Wyniki hormonów – jestem wkurzona

22 dzień

hTSH 1,31 ulU/ml zakres 0,47-4,67
LH 3,7 mlU/ml
FSH 2,7 mlU/ml
Estradiol 263,2 pg/mL
Progesteron 21,17 ng/mL
Testosteron 0,47 ng/mL norma 0,06 do 0,82
Prolaktyna 40,5 ng/ml zakres 3,4 – 24,1

Ale się wkurzyłam z tą prolaktyną. Chodzę już od stycznia do lekarzy i wreszcie udało mi się wymusić badania. Tyle czasu straconego. Mój lekarz będzie dopiero o 14.30. Chyba do tego czasu zwariuję. W dodatku jedzie na ulrop nie nie ma wolnych terminów, dopiero za miesiąc. Ale spróbuję go złapać chociaż telefonicznie, może mnie jakoś wciśnie.

[Zobacz stronę]

14 odpowiedzi na pytanie: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

 1. Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

  Nie denerwuj się – nic na siłę! Nic to nie zmieni! A co do tych urlopów, to są straszni. Ja też pojechałam do lekarza (80 km) razem z moim Marcinkiem ( na badania moje i jego). Wyjazd 5.25 – czekamy przy rejestracji i mi mówią, że lekarz wziął urlop. A jak się rejestrowaliśmy to brały nr tel. Straszne! Trzymaj się

  • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

   Prolaktyne powinnas dosc szybko zbic bromergonem.

   Pozdrawiam.IwonaN

   • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

    Witaj
    Z tą prolaktyna najczęściej są problemy…..ja mam troche niższą (33) ale to i tak za dużo… łykam parlodel. Na pocieszenie powiem ci że kiedyś (ok 3 lat temu) miałam wynik 55 i bez leków (nie tolerowałam bromergonu) musiała jakoś sama spaść, bo zaszłam w ciążę. Mam nadzieję że lekarz zdąży ci coś przepisać. Szkoda czekać
    Ja jade na badanka jutro…strasznie sie boje

    Pozdrawiam

    GOSIA

    • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

     witaj w klubie prolaktynek !!!

     Bromergon (6 zł opakowanie), Pardorel (ok 60 zł opakowanie) lub Neoprolak (120 zł opakowanie) to leki które zbiją to cholerstwo, a robiłąś badanie z obciążeniem Metoclopramidem?

     Wera

     • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

      Nie, to moje pierwsze w życiu badania hormonów

      [Zobacz stronę]

      • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

       wiesz co jest jeszcze takie badanie z prolaktyny z Metoclopramidem
       Polega na pobraniu krwi z podaniem tej tabletki. Tabletka powoduje sztuczny wyrzut prolaktyny i wskazuje zazwyczaj bardzo podwyższony jej poziom

       Wera

       • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

        Zajrzyj tutaj, moze dowiesz sie czegos co ci sie przyda
        [Zobacz stronę]. Nasz-bocian.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=69199#t_id

        Pozdrawiam.IwonaN

        • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

         albo tu, tu rozmowa była o bromergonie i innych lekach

         • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

          Dzieki za info. Z tego co przeczytałam to najlepszy jest Norprolac. Ja o początku tego cyklu sama zaczęłam brać Castagnus, bo na moje laika oko od razun było widać tą głupią prolaktynę (obfite miesiączki, tydzień przed bolące piersi). Ciekawa jestem, o ile wyższy mógł byc wynik prolaktyny, gdyby nie Castagnus. Czy która z was brała tylko Castagus i jakie był jego wpływ na prolaktynę?

          [Zobacz stronę]

          • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

           Castagnus to zioło wiec napewno nie zaszkodzi ale rozmawiałam z lekarzem i nie bardzo wieży w działanie tego leku, ale wiesz co na przekur ja tez biore Castagnus no i bromergon na noc.
           Mam pytanie a nie miewasz czestych buli głowy? nie masz problemów z widzeniem, np po dłuzszym siedzeniu przed komputerem?

           Wera

           • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

            Nie mam problemów z komputerem, bo to laptop, a te podobno nie szkodzą a i wzrok mam sokoli. Bóli głowy też nie mam. na początku roku bolała mnie jedna pierś, więc zrobiłam profilaktycznie USG persi, ale wszystko jest w porządku. teraz myślę, że to mogło byc przez prloaktynę.

            [Zobacz stronę]

            • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

             To jest przekopiowany jeden z postów naszej koleżanki Joanny G, poczytaj

             Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, który reguluje proces laktacji u kobiet w okresie poporodowym oraz moduluje czynność gonad.
             Materiał biologiczny

             Krew

             Wartości prawidłowe

             Prawidłowe stężenie prolaktyny w surowicy krwi wynosi:

             u kobiet
             – faza folikulinowa niższe niż 23 µg/l
             – faa luteinowa niższe niż 40 µg/l
             – w ciąży do 400 µg/l w III trymestrze
             u mężczzn niższe niż 20 µg/l
             Wartości obniżone

             Zmniejszenie stężenia prolaktyny ( hiperprolaktynemia ) u kobiet może być spowodowane:

             zniszczeniem przysadki mózgowej przez uraz, stan zapalny, zmiany zwyrodnieniowe, nowotwory
             wrodzoym lub nabytym defektem syntezy prolaktyny
             przyjmowaniem leków dopaminergicznych (lewodopa, bromokryptyna), glikokortykosteroidów, apomorfiny, witaminy B6 w dużych dawkach
             Wartości podwyższone

             Zwiększenie stężenia prolaktyny u kobiet może być spowodowane:

             uszkodzeniem funkcji podwzgórza przez stany zapalne, nowotwory, urazy
             uszkodzeniem przysadki mózgowej
             przyjmowaniem leków działających antagonistycznie na receptory dopaminergiczne, leków psychotropowych, leków antydepresyjnych
             pierwotną niedoczynnością tarczycy
             gruczolakiem ( prolactinoma ) lub mikrogruczolakami przysadki mózgowej produkującymi prolatkynę

             i jeszcze to znalazłam:
             Prolaktyna

             Kiedy przychodzi dzień wizyty lekarskiej wiele kobiet usłyszy wśród zalecanych do przeprowadzenia badań laboratoryjnych termin – prolaktyna. Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez gruczoł przysadki i jest odpowiedzialna w organizmie kobiety za stymulację i rozwój gruczołu piersiowego, inicjację i podtrzymywanie laktacji w okresie karmienia dziecka oraz za podtrzymywanie działania ciałka żółtego po owulacji, przez co wpływa na produkcję hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu). Jej stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, ciąży, pory dnia, stresów, stosowania leków czy współistnienia innych chorób.
             Coraz częściej lekarze obserwują wśród kobiet niepokojące symptomy zaburzeń w wydzielaniu prolaktyny. Podwyższony poziom prolaktyny objawia się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołów płciowych, co wywołuje zaburzenia w miesiączkowaniu, brak owulacji, a w konsekwencji może prowadzić do niepłodności. W praktyce lekarskiej znaczącą wskazówką do zbadania stężenia prolaktyny jest również samoistne pojawienie się wydzieliny mlecznej z piersi tzw. mlekotok u kobiet nie karmiących i nie w ciąży.
             We współczesnym świecie to stres zaczyna gromadzić swoje żniwo wśród aktywnych zawodowo kobiet, które z racji pełnionych funkcji są stale narażone na czynniki stresogenne. Mogą nimi być nie tylko napięcia w relacjach zawodowych czy rodzinnych, lecz także z pozoru niewinne sytuacje, np. gimnastyka korzystnie relaksuje nas po pracy, jednak kiedy niewytrenowane ciało poddamy torturom w fitness clubie stanie się to dla organizmu nadmiernym obciążeniem. Konsekwencją takiej sytuacji jest pobudzenie układu hormonalnego, co objawia się zwiększeniem wydzielania substancji powodujących m. in. przyśpieszenie akcji serca, zwiększenie częstości oddechu, zmniejszenie wrażliwości na ból, co przygotowuje nasz organizm do podjęcia działania. Zwiększone wydzielanie dotyczy również i prolaktyny, a przy przedłużonym działaniu bodźców stresogennych powoduje przewlekle podwyższony jej poziom.
             U wielu kobiet wysoki poziom prolaktyny przyczynia się do nasilenia objawów tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym wpisane są w naturę kobiety, jednak jeżeli dochodzi do obrzęku i bolesności piersi, bólów głowy, nudności oraz stanów przygnębienia, aż do depresji włącznie mamy do czynienia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeżeli opisany stan pojawia się przez kilka kolejnych cykli należy skorzystać z konsultacji lekarza ginekologa tym bardziej, że za występowanie powyższych objawów mogą być odpowiedzialne i inne hormony. Przykładem może być wspomniane uczucie bolesności i obrzęk piersi, do czego przyczyniają się również zaburzenia wydzielania jednego z hormonów płciowych – progesteronu. W drugiej połowie cyklu miesiączkowego stężenie progesteronu wzrasta. Jeżeli dochodzi do zaburzeń w jego wydzielaniu, jednym z objawów jest właśnie wstrzymywanie płynów w piersiach i ich nadwrażliwość. Badania diagnostyczne (USG, mammografia) wykonane w tym okresie są mało wiarygodne, dlatego też powinno się je wykonywać tylko w pierwszej połowie cyklu.
             Zmiany w strukturze tkanki oraz w wielkości piersi, jakie zachodzą pod wpływem działania prolaktyny, mogą sporadycznie prowadzić do patologii takich jak zwłóknienia czy guzy. Badania naukowe przeprowadzone w ostatnich latach w USA dowodzą, że prolaktyna w niektórych sytuacjach może stymulować rozwój nowotworu piersi. Jednocześnie w okresie ciąży, kiedy to stężenie prolaktyny jak i innych hormonów jest naturalnie podwyższone, nie dochodzi do wzbudzania wzrostu nowotworu. Przypuszcza się, że to wysokie wartości progesteronu wpływają ochronnie na tkankę gruczołu piersiowego.
             Profilaktyka opisanych zaburzeń nie jest trudna do wprowadzenia w życie. Każda kobieta powinna pamiętać o poddaniu się corocznemu badaniu ginekologicznemu, a w przypadku zaobserwowania zaburzeń miesiączkowania bądź też nieprawidłowości w budowie piersi powinna bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby skonsultować swoje niepokoje. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowe stwierdzenie wysokiego stężenia prolaktyny we krwi musi być powtórnie zweryfikowane, gdyż nawet sam fakt pobierania krwi może wywołać stan podenerwowania, który doprowadzi do tymczasowego podniesienia poziomu hormonu i zniekształcenia wyników badania. Niemniej ważna w profilaktyce jest również higiena zdrowia psychicznego, co jest naszą inwestycją w przyszłość, aby jak najdłużej czerpać radość z bycia zdrowa kobietą.

             i jeszzce to: zobacz na ostatnie zdanie!!!
             Hormony przysadki
             artykuł lek. med. Barbary Zalewskiej z Warszawskiego Centrum Osteoporozy “Osteomed”

             Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem dokrewnym mieszczącym się wewnątrz czaszki, w tzw. siodełku tureckim. Ważąc zaledwie 0,5-0,8 g, pełni ona kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Przysadka mózgowa składa się z części nerwowej i części gruczołowej, która stanowi 70% masy gruczołu.

             Wydziela ona kilka hormonów wpływających na czynności całego organizmu lub regulujących funkcjonowanie innych gruczołów dokrewnych.

             Aktywność wewnątrzwydzielnicza przysadki jest sterowana potrzebami organizmu i pozostaje pod kontrolą centralnego układu nerwowego. Część hormonów przysadkowych jest wydzielana pod wpływem hormonów uwalniających, produkowanych przez część mózgu zwaną podwzgórzem.

             Przysadka mózgowa wydziela siedem dobrze poznanych hormonów: hormon wzrostu, hormon tyreotropowy, hormon kortykotropowy, hormon dojrzewania pęcherzyków, hormon luteinizujący, prolaktynę i hormon melanotropowy.

             Hormon wzrostu

             Przysadka wydziela substancję pobudzającą wzrost, zwaną hormonem wzrostu lub somatotropiną (GH od ang. growth hormone lub STH od ang. somatotropic hormone).

             Hormon wzrostu pobudza wzrost u dzieci, a ponadto wywiera wpływ na gospodarkę białkową, tłuszczową i węglowodanową organizmu. Pobudza przyswajanie aminokwasów i zwiększa syntezę białka.

             Nadmierne wydzielanie somatotropiny w okresie wzrostu prowadzi do tzw. gigantyzmu (bardzo wysoki wzrost – powyżej 200 cm u mężczyzn i 190 cm u kobiet), a u osób dorosłych do akromegalii (powiększenie rąk, stóp i części kostnych twarzy, z charakterystycznym uwydatnieniem żuchwy i “pogrubieniem” rysów twarzy).

             Niedobór hormonu wzrostu u dzieci prowadzi do karłowatości przysadkowej.

             Hormon tyreotropowy

             Hormon tyreotropowy (tyreotropina – TSH od ang. thyroid stimulating hormone) działa przede wszystkim na tarczycę, wywołując jej powiększenie, zwiększone unaczynienie i pobudzenie wytwarzania oraz uwalniania do krwi hormonów tarczycowych.

             Pomiędzy tarczycą a komórkami przysadki wytwarzającymi tyreotropinę istnieje tzw. ujemne sprzężenie zwrotne. Polega ono na tym, że nadmiar hormonów tarczycy blokuje wytwarzanie w przysadce TSH, natomiast niedobór hormonów tarczycy powoduje wzrost wydzielania TSH.

             Osoby leczące się z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy wiedzą, jak ważne dla oceny skuteczności leczenia jest oznaczenie we krwi poziomu tyreotropiny.

             Jeżeli ktoś z nadczynnością tarczycy ma w trakcie leczenia bardzo niski poziom TSH, oznacza to, że nadczynność tarczycy nie została jeszcze opanowana (przysadka mózgowa jest “zablokowana” przez nadmiar hormonów tarczycowych).

             Poziom TSH mieszczący się w granicach normy oznacza, że u pacjenta osiągnięto normalizację funkcji tarczycy.

             Osoby z niedoczynnością tarczycy mają bardzo wysoki poziom TSH we krwi, przysadka mózgowa bowiem “usiłuje wymusić” wytwarzanie przez tarczycę większej ilości hormonów, produkuje więc dużo hormonu tyreotropowego.

             Patologia przysadki mózgowej może prowadzić do dysfunkcji tarczycy: brak lub niedobór TSH prowadzi do niedoczynności tarczycy, nadmiar – do jej nadczynności.

             Sprzężenie zwrotne jest w tych stanach zaburzone i funkcja przysadki nie jest sterowana poziomem hormonów tarczycowych, tarczyca natomiast jest uzależniona od nadmiaru TSH (nadczynność przysadkowa tarczycy) lub niedoboru tyreotropiny (niedoczynność przysadkowa tarczycy).

             Hormon kortykotropowy

             Hormon kortykotropowy (ACTH od ang. adrenocorticotropic hormone) oddziałuje na korę nadnerczy, stymulując ją do wydzielania hormonów. W razie niedoboru ACTH dochodzi do groźnej dla życia niedoczynności kory nadnerczy. Nadmiar ACTH prowadzi do nadczynności kory nadnerczy (tzw. choroba Cushinga).

             Gonadotropiny

             Przysadka mózgowa wytwarza trzy rodzaje hormonów wpływających na funkcję narządów płciowych (hormonów gonadotropowych):

             1) folitropinę (folikulostymulina, FSH od ang. follicle-stimulating hormone), hormon, który u kobiet pobudza dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach i wzmaga wytwarzanie estrogenów, natomiast u mężczyzn powoduje powiększenie cewek nasiennych i pobudza wytwarzanie plemników,

             2) hormon luteinizujący (LH), który u kobiet pobudza jajeczkowanie (owulację), natomiast u mężczyzn stymuluje wydzielanie testosteronu w jądrach.

             Poziom FSH i LH u kobiet zmienia się w czasie cyklu miesięcznego. U mężczyzn wydzielanie gonadotropin utrzymuje się na stałym poziomie.

             W przypadku uszkodzenia gruczołów płciowych (jajników u kobiet, jąder u mężczyzn) poziom hormonów gonadotropowych we krwi jest podwyższony.

             Niedomoga przysadki w zakresie wydzielania gonadotropin prowadzi wtórnie do hipogonadyzmu, czyli niedostatecznej funkcji jajników czy jąder.

             3) prolaktynę, czyli hormon laktogenny, wpływający na rozpoczęcie i podtrzymanie laktacji u ssaków.

             U ludzi w warunkach fizjologicznych wysoki poziom prolaktyny jest charakterystyczny dla ciąży i okresu karmienia.

             Hormon melanotropowy

             Hormon melanotropowy (MSH od ang. melanocyte stimulating hormone) wpływa na czynność melanocytów (czyli komórek barwnikowych), powodując zwiększenie się ziarnistości melaniny i wzrost zabarwienia skóry.

             Zaburzenia i leczenie

             Choroby przysadki mózgowej to jej niedoczynność (wrodzona lub spowodowana jej zniszczeniem, najczęściej w przebiegu powikłań okołoporodowych prowadzących do zakrzepów w naczyniach przysadki) oraz nadczynność (najczęściej w przypadku rozrostu hormonalnie czynnych guzów przysadki).

             Objawy niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu zależą od tego, jaki rodzaj zaburzeń hormonalnych dominuje w obrazie klinicznym.

             Leczenie przysadkowej niedoczynności gruczołów dokrewnych polega najczęściej na podawaniu hormonów (tzw. substytucja hormonalna) zastępujących brakujące hormony gruczołów, które nie są stymulowane przez niewydolną przysadkę.

             I tak np. w razie wystąpienia objawów niedoczynności tarczycy wskutek braku przysadkowego TSH, leczenie polega na podawaniu hormonów tarczycowych (głównie L-tyroksyny). W razie niedomogi kory nadnerczy wtórnej wobec braku ACTH pacjent otrzymuje substytucję hormonów nadnerczowych (hydrocortison).

             Złożone zaburzenia hormonalne spowodowane rozległym uszkodzeniem przysadki mózgowej wymagają podawania kilku hormonów w celu skorygowania wszystkich zaburzeń.

             Leczenie nadczynności przysadki spowodowanej obecnością guzów wytwarzających hormony przysadkowe jest najczęściej operacyjne i polega na usunięciu guza.

             W przypadku nadmiernego wytwarzania przez przysadkę prolaktyny może wystarczyć leczenie farmakologiczne – podawanie bromokryptyny.

             Wera

             • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

              Czy ten mój wynik prolaktyny to jest bardzo duże odchylenie od normy czy nie, jakie wy miałyście wyniki?

              [Zobacz stronę]

              • Re: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

               Dostałam receptę na bromegron 1/2 tabletki dziennie, bo to moje podwyżeszenie to podobno nic groźnego, jak by było 35 to nawet nie warto leczyć. Podobno prawdziwe podwyższenie to dopiero 100. Mam zacząć brać po miesiączce, bo podwyższona prolaktyna może być też (tfu tfu, żeby nie zapeszać) objawem ciąży. Podobno mój progesteron też daje takie nadzieje. Trzymajcie kciuki, żebym nie musiała zażywać tego świństwa.

               [Zobacz stronę]

               Znasz odpowiedź na pytanie: Wyniki hormonów – jestem wkurzona

               Dodaj komentarz

               Angina u dwulatka

               Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

               Czytaj dalej →

               Mozarella w ciąży

               Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

               Czytaj dalej →

               Ile kosztuje żłobek?

               Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

               Czytaj dalej →

               Dziewczyny po cc – dreny

               Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

               Czytaj dalej →

               Meskie imie miedzynarodowe.

               Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

               Czytaj dalej →

               Wielotorbielowatość nerek

               W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

               Czytaj dalej →

               Ruchome kolano

               Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

               Czytaj dalej →
               Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
               Logo
               Enable registration in settings - general