo może dotyczyć każdej z nas, i każda przyszła mama powinna wiedzieć że takie zagrożenie istnieje.

          • Zamieszczone przez M&
           Moim zdaniem beamama z pewnością nie miała złych intencji pisząc o tym że należałoby uprzedzić, a chodziło zapewne o to aby przyszłe mamy wiedziały czego moga się po tym filmie spodziewać.. ja sama zajrzałam na wątek choc mnie nie dotyczy i pomimo że przeczytałam cały opis to po zobaczeniu urywków filmu żałowałam że w ogóle go włączyłam ponieważ nie spodziewałam się tego co zobaczyłam i faktu że to może aż utkwić mi w pamięci…

           Moim zdaniem tego typu filmy powinny bycopisane ze sa drastyczne.
           Nie wiem tez czy zamieszczanie linkow do tego typu filmow nie jest niezgodne z regulaminem forum.

           W kazdym razie – wysylam raport do moderatora – niech on oceni czy ten link moze tutaj wisiec,czy ma byc opatrzony komentarzem ze jest drastyczny.

           • Zamieszczone przez Mamroć
            Moim zdaniem tego typu filmy powinny bycopisane ze sa drastyczne.
            Nie wiem tez czy zamieszczanie linkow do tego typu filmow nie jest niezgodne z regulaminem forum.

            W kazdym razie – wysylam raport do moderatora – niech on oceni czy ten link moze tutaj wisiec,czy ma byc opatrzony komentarzem ze jest drastyczny.

            Powinny być opisane, nawet jeśli nie są niezgodne z regulaminem. To jest forum publiczne, kącik oczekujących na dziecko, ludzie mają różną wrażliwość…
            Temat poruszony, bardzo dobrze, świadomość się zwiększa, ale chyba nie trzeba zobaczyć martwego noworodka, żeby uwierzyć w powagę i skalę problemu

            • Osiwiałabym czytając forum będąc w ciąży..poważnie

             • Zamieszczone przez ahimsa
              Osiwiałabym czytając forum będąc w ciąży..poważnie

              A myslisz ze dlaczego ja siwieje…? 😉
              Nawet do tego filmu nie zagladalam….
              Dobrze ze najpierw przeczytalam co napisala Bea!

              • Przykro mi, że tak to odebrałyście. Jeszcze mi się to nie zdarzyło we wcześniejszych próbach zwrócenia uwagi na problem Vasa Previa, żeby ktoś miał pretensję o to, co jest w filmie.
               Proponuję, aby moderator dodał jasną i bezpośrednią informację o tym, co jest zawarte w filmie, jeśli taka jest Wasza wola. Osobiście uważam, że te Aniołki wywołują współczucie niż szok czy odrazę, tym bardziej, że wyglądają bardziej jakby spały, nie jakby były martwe…

               • Zamieszczone przez Rysica
                Przykro mi, że tak to odebrałyście.

                Nie martw się. Już się przekonałam o tym, że mamy w ciąży wolą mało wiedzieć o zagrożeniach na nich czyhających.
                Jeśli nawet jedno dziecko miałby Twój wpis uratować to warto. Zawsze jedna tragedia mniej.
                Dla mnie też nie ma nic strasznego w tym filmie. Zresztą tak jak piszesz te dzieci wyglądają jakby spały…

                • Zamieszczone przez Paulinka Z
                 Nie martw się. Już się przekonałam o tym, że mamy w ciąży wolą mało wiedzieć o zagrożeniach na nich czyhających.
                 Jeśli nawet jedno dziecko miałby Twój wpis uratować to warto. Zawsze jedna tragedia mniej.
                 Dla mnie też nie ma nic strasznego w tym filmie. Zresztą tak jak piszesz te dzieci wyglądają jakby spały…

                 Brak mi słów na to odcinanie się od złego.

                 A zwykle bardzo różne przypadki pojawienia się w życiu mamy Aniołka nie mają bezpośredniej przyczyny…

                 Ja będąc w pierwszej ciąży dużo czytałam o poronieniach, chorobach, ale absolutnie nie uważam, że TO, że czytałam historie innych spowodowało śmierć mojego dziecka…

                 W dzisiejszych czasach ciąża to nie sielanka.

                 • Rysica, a ja Ci dziękuję, że dzielisz się swoimi doświadczeniami… Wolę wiedzieć o co mogę lekarza pytać (co nie zmienia faktu, że osiwieją do następnego usg, z powodu łożyska)…

                  Ps. Filmu nie obejrzałam i teraz (wiedząc, ze były tam aniołki) cieszę się, ze tego nie zrobiłam… I tak reaguję bardzo emocjonalnie, będąc w ciąży…

                  • Zamieszczone przez AguQ
                   Brak mi słów na to odcinanie się od złego.

                   A zwykle bardzo różne przypadki pojawienia się w życiu mamy Aniołka nie mają bezpośredniej przyczyny…

                   Ja będąc w pierwszej ciąży dużo czytałam o poronieniach, chorobach, ale absolutnie nie uważam, że TO, że czytałam historie innych spowodowało śmierć mojego dziecka…

                   W dzisiejszych czasach ciąża to nie sielanka.

                   Nikt się od złego nie odcina.
                   Czy ktoś miał za złe rysicy, że w ogóle poruszyła problem?
                   Moja siostra urodziła martwe dziecko, widziałam je, jego zdjęcia.
                   Zresztą vide post kamelii.

                   • Zamieszczone przez beamama
                    Nikt się od złego nie odcina.
                    Moja siostra urodziła martwe dziecko, widziałam je, jego zdjęcia.
                    Zresztą vide post kamelii.

                    Może źle to napisałam.

                    Chodziło mi bardziej o to, że warto czytać takie wątki, choćby po to, żeby wiedzieć o co spytać lekarza, żeby nauczyć się siebie obserwować.

                    Jestem za tym, żeby uświadamiać kobiety o zagrożeniach jakie mogą się pojawić, bo o radościach wszyscy chyba wiedzą.

                    Nie powinno się tego traktować jako zastraszanie, tylko lekcję.
                    Też kiedyś myślałam, że złe rzeczy mnie nie dotyczą.

                    • Zamieszczone przez AguQ
                     Może źle to napisałam.

                     Chodziło mi bardziej o to, że warto czytać takie wątki, choćby po to, żeby wiedzieć o co spytać lekarza, żeby nauczyć się siebie obserwować.

                     Jestem za tym, żeby uświadamiać kobiety o zagrożeniach jakie mogą się pojawić, bo o radościach wszyscy chyba wiedzą.

                     Nie powinno się tego traktować jako zastraszanie, tylko lekcję.
                     Też kiedyś myślałam, że złe rzeczy mnie nie dotyczą.

                     masz ogromną rację. Należy uświadamiać każdą kobietę która spodziewa się dziecka, albo planuje potomstwo.
                     Ja sama dowiedziałam się z forum wiele rzeczy o których niestety lekarze nie wspominają. Dużą rolę odgrywają mamy Aniołków bo one w szczególności wiedzą co może spotkać nas na tej drodze.

                     Należy jak najwięcej pisać o zagrożeniach, niech Bóg da aby nas omijały, jednak musimy mieć świadomość że jest coś na co trzeba zwracać uwagę.

                     Co do samego filmu który wywołał największe poruszenie to ja wiem z własnego doświadczenia jak na samym początku ciąży czytałam o wadach genetycznych, oglądałam zdjęcia usg takich maluszków i niestety źle to na mnie wpływało. Sama wiedza była mi potrzebna jednak wiele razy żałowałam że posunęłam się do oglądania.
                     Wrażliwość kobiet w ciąży jest różna. Moja akurat jest większa niż zwykle. Sama informacja co może się zdarzyć, informacja o śmierci jakiegoś maleństwa bardzo na mnie wpływa dlatego po prostu wolę świadomie dozować informacje które do mnie docierają.

                     Myślę, że nikt nikomu nie powinien mieć nic za złe.
                     Każda ze stron (osoby, które nie widza nic złego w zamieszaniu takich filmików, oraz osoby które to w jakiś sposób dotknęło) wyjaśniła swoje stanowisko. Nie róbmy też zamieszania w tym temacie abyśmy nie zapomnieli o najważniejszym – o celu w jakim został założony!

                     Znasz odpowiedź na pytanie: VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general