Wszystko o alergiach pokarmowych – zapis z czatu

oto nastepny czat na który zostałyśmy zaproszone, zakladam nowy wątek aby było łatwiej na przyszłość poruszać się w archiwum:

źródło:

Wszystko o alergiach pokarmowych
Termin: Od 2008-04-17 16:45:00 do 2008-04-17 19:00:00
Odpowiedzi na państwa pytania udzielał inż. Iwona Sajór.

Inżynier Iwona Sajór jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, specjalność: żywienie człowieka i dietetyka. Od ponad 3 lat pracuje na stanowisku specjalisty w Instytucie Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła w Warszawie. Jest współautorem kilku publikacji, w tym poradników z serii „Instytut Żywności i Żywienia zaleca”. Brała udział w Programie Prewencji Przewlekłych Chorób Niezakaźnych poprzez Zapobieganie i Leczenie Otyłości pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, realizowanym w 2007 roku. Prowadzi edukację pacjentów w zakresie chorób dietozależnych w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Uczestniczy w realizacji programów aplikacyjnych w zakresie zasad zdrowego żywienia i prewencji żywieniowej chorób. Jej zainteresowania zawodowe skupiają się na dietoterapii i psychodietetyce.

Witam wszystkich na kolejnym czacie z ekspertem portalu forumzdrowia.pl. Dziś naszym gościem jest pani Iwona Sajór – dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Temat dzisiejszego spotkania to alergie i nadwrażliwości pokarmowe. Zapraszamy do zadawania pytań.

Czy bóle stawów , mięśni przewlekłe w nocy u dziecka to objaw alergii pokarmowej, zaznaczam ,że syn ma alergię pokarmową

Raczej mało prawdopodobne, by tego typu objawy były następstwem alergii pokarmowej.

Witam 1

Dzień dobry!

Co może być powodem zwrostu iGe z 35,8 na 120.8 iu/ml w ciągu 2 lat, syn ma alergię pokarmową na mleko i gluteten a dieta jest zachowana robiono tylko kilka razy prowokację na te produkty i było dodatnia

Dietetykowi trudno odpowiedzieć na pierwszą część tego pytania – prawdopodobnie u Pani syna oznaczano całkowite IgE, więc trudno wnioskować, czy jego wzrost jest następstwem alergii pokarmowej. Jeśli chodzi o dietę, warto zwrócić uwagę na dokładny skład produktów spożywczych – w wielu z nich mogą znajdować się tzw. alergeny ukryte, czyli substancje uczulające, które nie są zasadniczym składnikiem wyrobu, lecz pełnią w nim rolę pomocniczą. Zachęcam do dokładnej lektury etykiet!

witam serdecznie, czy alergie pokarmowe zaczynają się w dzieciństwie? Czy dorosła osoba, tez nagle może dostać alergii na jakiś porodukt spożywczy?

Zazwyczaj u osób predysponowanych do alergii ujawnia się ona już w dzieciństwie. Jednak alergia pokarmowa może ujawnić się również u osób dorosłych.

Czy alergia pokarmowa może powodować częste choroby układu oddechowego np. zaoalenie płuc czy oskrzeli

Alergie pokarmowe mogą dawać objawy ze strony różnych układów, w tym mogą być przyczyną nawracającego zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli.

jak objawia się alergia pokarmowa? czy mogą to być objawy ze strony żołądka, czy też wysypka np. na twarzy?

Różnorodność objawów alergii pokarmowej jest ogromna. Najpowszechniejsze są objawy ze strony przewodu pokarmowego, ale alergia może się również manifestować min. wysypką – głównie na twarzy, w zgięciach łokciowych i podkolanowych, itp.

Witam ! Rok temu na podstawie testów skórnych stwierdzono u mnie alergię na mąke pszenną , kukurydzianą i owoce truskawki , brzoskwinie itp. Od tamtego czasu jestem na diecie , a mimo wszystko mam nadal duszności nasilające się po zjedzeniu niekturych pokarmów np. płatków owsianych , chleba upieczonego samemu z mąki żytniej itp.Czy alergia na mąkę pszenną może się krzyżować z żytnią ?

Białka występujące w ziarnach różnych zbóż (a więc także w mące i zawierających ją produktach, płatkach śniadaniowych, itp.) mają podobny skład aminokwasowy i w związku z tym osoba uczulona na jeden rodzaj zbóż może również reagować alergicznie na pozostałe.

Czy wzrost eozynofilii w ciągu półtora roku z 2,5% na 12% gdy ma się wykrytą alergię pokarmową a dieta jest zachowana

Eozynofile, czyli granulocyty kwasochłonne, są markerem uczulenia, ale nie tylko. Dlatego wyniki badań laboratoryjnych powinien kompleksowo interpretować lekarz.

czy alergie wziewne mogą współdziałać z alergią pokarmową, tzn, czy osoba uczulona na pyłki jest bardziej poddatna na nitolerancję na jakiś produkt?

Tak, jest to częste zjawisko. Wiąże się ono z występowaniem alergii krzyżowych, spowodowanych np. podobieństwem botanicznym alergenów pokarmowych i wziewnych – osoba uczulona na pyłki drzew lub traw może zareagować alergią na spożycie pokarmów, w których skład wchodzą warzywa, ziarna zbóż czy zioła.

Czy na alergie maja wplyw choroby przebyte w dzicinstwie: zapalenie pluc, przeziebienia. A takze w zwiazku z tym leczenie antybiotykami.

Mechanizm powstawania alergii jest bardzo złożony i wieloczynnikowy, a co za tym idzie – nie do końca poznany. Istnieje szereg czynników, których rola w powstawaniu alergii została potwierdzona – dieta ciężarnej matki, kolejność wprowadzania produktów spożywczych do jadłospisu niemowlęcia czy palenie papierosów. Znaczenie pozostałych czynników nie jest do końca wyjaśnione.

Czy alergia jest dziedziczna.

Tak – wykazano, że u dzieci, których oboje rodziców są alergikami, ryzyko wystąpienia alergii wynosi około 60-80%, a w przypadku, gdy alergikiem jest tylko jedno z rodziców – 40%. U dzieci zdrowych rodziców ryzyko to wynosi od 5 do 15%.

Mój syn po zrobieniu prowokacji glutenem i mlekiem nie reaguje odrazu do tego jego testy skórne są ujemne a testy patch dodatnie na te same produkty

A w jakim wieku jest Pani syn?

Czy sa jakies wyniki naukowe mowiace o tym, ze alrgie mozna wyleczyc w bardzo wczesnym stadium, a potem jej nie ma.

Alergia jest stanem a nie chorobą, więc trudno mówić tutaj o wyleczeniu. U części dzieci alergie ustępują samoistnie z wiekiem, zazwyczaj pomiędzy 3 a 5 rokiem życia.

ostatnio słyszałam, że osoby mająca alergie na pyłki brzozy, może też być uczulona na jabłka i jabłka mogą tę alergię na pyłki brzozy wzmagać…może Pani wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje?

To prawda – alergeny jabłek mogą reagować krzyżowo z pyłkami brzozy – na zasadzie wspomnianego już wcześniej podobieństwa botanicznego.

Czy badania naukowe potwierdzaja potoczna opinie, ze alergia jest tzw choroba cywilizacyjna, np. zwiekszona podatnosc na alergie w duzych miastach w zwiazku z zanieczyszczeniem.

Alergia nie jest chorobą cywilizacyjną w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale niewątpliwie jest związana z postępującym zanieczyszczeniem środowiska.

Czy może być tak że syn nie wyrośnie z alergii pokarmowej i będzie miał ją całe życie

Tak, jest to możliwe.

Czy poleciła by Pani jakieś pozycje książkowe lub strony internetowe z przepisami dla alergików ?

Proszę bardzo – “Alergie pokarmowe” z serii “Instytut Żywności i Żywienia zaleca”.

Przypominam, że właśnie ta książka jest nagrodą dla najaktywniejszych uczestników dzisiejszego czatu.

Ja mam alergię wziewną jak byłam mała miałam alergię pokarmową ale nie była ona ostra np. uczuliłam się na jajka a le szybko mi przeszło czy u syna noże być tak sama alergia pokarmowa a potem wziewna lub wogóle nic u niego nie wystąpi i będzie zdrowy

Tak, u syna równie dobrze możliwy jest tzw. marsz alergiczny, jak i to, że alergia pokarmowa ustąpi bezpowrotnie.

Czy osoba już na coś uczulona na pokarmy może uczulić się pózniej jeszcze na jakiś pokarm

Tak, jest to możliwe.

czy umiejscowienie i rodzaj wysypki może wskazac na co jest uczulone dziecko? Moje dziecko dostało ostatnio dziwnej różowej wysypki w zgięciu pod kolanem…Moje dziecko ma 1,5 roku, wiem,że o tej porze roku nie robi się testów alergicznych, lepiej zrobić to na jesieni, powinnam czekac do tego czasu czy juz teraz zgłosić sie do alergologa,żeby obejrzał wysypkę? czy pediatra może rozpoznać alergię u dziecka?

Nie, lokalizacja wysypki nie jest charakterystyczna dla konkretnych alergenów. Proponuję zgłosić się z dzieckiem do pediatry lub alergologa i pod jego kierunkiem spróbować zidentyfikować przyczynę alergii, stosując dietę eliminacyjną.

Zrobiłam synowi prowokację na gluten i mleko reakcja nie była natychmiastowa dopiero na drugi dzień biegunki ból brzucha brak apetytu noce nie spokojne, wzmożone pragnienie w nocy ,ból stawów w nocy, zlane poty w nocy nawet biegunka przez sen , Czy to wszystko potwierdza alergię pokarmową i kiedy zrobić z nowu prowokację z

Testy prowokacyjne wykonuje się wyłącznie w odpowiednio przygotowanych placówkach szpitalnych. W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem jest wnikliwa obserwacja reakcji dziecka na spożywane produkty. Wobec bogactwa objawów klinicznych występujących u Pani dziecka, powinna Pani skonsultować się z dobrym pediatrą – być może alergii towarzyszy jakaś inna choroba.

Dzień Dobry. Czy zbyt wczesne wprowadzenie mleka krowiego do diety dziecka moze powodować alergię. Jeśli taka reakcja nastąpila u 11 miesięcznego dziecka ile czasu trzeba czekać z ponownym wporawadzeniem tego typu produktów?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli wystąpiła taka reakcja, lepiej powstrzymać się od podawania dziecku mleka krowiego i jego przetworów.

Ja mam alergię wziewną , mama alergię wziewną na kusz a teściowa astmę czy u syna możę wystąpoć któraś z tych alergii czy może być tak że mając atopię alergia pokarmowa pozostanie a nie wystąpi wziewna i na odwrt albo co gorsza pozostanie pokarmowa i dołączy wziewna

Jak już wcześniej wspomniałam, alergie często mają charakter dziedziczny, a u dzieci z alergią pokarmową w starszym wieku może pojawić się także alergia wziewna. Jednak równie dobrze, alergia pokarmowa może ustąpić bez śladu.

na które produkty powinno się szczególnie uważać rozszerzając dietę maluszka? wiem, że do 3 r.ż. nie można podawać mleka krowiego , a co z cytrusami, czy już 1,5 rocznemu dziecku można podać pomarańcze i owoce egzotyczne, np kiwi?

Białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, białka soi, białka ryb i skorupiaków, orzechów, zbóż i innych nasion. Jeśli chodzi o cytrusy to mogą one być silnymi alergenami – dlatego wstrzymałabym się z podawaniem ich dziecku przynajmniej do ukończenia przez nie 3. roku życia.

Witam Pani inżynier. U mojego dziecka zdiagnozowano AZS. Objawia się ono jako wysypka na dłoniach, czasem na twarzy i karku. Jednak nie towarzyszy tem świąd, czy to napewno reakcja alergiczna czy podłoże takiej wysypki może byc zupełnie inne??

Bez zbadania dziecka nie da się postawić jednoznacznej diagnozy. Wysypka może mieć wiele przyczyn, w tym podłoże zakaźne.

Czy warto zrobić panel pediatryczny dwu letniemu dziecku?

Na pewno nie powinno się tego robić we własnym zakresie. Decyzja w tej kwestii powinna zostać podjęta przez lekarza prowadzącego.

Kiedy można zacząć wprowadzać normalne mleko zamiast modyfikowanego dla dziecka które nie miało żadnych alergii?

Jeśli u dziecka nie obserwowano dotychczas objawów alergii na żadne produkty spożywcze, można pokusić się o stopniowe wprowadzanie przetworów mlecznych – ale nie wcześniej niż przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Jakis czas temu (z 40 lat temu) leczono alergie tzw wapnem, najczescie wstrzykujac dozylnie. Teraz jest wiele srodkow farmakologicznych – pewnie dziesiatki. Czy mozna sie uodpornic na jakis srodek farmakologiczny. Jesli tak, to co wtedy. Czy takie srodki farmakologiczne bywaja “kierowane” na okreslona alergie spowodowana np. jakims specyficznym pyleniem.

Jest to zdecydowanie pytanie do lekarza – alergologa.

na jakie owoce i warzywa powinno się szczególnie uważać, podajęc je małemu ponad rocznemu dziecku? a które można swobodnie podawać i nie bać się potencjalnej alergii?

Szczególne właściwości alergizujące posiadają owoce cytrusowe i wielopestkowe (np. truskawki, maliny), a z warzyw – pomidory, seler, pietruszka, papryka, czosnek i warzywa strączkowe. Dość bezpieczne są natomiast jabłka, marchew, ziemniaki.

Czy alergie mozna tez leczyc jakas specjalna dieta. Jesli tak, to czy wtedy musi to byc orsynowane przez lekarza alergologa, czy przez dietetyka.

Tak – zaleca się stosowanie tzw. diet eliminacyjnych, rotacyjnych lub testujących. Szczegółowo opisaliśmy je w tekstach zamieszczonych na portalu forumzdrowia.pl. Dobrze by było, gdyby były one nadzorowane przez alergologa.

Czy zaburzenie wchłaniania pierwiastków, np cynku może dawać podobne objawy jak w przypadku AZS?

Odpowiedź na to pytanie wymaga przeprowadzenia pełnego postępowania diagnostycznego – sugeruję kontakt z lekarzem.

Czy sa znane alergie zwiazane z opalaniem. Wiemy juz (z jednego z poprzednich czatow tutaj), ze zbytnie opalanie grozi nowotworem, czy takze grozi alergia?

Tak, znane są przypadki tzw. fotosensybilizacji, czyli nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne.

Czy alergii pokarmowej może towarzyszyć anemia? Po zrobieniu badań krwi okazało sie, że moje dziecko ma anemię. Czy alergia pokarmowa może zaburzać wchłanianie tego składnika z pokarmów??

Tak, zdarza się to – chociaż rzadko.

a czy pomidory, oparzone i obrane ze skórki, podane dziecku bez nasionek, moga uczulać?

Tak – jeśli ktoś jest uczulony na alergeny zawarte w pomidorach, będzie na nie reagował niezależnie od postaci, w jakiej je spożywa.

Czemu syn nie reaguje na prowokację odrazu tylko po czasie dodam że testy skórne są ujemne a patch dodatnie syn ma 5 lat

Specjaliści twierdzą, że testów prowokacyjnych nie powinno się wykonywać u dzieci przed ukończeniem 7 roku życia – być może właśnie ze względu na wiek Pani syna, wynik testów jest niemiarodajny.

A czy psychodietetyka jest stosowana w leczeniu alergii. jesli tak, to prosze podac jakis przyklad – jest to dzial (medycyny?, psychologii?, dietetyki?) malo znany w naszej wiedzy potocznej.

Psychodietetyka to nauka interdyscyplinarna. Można ją wykorzystać w postępowaniu z pacjentami z alergią pokarmową, ale ma tu znaczenie wyłącznie pomocnicze. Większe zastosowanie znajduje w leczeniu otyłości czy zaburzeń typu anoreksja czy bulimia.

Lista pytań oczekujących jest już pełna – prosimy nie zadawać kolejnych.

Jak powinna się odżywiać kobieta karmiąca piersią i jak powina roszerzać dietę,żeby uniknąć alergii u karmionego przez nią dziecka?

Kobieta karmiąca powinna unikać produktów znanych jako najsilniejsze alergeny (tu odsyłam do mojego artykułu na portalu forumzdrowia.pl), a wprowadzając nowe produkty do swojej diety, obserwować, czy nie wywołują one niepożądanych reakcji u dziecka, np. pokrzywki czy biegunki.

Zbliża się sezon truskawkowy, czy rocznemu dziecku można je podawać?

Stanowczo odradzam.

Czy można zacząc robić testy prowokacjne jeśli objawy skórne nie ustąpiły całkowicie? Czy wtedy będzie zauważalna reakcja alergiczna, np jako pogorszenie dotychczasowego stanu skóry?

Decyzja o wykonaniu testów prowokacyjnych należy do lekarza – powinny być one przeprowadzane wyłącznie pod jego kontrolą i w odpowiednio przygotowanej placówce.

Czemu na alergię pokarmową nie można się leczyć jak wziewnej – odczulaniem

Dzieje się tak, gdyż alergeny pokarmowe nie są poznane tak dobrze jak wziewne, w przypadku których odczulanie też nie zawsze jest skuteczne!

Czy eliminując z diety dziecka tak wiele pokarmów które rzekomo mogą być “sprawcą” alergii nie doprowadzi się do niedoboru wielu witamin i pierwiastków w organiźmie dziecka?

Właśnie w tym celu dietę eliminacyjną należy wprowadzać po konsultacji dietetycznej i prowadzić ją pod kontrolą lekarza.

Czy wzmożone rogowacenie przymieszkowe ma związek z alergią pokarmową

Zmiany skórne mogą mieć wiele przyczyn i każdorazowo konieczne jest szczegółowe postępowanie diagnostyczne.

W nawiązaniu do tego pytania, serdecznie zapraszam 13 czerwca na czat z dermatologiem.

Wcześniej mówiła Pani, że można uniknąć alergii u dziecka dzięki odpowiedniej diecie w ciąży. Jak powinna ona wyglądać?

Kobieta ciężarna powinna unikać pokarmów znanych jako silnie alergizujące (ryby, nasiona, soja, ostre przyprawy) i bezwzględnie nie przebywać w atmosferze dymu tytoniowego (i tym bardziej – nie wolno jej palić)!

Czy przyczyna pojawienia się alergii u dziecka mogło być przeprowadzenie się w miejsce, gdzie jest wysokie stężenie ołowiu i innych metali cięzkich (blisko kopalni)?

Tak, jest to wielce prawdopodobne.

Czy seanse w grocie solnej mogą pomóc w leczeniu alergii skórnych?

Nie słyszałam nic na ten temat. To raczej pytanie do dermatologa.

Czy chrapanie może być spowodowane alergią pokarmową dodam że syn nie ma problemów z uszami i nie ma przerostu migdała (badany przez larygologa)

Jest to mało prawdopodobne.

Czy podając dziecku mleko kozie nalezy je rozcieńczać z wodą? I czy mleko kozie UHT (lub w proszku) może być stosowane w diecie małego alergika?

Jeśli dziecko nie jest uczulone również na mleko kozie (a to się zdarza u dzieci uczulonych na mleko krowie) i posiada należną masę ciała, nie ma potrzeby rozcieńczania go wodą.

Jak juz jestesmy przy alergiach pokarmowych, to czy w trakcie odchudzania (dosc powszechny spolecznie zabieg) mozna tez przy okazji leczyc alergie.

Nie ma do tego przeciwwskazań.

Nawiązując do Pani odpowiedzi o warzywach i owocach, rozumiem,że produkty, które mogą uczulać, u dziecka, które nie miało do tej pory alergii, mozna wprowadzac stopniowo i obserwować czy sa jakies reakcje ze strony przewodu pokarmowego lub zmian skórnych?

Generalnie tak, ale należy zachować odpowiednią kolejność wprowadzania nowych produktów.

A propos alergii jako choroby cywilizacyjnej: czy to co jemy codziennie, czyli barwniki, emulgatory, przeciwutleniacze i substancje konserwujące ma wplyw na to, ze mamy po jakims czasie alergie.

Tak, u osób nadwrażliwych substancje dodawane do żywności mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Karmiłam syna piersią 1 rok nie było objawów gdy przestałam karmić w wieku 1,5 roku wystąpił objawy i nie był leczony jeszcze przez 1 rok ,czy gdygy leczono go od razu objawy szybciej by ustąpiły objawy alergii a tak ma 5 lat i jest na diecie od prawie 3 lat

Trudno to rozstrzygnąć, nie znając całościowego obrazu sytuacji.

Czy mozna gdzies znalezsc spis produktow, w korych wystepuja znane alergeny. Moze wtedy bysmy byli bardziej czuli na te rzeczy.

Tak, chociażby we wspomnianej już publikacji z serii “Instytut Żywności i Żywienia zaleca”, na portalu forumzdrowia.pl i w wielu innych źródłach. Należy wszakże pamiętać, że reakcje alergiczne są zjawiskiem wysoce indywidualnym i wiele osób może być uczulonych na substancje, na które większość populacji nie reaguje.

Jeżeli takie testy prowokacji robi się w placówkach to czemu lekarz każe je robić w domu

Prawdopodobnie myli Pani testy prowokacji z dietą testującą.

Mam dziecko z alergią do kogo się zgłosić jak bym chciała mieć drugie a chcem zmniejszyć szanse na alergię pokarmową , jak się odrzywiać czy trzeba zachować dietę w ciąży , by dziecko nie miało alergii

O zaleceniach żywieniowych dla kobiet w ciąży już wspominałam na tym czacie, a niedługo na portalu forumzdrowia.pl znajdzie się publikacja poświęcona temu tematowi.

czy w takim razie ta wysypka w zgięciu pod kolanem może być objawem alergii na pomidory? Przyznam, że mojemu synkowi bardzo ostatnio zasmakowały pomidory. Dziękuje za odpowiedź.

Tak, jest to możliwe, ale równie prawdopodobne są inne przyczyny – w tym pozaalergiczne.

dziękuję za wszystkie odpowiedzi udzielone na czacie , pozdrawiam

Ja również dziękuję za tak szczegółowe i interesujące pytania.

Dziękuję Pani za wyczerpujące odpowiedzi

Również dziękuję za ciekawe pytania.

jaka jest odpowiednia kolejność wprowadzania nowych pokarmów?

Mój czas już się kończy, ale wiem, że niebawem na forumzdrowia.pl znajdzie się artykuł na ten temat.

dzięuję bardzo za odpowiedzi

Również dziękuję.

Czy nie przestrzegając kolejności wprowadzania pokarmów można dziecku zaszkodzić?? Mi osobiście lekarz nie powiedział, że powinna być odpowiednia kolejnośc

Lekarz jak najbardziej miał rację.

Trudno, czekamy na artykuł

Siedzący obok redaktor naczelny mówi, że nie potrwa to długo.

Niestety, czas czatu dobiegł końca. Mam nadzieję, że pani Iwona wkrótce odwiedzi nas ponownie. A na razie dziękuję wszystkim za udział. Miłego wieczoru!

To dlaczego w artykule zamiszczonym na tym portalu jest napisane, że wazna jest odpowiednia kolejnośc w rozeszerzaniu diety?

Przepraszam, źle odczytałam Pani pytanie – kolejność jest jak najbardziej istotna.

I to już naprawdę konie czatu


A-psik: moje dziecko jest uczulone…
Kamila dołączyła do szacownego grona alergików
narazie testy do powtórzenei za pewien czas ale tak na 100% wyszła mieszanka pierza.... tak niezbyt pewnie roztocza mączne i jakieś*zboże.... ale ponieważ ona mała to te testy skurne podobno
Czytaj dalej
Wiek przedszkolny
powitanie
a ja znów się witam, po kolejnej długiej przerwie i myślę sobie, że im dłuższa nieobecność tym mniej osób wogóle mnie pamięta....co będzie następnym razem?.... moje dziewczątko, Tamarka, za niecały miesiąc
Czytaj dalej