VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

VASA PREVIA? SKRYTY ZABÓJCA
A wystarczy moment by zdiagnozować ŻYCIE.

Zacznę od tego, że KAŻDY przyszły rodzic powinien wiedzieć, jak wielkim zagrożeniem jest nie zdiagnozowana VASA PREVIA (naczynia przodujące). Praktycznie nikt, kto nie miał z tym styczności, nie ma pojęcia o istnieniu czegoś takiego. Natomiast Ci, których to dotknęło, dowiedzieli się o tym w najbardziej drastyczny sposób? nagle i niespodziewanie tracąc swoje ukochane i wyczekiwane dziecko.

JEDNAK TYM TRAGEDIOM MOŻNA BYŁO ZAPOBIEC !!!

Co to jest VASA PREVIA?
Tłumacząc najprościej jak tylko można, jest to pępowina wrośnięta w błony płodowe nad lub w pobliżu kanału rodnego.
Może to być spowodowane przyczepem błoniastym pępowiny, czyli pępowina łączy się z łożyskiem nie na środku łożyska, tylko na brzegu częściowo lub całkowicie wrastając w błony płodowe. Mogą to być również naczynia biegnące przez błony płodowe pomiędzy dwoma płatami łożyska w łożysku dwupłatowym.
W TYCH NACZYNIACH PŁYNIE KREW PŁODU !!!

Czemu jest to groźne?
Podczas pęknięcia błon płodowych (powodem mogą być skurcze, dźwiganie, zaczynający się poród, samoistne odejście wód lub przebicie pęcherza płodowego przez położną, lekarza) naczynia te zostają rozerwane i następuje nagły potężny krwotok, żywą czerwoną krwią, KRWIĄ DZIECKA !!! Oznacza to, że dziecko się wykrwawia i dusi !!! Jego krew zaczyna być coraz rzadsza, a brak tlenu prowadzi do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych w tym do nieodwracalnych zmian w mózgu. Jeśli cesarskie cięcie przeprowadzone jest NATYCHMIAST po pojawieniu się krwotoku, dziecko tuż po urodzeniu powinno mieć zrobioną transfuzję krwi. Jest umieszczane pod aparaturą podtrzymującą życie w inkubatorze, ponieważ uszkodzone organy wewnętrzne nie są w stanie samoistnie funkcjonować i potrzebują pomocy. Najczęściej uszkodzeniom ulegają: mózg, nerki, wątroba, płuca. Jednak nawet natychmiastowa reakcja nie zawsze ratuje życie dziecka. Jeśli cesarskie cięcie nie jest przeprowadzone natychmiast, bo kobieta jest zbyt daleko od szpitala, lub dlatego, że?mądry? lekarz lub położna mówią, że?ma prawo być trochę krwi przy porodzie?, dziecko rodzi się martwe lub w stanie krytycznym – wtedy potrafi żyć, a właściwie umierać, kilka lub kilkadziesiąt godzin.

Kiedy pojawia się VASA PREVIA?
VASA PREVIA może pojawić się u KAŻDEJ kobiety. Najczęściej jest tak, iż ciąża przebiega całkowicie prawidłowo i dopiero po porodzie (najczęściej zakończonym tragicznie) lekarze ze zdziwieniem odkrywają, z czym mieli do czynienia. Są jednak pewne symptomy, które mogą sugerować wystąpienie VASA PREVIA. Są to:
ŁOŻYSKO PRZODUJĄCE (nawet po podniesieniu się łożyska!!!)
operacje na macicy bądź cesarskie cięcie w przeszłości
łożysko dwupłatowe lub wielopłatowe
ciąża uzyskana z zapłodnienia In-vitro
ciążą mnoga

Jak zapobiec tragedii?
Kluczem do tego jest odpowiednia DIAGNOSTYKA PRENATALNA.
Wystarczy, że po 16 tygodniu ciąży, najlepiej przy USG połówkowym oraz USG w okolicach 30 tc, lekarz wykonujący USG zrobi również USG sondą dopochwową w połączeniu z kolorowym Dopplerem. Jak wiadomo, kolorowy Doppler pokazuje naczynia krwionośne w dwóch kolorach w zależności od tego, czy jest to tętnica czy żyła. Jest też możliwość sprawdzenia przepływu krwi przez to naczynie aby zdiagnozować, czy krew przez nie płynąca jest krwią dziecka (tętno 120-150 uderzeń na minutę) czy matki (tętno o połowę niższe). Tak więc jak widać, wykrycie naczyń przodujących jest możliwe? WYSTARCZY POŚWIĘCIĆ CHWILĘ, BY ZAPOBIEC TRAGEDII? BY ZDIAGNOZOWAĆ ŻYCIE!

Czemu wciąż tak wiele dzieci umiera na skutek VASA PREVIA?
Odpowiedź jest prosta? tak wiele dzieci umiera, ponieważ tak mało lekarzy chce poświęcić te parę chwil więcej na zdiagnozowanie lub wykluczenie VASA PREVIA. Przeszkodą może być również brak odpowiedniego sprzętu (USG z kolorowym Dopplerem) lub niedouczenie lekarzy. Również brak doświadczenia z VASA PREVIA jest przeszkodą w sprawnym jej diagnozowaniu. Dzieje się tak również dlatego, ponieważ VASA PREVIA jest bardzo rzadko spotykana? 1:2500. Jednak co będzie, kiedy tą jedną, będziesz Ty??

Co się dzieje z kobietą, jeśli VASA PREVIA zostaje zdiagnozowana?
Kobieta spodziewająca się dziecka, u której zdiagnozowano VASA PREVIA powinna być hospitalizowana najpóźniej od 30 tygodnia ciąży aż do porodu. Nie może: dźwigać, biegać, wykonywać prac fizycznych, współżyć, nie może być również badana ginekologicznie (!!!). Podawane są również profilaktycznie leki rozkurczowe, aby zapobiec pojawieniu się skurczy, a jeśli takowe wystąpią, podawane są silniejsze środki hamujące skurcze. Ciąża rozwiązywana jest metodą cesarskiego cięcia przed rozpoczęciem porodu najczęściej między 36 a 38 tc.

Wszelkie informacje dotyczące VASA PREVIA, które użyłam powyżej, są oparte na danych umieszczonych na stronie internetowej Międzynarodowej Fundacji Vasa Previa (International Vasa Previa Foundation, International Vasa Previa Foundation ) oraz na własnych doświadczeniach. Moją historię z Vasa Previa, niestety póki co tylko po angielsku, można znaleźć na stronie fundacji.

Samanta Haduch? mama Szymusia, który mimo Vasa Previa urodził się cały i zdrowy dzięki diagnostyce prenatalnej i fachowej opiece lekarzy.

Zachęcam do komentowania, dzielenia się swoimi wiadomościami bądź doświadczeniami z naczyniami błądzącymi oraz serdecznie zachęcam do zadawania pytań, na które chętnie odpowiem 🙂

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

  1. Zamieszczone przez AguQ
    Może źle to napisałam.

    Chodziło mi bardziej o to, że warto czytać takie wątki, choćby po to, żeby wiedzieć o co spytać lekarza, żeby nauczyć się siebie obserwować.

    Jestem za tym, żeby uświadamiać kobiety o zagrożeniach jakie mogą się pojawić, bo o radościach wszyscy chyba wiedzą.

    Nie powinno się tego traktować jako zastraszanie, tylko lekcję.
    Też kiedyś myślałam, że złe rzeczy mnie nie dotyczą.

    AguQ, ja się całkowicie zgadzam, że warto WIEDZIEĆ.
    Nie miałam pojęcia, że istnieje taka “wada”.
    Po tym wątku jestem bogatsza o tą wiedzę.
    Chodzi tylko o film, zaznaczyć wcześniej, aby uprzedzić, jeśli ktoś nie jest w stanie oglądać 🙁
    Bo choć sama oglądałam spokojnie wiem, że może ktoś, zwłaszcza w ciąży nie być w stanie 🙁

    • A ja mam dylemat teraz…
      Moja siostrzenica jest właśnie w ciąży, młoda dziewczynka, ma 20 lat, jest w 32 tc, akurat leży w szpitalu, bo dostała skurczy i szyjka skróciła się i rozwarła troszkę, no i biję się z myślami, czy jej coś wspominać….
      Rysica, czy ta “wada” może wystąpić, jeśli z łożyskiem jest wszystko w porządku? Tzn jeśli nie jest przodujące itd?
      Ona ma lapka w szpitalu, mogłabym przesłać jej linka, zapytałaby lekarzy na miejscu…..
      Ale też wiem, że bardzo się tym zdenerwuje….

      • jeśli łożysko jest w porządku, to znaczy jest jedno (nie dwu-płatowe) i jeśli jest wysoko, to nie ma takiego niebezpieczeństwa 🙂 Myślę, że jak jest w szpitalu, i ma problemy z szyjką, to sprawdzili też pod tym kątem, bo w szpitalu jest o wiele lepsza diagnostyka niż w niejednym “najlepszym gabinecie USG 3D/4D”. W szpitalu oni dobrze wiedzą czym są naczynia przodujące i pewnie już jej to sprawdzili. Pozdrawiam

        • Beamama, dobrze, że to już 32 tydzień… Przetrzymają jeszcze trochę i wszystko będzie dobrze, nawet jeśli przed terminem.

          Urodziłam Misia w 32 tygodniu, ale i mój i jego stan był kiepski, na dodatek on hipotroficzny i już kilka tygodni przed porodem przestał rosnąć.

          Jeśli u Twojej siostrzenicy “tylko” szyjka to lekarze sobie poradzą.

          • vasa previa

            Witaj Rysico, widzę że masz dużą wiedzę w tym temacie. Miałabym do Ciebie w związku z tym pytanie – miałam łożysko centralnie przodujące, bardzo późno, bo długo po 30 tygodniu przeszło ciut wyżej, przodowało brzeżnie, w 36 tygodniu odsunęło się na 12 mm. Teraz, 39 tydzień, jest w odległości 17-19 mm od ujścia szyjki, ale oprócz tego – w odległości 8 mm od ujścia szyjki mam naczynia krwionośne dzieciątka, które lekarz określa jako zatoka brzeżna. Te naczynia są między łożyskiem, a ujściem, nie przecinają ujścia. Lekarz nie wyklucza porodu sn, ale gdybym chciała, cc też jest możliwe. Na ostatniej wizycie zapomniałam zapytać, czy coś, co lekarz nazywa zatoką brzeżną można nazwać naczyniami przodującymi, potwierdził jedynie, że z tych naczyń po pęknięciu błon może nastąpić krwotok (dopiero, jak go zapytałam!!!), uzgodniliśmy więc, że za kilka dni idę do szpitala i tam czekam na poród sn. W tej chwili jestem już przerażona taką opcją, na pewno będę w szpitalu szczegółowo dopytywać się, czy nie lepiej dla dziecka cc, ale moje pytanie brzmi: czy zatoka brzeżna w moim przypadku to to samo, co naczynia błądzące? Na pewno są w niej naczynia płodu, ale i w literaturze, i w Internecie niewiele jest na temat zatoki brzeżnej, oprócz tego, że może wystąpić z niej krwotok. Jeśli znasz odpowiedź, będę wdzięczna za odpisanie, choć spodziewam się, że wszelkie wątpliwości powinni rozwiać tylko w szpitalu. Głupia chyba jestem, że od razu nie powiedziałam: chcę cc. Ufam w końcu mojemu lekarzowi, ponoć jest dobry…

            • Witam. Dziekuje za ten wpis. Jestem obecnie w 23tc i wczoraj podczas badania polowkowego zostalo potqierdzine lozysko centralnie przodujace jak rowniez przodujace naczynia. Jestem przerazona tym faktem. Poki co moja coreczka wazy 500g i jest zdrowa ale teraz to juz calkowicie sfiksuje. Za dwa tygodnie mam wizyte u mojej prowadzacej profesor ale nie wiem czy powinnam cos wczesniej jeszcze dzialac?
              Pilnuje swojego cisnienia – mierze je 3 razy dziennie, biore acard 150 i 3×2 tabletki magnezu, dodatkowo heperyne. Do tego wszystkiego mam cukrzyce ciazowa wiec jestem na metforminie. Od dawna sie oszczedzam i nie wspolzyje…co powinnam jeszcze zrobic zeby urodzic zdrowa corke?

              • Witam. Bardzo proszę o pomoc…po 20 tyg ciazy stwierdzono u mnie naczynia przodujace. Początkowo miałam również przodujace łożysko, lecz podniosło się po pewnym czasie. Naczynia zostały… początkowo graniczyły z ujściem wewnętrznym, na kolejnym usg dowiedziałam się, ze znajdują się 5mm od ujścia, następnie o 11mm, niecałe 2 cm. Pani doktor która mnie prowadzi zaleciła hospitalizacje od 33 tyg ciazy. W szpitalu w 33 i 4 dni tyg ciazy zostało wykonane usg w celu zbadania naczyń i lekarz który wykonywał usg nie stwierdził żadnych naczyń przodujących, błądzących. Co mam o tym myslec??? Czy one mogły całkowicie zniknąć??? Bardzo prosze o pomoc…

                Znasz odpowiedź na pytanie: VASA PREVIA – NACZYNIA PRZODUJĄCE – Śmiertelne zagrożenie podczas porodu SN!!!

                Dodaj komentarz

                Angina u dwulatka

                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                Czytaj dalej →

                Mozarella w ciąży

                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                Czytaj dalej →

                Ile kosztuje żłobek?

                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                Czytaj dalej →

                Dziewczyny po cc – dreny

                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                Czytaj dalej →

                Meskie imie miedzynarodowe.

                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                Czytaj dalej →

                Wielotorbielowatość nerek

                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                Czytaj dalej →

                Ruchome kolano

                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                Czytaj dalej →
                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo
                Enable registration in settings - general