wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Jak to jest z wynikami badan robionych przez lekarza….czy sa wlasnoscia pacjenta, czy lekarza?/placowki medycznej?? Mam taki problem ?lekarz pobiera caly czas krew na badania mnie i mojemu dziecku i w ogole nie pokazuje mi tych wynikow, często twierdzi, ze jeszcze nie ma wynikow, albo zbywa mnie zdawkowa odpowiedzia, ze sa dobe, albo, ze mam brac taki, a taki lek, bo w badaniach wyszly jakies braki…Chcialam przynajmniej zrobic xero, ale widze u niego totalny opor, a mam prawo podejrzewac, ze robi te badania tylko po to by zrobic habilitacje, a pacjent i jego dobro nic go nie obchodzi. Może wiecie, czy jest jakis przepis prawny, który to reguluje???

7 odpowiedzi na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością???

Niestety nie znam na to żadnego paragrafu ale powiem z własnego doświadczenia, że u mnie w przychodni też nie dają pacjentowi wyników badań.
Powód jest banalny. Lekarz dający skierowanie na badnia (np. krwi i moczu) obciąża kosztem tych badań daną placówkę i nie chce aby z tych wyników korzystali inni lekarze w innych placówkach. Tzn. jeśli zrobisz badania w danej przychodni to nie masz możliwości udania się z wynikami do innej np. prywatnej przychodni. To troszkę nie fair bo wyniki są przeciez pacjenta ale niestety takie są skutki reformy służby zdrowia.
Ciesz się, że w ogóle dostajesz skierowania na badnia bo są takie placówki żre i tego skąpią

Basia i Jagódka (28.06.2003)

aborka Dodane ponad rok temu,

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

ostatnio gdzies czytałam ze wyniki są częscią diagnozy lekarskiej i należą do lekarza. to absurd ale chyba tak jest. ale ja zawsze sama odbierałam wyniki swoich badan a dziecku jeszcze nic nie badali. wiec to zalezy od przychodni.

AniaB i Bartus 13-12-2003

lwica Dodane ponad rok temu,

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Wyniki są własnością pacjenta. Placówka, która je robiła ma obowiązek wydać oryginał, a dla siebie zostawić ksero albo wpisać wyniki do karty pacjenta.
Zdarzało się, że robiłam ksero dla przychodni ( bo nie mają u siebie).

lwica z Natalką 05.11.2003

inti Dodane ponad rok temu,

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

wyniki badań medycznych są twoją własnością, bo dotyczą Ciebie. tak samo lekarze mają obowiązek wydać informacje o twoim dotychczasowym leczeniu w przypadku np zmiany lekarza czy przychodni. I masz pełne prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej.
jeśli masz z tym proble, najlepiej zadzwoń do twojego oddziału NFZ i tam sie dopytaj.

sylwia i JUlka 20.01.2003

duska Dodane ponad rok temu,

niestety, placówki medycznej

Wyniki badań są własnością placówki medycznej, ale muszą być udostępnione do wglądu na życzenie pacjenta, czyli np. możesz zrobić xero.
Jest to wyraźnie powiedziane w prawach pacjenta. Ale to teoria – w praktyce często pacjent nie ma możliwości nawet zerknąć na swoje badania wykonywane np w szpitalu.
Ja miałam taki problem ze zdjęciem rtg – szpital nie zgodził się na wypożyczenie zdjęcia, ani zeskanowanie – chciałam potwierdzić diagnoze u innego lekarza. Nie kłóciłam się z nimi, bo zależało mi na leczeniu.
Pozdrawiam

Duśka i Emila (09.10.2003)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Mój lekarz wciskał mi wyniki wręcz na siłę 😉 (bo pytałam, czy mam mu je zostawić) i twierdził, ze to przecież moje…

Lea i Mateuszek (14.03.03)

drozdziak Dodane ponad rok temu,

Reguluje to karta praw pacjenta:
[Zobacz stronę]

punkt 19:
Prawo do dostępu do dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie śmierci – osoby przez pacjenta upoważnionej do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu w formie m.in.: wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej lub poprzez odpłatne sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii (art. 18 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej).

W szczególności co do szpitala (bo pojawił się wątek) bardziej szczegółowo reguluje to
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 grudnia 2006 r.
w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania
[Zobacz stronę]

Rozdział 2
Dokumentacja w szpitalach
(..)
§ 16.

1. Lekarz wypisujący pacjenta wystawia na podstawie historii choroby kartę informacyjną z leczenia szpitalnego w jednym egzemplarzu z dwiema kopiami. Kartę informacyjną podpisuje lekarz wypisujący i ordynator oddziału.(..)

2. W karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego należy podać:
1) rozpoznanie choroby w języku polskim;
2) wyniki badań diagnostycznych, konsultacyjnych;
3) zastosowane leczenie, w przypadku wykonania zabiegu ? jego datę;
4) wskazania dotyczące dalszego sposobu leczenia, żywienia, pielęgnowania lub trybu życia;
5) orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy, a w miarę potrzeby ocenę zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia;
6) adnotacje o produktach leczniczych i wyrobach medycznych, zapisanych na receptach wystawionych pacjentowi;
7) terminy planowanych konsultacji.
(..)
4. Kartę informacyjną z leczenia szpitalnego wraz z jedną jej kopią wydaje się pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta, (..)

Pozdrawiam

Znasz odpowiedź na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością??????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
Czy myjecie niemowalkowi ręce?
Mam na myśli takie kilkumiesięczne bobo, które wszystko sadzi do buzi, dotyka wszystkich paskudztw, a na dodatek jest obcałowywane przez niefrasobliwych dorosłych po łapkach... Myjecie dziecku ręce w ciągu dnia?
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem Sinlac
Bebilon Pepti-nie che jesc! jka podawac??
Dziewczyny pomozcie!!!! Mam coraz mniej pokarmu w piersi. Coreczka uwielbia jesc cycuszka... az tu nagle ... takie swinstwo ( Bebilon Pepti) !!!! i placz. Jak mam mala przyzwyczaic do tego
Czytaj dalej