WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

“O wydłużeniu urlopu macierzyńskiego z 16 do 18 tygodni zdecydował w środę Sejm przyjmując nowelizację Kodeksu pracy. ”

(mam nadzieję, że definitywnie, a nie wymaga to jeszcze zgody innych “ciał” ustawodawczych….)

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

justonka Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

Dla dobra matek to lepiej było by nawet skrócic maciezyńskie ale zagwarantowac mozliwośc powrotu do pracy…. Ech… moza napiszemy jakiś apel do matek i złozymy go w sejmie??? Bo tak naprawde to nikt sie nami nie przejmuje tylko prowadza gre wyborcza….

Justonka i groszek 😀

deborah Dodane ponad rok temu,

Ustawa ma działać wstecz

Tylko obiło mi się o uszy, że ustawa ma działać wstecz.
I obiło mi się coś o kwietniu. Być może osoby, które urodziłu po kwietniu i kończą właśnie macierzyński, będą go mogły przedłużyć, albo odebrać pieniądze za 2 tygodnie…
Ustawa z becikowym działała wstecz.

Fajnie by było

Małgoś i

madziarek Dodane ponad rok temu,

Re: Ustawa ma działać wstecz

A z kolei słyszałam w tv, że ustawa ma wejśc w życie od 30 listopada i od tego momentu działać, ale jak jest faktycznie to nie mam pewności.
Szukałam czegoś w necie, ale nie ma konkretnych informacji jak to będzie z tym urlopem.

Magda,

jola72 Dodane ponad rok temu,

Re: Ustawa ma działać wstecz

Zmiana dotycząca wydłużenia macierzyńskiego ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Dla mnie osobiście waży jest art Art. 2. ustawy zmieniającej stanowiący, że 1. Wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 180 § 1 i art. 183 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do pracownic i pracowników korzystających z takiego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy.
2. Wymiar urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 180 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do pracownic, które łącznie spełniają następujące przesłanki:

1) urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części;

2) w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na okoliczności określone w art. 181 Kodeksu pracy albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo z urlopu wychowawczego.

Znając życie to urodzę nim wejdzie w życie ta ustawa, więc przy utrzymaniu tego zapisu dłuższy macierzyński mnie obejmie.
A Senat ma pracować jeszcze nad tą ustawą w dniach 8-10. listopada. Pozdrawiam serdecznie

Jola

marti1 Dodane ponad rok temu,

Re: Ustawa ma działać wstecz

kiepska jestem w te klocki a widzę, że Ty wręcz przeciwnie 🙂 dzięki za wyczerpującą informację 🙂 ja w momencie wejście ustawy prawdopodobnie będę już na wychowawczym więc rozumiem, że mi będzie przysługiwało? na wychowaczym jestem od 8 listopada a DO 7 listopada jestem na urlopie wypoczynkowym bo po macierzyńskim zdecydowałam się go wykorzystać żeby mi jeszcze trochę popłacili pensji. Ale domyślam się, że ustawa nie wejdzie w życie przed 7 listopada bo jeżeli tak to rozumiem, że nie będę miała do tego praw

Aniołek (8.2003) i Filipek (19.05.2006)

jola72 Dodane ponad rok temu,

Re: Ustawa ma działać wstecz

Z tego wynika, że nie – chyba, ze przerwiesz macierzyński to wówczas spełnione zostaną przesłanki z art. 2 ust 2 tej ustawy. Zobaczymy też jak będą interpretować tą ustawę, ale dyskusje zaczną się pewnie po jej podpisaniu. Pozdrawiam serdecznie

Jola

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

Tak dla kobiet aktywnych zawodowo wydłuzanie urlopu pogarsza sprawe. Ale zdadzam sie ze dla wielu innych kobiet jest to pewnie 2 tygodnie wiecej pieniedzy jesli i tak planuja pozostac z maluszkiem. Uwazam ze urlop wychowawczy powinien byc lepiej platny dla mam chcacych pozostac z dzieckiem a dla tych chcacych wracac do pracy najlepsza byłaby gwarancja zatrudnienia po tym urlopie.

Basia, Jagoda 28.06.2003 i Wojtuś 28.09.2006

gruszki Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

Będę po urlopie wracać do pracy, ale mimo to marzy mi się, żeby macierzyński był znowu pół roku. Dobre chociaż te dwa tygodnie dłużej, no i na szczęście mam sporo zaległego ulopu wypoczynkowego.
Jeżeli ktoś chce wrócić wcześniej, to zdaje mi się, że może po 12 tygodniach, ale proszę o wypowiedz bardziej zorientowane głowy.
W tym tygodniu głosują nad becikowym?

Jola,Gabi10.09.02 i

justonka Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

To ciesz sie ze Cie będa chcieli po 18 tygodniach. Zam wiele takich przypadków kiedy po tak dlugim okresie czasu pracodwaca juz ma nowego pracownika na miejse mamuski – i zazwyczaj jest to facet młody bez zobowiazan… a dzieki tej ustawie o zniesieniu okresu ochronnego – Dziewczyny poprostu nie mają juz gdzie wracać. A niestety nie kazdego stac na to zeby zostac w domu z dzieckiem i zyc z jednej pensji. Mnie naszczeście problem nie dotyczy bo pracuje u siebie… ale wiele moich znajomych zaznało ten problem na własenj skórze…. A jaki pracodawca przyjmnie w dzisiejszych czasach pracownice ktora z góry jest mniej opłacalna…. A to jest keszcze jakas szansa z tym becikowym????

Justonka i groszek 😀

gruszki Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

Nie wiem, czy mnie będą chcieli, bo nie ma ludzi nieazastąpionych. Jedno dziecko już pracując w tej firmie urodziłam i wróciłam dopiero po 8 miesiącach (pół roku macierzyńskiego + 2 miesiące wypoczynkowego). Nie czułam się zagrożona wracajac i byłam pewna, że będę pracowała jednak parę razy po tyłku dostałam przez to, że 8 miesięcy mnie nie było, głównie finansowo. Ale co tam, w domu miałam moją kruszynkę i się nie martwiłam. Teraz czasy się zmieniły i polityka firmy. Pracownik nie jest już tu szanowany więc i sprawa mojego powrotu stoi pod znakiem zapytania. Myślę, jednak, że żadne przepisy nie zagwarantują nam pewności pracy, chociaż jak byłby pół roczny okres ochronny może i komuś by to pomogło. Swojego czasu wszedł przepis, że można zatrudnić pracownika na zastępstwo właśnie kobiety na urlopie macierzyńskim i dziwie się, że z tego pracodawcy nie korzystają.

Jola,Gabi10.09.02 i

aischa Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

i tu sie z toba zgodze w 100 %

jola72 Dodane ponad rok temu,

Re: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

W dzisiejszej Rzeczpospolitej znajdziecie artykuł “Dłużej na macierzyńskim, krócej w pracy “http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_061031/prawo/prawo_a_3.html Może rozwieje on niektóre wątpliwości . Pozdrawiam

Jola

Dodane ponad rok temu,

to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

Witaciej:)

Oto co dzis przeczytalam w dwutygodniku Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 Wydawnictwa Podatkowego GOFIN:

“W dniu 18 października 2006r. Sejm uchwalił dwie ustawy zmieniające Kodeks Pracy. Jedna z nich dotyczy czasu pracy i urlopów proporcjonalnych, druga wydłużenia urlopów macierzyńskich.
Druga nowela wydłuża urlopy macierzyńskie o 2 tygodnie. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie w celu przysposobienia albo jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego), będzie miał tak jak dotychczas prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

Doprecyzowano, ze przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada
7 dniom kalendarzowym. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed
przewidywaną datą porodu pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

Dłuższy urlop macierzyński otrzymają pracownice i pracownicy korzystający z takiego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy, a także pracownice nie korzystające z urlopu
macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy, które urodziły dziecko w okresie od dnia
1 stycznia 2006 r. do dnia jej wejścia w życie. Ta ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. |
Obie ustawy zostaną rozpatrzone przez Senat.”

Wszyscy czekamy na to co powie Senat!

Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

anies Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

a co tam było o urlopach proporcjonalnych?
na ten moment bardzo mnie to interesuje

Aga i Wojtaś ( ..lipiec 2003.. )

Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

Witaj

Nie mam tego artukulu przy sobie ale bylo tam napisane, ze pracownik nie bedzie musial odpracowywac dnia swiatecznego jesli zbiegna sie 2 w tygodniu pracy czyli od pon do nd. Taka sytaucja byla w tym roku w maju i bedzie w grudniu. Nowelizacja wejsc ma juz teraz wiec nie bedzie mogl pracodawca zrekompensowac sobie 11 listopada (czyli nie oddac dnia wolnego za swieto w sobote) swietami Bozego Narodzenia.

Pozdrawiam:)

Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

jola72 Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

W dzisiejszej Gazecie prawnej znalazłam poniższą informację:
“Nowelizacja kodeksu pracy wydłużająca urlop macierzyński trafi ponownie na posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 14 listopada. Senatorowie wprowadzili poprawki dotyczące prawa do urlopu macierzyńskiego rodziców zastępczych, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7 roku życia. Do nich właśnie musi ustosunkować się Sejm. Po 18 listopada ustawa trafi do prezydenta. Nowelizacja przewiduje dwutygodniowy okres wejścia w życie od dnia ogłoszenia. Jest zatem szansa, że przepisy o dłuższym macierzyńskim będą obowiązywać już w połowie grudnia. Od 30 listopada zaczną obowiązywać zmiany, zgodnie z którymi nie trzeba będzie odpracowywać jednego z dwóch świąt w jednym tygodniu.”

Jola

kasiex Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

czy ja to dobrze rozumię 🙂 ??

W odpowiedzi na:


Dłuższy urlop macierzyński otrzymają pracownice i pracownicy korzystający z takiego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy, a także pracownice nie korzystające z urlopu
macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy, które urodziły dziecko w okresie od dnia
1 stycznia 2006 r. do dnia jej wejścia w życie.


czyli, że ja… mam jeszcze szansę na te 2 tygodnie??
urodziłam 13.06.2006 i właśnie za 3 tygodnie mam wrocic do pracy, teraz jestem na urlopie wypoczynkowym

Kasia, Kuba 01.03 i Borys 06.06

Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

Witaj:)

Niestety nie wiem poniewaz nie napisali w tym artykule co to ma znaczyc, ze “pracownice nie korzystajace z urlopow macierzyskich”. Sa takie sytacje, ze urlop macierzyski moze byc zawieszony w przypadku dlugotrwalego przebywania dziecka w szpitalu, moze to o to chodzi?

Pozdrawiam:)

Mateusz i lipcowa nadzieja

kasiex Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

no właśnie, też tak sobie pomyślałam, dzięki…

Kasia, Kuba 01.03 i Borys 06.06

Dodane ponad rok temu,

Re: to co wyczytalam dzisiaj na powyzszy temat…

A tego nie czytalam. Dzieki za informacje:)

Pozdrawiam:)

Mateusz i lipcowa nadzieja

Znasz odpowiedź na pytanie: WYDŁUŻYLI MACIERZYŃSKI

Dodaj komentarz

Dla starających się
pYTANIE
JAKIE SA SZANSE ZEBY PO ODSTAWIENIU TABLETEK ANTY W 20 DNIU CYKLU ZAJSC W CIAZE( STOSUNEK NIE PRZERYWANY)
Czytaj dalej
Wiek przedszkolny
BUCIKI ZIMOWE
Mam do was pytanie i prośbe zarazem, Problem dotyczy kupna butów firmy NEXT. Mam możliwość kupienia dla mojej córci bucików tej firmy zimowych- przepięknych i niestety nie wiem
Czytaj dalej