Wszystko o laparoskopii

Dziewczyny !!!!

Proszę o wszelkie informacje na temat “laparoskopii”. Byłam dzis u gina i omal nie zemdlałam, jak usłyszałam to słowo. Słyszałam już coś o tym tu na forum, wiem że to badanie na drożność jajowodów”, to wszystko. Aha, od gina wiem jeszcze, że w razie gdyby jajowody były niedrożne (nie daj Boże !!!), to wówczas nakłuwa się jajniki !!!! Rany boskie ! Ale to musi boleć, nawet Go nie zapytałam czy to się robi ze znieczuleniem, czy “na żywca”??????? Powiedziałam tylko, że na razie nie chcę jeszcze tego badania, może za 2 – 3 miesiące. Nawet nie wiem ile to kosztuje, nie chiałam Go pytać, pomyslałam, że od Was się dowiem, Moje Drogie.

Tak więc jeszcze raz proszę o wszelkie informacje na temat LAPAROSKOPII, jak sie robi? za ile? czy boli? czy po tym trzeba “odczekać” z próbami na zajście w ciążę? Gin mówił jeszcze, że przed laparoskopia trzeba się zaszczepić na żółtaczkę??? TAAAK???? a to z kolei ile kosztuje?

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie informacje

violka

8 odpowiedzi na pytanie: Wszystko o laparoskopii

  1. Re: Wszystko o laparoskopii

    Cos ci sie wszystko pokielbaslilo albo gin ci dobrze nie wyjasnil. Badanie na droznosc nazywa sie HSG.Jest to wstrzykniecie kontrastu i obserwacja jak rozmieszcza sie po jajowodzie.Jest to w znieczuleniu miejscowym i moze ponoc bolec troszke zwlaszcza jak przepycha zrost. Nie wiem nie mialam.Laparoskopia jet to juz operacja przez laparoskop i jest w pelnej narkozie.Robi sie ja gdy HSG nie przepchalo wiekszych zrostow lub gdy na jajnikach sa cysty(wtedy wlasnie nakluwa sie te cysty)Po operacji zostaja 3 malutkie blizny jak opuszek palca:w pempku lub okolicach wlotu i dwie na wzgorku. Mialam to

    • Re: Wszystko o laparoskopii

      Serio, tak mi powiedział, jak wyżej napisałam !!!! Chyba trochę namieszał !!! Coś mi się wydaje, że naprawdę będę musiała Go zmienić, za dużo tych pomyłek !!!!

      P. S. a skąd wiadomo, że są zrosty??? czy zwykłe badanie USG wykaże je?

      violka

      • Re: Wszystko o laparoskopii

        Niestety nie:(Tak to bysmy wszystkie wiedzialy czy jajowody sa sprawne. Badanie takie podaja sie kobiety,ktore mialy juz badania dokladne hormonalne i przechodzily ewentualne leczenie a nadal nie zachodzily w ciaze. Mozesz zrobic tez to na wlasne zyczenie.Zmien go bo jesli ci takie rzeczy naopowiadal to musi byc jeden z tych konowalow

        • Dokladny opis HSG

          HISTEROSALPINGOGRAFIA

          Badanie nazywane jest również: HSG

          TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

          Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.

          CZEMU SŁUŻY BADANIE?

          Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.

          WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
          Diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy.
          Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
          Podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
          Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

          Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

          BADANIA POPRZEDZAJĄCE

          Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

          SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

          Zaleca się spożycie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie; można zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę. 20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy.
          Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

          Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

          OPIS BADANIA

          Badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego, przyjmuje pozycję jak w badaniu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
          Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które – po uprzednim poprzecznym uchwyceniu odpowiednim narzędziem części pochwowej szyjki macicy – wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego.
          Wprowadzanie środka cieniującego do jamy macicy badający kontroluje na ekranie monitora, który jest połączony z aparatem rentgenowskim. Po zarysowaniu kształtu jamy macicy wykonuje się I zdjęcie. II zdjęcie wykonywane jest po uwidocznieniu przebiegu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej, co świadczy o drożności jajowodów

          W celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych wykonuje się III zdjęcie rentgenowskie. Wszystkie opisane zdjęcia wykonywane są w projekcji przednio-tylnej. Ilość zdjęć rentgenowskich, a także niekiedy zmiana projekcji (np. na skośną w przypadku lepszego uwidocznienia wodniaka jajowodu) uzależniona jest od rodzaju schorzenia. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże, w przypadku braku drożności jajowodów, pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego.

          Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

          CZAS

          Badanie trwa zwykle do 20 minut

          INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

          Przed badaniem
          Data ostatniej miesiączki.
          Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.
          W czasie badania
          Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

          JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

          Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską.

          MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

          Mogą rzadko wystąpić objawy uczulenia na środek cieniujący. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez oceną rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtórzone. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych

          • Re: Wszystko o laparoskopii

            Czesc Violka
            Mialam laparoskopie miesiac temu i balam sie tak jak ty 🙂 a tu mile zaskoczenie… laparo jest pod znieczuleniem ogolnym, wiec nic nie czujesz 🙂 a po calym zabiegu zostaja Ci na brzuchu tylko dwie male blizny (okolo centymetra). Ja czwartego dnia po laparoskopi bylam juz w pracy. Nie trzeba sie bac tego badania a z tego co wiem jest ono obecnie najlepsza metoda diagnostyczna a wiec powodzenia w leczeniu
            olga

            • Re: Wszystko o laparoskopii

              Violka, jeszcze jedno…
              podczas laparo tez mozna zrobic badanie droznosci jajowodow. Podaje sie pacjetce specjalny kontrast, dzieki czemu widac czy jajowody sa drozne czy nie 🙂 mialam to badanie i ma ono te zalete, ze nie boli w przeciwienstwie do HSG no i mozna przy okazji zdiagnozowac rowniez Endometrioze ( jesli jest :)) pozdrawiam olga

              • Re: Wszystko o laparoskopii

                z tego co wiem, to laparoskopia to po prostu mniej inwazyjna metoda chirurgiczna, ktora polega na uzyciu nowoczesnej technologii laserowej i nie pozostawia na ciele pacjenta takich blizn jak po skalpelu i tradycyjnych metodach “ciecia”.

                Metoda laparoskopowa mozna miec robione rozne rzeczy – wycinany pecherzyk zolciowy, leczone zrosty, miesniaki, itp. (kobitki znajace sie na rzeczy z pewnoscia mnie poprawia jesli cos bredze). Moja Mama miala robiona laparoskopie w USA i nie byl to zabieg zwiazany z jajnikami, w dodatku mam kasete video z jej operacji, hihi.

                Podsumowujac – na Twoim miejscu cieszylabym sie z laparoskopii, bo po tym zabiegu (w pelnym znieczuleniu) zostana Ci drobniutkie slady, a nie szramiska. Poza tym uzycie najnowszej technologii (chyba wpuszczaja taki przewodzic z kamerka zeby wszystko w srodku obejrzec) gwarantuje Ci wiecej bezpieczenstwa i skutecznosci, niz jakies starodawne wygibasy chirurgiczne. Nie martw sie!

                Sylvie

                • Re: Wszystko o laparoskopii

                  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jesteście super !!!!

                  Napiszcie mi jeszcze ile kosztuje taki zabieg???

                  dzięki
                  violka

                  Znasz odpowiedź na pytanie: Wszystko o laparoskopii

                  Dodaj komentarz

                  Angina u dwulatka

                  Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                  Czytaj dalej →

                  Mozarella w ciąży

                  Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                  Czytaj dalej →

                  Ile kosztuje żłobek?

                  Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                  Czytaj dalej →

                  Dziewczyny po cc – dreny

                  Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                  Czytaj dalej →

                  Meskie imie miedzynarodowe.

                  Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                  Czytaj dalej →

                  Wielotorbielowatość nerek

                  W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                  Czytaj dalej →

                  Ruchome kolano

                  Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                  Czytaj dalej →
                  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                  Logo
                  Enable registration in settings - general