WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

Poród niedlugo… a wiec – skompletujcie wyprawkę dla niemowlaka. I tu uwaga – warto dobrze się zastanowić przed dokonaniem wyboru i zakupieniem ubranek, zwłaszcza nad ich rozmiarem. Najmniejsze – 56-58 cm czasem od razu są za małe na dzidziusia.
Przy wyborze ubranek należy brać pod uwagę fakt, czy są one praktyczne i funkcjonalne – łatwo je ubierać i zdejmować (czy mają np. zapinania od wewnętrznej strony nogawek, które umożliwiają przewinięcie maluszka bez konieczności całkowitego rozbierania), a także na tkaniny, z jakich są uszyte. Najlepsze są włókna naturalne – bawełna, płótno batystowe.
Unikajcie aplikacji, które malec mógłby mieć ochotę posmakować. Luźne, niekrępujące ruchów ubranka zdecydowanie są lepsze niż te opinające, co dotyczy zarówno czapeczek, jak i skarpeteczek.
Pamiętajcie również, że decydując się na wielokolorowe ubranka skazujecie się na pranie, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, co dla niemowląt jest wskazane, każdego z nich osobno. A Wasz malec, jak zobaczycie, i tak najlepiej będzie się czuł na golasa, co umożliwiajcie mu tak często jak to możliwe. Jest to radość nie do opisania!
Wyprawka:
4-6 śpioszków;
4-6 kaftaników;
4-6 koszulek;
2-4 body;
1-2 pajacyki;
1 sweterek;
2-3 pary skarpetek;
2-3 czapeczki;
40 szt. pieluch tetrowych + caratki;
3 szt. pieluch flanelowych;
becik – rożek;
kocyk flanelowy;
kocyk ciepły;
komplet pościeli;
2 poszewki na kocyki;
2-3 ręczniki;
kilka ubranek ekstra (bardzo ciepłych lub bardzo lekkich)w zależności od pory roku, w jakiej się dziecko urodzi.
Dodatkowo:
proszek do prania ubranek niemowlęcych. Tutaj uwaga – jeżeli okaże się, że Wasza pociecha jest uczulona na wszystkie środki piorące, będzie trzeba użyć płatków mydlanych, których absolutnie nie wsypujcie do pralki automatycznej, nawet w formie rozpuszczonej. Zaklajstrujecie całą pralkę – zimna woda, która pralki pobierają do płukania ścina mydło, które jest potem bardzo trudno usunąć z “wnętrzności” pralki. Pozostają rączki rodziców lub stara frania. Na szczęście zdarza się to (uczulenia) dość rzadko.
Następnie wybieramy kosmetyki.
Ważne, aby wszystkie kosmetyki, jakie kupujemy dla dziecka, miały atest Państwowego Zakładu Higieny i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Te informacje znajdują się na opakowaniu. Kosmetyki dobrych firm uchronią maluszka przed uczuleniem czy podrażnieniami. Raczej zdecydujcie na wszystkie kosmetyki jednego producenta
Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne:
oliwka dla niemowląt;
zasypka (puder);
maść na odparzenia;
chusteczki nawilżające;
pieluchy jednorazowe;
mydło dla niemowląt;
wanienka;
termometr kąpielowy;
myjka;
waciki;
patyczki z wacikami;
szczoteczka do włosów;
nożyczki do paznokci;
plastikowy pojemnik na brudną bielizną;
torba z dużą ilością przegródek i kieszonek – idealna do wyjścia.
W domowej apteczce na pierwsze dni powinny się znaleźć:
70% roztwór spirytusu;
jałowe gaziki;
termometr, najlepiej o krótkim czasie mierzenia temperatury;
gruszka do nosa;
sól fizjologiczna;
herbatka z kopru włoskiego + butelka ze smoczkiem (choć ta niekoniecznie do apteczki)
Ponadto musicie jeszcze wybrać:
łóżeczko;
wózek;
fotelik samochodowy;
leżaczek;
podgrzewacz;
styrylizator;
laktator do pokarmu;
Akcesoria potrzebne w szpitalu
Dokumenty – książeczka zdrowia, badanie oznaczenia grupy krwi, ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki badania USG, antygen HBS (agnafcik???tak to się nazywa???), dowód osobisty.
Szlafrok – lekki szlafrok, temperatura w pomieszczeniach na oddziale położniczym jest zwykle wyższa, dostosowana do potrzeb noworodków. Często szpitale dają swoje szlafroki. Można je zmieniać wedle potrzeb.
Koszule 2x – koszule najlepiej rozpinane, aby łatwo było wyjąć pierś i nakarmić małego ssaka. Niektóre szpitale zapewniają własne
Kapcie/klapki – kapcie do chodzenia po oddziale, a klapki pod prysznic.
Wkładki laktacyjne – dobrze wchłaniające pokarm, trzymające wilgoć z dala od sutka. Do wyboru jednorazowe wkładki np. Bella, Avent, Johnsons. Wkładki wielorazowego użytku można prać. Dostępne także muszle ochronne wykonane z silikonu, zbierające nadmiar pokarmu i dopuszczające powietrze do piersi
Biustonosz do karmienia – stanik z odpinanymi miseczkami ułatwia karmienie i utrzymuje piersi we właściwej pozycji. Mało mam jednak decyduje się na noszenie stanika już w szpitalu.
Jednorazowe majtki fizelinowe – jednorazowe majtki przepuszczające powietrze do rany gojącego się krocza, przytrzymują podkład higieniczny we właściwym miejscu. Nie we wszystkich szpitalach na oddziale położniczym są dozwolone. Zaleca się chodzenie bez majtek w szpitalu – powietrze musi mieć dostęp do rany.
Podkłady higieniczne – duże długie chłonne wkłady higieniczne doskonale radzące sobie z krwawieniem, np. pieluszki Bella.
Krem na popękane brodawki – problem z popukanymi brodawkami może zacząć się już w szpitalu warto więc mieć ze sobą specjalne kremy gojące popękane brodawki. Np. Bepanthen. Purelan 100 Medeli. Trzeba jednak pamiętać, że na popękane brodawki najlepiej działa wietrzenie i smarowanie własnym pokarmem.
Pomoc dla gojącego się krocza – już w szpitalu możemy używać środków gojących i przynoszących nam ulgę. Znakomitym środkiem odkażającym jest specjalny preparat w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie Tantum Rosa. Pomaga też płyn do higieny intymnej z wyciągiem z kory dębu. 2 ręczniki – jeden duży kąpielowy, a drugi miękki delikatny do wycierania krocza
Sztućce, kubek – niektóre szpitale dają sztućce, warto dowiedzieć się wcześniej co proponuje Twój szpital. Papier toaletowy – bo w szpitalu może się akurat skończyć, warto jest mieć własny zapas.
Kosmetyczka z potrzebnymi kosmetykami – mydło, płyn do higieny intymnej, krem, szczotka do włosów, pasta+szczoteczka do zębów, wszystko to czego używamy na co dzień i wydaje się nam niezbędne również w szpitalu.
Ubranka – jeśli szpital nie zapewnia ubranek dla dzieci, trzeba wziąć zapas swoich. Pomieszczenia szpitalne są bardzo dobrze ogrzewane ze względu na maluchy więc kaftanik, śpioszki i skarpetki wystarczą na jeden dzień.
Pieluchy – niektóre szpitale dają kilka sztuk pieluch na początek. Własny zapas pozwoli nam spać spokojnie w oczekiwaniu na smółkę.
Mokre chusteczki do wycierania pupy – zapas szpitalny na pewno nie wystarczy na cały okres pobytu w szpitalu. Warto zabrać własne opakowanie.
Torba odbioru ze szpitala mamy i dzidziusia
Ubrania dla mamy + buty – świeżo upieczona mama musi się zmieścić w ubrania, w których wyjdzie ze szpitala. Pamiętajmy, że brzuch nie schodzi od razu i nie robi się płaski momentalnie po porodzie. Większe ubrania przygotowane wcześniej najlepiej przez mamę i koniecznie buty to już obowiązek tatusia.
Ubrania dla dziecka – dopasowane do pory roku.
Fotelik samochodowy – KONIECZNY, aby bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu.
.

1 odpowiedzi na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

  1. Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

    Takiej szczegółowej listy potrzebowałam 🙂
    Dziękuję.
    A teraz moje uwagi i wątpliwości:
    – Po co aż 40 szt pieluch tetrowych? Mamy z mojego otoczenia wcale ich nie używały tylko pampersy.
    – Myjka podobno zbiera bakterie
    Mam jeszcze dużo czasu do porodu ale chyba wybiorę się wkrótce na jakieś zakupy 🙂

    Teśka i Milka, a może Hania?

    Znasz odpowiedź na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

    Dodaj komentarz

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo