Zespol zlego wchlaniania

Dziewczyny, wiecie co to jest? I skad sie bierze, no i jak dlugo trwa?

7 odpowiedzi na pytanie: Zespol zlego wchlaniania

  1. Re: Zespol zlego wchlaniania

    [Zobacz stronę]

    w necie o tym sporo
    ale coś mi sie wydaje ze ta diagnoza jakas dziwna

    przecie wsio jadł i było w miare ok
    nie??

    Anies i Wojtuś (23.07.2003)

    • Re: Zespol zlego wchlaniania

      to ze strony glutenexu
      moze komuś sie przyda

      Z zespołem złego wchłaniania mamy do czynienia wtedy gdy na młode, aktywne komórki jelitowe – enterocyty – zacznie działać jakiś szkodliwy czynnik, który je kaleczy i niszczy. Powierzchnia ścianek jelita staje się zupełnie gładka i płaska. Przez tak uszkodzone ścianki do organizmu przenika niewiele substancji odżywczych. Zaczyna brakować budulca, energii i witamin. Najpoważniejszą przyczyną zespołu złego wchłaniania jest wrodzona nietolerancja glutenu czyli celiakia.
      Nie wykryto żadnego nieprawidłowego genu, który mógłby być odpowiedzialny za to schorzenie. Nie da się więc przewidzieć, u którego dziecka ujawni się ta wrodzona cecha nietolerancji. Dowiadujemy się o tym dopiero, gdy zaczynamy do diety niemowlęcej dodawać jakieś produkty zbożowe. Zaobserwowane objawy choroby pozwalają rozpoznać wcześniej zespól złego wchłaniania i rozpocząć w porę leczenie oparte o dietę bezglutenową. Skoro przyczyną zaburzeń wchłaniania pokarmowego było wprowadzenie glutenu do diety to wycofanie tego składnika pokarmowego powinno szybko przynieść poprawę. Tak jednak nie jest.
      Sam gluten został rozpoznany przez von Dicke`a w 1950 roku, jednak mechanizm jego szkodliwego działania nie jest jeszcze ostatecznie wyjaśniony. Gluten jest potocznie przyjętą nazwą dla prolamin (frakcji białek zbóż rozpuszczalnych w alkoholu) występujących w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Toksyczne działanie na śluzówkę jelita wykazują prolaminy w pszenicy – gliadyna, w życie – sekalina, w jęczmieniu – hordeina i avenina w owsie. Przyczyna wrodzonej nietolerancji glutenu tkwi najprawdopodobniej w wadliwej budowie ściany komórkowej enterocytów, co wywołuje cały łańcuch następstw prowadzących do zaniku kosmków.
      Czas oczekiwania na poprawę zależy od stopni zniszczenia kosmków. Jeżeli gluten oddziaływał stosunkowo krótko na kosmki jelitowe dziecka zagrożonego celiakią, mógłby nie zdążyć dokonać dużych zniszczeń. W porę wprowadzone leczenie dietetyczne przerwie postęp działania destrukcyjnego i pozwala na szybką regenerację ścian jelita. W takim przypadku już po 2-3 tygodniach zaczyna się odnowa kosmków. W przypadku gdy rozwinęły się wszystkie ciężkie objawy zespołu złego wchłaniania, kosmki są w takim stopniu zdegenerowane, że ich odbudowa musi trwać znacznie dłużej, około 3 miesięcy. Po tak długim czasie uda się dopiero zaobserwować wyraźną poprawę przyrostu wagi, a niekiedy potrzeba nawet pół roku zanim dziecko dogoni prawidłowe parametry wagowe. Leczenie dietą bezglutenową musi być prowadzone dostatecznie długo i wytrwale.
      Nie każde dziecko wykazujące objawy zespołu złego wchłaniania jest chore na celiakię. Celiakia jest najpoważniejszym schorzeniem wśród przyczyn zaburzeń wchłaniania. Polega ona na wrodzonej nietolerancji glutenu – mówimy wówczas o pierwotnym zespole złego wchłaniania. Natomiast zdarzają się równie często zespoły złego wchłaniania u osób z prawidłową budową ścian komórkowych. Wtedy przyczyną zaburzeń bywają innego rodzaju np. infekcje jelitowe, różne leki, pasożyty. W czasie trwania którejś z wymienionych przyczyn różne czynniki oddziaływują na kosmki jelitowe uszkadzając je i prowadząc do stopniowego zaniku. W wyniku tych uszkodzeń dochodzi do tzw. wtórnego zespołu złego wchłaniania. W celu szybszej regeneracji kosmków wprowadza się także dietę bezglutenową, gdyż na uszkodzone z innego powodu kosmki gluten zaczyna też działać szkodliwie. Dieta bezglutenowa jest wskazana w każdym zespole złego wchłaniania niezależnie od przyczyny.

      Anies i Wojtuś (23.07.2003)

      • Re: Zespol zlego wchlaniania

        no, bylo ok jesli chodzi o chleb…
        W czerwcu mial jakies bakterie w gardle, biegunke, i po tej chorobie tak sie poroblilo… Jak juz urodze, pojedziemy do Wrocka na badania… Ciekawe, co wykaza. Nie sadze, by to celiaklia byla… A ta nietolerancja glutenu moze mu minac… Oby…

        • Re: Zespol zlego wchlaniania

          musi mu minac.
          Mi lekarz powiedzial ze wlasnie po infekcjach moze pojawic sie nietolerancja glutenu,poniewaz po leczeniu antybiotykowym kosmki jelitowe slabna!Czy jakos tak!

          Nelly i Hubert16 miesiecy!!

          • Re: Zespol zlego wchlaniania

            Liczylam na to, ze napiszesz… Bo wiem, zeTy masz bezustanne problemy z hubiego trawieniem i nietolerancja glutenu…
            Napisz, czy Hubi mial jakies badania w kierunku nietolerancji robione? A jesli tak, to jak one wygladaja?

            • Re: Zespol zlego wchlaniania

              U nas objawy byly od razu po wprowadzeniu do diety glutenu a wiec biegunka i wysypka po trzech dniach od pierwszego podania.
              gastrlog zrobil mu testy na Ige specjalistyczne i wyszlo ze na nic alergi Hubi nie ma,ale niestety byl wtedy na diecie bezglutenowej wiec ten wynik co do maki pszennej sie nie liczy.
              WIem, ze robi sie badania na endomosium,ale u nas nie ma sensu go robic,bo bym musiala wprowadzic gluten na miesica przynajmniej i dopiero wtedy zrobic badania,a w tym czassie Hubi by sie wykonczyl bigunka to szkoda mi go meczyc.
              Lekarz stwierdzil, ze u nas jest od razu reakcja po glutenie i ze faktycznie nie ma sensu robic tego badania.
              A jakie sa objawy u Igorka? co sie dzieje?
              Wejdz na strone celiakia.pl tam dowiesz sie duzo i jest tez forum:)

              Nelly i Hubert16 miesiecy!!

              • Re: Zespol zlego wchlaniania

                U igora to nie moze byc nietolerancja glutenu, bo wczesniej probowal chleb i nic mu nie bylo…
                Jakis miesiac temu zachorowal, mial biegunke przez ponad tydzien. No i od tamtej pory po kawaleczku chociazby chleba, biegunka – do 5 rzadkich kup na dzien… Mysle, ze cos po tamtej chorobie ma uszkodzone i mam nadzieje, ze te tkanki sie zregeneruja… Sama nie wiem, czy warto robic te badania, o ktorych mowila lekarka, czy po prostu poczekac…

                Dzieki za linka 🙂

                Znasz odpowiedź na pytanie: Zespol zlego wchlaniania

                Dodaj komentarz

                Angina u dwulatka

                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                Czytaj dalej →

                Mozarella w ciąży

                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                Czytaj dalej →

                Ile kosztuje żłobek?

                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                Czytaj dalej →

                Dziewczyny po cc – dreny

                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                Czytaj dalej →

                Meskie imie miedzynarodowe.

                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                Czytaj dalej →

                Wielotorbielowatość nerek

                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                Czytaj dalej →

                Ruchome kolano

                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                Czytaj dalej →
                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo
                Enable registration in settings - general