zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

Witam!

Właśnie się dowiedziałam, że firma w której pracuję przedłuży mi umowę tylko do dnia porodu maleństwa czyli do marca 2005, a co dalej?
Czy później płaci ZUS, jak tak to ile i jak długo, jak to załatwić?

Może któraś z Was była w takiej sytuacji? Będę wdzięczna za wszelkie informację ” z życia” bo z tego co piszą w necie już się pogubiłam i mam niejasny obraz.

Pozdrawiam
Przyszła mama

47 odpowiedzi na pytanie: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

 1. Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

  Nie zazdroszczę Ci takiej sytuacji. Jestem też ciekawa jak to jest z zasiłkiem macierzyńskim bez umowy o pracę… Pozdrawiam

  Aneta i…

  • Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

   Jestem w dokładnie w tej samej sytuacji co Ty. Mam szczęscie że mam w kadrach naprawde przemiłą Pania która wszytko mi powiedziała.Otóz gdy urodzisz już maluszka, twój maż jak najszybciej powinien pojechać do firmy, zgłosić ze dzieciątko już się urodziło i wziąć specjalne zaświadczenie do ZUS-u.Z tym zaświadczeniem trzeba pojechać (już chyba osobiscie my musimy) do ZUS-u złożyc to i zostanie przydzielony zasiłek macierzyńki. Niewiem ile on wynosi, ale wiem że trwa tyle zamo co urlop macierzyński, i liczy sie normalnie do stażu pracy.
   Dowiedz sie jeszcze w pracy u siebie żeby potem nie było że czegoś nie dopilnowałaś, ale ja pracuję w szpitalu(firma państwowa) więc u mnie jest tak.

   Powodzenia i nie denerwuj się.

   Ania i Bąbelek

   • Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

    Ja jestem w takiej sytuacji. Na pewno płaci ZUS i trwa to tyle ile urlop macierzyński (chyba 16 tygodni) Ja narazie nie pytam sie o formalności ponieważ panie wZusie wszystko mi powiedza na bieżąco, albo kadrowa, a wiadomo po nowym roku to zawsze może cos sie zmienić 🙂 POzdrawiam

    Rybka32+Ktoś 23.01.2005

    • Re: zasilek macierzynski bez umowy o prace˛??

     Witam!

     Zasilek macierzynski nalezy Ci sie jak najbardziej, ale w Twoim przypadku (umowa do dnia porodu) ten urlop skraca sie o dwa tyg. tj. zamiast 16 – 14. Dokumenty mozesz zlozyc jeszcze chyba przed urodzeniem dziecka, tylko potrzebne jest zaswiadczenie o przewidywanej dacie porodu i in. i jest wyliczany jakos z 6 ostatnich m-cy… Co do reszty dokumentow i info, odsylam na str i tam jest wszystko…

     pozdrawiam 🙂 mamusie i fasolki

     • Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

      WitajJ

      Zasiłek macierzyński jest świadczeniem wypłacanym z ubezpieczenia społecznego i przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego. Jeśli ubezpieczona ma rozwiązaną umowę o pracę z dniem porodu to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość i wypłata jest ustalana i wypłacana przez ZUS. Tak więc jak urodzisz dzidzię to musisz (może to też zrobić mąż- partner) zanieść do pracy zaświadczenie ze szpitala o dacie porodu. Z tym dniem będziesz miała rozwiązaną umowę o pracę. Pracodawca wyda Ci „Zaświadczenie płatnika składek- Z-3” (może też wysłać pocztą do ZUS zależy jak się dogadasz z kadrową) i świadectwo pracy. Z tym zaświadczeniem, kserokopią świadectwa pracy i aktem urodzenia dziecka udajesz się do ZUS’u i tam składasz te dokumenty. Dostaniesz jeszcze tam do wypełnienia 2 rodzaje druków „Oświadczenia do zasiłku macierzyńskiego”. I na tym koniec, resztą zajmuje się ZUS. A Ty czekasz na pieniążki:))

      Wysokość zasiłku macierzyńskiego wyliczana jest jako przeciętne wynagrodzenie z 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku lub 12 – jeśli wynagrodzenie pracownicy ulega znacznym wahaniom ze względu na charakter wykonywanej pracy lub zasady wynagradzania.

      I wypłacany jest przez:
      16 tygodni- przy pierwszym porodzie,
      18 tygodni- przy każdym następnym porodzie,
      26 tygodni- w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

      Mam nadzieję, że Ci wszystko wyjaśniłam. Jakbyś miała jakieś pytania to pytaj:)) Jestem kadrową. Na Twoim miejscu poszłabym na zwolnienie lekarskie. Masz wypłacaną całą pensje 100%:)). Decyzja oczywiście należy do Ciebie:))

      Utul brzusio:))

      Ola i dzidzia „M&M”

      • Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

       To nieprawda, że za zwolnienie dostaje się 100% pensji. Ja dostaję za zwolnienie pensję o 100 zł mniejszą niż normalnie, a przy moich zarobkach to naprawdę żałosne pieniądze.

       Ania i Sara

       • napisz cos wiecej

        Nie wiem dokładnie jaka jest Twoja sytuacja. Dokładnie jest tak, że dostaje się 100% wynagrodzenia ale podstawa jest wyliczana z 6 miesiący poprzedzających zwolnienie. Jeśli masz jakieś składniki wynagrodzenia, które są zmienne np. dodatek za pracę w nocy, nadgodziny itp. to faktycznie wysokośc pensji może się różnić. Nie wiem skąd jest taka u Ciebie różnica. Jeśli chcesz to napisz coś więcej a postaram sie to wyjaśnić. Celowo nie chce nikogo wprowadzać w błąd. Sama byłam na zwolnieniu lekarskim przez 15 dni i moja pensja różniła się kilkoma groszami w porównaniu z poprzednimi, co wynikało z zaokrągleń. Moje wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej i premii uznaniowej.

        Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

        • Re: napisz cos wiecej

         Dziękuję za fachową poradę:)
         jestem na zwolnieniu od połowy września i za wrzesień dostałam normalną pensję, ale już za październik było mniej, podobno dlatego, że właśnie obliczono taką podstawę z ostatnich 6 miesięcy. Dostaję najniższą krajową pensję. Bez żadnych dodatków.

         Ania

         • Re: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

          Witam Olu!
          Bardzo dziękuję za fachową poradę o coś takiego właśnie mi chodziło. Co do rady z L4 to jestem cały czas na zwolnieniu. Jeszcze jak już to mam pytanie co z moim nie wykorzystanym urlopem wypoczynkowym za rok 2004 czy musza wyplacic mi ekwiwalent ( chyba tak sie to nazywa)?
          Z pensją zgadza się w tym miesiącu dostałam więcej bo mamy kwartalne nagrody i premie więc pewnie dlatego wyszło więcej.
          Będę bardzo wdzięczna za odp. o moje pytanie o urlop i fajnie, że jesteś.
          dziękuję także reszcie dziewczyn, które mi odpisały i myślę, że powyższe informacje przydadzą się nie tylko mnie.

          Pozdrawiam cieplutko
          Ania i ( Pawełek )

          • Re: napisz cos wiecej

           przepraszam ze sie wtrace ale mam pytanko jesli chodzi o ta srednia z 6 ostatnich miesiecy
           czy ta srednia jest wyliczana jeden raz czy co miesiac od nowa?
           nie wiem czy jasno wiec moze zobrazuje
           zakladamy ze w roku 2004 stala pensja 1000 zl brutto
           od nowego roku pracodawca daje podwyzke (hehehe) i wynagrodzenie wynosi 1500 zl brutto
           idac w lutym na zwolnienie liczy sie srednia 5*1000+1*1500 (tak?) – to za luty
           a za marzec identycznie czy 4*1000+2*1500??????

           edycja, aniołek i 2x

           • Re: napisz cos wiecej

            To i tak coś mi sie nie zgadza! Bo jeśli przez 6 miesięcy poprzedzających zwolnienie miałaś najnizsze wynagrodzenie bez dodatków, bez nadgodzin to za zwolnienie tez powinnaś dostac prawie taką samą pensje a nie o 100zł mniejszą?? A może nie pracowałaś na cały etat przez jakiś czas? Cały czas sie zastanawiam skąd taka duża różnica.

            Pozdrawiam

            Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

            • 6 miesięcy

             Witaj:))

             Ta podstawa z 6 miesięcy jest wyliczana raz jeśli jest kontynuacja zwolnienia lekarskiego. Dopiero jeśli przerwa między zwolnieniami jest większa niż 3 miesiące to podstawę liczy sie od nowa:)) Tak więc w Twoim przykładzie pomimo podwyżki podstawa bedzie taka sama w lutym i marcu itd

             Utul brzusio:))

             Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

             • ekwiwalent za urlop

              Witaj:))

              Tak należy Ci się ekwiwalent za urlop jeśli nie zamierzasz wrócić do pracy i to zarówno za niewykorzystany w roku 2004 jak i za miesiące 2005, w których bedzie istniał stosunek pracy czyli do dnia porodu- do rozwiązania umowy:))

              Utul brzusio:))

              Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

              • Re: 6 miesięcy

               dziekuje bardzo za odpowiedz
               cholerka to nie dobrze ze tak sie liczy – wlasnie konczy mi sie umowa z koncem roku i chodza sluchy po firmie ze beda dawac troche wiecej
               a od nowego roku chcialam isc na zwolnienie – wiec w tym przypadku moze jednak poracuje jeszcze troche tylko ze kurka wodna siedze przed kompem 9 godzin dziennie (o duzo za duzo)

               jeszcze jedno pytanko – czy bedac na zwolnieniu lekarskim w ciazy moge wykonywac prace na umowe zlecenie w domu?

               brzusio utulony podwojnie

               edycja, aniołek i 2x

               • umowa zlecenie

                Witaj potrójnie:))

                Moim zdaniem będąc na zwolnieniu lekarskim nie możesz wykonywać umowy zlecenie. Umowa zlecenie tak samo jak umowa o pracę jest formą świadczenia pracy, nie możesz być więc zwolniona z jednej formy a z drugiej nie. Będąc na zwolnieniu lekarskim potwierdza się fakt, że są przeciwwskazania do wykonywania jakiejkolwiek pracy. A tak wogóle to kobieta w ciąży nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych i nocnych. Tak więc powinnaś być w pracy nie dłużej niż 8 godzin a jeśli u pracodawcy jest taki rozkład czasu pracy to powinnaś być w pracy tylko 8 godzin a za czas powyżej 8 godzin, w którym nie świadczyłabyś pracy mieć wypłacone wynagrodzenie, takie jakbyś w tym czasie pracowała!! Mam nadzieję, że nie zamotałam za bardzo!! Kiedyś tj. do 2002 roku kobieta w ciąży i karmiąca nie mogła pracować dłużej przy komputerze niż 4 godziny!! Pracodawca musiał ją przenieść na inne stanowisko i płacić jej normalnie tak jakby wykonywała swoją pracę a jeśli nie mógł jej przenieść to zwalniał ją z obowiązku świadczenia pracy. Tak więc kobiałka siedziała sobie w domu (nie na zwolnieniu lekarskim) i pracodawca wypłacał jej normalne wynagrodzenie. Niestety teraz praca przy komputerze dla kobiet ciężarnych i karmiących nie jest uważana za uciążliwą lub/i szkodliwą w Kodeksie Pracy. Nie wiem czy Twój pracodawca wie o ciąży Twojej jeśli tak to powinnaś mu przypomnieć o takim zapisie w Kodeksie Pracy Art. 178 § 1. Jeśli nie wie to pamiętaj, że nie może Cię zwolnić a jeśli masz umowę na czas określony do końca roku a z ostatnim dniem roku będziesz miała skończone 3 miesiące ciąży (z tego co widzę z suwaka to tak) to będziesz miała przedłużoną umowę do dnia porodu:))

                Utul brzusio:))

                Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

                • Olu mam pytanko

                 A nawet kilka pytanek 🙂 Jakbys mi mogla na nie odpowiedziec to bylabym ci niesamowicie wdzieczna. Chcialabym wiedziec po ilu miesiacach pracy przysluguje zasilek macierzynski i do kiedy najpozniej mozna sie o takie swiadczenie starac. A wiesz moze cos o jednorazowym swiadczeniu porodowym?
                 Za odpowiedz z gory dziekuje 🙂

                 serdecznie:)

                 Monika, Adaś (18.09.2003r.) i sierpniowe cudenko 🙂

                 • Re: ekwiwalent za urlop

                  Witam!
                  Dziękuję za nie dość, że fachową odpowiedź to jeszcze ekspresową 😉 naprawde wiele się od Ciebie dowiedziałam teraz zostaje mi czekać na marzec aż urodzę i wtedy zabiore się za te sprawy.

                  Pozdrawiam gorąco Ciebie i kwietniową niespodzianeczkę
                  Ania

                  • Re: umowa zlecenie

                   wielkie dzieki za szybka odpowiedz
                   troche sie zmartwilam ze nie bede mogla pracowac na zlecenie 🙁
                   jestem w strasznie pokreconej sytuacji bo mamumowe o prace (pol etatu) w firmie X i umowe zlecenie w firmie Y
                   tak naprawde to jest to jedno i to samo miejsce pracy
                   sadzilam ze jak pojde na zwolnienie to bede mogla troche popracowac w domu zeby mi tez placili z umowy zlecenie
                   a tak dostane tylko kaske z umowy o prace – marna zreszta 🙁 buuu
                   i w sumie nie wiem co teraz robic
                   aha w pracy na razie nie wiedza o ciazy bo wlasnie tak jak piszesz przedluzyliby mi tylko do dnia porodu a tak dadza sami jakas kolejna umowe byc moze na rok lub dluzej i wtedy przynajmniej po maciezynskim bede mogla wykorzystac jeszcze kupe urlopu wypoczynkowego 🙂

                   najgorsze jest to ze na umowe zlecenie mam wieksza kase niz na umowe o prace a w tej sytuacji starce te pieniadze po prostu
                   cholera by to wziela

                   jeszcze raz dziejuje za wyjasnienia
                   buziaki 🙂

                   edycja, aniołek i 2x

                   • umowa zlecenie raz jeszcze

                    Witaj:)

                    Jeszcze pomyślę czy da radę coś wykombinować ale wydaje mi się, że nie. Jak cos to napisze:)

                    Ola i dzidzia 12.04.05? “M&M”

                    • Też mam pytanko

                     Witaj !
                     Wykorzystam fakt, że ktoś tutaj zna sie na przepisach 🙂 i skoro mowa o kasie, to także zastanawiam sie dlaczego bedąc na zwolnieniu lekarskim mam ok 50 – 60zł mniej. Czy może spowodowane jest to brakiem kosztów?
                     POzdrowionka

                     Rybka32+Ktoś 23.01.2005

                     Znasz odpowiedź na pytanie: zasilek macierzynski bez umowy o pracę??

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general