Zachowanie przy stole

Witam. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, otóż moja Zośka ma 5 lat i okropnie zachowuje się przy stole. A dokładniej: rzuca jedzeniem po całym stole (również na osoby siedzące przy tym stole), nie potrafi skupić się na jedzeniu ( zawsze bardziej interesujące jest to co dzieje się dookoła, co robi nasz piesek, jaki ptaszki widać za oknem itp.) no i oczywiście nie mogę nie wspomnieć o najgorszym dla mnie problemie, czyli tym, że moja córa nie chce w ogóle używać sztućcy ( dla niej najwyżej mogą służyć do zabawy, a nie do jedzenia ). Jestem załamana próbowałam już kilku „dobrych rad”, ale niestety nic nie skutkuje. Bardzo proszę o pomoc. A i chciałam, aby powiedzieć, że ja na prawdę staram się ją wychowywać jak najlepiej potrafię, ale niestety często słyszę uwagi np. w restauracji, że to dziecko jest nie wychowane no bo jak ono się zachowuje przy tym stole” – dlatego już na posilki nigdzie nie wychodzimy. Ja na prawdę staram sie jak mogę. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam Madzia 🙂

8 odpowiedzi na pytanie: Zachowanie przy stole

lagranda Dodane ponad rok temu,

Weż jeszcze raz przejrzyj wszystkie dobre rady i wybierz tą, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia. Teraz bardzo konsekwentnie się do niej stosuj i nie odpuszczaj małej nigdy. Z czasem nauczy się co ma robić.

angiee Dodane ponad rok temu,

Droga Magdo!

Ty i inni członkowie Twojej rodziny musicie modelować dobre zachowania przy stole. Podczas posiłków nie oglądajcie telewizji – posiłek ma być okazją do rozmowy. Jeśli Zosia źle się zachowuje przy stole, natychmiast powinna ponieść konsekwencje. Na przykład, jeśli rzuca jedzeniem wyznacz karne minuty. Jeśli podczas posiłku, maluch trzy razy dostanie karne minuty, kończy jedzenie. Nie dostaje żadnych przekąsek aż do następnego posiłku. Za każdym razem informuj dziecko, za co zostało ukarane.

Możesz spróbować porozmawiać z córką i uświadomić jej, dlaczego prawidłowe zachowanie przy stole jest tak ważne. Dodatkowo wzmacniaj prawidłowe zachowanie na przykład deserem. Możesz powiedzieć do dziecka: „Jeśli dzisiaj będziesz grzeczna, po posiłku dostaniesz deser”. Jeśli córka Cię nie posłucha, możesz dać jej ostrzeżenie i przypomnieć: „Nie tak się umawiałyśmy. Jeśli takie zachowanie się powtórzy, nie dostaniesz deseru”. Jeśli wtedy nie posłucha, nie dostanie deseru. Musisz być konsekwentna.

Dobrych manier przy stole możesz uczyć córkę także poprzez zabawę. Możesz bawić się z dzieckiem w podawanie obiadu czy podejmowanie gości herbatą. Podczas zabawy wyjaśniaj i demonstruj specyficzne sposoby zachowania. W ten sposób nauczysz malca proszenia o podanie czegoś, tak by używał słów „dziękuję” i „proszę”, jedzenia z zamkniętymi ustami i wstawania od stołu po skończonym posiłku.

Dodatkowym pomysłem, może być stworzenie listy zasad, których należy przestrzegać siadając do posiłku. Pamiętaj o tym, aby opracować ją wspólnie z dzieckiem. Następnie przed każdym posiłkiem wspólnie ją czytajcie.

Polecam zapoznać się z pozycją „Wychowaj szczęśliwe dziecko. Praktyczne rady dla rodziców.” autorstwa G. Weil, D.Marden.

Pozdrawiam, Ania

dywan Dodane ponad rok temu,

Dzień dobry,

zgadzam się z moją przedmówczynią @Angiee. Urządzenie zabawy tematycznej dotyczącej zachowania przy stole może sprawdzić się w tej sytuacji. Szczególnie, jeśli to córka będzie „organizatorem” przyjęcia. Żeby wzmocnić w dziewczynce poczucie odpowiedzialności może Pani również demonstrować, na przykład na pluszakach, niegrzeczne zachowania takie, jak „wybrzydzanie”.
Moim zdaniem inni uczestnicy posiłku nie powinni być dotykani złym zachowaniem córki. Może poskutkować wyproszenie od stołu, szczególnie, jeśli toczy się przy nim ciekawa rozmowa. Dziewczynkę należy poinformować o tym, co złego zrobiła i odłączyć od towarzystwa tak, aby alternatywą nie było inne ciekawe zajęcie, na przykład oglądanie telewizji, czy zabawa w swoim pokoju. Później może na przykład zjeść posiłek sama, ale bez możliwości rozmawiania z Panią.
Lista zasad również jest dobrym pomysłem. Proponuję Pani powiesić ją w miejscu widocznym dla osób siedzących przy stole, z tą uwagą, że reszta domowników również powinna się do niej stosować.
Kiedy ja byłam małą dziewczynką, uwielbiałam książkę „Współczesny savoir-vivre dla nastolatków” pisaną we współpracy z aktorką Joanną Jabłczyńską. Mam nadzieję, że zasady, które są w niej opisane bardzo prostym językiem i sama książka również wam się spodobają. Jest ponadczasowa i pisana z myślą o najmłodszych i nastolatkach.
Można również spróbować bajki terapeutycznej, opisującej zachowanie niegrzecznej dziewczynki, która źle zachowuje się przy stole. W trakcie mówienia można wspomnieć na przykład o tym, że dziewczynka słynęła ze złego zachowywania się przy stole i dodawać opisy reakcji różnych osób na sposób jej postępowania. Można dodać też wątek ważnej kolacji, na którą nie została zaproszona ze względu na swoje zachowanie, albo zakończenie o przemianie sposobu przebywania z innymi przy stole i zmiany reakcji otoczenia w stosunku do bohaterki. Mam nadzieję, że udało mi się pomóc. Pozdrawiam.

lipne Dodane ponad rok temu,

Zgadzam się z powyższymi radami

inka27 Dodane ponad rok temu,

może powinnaś jej wytłumaczyć że tak nie wolno się zachowywać, być może kiedyś to zrozumie,a jak nie to pobaw się z nią w dom, bądź jej gościem, usiądźcie przy stole, niech Cię czymś poczęstuje i Ty zacznij rzucać tym co Ci poda i zobaczysz jej reakcję, jeżeli się oburzy to wytłumacz jej że ona właśnie się tak zachowuje przy stole i chcesz żeby zrozumiała że tak nie wolno. może metodą klina poskutkuje

joannaporada Dodane ponad rok temu,

Istotne jest abyś była konsekwentna bo to czasem powoduje największą lukę w wychowaniu naszych dzieci, jeśli czasem odpuszczasz swojej córce – z zmęczenia, bezsilności ( co jest w jakimś stopniu zrozumiałe) to dajesz jej przyzwolenie, że może grać pierwsze skrzypce w waszym domu , a dziecko powinno wiedzieć ,znać i respektować zasady panujące w domu, m.in przy stole. Może spróbuj organizować wspólne gotowania, z zaznaczeniem ze potem będziecie wspólnie wszyscy to jeść i pokazuj jej kiedy robi to źle, na zasadzie mama/tata tak nie robią. Myślę, że pomocna może stać się strona [Zobacz stronę] , gdzie jest dużo ciekawych pomysłów jak poradzić sobie z tym problemem, przepisów na wspólne kulinarne zabawy . Pozdrawiam i życzę powodzenia

mattilda Dodane ponad rok temu,

Zabawa w dom może pomóc, tylko niech córka będzie „gospodynią” na tym przyjęciu. 5 lat to trochę dużo jak na rzucanie jedzeniem 🙁 Z drastycznych metod można jeszcze kazać dziecku jest samemu jak nie umie się zachować, ale to już działa tylko na ekstremalne dzieci.

mattilda Dodane ponad rok temu,

Zabawa w dom może pomóc, tylko niech córka będzie „gospodynią” na tym przyjęciu. 5 lat to trochę dużo jak na rzucanie jedzeniem 🙁 Z drastycznych metod można jeszcze kazać dziecku jest samemu jak nie umie się zachować, ale to już działa tylko na ekstremalne dzieci.

Znasz odpowiedź na pytanie: Zachowanie przy stole?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam z dzieckiem taki problem
2latek rozdrapuje strupa.
Od miesiąca 2 letni synek ma pod noskiem zadrapanie. Ranka nie może się zagoić, bo cały czas jest rozdrapywana. Próbowałam wszystkiego. Zazwyczaj strup jest drapany, jak synek leży w łóżeczku,
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Poranny problem z ubieraniem się.
Witam serdecznie. Zdecydowałam się napisać na tym forum, ponieważ mam pewien problem. Zdaje sobie sprawę z tego, że dla innych osób może wydać się on błahy, jednak mnie i mojej
Czytaj dalej