Zgryz otwarty u dwulatki???

Dziewczynki..znowu..ja..przewrażliwiona matka..potrzebuję Waszej porady

Byłam wczoraj z Małą u stomatologa i ortodonty.. Nowo otwarty salon..mnóstwo atrakcji dla dzieciaków..więc Pimp..miał niezłą przy tym zabawę.. Ale jak się domyślacie..ja nie o tym;)

Mała się sepleni..byłoby to normą..i jest pewnie.. Ale ponieważ Majut gada jak najęta.. A że ja też mam z tym problem..to byłyśmy u logopedy..bo jęzor non stop między ząbkami, bo buziak otwarty, bo oddychanie ustami.. Pani stwierdziła, ze tragedii nie ma..zainteresowana była bardziej słownikiem Małej aniżeli seplenieniem.. No ale.. wg niej dobrze by było zgryz zbadać.. A ponieważ jej się nie udało (brak współpracy), no to polazłam do ortodonty..

.. No i Mitek ma wadę zgryzu, tzw, zgryz otwarty..póki co mamy nosić tzw, wkładkę przedsionkową..średnio to sobie wyobrażam..
..i za jakieś 4 m-ce mamy się pojawić..ortodontka ma wówczas sprawdzić, czy już można założyć aparat korygujący..ruchomy..

..i pytania do Was..spotkałyście się z podobną wadą u tak małego dziecka (za 2 m-ce 2 latka)???
Cięzko to skorygować???
Dotąd myślałam, ze ortodonta interweniuje przy stałych ząbkach..mylę się???
Kurcze, Mituś.. Nie ma jeszcze wszystkich 5..

Pewnie główkujecie, czemu nie zapytałam..

..czasem mi się zdarza..zaćmienie umysłu..wtedy tak właśnie było

Dzia za wszystkie rady i sugestie:)

gotka

24 odpowiedzi na pytanie: Zgryz otwarty u dwulatki???

 1. Jak najbardziej można leczyć wady zgryzu właśnie aparatami ruchomymi i wkładkami u tak małych dzieci i znałam dwulatki, które bardzo ładnie współpracowały. Ale mój domowy egzemplarz wypluwał aparaty ruchome nawet mając 4-5 lat i zadziałał dopiero stały w wieku lat 7.

  • gotka – czułam, że wchodzę we właściwy wątek… Nawet mnie nie strasz, bo moja 2,5 latka wkłada język między zęby prawie przy każdej spółgłosce. Też parę razy zauważyłam, że śpi z otwartymi ustami mimo, że nie miała kataru. Może też się wybiorę do ortodonty, bo jakoś o tym nie pomyślałam

   Zaczęłam sama robić z nią ćwiczenia logopedyczne, ale ona jest jeszcze na większość z nich za mała. Zauważyłam jednak, że nie potrafi czubkiem języka dotknąć górnych ząbków. Muszę jej język dzisiaj obejrzeć. Może ona ma coś z wędzidełkiem, bo przed chwilą o tym czytałam…

   Zdawaj relację. Chętnie poczytam.

   • Zapytana w zeszłym tygodniu o korekcję zgryzu moja stomatolog powiedziała, że sprawdza i koryguje się zgryz gdy idą stałe zęby, ale może są różne szkoły.

    Skoro dziecko sepleni, to chyba zaczęłabym od logopedy i odpowiednich zajęć, a z ortodontą bym się jeszcze wstrzymała.

    • Dzięki dziewczyny za odzew:)

     Anecia..bierz poprawkę na to, ze ja jestem nieco przewrażliwioną matką..mamy jeszcze małe dzieci..bardzo wcześnie zauważyłyśmy, ze dzieje się nie tak jak powinno..wszystko da się przecież jakoś naprostować..więc łepek do góry:)

     Ja ci powiem Kochana..że Twoja 2,5 latka wcale nie jest za mała na takie ćw., ja jestem pedagogiem..i biedne to moje dziecie;)..bo ja już od kiedy Majut zaczęła gaworzyć..z nia ćwiczyłam..to są takie b.b.b. proste ćw. języka, warg i podniebienia..jeśli chcesz..wyślę Ci na priva..
     Żeby prawidłowo mówić to trzeba mieć sprawny apart artykulacyjny..u nas niby jest.. A jednak Majka sepleni..i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji..zresztą Mituch z seplenieniem ma jeszcze mnóstwo czasu..bo przecież u tak małych dzieci jest ono fizjologiczne..

     ..jestem tylko ciekawa, jak długo u nas potrwa ta korekcja..w necie czytam o 3-4 latach

     Kochane..piszcie o swoich doświadczeniach..

     • dla pewnosci sprawdzilabym u innego ortodonty
      a poniewaz jestem na czasie – moja córka ma 6 lat i dopiero jak wyjda zęby stałe będzie miala korygowany zgryz – w naszym przypadku jak wyjda górne jedynki – dolne ju posiada i wszystkie szóstki będzie miala załozny aparat ze względu na wysunięta dolną szczękę.

      ale oczywiscie moge sie mylic. to moje doswiadczenia:)

      • Tak jak mówisz Aoh..sprawdzę to u innego ortodonty.. Ale w sensie, czy teraz z tym aparatem już..czy poczekać do stałych ząbków..bo że zgryz otwarty ma..to wątpliwości.. Niestety.. Nie mam

       Tego, żeby było jasne, nie widać na pierwszy rzut oka..trzeba się bardzo przypatrzeć..bo to niewielka szparka pomiędzy szczękami jest.. No ale jest..buuu

       póki co..we wtorek moja przyjaciółka idzie na kontrolę ze swoją 3-latką..do pedodonty..ma zapytać..więc już kolejny punkt zaczepienia mieć będę..:)

       • Zamieszczone przez gotka
        i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji.

        To chyba też od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania zależy. Nie każda wada wymowy z nieprawidłowym zgryzem przecież wiązać się musi 😉

        Ja nie jestem ani ortodontą, ani logopedą. Napisałam tylko to, co mi dentystka powiedziała. Jej wypowiedź traktuję jako zdanie zwykłego specjalisty, bo wyrocznią dla mnie żadną nie jest 😉

        • nie znam się na wadach zgryzu,napisze tylko ze byłam u koleżanki ostatnio i jej córeczka mając niecałe 2 latka zaczęła nosie protezkę na górne dwójki i jedynki….dla mnie szok….mała mi pokazała,wyjęła “ząbki” i sprytnie założyła z powrotem…. Nie wiedziałam że w ogóle takie coś jest…
         w sumie chciałam tylko napisać że nawet tak małe dziecko świetnie sobie radzi z protezką więc z aparacikiem nie będzie gorzej.
         powodzenia w diagnozie wady i pomyślnego leczenia:)

         • gotka – zajrzalam wczoraj Martusi do paszczy i na moje oko nie ma problemów z wędzidelkiem Możesz mi wysłać jakieś ćwiczenia na priva, zobaczę. Moja 2,5-latka, mimo, że rozumie polecenia, to nie chce ze mną współpracować zbyt długo, więc nie naciskam. Poczekam jeszcze do 3 latek. Jakby poszła od wrzesnia do przedszkola, miałaby tam logopedę, a a tak musimy poczekać jeszcze rok.

          A jak w praktyce wygląda u córki ten zgryz otwarty?

          • Mojej D idą krzywo górne stałe dwójki… Moja dentystka jak to zobaczyła to narobiła szumu, że biegiem do ortodonty – to pleciałam. Pani ortodontka obejrzała i stwierdziła, że czekamy na pozostałe stałe, bo może się w paszczy układ pozmienia, może dwójki się wyprostują [mi się nie wyprostowały]… Ma gryźć twarde rzeczy. Tylko ona nie ma wady zgryzu.

           • Zamieszczone przez Mata_Hari
            To chyba też od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania zależy. Nie każda wada wymowy z nieprawidłowym zgryzem przecież wiązać się musi 😉

            Masz rację Kochana..:)
            ..ja pisząc..
            “i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji”..miałam na myśli wady wymowy, które współwystępują z nieprawidłowym zgryzem..i tu, między innymi, Mituśkową;)

            • Dzia dziewczyny za odzew..:)

             Anecia..wieczorkiem wyślę Ci ćwiczonka, oki..?:)

             .. A u nas wygląda to tak, że Majce nie stykają sie całkowicie ząbki (szczęki)..w oklicach 1 i 2..taka szpara minimalna 1-2 milimetrowa..

             • Zamieszczone przez gotka
              Dzia dziewczyny za odzew..:)

              Anecia..wieczorkiem wyślę Ci ćwiczonka, oki..?:)

              .. A u nas wygląda to tak, że Majce nie stykają sie całkowicie ząbki (szczęki)..w oklicach 1 i 2..taka szpara minimalna 1-2 milimetrowa..

              Tak, bo to jest zgryz otwarty…. czyli inaczej mówiąc, zaciskasz mocno zęby, boczne się stykają/kontaktują, a przednie nie.

              Prawdopodobnie bierze się to z powodu smoczka lub ssania kciuka tudzież uwarunkowań genetycznych.

              Zgryz otwarty leczy się w pierwszej fazie (wczesnej) płytką przedsionkową Hotza lub Krausa. Czasami stomatolog daje niby smoczek fabrycznie robiony, który ma uchwyt i samąpłytkę. Dostosowuje się to do warunków zgryzowych w gorącej wodzie.

              Daje to dosyć dobre efekty, bo jest szansa, że dziecko oduczy się wkładania np. kciuka przed zasnięciem do buzi 🙂

              W dalszej fazie leczenia można stosować leczenie za pomocą aparatu ruchomego np. z zaporą dla języka (taka fala z drutu ortodontycznego), żeby język nie wchodził w te przestrzeń.

              Warto zacząć leczenie już teraz…. czyli szybko…. lepsze efekty osiągniecie w stosunkowo krótkim czasie.

              Powodzenia!!

              • Mam zgryz otwarty, nie widać, nie seplenie 🙂
               Próbowano mi w dzieciństwie korygować ruchomym aparatem – trochę posżło do przodu (a właściwie przód do tyłu ;)), aparatów nienawidziłam i nie nosiłam, duzo się samo skorygowało

               Małż ma zgryz otwarty, widać, nie sepleni, nie dał się zaparatowac, nie skorygowałóo się samo

               Dzieć 8 lat – zgryz otwarty, widoczny, nie sepleni, długo r nie wymawiał – czekanmy na ostatnią dwójkę i aparat na razie ruchomy

               Dzieć lat 2 zgryz otwarty, duzo i ładnie mówi- idzemy po wakacjach się przyjrzeć

               …ech

               • Zamieszczone przez ciapa
                Mam zgryz otwarty, nie widać, nie seplenie 🙂
                Próbowano mi w dzieciństwie korygować ruchomym aparatem – trochę posżło do przodu (a właściwie przód do tyłu ;)), aparatów nienawidziłam i nie nosiłam, duzo się samo skorygowało

                Małż ma zgryz otwarty, widać, nie sepleni, nie dał się zaparatowac, nie skorygowałóo się samo

                Dzieć 8 lat – zgryz otwarty, widoczny, nie sepleni, długo r nie wymawiał – czekanmy na ostatnią dwójkę i aparat na razie ruchomy

                Dzieć lat 2 zgryz otwarty, duzo i ładnie mówi- idzemy po wakacjach się przyjrzeć

                …ech

                Ojej….

                bo zgryz otwarty może być minimalny ale też taki, gdzie przy zamkniętej szczęce z żuchwą można palec włożyć!

                • Zamieszczone przez dziewiątka
                 Ojej….

                 bo zgryz otwarty może być minimalny ale też taki, gdzie przy zamkniętej szczęce z żuchwą można palec włożyć!

                 No ja mam obecnie minimalny, w dzieciństwie miałam spory
                 Małż sobie palec spokojnie wsadzi 😉

                 Dzieci ewidentnie zgryz do korekcji

                 • Zamieszczone przez dziewiątka
                  Tak, bo to jest zgryz otwarty…. czyli inaczej mówiąc, zaciskasz mocno zęby, boczne się stykają/kontaktują, a przednie nie.

                  Prawdopodobnie bierze się to z powodu smoczka lub ssania kciuka tudzież uwarunkowań genetycznych.

                  ..tak u nas Mituch diducha jeszcze w nocy ciągnie..i nijak nie mogę teraz jej go pozbawić, bo od 2 tyg. się odpieluchowujemy.. Nie da rady 2 rzeczy na raz.. Nie chcę.. A wiem, ze powinnam..bo to pewnie od tego, jak już zauważyła sama ortodontka..

                  ..o tym otwartym zgryzie to ja już wszystko wiem..zaczęłam intensywnie net przewalać..ta nasza maleńka szparka, której niemal wcale nie widać to pikuś..

                  Dziewiątka.. A Ty jakoś uczona w tym kierunku..wiedzą sypiesz..dzia za porady..tak przy okazji..???

                  Ciapuś
                  ..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

                  • Zamieszczone przez gotka

                   Ciapuś..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

                   hehehehe

                   Ale jak nie będziesz korygować to można tez być brzydkim jak mój małż 😉

                   Mój małż ma traumę z aparatami, nie wstydzi się zębów, mówi, że to jego cecha wyróżniająca 😀
                   Ale walczyłam z nim, żeby dziecko zaaparatować, bo twierdził, że nie pozwoli mu cierpieć
                   Ja też pamiętam, ze aparat boli, no ale ostatnio mam raczej pozytywne doświadczenia (jak pracowałam w domu dziecka to połowę przeczołgaliśmy przez aparaty)

                   Boję się czy młody będzie nosił, czy pomoże i czy się na stałym nie skończy – on ma słabe zęby – po mnie

                   Jagoda widać, ze kościec ojca -zęby bardzo silne

                   • Zamieszczone przez gotka
                    ..tak u nas Mituch diducha jeszcze w nocy ciągnie..i nijak nie mogę teraz jej go pozbawić, bo od 2 tyg. się odpieluchowujemy.. Nie da rady 2 rzeczy na raz.. Nie chcę.. A wiem, ze powinnam..bo to pewnie od tego, jak już zauważyła sama ortodontka..

                    ..o tym otwartym zgryzie to ja już wszystko wiem..zaczęłam intensywnie net przewalać..ta nasza maleńka szparka, której niemal wcale nie widać to pikuś..

                    Dziewiątka.. A Ty jakoś uczona w tym kierunku..wiedzą sypiesz..dzia za porady..tak przy okazji..???

                    Ciapuś
                    ..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

                    … że tak powiem: coś za coś. (odpieluchowanie, za świadomość, że zgryz otwarty sięnie leczy….)
                    I takie pytanie retoryczne: dlaczego zakładasz, że 2 rzeczy się nie da na raz….
                    A może się da?

                    Tylko nie należy robić przedbiegów i małych prób, a najpierw dużo gadać, pokazywać obrazki w książkach dzieci, które zasypiają bez smoczka itp, potem z Młodzieża ustalić plan działania i wykonać.
                    Niech przygotowanie trwa nawet kilka dni, ale potem zróbcie ten zdecydowany krok! 🙂
                    Będzie ciężko, będzie płacz, ale przecież podjęliśmy decyzję 🙂

                    Co do zgryzu otwartego, to sama widzisz przyczynę, ortodonta Ci wszystko powiedział, czas na konkretne działanie 🙂 … lub na odłożenie problemu na później.

                    Dużo odwagi Wam życzę i siły 🙂

                    • Zamieszczone przez ciapa

                     Ale jak nie będziesz korygować to można tez być brzydkim jak mój małż 😉

                     ..padłam..

                     ..ja mam hopla na tym punkcie..ostatnio..jak mnie kiedyś stać będzie to też sie zaaparatuje..mimo, jak piszesz, słabych zębów..u mnie w co drugim plomba widnieje..taki mój wątpliwy urok
                     Bólu się nie boję..chyba

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Zgryz otwarty u dwulatki???

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general