wada wymowy?

Mój synek od jakiegoś czasu zaczął dużo mówić. Składa już proste zdania. I mam problem nie wymawia “r”. zamiast traktor mówi tjaktoj, rybka to jybka, Jurek to Jujek, Marta to Majta. Czy już powinnam z nim pójść do logopedy, czy jeszcze poczekać? Może próbować po prostu jak najwięcej z nim rozmawiać i ćwiczyć? Wspomnę jeszcze, że jak mąż był mały miał ten sam problem i potrzebne były zajęcia z logopedą.

3 odpowiedzi na pytanie: wada wymowy?

kas Dodane ponad rok temu,

Re: wada wymowy?

Ja do prawie siódmego roku życia nie mówiłam R. W pewnym momencie sama stwierdziłam, że muszę się nauczyć i sama ćwiczyłam ćwiczyłam i się udało :).
POzdrawiam

Kaśka mama Zuzanki (16.10.2002)

olasz Dodane ponad rok temu,

Re: wada wymowy?

Nie wiem ile ma Twój Pawełek lat, ale ja nawet pamiętam kiedy zaczęłam mówić – także musiało to być stosunkowo późno (jakieś 4 czy 5 lat) – tzn. pamiętam histeryczną reakcję mojej matki, która wpadła w zachwyt i okazywała to bardzo dosadnie – aż się przestraszyłam i zaczęłam płakać – potem przez kilka dni nie mówiłam znowu, bo się bałam, że mama dostanie przeze mnie jakiegoś zawału, czy cóś…. Nie martw się za wczasu – wszystko przyjdzie z czasem 🙂

Ola i Dominika ur. 8 grudnia 2002 r.

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: wada wymowy?

Kasiu, Pawełek ma 2 lata, więc to jeszcze nie problem.
Jeśli do 3 roku zycia nie zacznie zastępować r-l tylko r-j to powinnaś zgłosić się do logopedy. Albo jak sie spotkamy następnym razem to powiem Ci dokładnie jak to było ze Stasiem i jakie miał ćwiczenia – bo on tez tak. Za to teraz mu się czasem myli w drugą stronę – unika tego j i wychodzi mu np.blulko, zamist biurko.
Bo r powinno pojawić się dopiero ok. 6 roku życia (jak wcześniej to bardzo dobrze, ale jak później to już nie jest książkowo). Ale powinno byc zastępowane l a nie r.

Trochę ćwiczeń na pionizację języka i będzie ok.

Szkoda, że dziś się nie zgadało…

Pozdrawiam,

Ola+Staś+Tadzio+Basia

Znasz odpowiedź na pytanie: wada wymowy?

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Płeć dziecka
Czy to prawda że można zajść w ciąże w odpowiednim czasie i zaplanować czy to będzie chłopiec czy dziewczynka. podobno są na to jakieś sposoby.Jak znacie to proszę opodpowiedz bo
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
9 mies-tylko piers !pomocy!!!
Maja lada dzień skończy 9 miesięcy. Od trzech miesięcy staram się wprowadzać nowe pokarmy. kompletnie nic jej nie smakuje. Próbowałam chyba już wszystkiego. butelki, kubeczki, łyżeczki. Jedzenie kupne, własnej roboty.
Czytaj dalej