Wojewódzki&Figurski, Polacy i Ukrainki

Chyba nikomu nie umknela informacja o dowcipnym programie “Poranny WF” w eska rock i prowadzacych ktorzy skomentowali wtorkową przegraną Ukrainy z Anglią:

Wojewódzki: A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą?
Figurski: No?
W: Zachowałem się jak prawdziwy Polak…
F: Kopnąłeś psa.
W: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę.
F: A to dobry pomysł… Mi to jeszcze nie przyszło…
Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę.
F: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
W: Eee… Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

Dzisiaj Eska wydala oswiadczenie, ze WF zostaje zdjety z anteny, a UEFA ze Figurski traci swoja role prowadzacego mecze na stadionie narodowym w ramach Euro (sic!)

i teraz moje pytanie:

czy powyzszy dialog jest przejawen rasizmu, glupoty czy jak to gdzies znalazlam sliczne okreslenie “metaforyczna prawda o Polakach”?

a moze jeszcze inaczej?
czy celebryci moga bezkarnie takie rzeczy opowiadac i zaslaniac sie dowcipem i brakiem poczucia humoru sluchaczy?

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: Wojewódzki&Figurski, Polacy i Ukrainki

 1. Zamieszczone przez kantalupa
  niskie pobudki owej dwojki sprawiaja, ze zastanawia mnie pojecie “misji medialnej”
  dawno juz uznalam, ze te misje media zgubily na rzecz pozyskania odpowedniej liczby bezmyslnych ogladaczy
  ale chyba dosiegnelismy jakiegos dna

  imo, nie ma już czegoś takiego jak misja medialna, a już na pewno nie w prywatnej stacji

  a obawiam się niestety, że tego dna jeszcze nie dosięgnęliśmy 🙁 granice są wciąż przesuwane, kiedy człowiek myśli, że już niżej upaść nie można, zawsze znajdzie się ktoś, kto pokazuje, że jednak można…

  • ja już dawno przestałam rozumieć ich żarty – to nie mój humor :]

   • Zamieszczone przez chilli

    czy powyzszy dialog jest przejawen rasizmu, glupoty czy jak to gdzies znalazlam sliczne okreslenie “metaforyczna prawda o Polakach”?

    a moze jeszcze inaczej?
    czy celebryci moga bezkarnie takie rzeczy opowiadac i zaslaniac sie dowcipem i brakiem poczucia humoru sluchaczy?

    Przejawem głupoty zdecydowanie i “celebryckiego” poczucia bezkarności.

    Z WFem jak wieloma innymi audycjami jest tak, że w pewnym momencie formuła się wyczerpuje i dalej nie ma nic. Wiele lat bazowali na specyficznym poczuciu humoru, wbijaniu szpilek tu i tam, irracjonalnych pomysłach itp. a że początkowo było to nowatorskie i na pewno odważne i burzące słynne polskie kołtuństwo to się przyjęło. I trwało, trwało, trwało aż pomysłów zabrakło i zaczęło się chamstwo.
    Zdecydowanie przekroczyli granice dobrego smaku, nie wiem po co to było. I tak jak długo było śmiesznie to potem już tylko strasznie.
    Ot, dobrze żarło i zdechło.

    PS. Zdecydowanie wolę irracjonalny humor Kędzierskiego i Migały w “Dwóch neuronach i trzech jądrach” w Roxy

    • Zamieszczone przez kallarepka
     Głupota, arogancja, cynizm.
     Uważam, że słusznie w końcu zdjęli ich z anteny.
     Obraz Polaków w krzywym zwierciadle? IMO są granice, które przekroczyli np. żartowanie z gwałtu, z poniżania innego człowieka.

     Fatalni są, nie potrafię zrozumieć ich tłumaczenia (że to nie oni tylko polaczkowatość taka jest). To bzdury, od dawna nie mogę patrzeć na program Wojewódzkiego – wszystko sprowadza się w jego toku myślenia do…, a Figurski kiedyś dość fajnie prowadził “Jazdę Figurową”, ale to było dawno i kiedy zobaczyłam jak się tłumaczy, to wyglądał jak przyłapany dzieciak tłumaczący: to nie jest tak jak jest,…wy nie rozumiecie satyry.

     dno

     • poczytala kilka obron i atakow

      i najblizej mi chyba do tego komentarza

      “Kuba Wojewódzki znalazł się w gronie tych, którzy obnażają polskie stereotypy. Księdza Rydzyka, który mówił na Jasnej Górze: – Murzyn, patrzcie, nie mył się. Dołączył do posła Górskiego, który powiedział po wyborze prezydenta Stanów Zjednoczonych: – Obama to nadchodząca katastrofa, to koniec cywilizacji białego człowieka.

      Pamiętam wystąpienie posła Węgrzyna, który mówił, że z chęcią by sobie popatrzył na lesbijki. Cóż takiego powiedział, za co go wyrzucono z klubu – to przecież obnażanie polskiego chama. Dlaczego się feministki oburzyły, kiedy Andrzej Lepper, rechocząc, pytał: czy prostytutkę można zgwałcić? Dlaczego poseł Girzyński został ukarany za słowa o Tusku, że to zdrajca i kolaborant Moskwy?

      Kuba obraził kobiety i zamiast od razu uderzyć się w piersi, mówi, że jego audycja jest nie dla każdego, podobnie jak filmy Almodóvara czy Muzeum Techniki. Szkoda, że Kuba nic nie rozumie, bo Figurski nigdy niczego nie rozumiał.

      Więcej… [Zobacz stronę]

      • to jeszcze ladny tekst

       Jesteście panowie znani, bogaci, macie drogie samochody, firmowe ciuchy, możecie pozwolić sobie na wszystko, ale brak wam kultury osobistej. Jeśli obrażasz człowieka, który sprząta u ciebie w domu, to trochę tak, jakbyś sam siebie obrażał. I nie płacisz mu jałmużny, ale wynagrodzenie za wykonaną pracę.

       Gdy dowiedziałam się, co powiedzieliście, chciało mi się płakać. Taka straszna niesprawiedliwość. Nie zasłużyłyśmy na te słowa, choć nasze dziewczyny rzeczywiście pracują na kolanach. Tak sobie życzą pracodawcy. W porządnym domu nie używa się odkurzacza ani mopa, powiedziała Polka, pierwsza, do której trafiłam, gdy w 2005 r. przyjechałam do waszego kraju. Dom był trzypiętrowy. Mam tak zniszczone kolana, że do śmierci nie założę sukienki.

       • Dziś czytałam właśnie słowa Olejnik odnośnie poruszonej tu sprawy, zgadzam się z nia w zupełności.

        • i jeszcze fragmencik

         Miałam 18 lat, gdy przyjechałam do Polski po raz pierwszy. Teraz mam 36, połowę życia przepracowałam tutaj. Nauczyłam się asertywności. Gdy coś mi nie pasuje, mówię do widzenia. Nie brałam ślubu z pracodawcami.

         Nie rozpamiętuję złych momentów. Optymizm to siła. Jestem tu legalnie, pracuję, płacę podatki. To daje pewność siebie.

         Po waszej gadce wykoleiło mnie na dobę. Wróciła niepewność, strach. To był cios poniżej pasa. Nawet nie wiem, co powiedzieć. Panie Figurski, ma pan rodzinę na Ukrainie. Jak im pan to wszystko wytłumaczy?

         • Podobają mi się słowa Manueli Gretkowskiej nt, sprawy:

          ”Wojewódzki z Figurskim dokazywali w młodzieżowym radio Eska Rock, pokonując slalomem konwencje i tabu. Rozchichotani nie zauważyli poślizgu saneczek. Pojechali za daleko. W zabawie bez trzymanki dziecinna górka okazała się szczytem góry lodowej”

          więcej tutaj

          • a mi felieton Mellera:

           Tępy naród, durny. W Polsce bycie człowiekiem sukcesu wymaga sporego aktorskiego wysiłku. Codziennie grasz główną rolę w kompleksach innych ludzi. Dni długie, tygodnie, życie całe poświęcam na walkę z lenistwem pojęciowym i stereotypami. Sprawy, idee, ludzi, wydarzenia sprowadzam do absurdu. Stosuję zabiegi charakterystyczne dla teatru absurdu.

           Na przykład odwracam tradycyjne role przypisane tragizmowi i komizmowi. Ton tragiczny staje się nośnikiem przekazu komicznego, a komiczny? przekazu tragicznego. W ten sposób wywlekam na wierzch polskie wady przypudrowane poprawnością polityczną. Nic nie rozumiesz, polski chamie? Uważasz za bełkot to, co czytasz? Cóż, reakcja typowa dla przeciętnych Polaczków, tępych kołtunów.
           Wczoraj na przykład zwalczałem antysemityzm. Namalowałem na warszawskich murach, w tym? z czego jestem szczególnie dumny? na synagodze Nożyków 23 gwiazdy Dawida na szubienicy, by uzmysłowić typowemu Polakowi jego antysemityzm i jednocześnie zwalczać go w ten żartobliwy sposób, odwracając tradycyjne role przypisane tragizmowi i komizmowi.

           Potem poczytałem trochę Gombrowicza i Mrożka i zrozumiałem, że muszę się zająć problemem agresji na ulicach. Dorwaliśmy naszą satyryczną paczką takiego jednego w okularach, co książkę czytał na przystanku, a jej autorem nie był ani Gombro, ani Sławek, więc popracowaliśmy nad nim w bramie. Pokazaliśmy polskiemu kołtunowi, co to znaczy zagrożenie nihilistyczną przemocą. Po każdym ciosie tłumaczyłem temu nierozgarniętemu materiałowi badawczemu, że tak kopie Sparta, że obejrzałem?300″ ze zrozumieniem i właśnie nawiązuję do etosu antycznego greckiego wojownika, jakże różnego od polskiego sztachetowo-weselnego chamstwa, i spytałem, czy chce przeprosić za wzbudzenie we mnie agresji. Nie chciał, poprawiłem z mojego converse’a.

           Jakieś nietolerancyjne i nieczytające Mrożka gnojki napisały, że ze swoim poczuciem humoru stoję tam, gdzie stał Tadeusz Drozda. O przepraszam! Co prawda jestem równie nieodparcie zabawny jak ten klasyk gatunku, a już mój inteligentny inaczej asystent to cała kupa śmiechu z przewagą kupy, ale Drozda nigdy nie walczył z polską ciemnotą i stereotypami. Nie rozumiał, że nazwanie prezydenta kraju małym głupim człowieczkiem jest postępową reinterpretacją?Pieśni o małym rycerzu”. Drozda, do którego fajerwerków żartu cały czas staram się równać, nie brał się, na ten przykład, za bary z demonami polskiego rasizmu.

           Bo największym naszym współczesnym problemem jest rasizm. Przecież gdyby nie moje finezyjne żarty o gwałceniu Ukrainek, to nikt by tego nie zrozumiał. Całe Euro przeszło, a tu tylko jedna bójka kiboli z Rosjanami. No przecież to niepoważne. A dzięki mnie i mojemu pomagierowi nawet UEFA zrozumiała, że z prymitywnym rasizmem nad Wisłą nie ma żartów. I zamiast dziękować, to polski kołtun rozpętuje polowanie na czarownice. Chce, żebym przepraszał te babska z dzikiego Wschodu. Ja je mogę z łaski do mojego łóżka wpuścić, jak się z kolan zwloką, a nie przepraszać. Widać, że kołtun nie oglądał Almodovara ani nie czytał Baumana. No i Gombrowicza. Na szczęście moją misję i cierpienie za miliony ksenofobicznej statystycznej tłuszczy rozumieją i do piersi tulą redaktorzy?Polityki”.
           W tym całym polskim rasizmie najgorszy jest taki jeden czarny rasista, Hindus czy inna zaraza, którego Polska ugościła, a on szerzy nienawiść. Nienawiść do mnie, najbardziej liberalnej i postępowej twarzy kraju, czyli tak jakby atakował wszystko co dobre nad Wisłą. Niczego nie rozumie i pozwał mnie do sądów za moje oświeceniowe żarty o Ku-Klux-Klanie i jego murzinowatości. On nie ogarnia, że kiedy ja mówię, żeby siedział cicho w kraju, który jest dla niego gościnny, to chodzi mi o podkreślenie polskiej tolerancji. Ciemną ma facjatę jak diabeł Boruta, a żyć mu nad Wisłą dajemy. A ten jeszcze pyskuje. I co z tego, że urodził się w Polsce? Jest czarny? Jest. To ma się śmiać i dowcipy opowiadać, a nie awanturować. Na tym polega moja wolność słowa! Niech poczyta zastępcę naczelnego?Wyborczej?, redaktora Stasińskiego, to zrozumie, że jam jest światłość, a on polski cham. W dodatku na gościnnych w Polsce występach.

           Więc morda w kubeł. Pewien niemiecki klasyk mawiał, iż to on decyduje, kto jest Żydem. Zaś ja decyduję, kto jest rasistą, a kto dziwką na kolanach. Capito?

           • Są zarzuty dla znanych showmanów

            • ciesze sie.
             mam nadzieje, ze zostana ukarani.
             przykladnie.
             radio to przeciez medium opiniotworcze. nie wolno nikomu bezkarnie obrazac innych.
             i jeszcze nazywac to kultira wyzszych lotow obnazajaca stereotypy
             fuj.

             • to juz lekka przesada chyba.
              az mi sie rzuca do nucenia:
              Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce…

              • Zamieszczone przez chilli

               Też własnie przeczytałam

               Znasz odpowiedź na pytanie: Wojewódzki&Figurski, Polacy i Ukrainki

               Dodaj komentarz

               Angina u dwulatka

               Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

               Czytaj dalej →

               Mozarella w ciąży

               Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

               Czytaj dalej →

               Ile kosztuje żłobek?

               Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

               Czytaj dalej →

               Dziewczyny po cc – dreny

               Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

               Czytaj dalej →

               Meskie imie miedzynarodowe.

               Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

               Czytaj dalej →

               Wielotorbielowatość nerek

               W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

               Czytaj dalej →

               Ruchome kolano

               Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

               Czytaj dalej →
               Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
               Logo
               Enable registration in settings - general