Wydłużono macierzyński- hurra!!!!

Zobaczcie co znalazłam:

Nowe przepisy – wydłużono urlop macierzyński

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie oraz zwolnienie pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż niedziela – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy.
Dziś podpisał ją prezydent Lech Kaczyński.

Według nowych przepisów, urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie: urlop ma wynosić przy pierwszym dziecku – 18 tygodni (dotychczas 16 tygodni), przy każdym następnym – 20 tygodni (dotychczas 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop macierzyński wynosić ma 28 tygodni (dotychczas 26). Ponadto rodzice zastępczy, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7. roku życia, będą mieli prawo do urlopu macierzyńskiego. W noweli podniesiono wiek dziecka z 1 roku na 7 lat.

Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ponadto nowelizacja znosi obowiązek odpracowywania jednego ze świąt, jeżeli w jednym tygodniu wypadają dwa dni świąteczne. Obecnie – zgodnie z Kodeksem pracy – gdy w jednym tygodniu występują dwa dni świąt w dniach innych niż wolne od pracy, wymiar czasu pracy obniżany jest tylko o jeden dzień, zaś drugi należy odpracować. W praktyce może to dotyczyć dwóch dni w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).

Znowelizowany kodeks pracy przewiduje także zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia.

Przepisy dotyczące dni wolnych i urlopów mają wejść w życie 30 listopada, więc już w tym roku, gdy święta Bożego Narodzenia wypadają w poniedziałek i wtorek, pracownicy nie będą musieli odpracować jednego z tych dni.

Marzena, Madzia ur 21.10.03 i Kasia ur. 4.09.06

2 odpowiedzi na pytanie: Wydłużono macierzyński- hurra!!!!

maza Dodane ponad rok temu,

Re: Wydłużono macierzyński- hurra!!!!

witaj.widzę że jesteś zorientowana w przepisach więc mam pytanie. czy można zrezybnowac z urlopu wychowawczego i wrócic do pracy a pózniej z powrotem wrócić na wychowawccy i ubiegać się o zasilek wychowawczy teraz nie pobieram bo przekroczyły mi dochody

maża i najwspanialszy synek na świecie KACPEREK ur. 18.01.2005. g 9.20

Dodane ponad rok temu,

Re: Wydłużono macierzyński- hurra!!!!

można wychowawczy pobierać w częściach, ale najmniej 6 mies. Co do zasiłku to nie wiem 🙁 bo mnie nie przystluguje

Znasz odpowiedź na pytanie: Wydłużono macierzyński- hurra!!!!

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
Hura- dluzszy macierzynski
Nowe przepisy - wydłużono urlop macierzyński Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie oraz zwolnienie pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Dłuższy macierzyński- hurra!!!!!
Przepraszam ze umieszczm w tylu miejscach, ale chciałabym żeby wszyscy zainteresowani wiedzieli.... Nowe przepisy - wydłużono urlop macierzyński Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie oraz zwolnienie pracowników z obowiązku odpracowania jednego z
Czytaj dalej