zasiłek

Czy może wiecie jak wygląda kwetsia zasiłku? Czy zwalniając się za porozumieniem stron mam do niego prawo (pracowałam ponad 2 lata) i ile obecnie on wynosi, jak długo mozna go otrzymywać?
Pozdrawiam
Kati

13 odpowiedzi na pytanie: zasiłek

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

A o jaki zasiłek ci chodzi? Bo jest ich wiele: chorobowy, macierzyński, wychowaqwczy, opiekuńczy, rodzinny czy dla bezrobotnych?
Podaj trochę więcej szczegółów to ci odpowiem. Możesz wysłać wiad pryw jesli nie chcesz pisac o tym na forum.
Pozdrawiam

Kasia mama Oli

kati Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Chodzi mi o zasiłek dla bezrobotnych, bo zamierzam się zwolnić. Aha, słyszałam jeszcze, że można otrzymać jakiś zasiłek będąc na wychowawczym,czy to prawda?
Pozdrawiam

ewa250 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Jesli pracowalas na umowe o prace, lub umowe zlecenia ale pracodawda odprowadzal skladki na Fundusz Pracy za Ciebie, to po przepracowaniu 12 miesiecy z ostatnich 18 miesiecy masz prawo do zasilku dla bezrobotnych. Zasilek pobiera sie w zaleznosci od strefy zagozenia bezrobociem od 6 miesiecy do chyba 18. Ale jesli zwolnisz sie sama lub za porozumieniem stron dostaniesz tylko zasilek (w przypadku zasilkow 6 miesiecznych) za 3 miesiace i to nie te pierwsze trzy miesiace ale te ostatnie z 6, wiec nie oplaca Ci sie zwalniac za porozumieniem stron.
Pozdrawiam

Ewa i Maleństwo

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Potwierdzam. Absolutnie nie opłaca się samemu wypowiadac umowy o pracę. Ma to wpływ na iliść i wysokośc wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych.
Co do zasiłku wychowawczego to nalezy się od pracownicy która jest na urlopie wychowawczym a dochody netto na osobę w jej rodzinie nie ptrzekraczają około 550 zł. Jeśli jst samotna matką dochód na osobe nie może przekraczać 610 lub 620 zł (około). W pierwszym pezypadku zasiłek to ok.300 zł. w drugim ok.500 zł.
Jesli chcesz dostawać ten zasiłek, a możesz go dostawać maksymalnie przez trzy lata (dopiki dziecko nie skończy 4 lat), to nie możesz się zwolnić ani być zwolniona. Najlepiej dogadać się z pracodawcą aby nie rozwiązywał z tobą umowy o pracę, a kiedy skończy ci się wychowawczy to samemu wypowiedzieć umowę.
Pozdrawiam.

Kasia mama Oli

ewa250 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

A jak wyglada sprawa jakiegos zasilku porodowego, bo wiem ze jako taki nie istnieje juz ale wydaje mi sie ze dostaje sie cos w jego rodzaju w zaleznosci od dochodu w rodzinie (niska kwota na czlonka rodziny), czy jakos tak, ale z tym nie jestem na czasie wiec pytam.
Pozdrawiam!!!

Ewa i Maleństwo

kati Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Co to Ewo znaczy “po przepracowaniu 12 miesięcy z ostatnich 18”? A jeżeli byłam w ciązy na zwolnieniu? Myślę żeby się zwolnić, bo i tak nie mam zamiaru wrócić do swojej pracy a tak przynajmniej miałabym jakąś kasę.
Kati

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Obecnie ZUS nie wypłaca zasiłku porodowego.
Zasiłek porodowy przysługuje tylko kobitom, których rodziny maja niski dochód (nie jestem pewna ale chyba jest to kwota około 550 zł netto na osobę). Jest to wypłata jednorazowa. piniądze dostaje się z opieki społecznej i tam nalezy się zgłosić.
Pozdrwaima

Kasia mama Oli

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Jeżeli przez ostatnie póltora roku przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotna byłaś zatrduniona przez 12 mcy czyli pełny rok. To czy byłaś na zwolnieniu czy może na urlopie wypoczynkowym nie ma znaczenia. Chodzi o to żebyś miała udokumentowany okres zatrudnienia. Uwaga! Nie wlicza się dokresu zatrdudnienia urlopu bezp[łatnego dłuzszego niż 30 dni (suma w roku kalenarzowym).
Jeżeli sama się zwolnisz to nie dostaniesz zbyt dużo zasiłku – za dwa czy trzy miesiące.
Jeżeli zwolni cię firma z powodu redukcji etatu dostaniesz zasiłek przez rok lub przez pół roku.
Na twoim miejscu dogadałabym się z pracodawcą. Powiedz mu szczerze, że po urodzeniu dziecka planujesz urlop wychowawczy to znaczy że chcesz zostać z dzieckiem w domu. Jeśli postawisz sparawę jasno będzie wiedział że jesteś osobą poważną. Zaprponuj mu aby trzymał cie wpracy nadal, Zasiłek chorobowy od 35 dnia płaci ZUS więc noic nie bedziesz go kosztować. Potem zasiłek macierzyński tez płaci ZUS. Powiedz mu też że jeśli bedzie przysługiwał ci zasi.lek wychowawczy to chciałabys nadal figurowac jako pracownik. Jesli nie to poprosisz o wypowiedzenie z powodu redukcji etatu (dostaniesz wtedy zasiłek dla bezrobotnych). Myślę że jesli postawisz sparawę jasno i bedziesz szczera to powinien pójśc ci narękę
W razie pytan pisz wiad pryw.
pozdrawiam

Kasia mama Oli

ewa250 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

a jak ten dochod dzielisz: na osoby w rodzinie lacznie z nowonarodzonym dzieckiem czy bez niego?

Ewa i Maleństwo

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Dzielisz licząc dziecko. Podam przykład samotnej matki (to znaczy siebie hi hi hi – tylko dla urzędów jestem samotna). Jeśli do tej pory moje zarobki wynosiły 950 zł netto to po urodzeniu dziecka dochód na osobe wyniesie 475 zł. To znaczy że kwalifikuję się do pobierania zasiłku wychowawczego. Jak masz wiecej osób w rodzinie to sumujesz dochody i dzielisz na liczbe osób + dziecko.

Kasia mama Oli

ewa250 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Serdeczne dzieki, ja w takim razie zalapie sie nawet na opieke spoleczna.
Pozdrawiam

Ewa i Maleństwo

kati Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

No właśnie byłam dzisiaj w mojej robocie i dostałam WNIOSEK o do zasiłku wychowawczego. Moja kadrówka kazała mi iść z tym do Urzędu skarbowego żeby mi tam na podstawie PIT-u wypełnikli rubryczkę o dochodach-nic z tego nie kumam. Na wniosku nie ma słowa o tym, że musi coś wypełniać urząd skarbowy, natomiast w pkt.10 jest napisane, że “przy ustaleniu dochodu rodziny (…) nie uwzględnia się dochodu osoby występującej z wnioskiem”. Także wiem tylko, że moje dochody w takim wypadku nie są uwzględnione (to logiczne). Jeżeli wypełniałaś taki wniosek lub ktokolwiek inny proszę o kontakt.
Kati


Edited by kati on 2003/05/19 18:11.

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek

Po pierwsze ty musisz mieć zaświadczenie z US o swoich dochodach za ubiegły rok.
Po drugie we wniosku wpisujesz dochody pozostałych członków swojej rodziny będących we wspólnym gospodarstwie tzn męża, dzieci które osiągają jakieś dochody, a nawet rodziców jeśli meiszkasz razem z nimi.
Musisz to jednak jeszcze dokładnie wyjasnić w ZUSie bo co oddział to nieco inna interpretacja przepisów.

Kasia mama Oli (17.09.2002)

Znasz odpowiedź na pytanie: zasiłek

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
ukąszenia
Czy wiecie może jak można zabezpieczyć 3-miesięczne dziecko przed ukąszeniami muszek i komarów?
Czytaj dalej
Polecam
Zupe marchewkową mniam
Napisze wam przepis pychta. dla 4 osób składniki: 80 dag. marchwi mała cebula 2 łyżki masła 1.5 l bulionu drobiowego lub warzywnego z kostki 1/2 szklanki śmietany cukier sól pieprz caynenne >>> Celulę obrać, posiekać. M
Czytaj dalej