wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Witam wszystkie Mamuski. Mam pytanko do tych, ktore z powodu roznych dolegliwosci ciazowych sa na zwolnienieu lekarskim. 16 czerwca minie pol roku od kiedy jestem na zwolnienieu, co oznacza, ze musze zlozyc wniosek o przedluzenie zasilku do ZUS-u. Ów wniosek otrzymalalm dopiero wczoraj i nie wiem wlasciwie do kiedy mam go zlozyc w ZUS-ie, nic tam nie napisano. Moze ktoras z szanownym Mam wie cos na ten temat?

Or&Patryczek 15-08-2003

6 odpowiedzi na pytanie: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

doris13 Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Zadzwon do ZUSu – otzrymasz najlepsze informacje. I moze podziel sie nimi na forum – widze, ze nie wiemy o tym wiele, a pewnie czesc z nas, w blizszej lub dalszej przyszlosci, stanie przed tym samym dylematem (np. ja ;-)).
serdecznie!

doris i Fasolka (5-10-03 – 13-10-03)

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Poproś o wypełnienie lekarza prowadzącego na następnej wizycie, chyba że termin jej jest bardzo odległy to umów się na wcześniejszy i wyślij wniosek jak najszybciej. Na wniosku jest napisane, że zakład pracy powinien go dostaczyć na conajmniej 60 dni przed upływem terminu zasiłkowego ( czyli faktycznie po 4 miesiacach przebywania na chorobowym). U mnie w pracy niestety ktoś się zagapił i sama niedawno upominałam się o ten wniosek. Dostałam go na początku maja a u mnie okres 6-cio miesięczny kończy się 13 maja. Udało mi się go uzupełnić i wysłać w zeszłym tygodniu.
Tak wiec dziewczyny najlepiej wysłać to jak najszybciej i pilnujcie waszych zakładów pracy aby dostarczyły ten wniosek na czas.

Jagoda i (10 lipca 2003) płeć jeszcze nieznana.

doris13 Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

A od kogo sie ten wniosek dostaje?
I jak to jest z tymi 60 dniami? – mam przewidziec 2 miesiace wczesniej, ze bede jeszcze tyle czasu na zwolnieniu? Chyba ze cos pokrecilam?
Jagoda, z tego co piszesz wydaje go zaklad pracy, tak? Czy tzn., ze mam sie o niego upomniec (jesli sami nie dadza) przed uplywem 4 miesiecy zwolnienia?
serdecznie!

doris i Fasolka (5-10-03 – 13-10-03)

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Wniosek jest standardowy, pewnie można go dostać w ZUS’ie ale najpierw musi go wypełnić płatnik. Są tam do wypełnienia takie dane jak: NIP, Regon Płatnika, okres zatrudnienia oraz okres niezdolności do pracy, pieczątki i podpisy osób upoważnionych. Wniosek płatnik (czyli w większości pewnie przypadków zakład pracy) dostarcza osobie ubezpieczonej aby ta uzupełniła go o własny podpis oraz przekazała do wypełnienia lekarzowi leczącemu. Następnie ubezpieczony wysyła ten wniosek do ZUS’u odpowiedniego do miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Następnie nalezy czekac na decyzję lekarza orzecznika ZUS. Może być ona zaoczna lub ubezpieczony może zostać wezwany na kontrolę do ZUS.
Nie wiem dlaczego płatnik musi dostarczyć go na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego i kto ma przewidzieć ile jeszcze będziesz chorować, ale chodzi tu chyba o to aby ubezpieczony miał odpowiednią ilość czasu aby zdobyć informacje od lekarza prowadzącego. Oczywiście ubezpieczony wraz z lekarzem sami będą wiedzieli czy leczenie potrwa jeszcze dwa kolejne miesiące czy nie i jeżeli planujesz np. po 4 miesiacach wrócić do pracy to po prostu tego wniosku nie uzupelniasz i nie wysyłasz. Według mnie im szybciej się go wypełni i wyśle do ZUS ( zakładając, że będziesz na zwolnieniu ponad 6 m-cy) tym lepiej, ponieważ nie wiem ile czasu zajmuje ZUS’owi wydanie decyzji o przedłużeniu okresu wypłaty zasiłku chorobowego a do tego czasu możesz po prostu tego zasiłku nie otrzymywać czekając na decyzję.
Mam nadzieję, że pomogłam i rozwiałam wasze wątpliwości.

Jagoda i (10 lipca 2003) płeć jeszcze nieznana.

orlika Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

ale to chyba nie oznacza, ze czekajac na decyzje ZUS należy wrocic do pracy?

Or&Patryczek 15-08-2003

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Oczywiście, że nie musisz wracać do pracy, tylko jeśli zakład pracy nie będzie miał jeszcze tej decyzji z ZUS to nie będzie miał podstaw do wypłacania Ci chorobowego i jakiś czas możesz nie dostawać pieniędzy wiec w Twoim interesie jest aby zalatwić to jak najszybciej.
Przynajmniej ja tak to rozumię:)

Jagoda i (10 lipca 2003) płeć jeszcze nieznana.

Znasz odpowiedź na pytanie: wniosek o przedluzenie zasilku chorobowego…

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
piaskownica.zabawy i starsze dzievi wrr
nie bede mowic o stanie piasku.. Nie a ni o dzieciach wyrywajacych ewie zabawki... Nie bede mowic o starszych dzieciach... A dokladnie o dziewczynkach...wiek???tak gdzies pierwsza klasa podstawowki.. ida za
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
zdolowana jestem...
Dzisiaj bylam w szkole. To juz ostatnie moje podrygi na studiach, bo w czerwcu chce sie bronic. Ale do czego zmierzam. Okazalo sie, ze moja koleznka z seminarium tez jest
Czytaj dalej