Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

Warto przeczytac zwlaszcza koncowke-ile z mam i ich dzieci pada ofiara przypadkowego dawkowania vit d3…

Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii dotyczące profilaktyki krzywicy i osteoporozy
Data zamieszczenia: 12.08.2004

Do prawidłowego wzrastania i mineralizacji kości należy zapewnić dzieciom i młodzieży spożycie odpowiednich ilości wapnia oraz witaminy D. Powinny one pochodzić z codziennej diety uzupełnianej żywnością wzbogacaną w te składniki, a w razie potrzeby – preparatami farmaceutycznymi.

Ilość wymaganego spożycia wapnia zależy od wieku:

0-0,5 roku – 400 mg/24 h
0,5-1 roku – 600 mg/24 h
1-3 lat – 800-1000 mg/24 h
4-9 lat – 800 mg/24 h
10-18 lat – 1200 mg/24 h
Dieta dzieci (2.-18. rż.) powinna zawierać więcej mleka i przetworów mlecznych. Należy przy tym wziąć pod uwagę zawartość wapnia w różnych produktach i uwzględnić zasadę urozmaiconej diety.

Jednej średniej szklance mleka pod względem zawartości wapnia (240 mg) odpowiadają:

jeden mały kubeczek jogurtu (150 g),
jedna szklanka kefiru,
jedna szklanka maślanki,
35 dkg sera białego (4 lub 5 naleśników z serem; około 20 pierogów leniwych),
dwa małe “trójkąciki” serka topionego,
dwa plasterki sera żółtego.
W innych przetworach mlecznych dla dzieci zawartość wapnia jest różna w zależności od receptury.
Należy zapewnić również odpowiednie dzienne spożycie witaminy D.
1. Kobiety ciężarne

Kobiety ciężarne powinny uzupełniać dietę witaminą D w dawce 400 j.m. wit. D dziennie.
Suplementację należy rozpocząć od drugiego trymestru ciąży.

2. Noworodki donoszone

Łączne spożycie witaminy D z diety i preparatów farmaceutycznych powinno wynosić 400 j.m./24 h.
Moment rozpoczęcia podawania preparatów witaminy D noworodkowi donoszonemu należy dobierać indywidualnie. Powinien on zależeć od tego, czy matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia noworodka.
Noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga wcześniejszego rozpoczęcia podawania witaminy D – od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. wit. D/24 h. Jeżeli natomiast matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, witaminę tę należy podawać dziecku od 3. tygodnia życia.
Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) wystarczającą objętość mleka do zapewnienia dobowego zapotrzebowania na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji tej witaminy.
Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

3. Niemowlęta

Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D w dawce 400 j.m./24 h niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę.
Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dobowe zapotrzebowanie.
Uwaga! Mieszanki mleczne początkowe zawierają 40-60 j.m. witaminy D w 100 ml. Mieszanki mlecze następne zawierają od 56-76 j.m. wit. D w 100 ml. Pokarm kobiecy zawiera 1,5-8 j.m. wit. D w 100 ml.

4. Dzieci 1.-18. roku życia

Dzieci 1.-18. roku życia wymagają dodatkowej podaży witaminy D w dawce 400 j.m./24 h, pochodzącej z żywności wzbogacanej tą witaminą lub preparatów farmaceutycznych.
Działanie witaminy D jest skuteczne pod warunkiem stosowania urozmaiconej diety, zawierającej odpowiednie ilości wapnia, oraz przestrzegania zasady aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Uwaga! Zespół Ekspertów, który przygotował zalecenia, zwraca uwagę, że nie ma żadnych podstaw do zmiany zalecanego dawkowania witaminy D jedynie na podstawie stwierdzenia izolowanych objawów, takich jak nieprawidłowa wielkość ciemienia, opóźnione ząbkowanie, opóźnione pojawiania się jąder kostnienia głowy kości udowej czy nadmierne pocenie się dziecka! W razie wątpliwości diagnostycznych należy w takich przypadkach oznaczyć podstawowe parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz stężenie witaminy D (25OH-D3).

Stwierdzenie rozmiękania potylicy u dziecka otrzymującego witaminę D profilatycznie w zalecanej dawce nie upoważnia do rozpoznania niedoboru witaminy D i wymaga wykonania badań diagnostycznych. Rozmiękanie potylicy może wskazywać na nadmiar fosforanów, zdarza się również u zdrowych, szybko rosnących niemowląt.

3 odpowiedzi na pytanie: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

martyna80 Dodane ponad rok temu,

Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

przypadkowego? napisz coś więcej o co ci chodzi?

joanka5 Dodane ponad rok temu,

Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

Bardzo dziękuję za ten tekst, bo to m.in właśnie moje dziecko padło ofiarą “dziwnego” dawkowania wit d3. Teraz nie podaję jej już ani kropelki żadnej z witamin i dziecko ma się świetnie, a co najśmieszniejsze, po odstawieniu preparatów witaminowych mała zaczęła raptownie ząbkować (może to tylko zbieg okoliczności).

Joanka i Jagoda (04.09.2003)

anakon Dodane ponad rok temu,

Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

o ile sledze czasem watki na forum to mozna wyczytac jak czesto pediatrzy przepisuja zwiekszone dawki vit D3 nie robiac zadnych badan, bo a to ciemiaczko za duze, a to glowka sie poci, a to zabkowanie opoznione…czyli wypisz wymaluj wszystko co jest ujete w tych wytycznych jako powod do poszerzenia diagnostyki, a nie do zwiekszania dawki wit D3, dlatego napisalam by przeczytac koncowke tych wytycznych(najwiecej mozna sie dowiedziec jak pediatra powinien postapic z naszym dzieckiem w przypadku watpliwosci), najczesciej bez badan powieksza sie dawke vit.D3…

Znasz odpowiedź na pytanie: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Jak często ruchy?
mam pytanie jak często i jak intensywnie odczuwacie ruchy swoich maleństw? Ja czuję je wielokrotnie w ciągu dnia, ale rzadko trwają one dłużej niż 1 minuta a jeszcze rzadziej są
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
ŻŁOBEK JEST SUPEJ!!!!!!!!!!!
to nie żadna podpucha, żaden kit- moje dziecko zakochało się w żłobku ! Dziś byłam z Tamką na zapoznawce, złożyłam potrzebne dokumenty do zapisu dziecka i wzięłam córeczkę by poznała nowe
Czytaj dalej