wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Jak to jest z wynikami badan robionych przez lekarza….czy sa wlasnoscia pacjenta, czy lekarza?/placowki medycznej?? Mam taki problem?lekarz pobiera caly czas krew na badania mnie i mojemu dziecku i w ogole nie pokazuje mi tych wynikow, często twierdzi, ze jeszcze nie ma wynikow, albo zbywa mnie zdawkowa odpowiedzia, ze sa dobe, albo, ze mam brac taki, a taki lek, bo w badaniach wyszly jakies braki… Chcialam przynajmniej zrobic xero, ale widze u niego totalny opor, a mam prawo podejrzewac, ze robi te badania tylko po to by zrobic habilitacje, a pacjent i jego dobro nic go nie obchodzi. Może wiecie, czy jest jakis przepis prawny, który to reguluje???

7 odpowiedzi na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

 1. Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością???

  Niestety nie znam na to żadnego paragrafu ale powiem z własnego doświadczenia, że u mnie w przychodni też nie dają pacjentowi wyników badań.
  Powód jest banalny. Lekarz dający skierowanie na badnia (np. krwi i moczu) obciąża kosztem tych badań daną placówkę i nie chce aby z tych wyników korzystali inni lekarze w innych placówkach. Tzn. jeśli zrobisz badania w danej przychodni to nie masz możliwości udania się z wynikami do innej np. prywatnej przychodni. To troszkę nie fair bo wyniki są przeciez pacjenta ale niestety takie są skutki reformy służby zdrowia.
  Ciesz się, że w ogóle dostajesz skierowania na badnia bo są takie placówki żre i tego skąpią

  Basia i Jagódka (28.06.2003)

  • Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

   ostatnio gdzies czytałam ze wyniki są częscią diagnozy lekarskiej i należą do lekarza. to absurd ale chyba tak jest. ale ja zawsze sama odbierałam wyniki swoich badan a dziecku jeszcze nic nie badali. wiec to zalezy od przychodni.

   • Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

    Wyniki są własnością pacjenta. Placówka, która je robiła ma obowiązek wydać oryginał, a dla siebie zostawić ksero albo wpisać wyniki do karty pacjenta.
    Zdarzało się, że robiłam ksero dla przychodni ( bo nie mają u siebie).

    lwica z Natalką 05.11.2003

    • Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

     wyniki badań medycznych są twoją własnością, bo dotyczą Ciebie. tak samo lekarze mają obowiązek wydać informacje o twoim dotychczasowym leczeniu w przypadku np zmiany lekarza czy przychodni. I masz pełne prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej.
     jeśli masz z tym proble, najlepiej zadzwoń do twojego oddziału NFZ i tam sie dopytaj.

     • niestety, placówki medycznej

      Wyniki badań są własnością placówki medycznej, ale muszą być udostępnione do wglądu na życzenie pacjenta, czyli np. możesz zrobić xero.
      Jest to wyraźnie powiedziane w prawach pacjenta. Ale to teoria – w praktyce często pacjent nie ma możliwości nawet zerknąć na swoje badania wykonywane np w szpitalu.
      Ja miałam taki problem ze zdjęciem rtg – szpital nie zgodził się na wypożyczenie zdjęcia, ani zeskanowanie – chciałam potwierdzić diagnoze u innego lekarza. Nie kłóciłam się z nimi, bo zależało mi na leczeniu.
      Pozdrawiam

      • Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

       Mój lekarz wciskał mi wyniki wręcz na siłę 😉 (bo pytałam, czy mam mu je zostawić) i twierdził, ze to przecież moje…

       • Reguluje to karta praw pacjenta:

        punkt 19:
        Prawo do dostępu do dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie śmierci – osoby przez pacjenta upoważnionej do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu w formie m.in.: wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej lub poprzez odpłatne sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii (art. 18 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej).

        W szczególności co do szpitala (bo pojawił się wątek) bardziej szczegółowo reguluje to
        ROZPORZĄDZENIE
        MINISTRA ZDROWIA
        z dnia 21 grudnia 2006 r.
        w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania

        Rozdział 2
        Dokumentacja w szpitalach
        (..)
        § 16.

        1. Lekarz wypisujący pacjenta wystawia na podstawie historii choroby kartę informacyjną z leczenia szpitalnego w jednym egzemplarzu z dwiema kopiami. Kartę informacyjną podpisuje lekarz wypisujący i ordynator oddziału.(..)

        2. W karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego należy podać:
        1) rozpoznanie choroby w języku polskim;
        2) wyniki badań diagnostycznych, konsultacyjnych;
        3) zastosowane leczenie, w przypadku wykonania zabiegu? jego datę;
        4) wskazania dotyczące dalszego sposobu leczenia, żywienia, pielęgnowania lub trybu życia;
        5) orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy, a w miarę potrzeby ocenę zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia;
        6) adnotacje o produktach leczniczych i wyrobach medycznych, zapisanych na receptach wystawionych pacjentowi;
        7) terminy planowanych konsultacji.
        (..)
        4. Kartę informacyjną z leczenia szpitalnego wraz z jedną jej kopią wydaje się pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta, (..)

        Pozdrawiam

        Znasz odpowiedź na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

        Dodaj komentarz

        Mozarella w ciąży

        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

        Czytaj dalej →

        Ile kosztuje żłobek?

        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

        Czytaj dalej →

        Dziewczyny po cc – dreny

        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

        Czytaj dalej →

        Meskie imie miedzynarodowe.

        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

        Czytaj dalej →

        Wielotorbielowatość nerek

        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

        Czytaj dalej →

        Ruchome kolano

        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo
        Enable registration in settings - general