Zgryz otwarty u dwulatki???

Dziewczynki..znowu..ja..przewrażliwiona matka..potrzebuję Waszej porady:Fiu fiu:

Byłam wczoraj z Małą u stomatologa i ortodonty..nowo otwarty salon..mnóstwo atrakcji dla dzieciaków..więc Pimp..miał niezłą przy tym zabawę..ale jak się domyślacie..ja nie o tym;)

Mała się sepleni..byłoby to normą..i jest pewnie..ale ponieważ Majut gada jak najęta..a że ja też mam z tym problem..to byłyśmy u logopedy..bo jęzor non stop między ząbkami, bo buziak otwarty, bo oddychanie ustami..Pani stwierdziła, ze tragedii nie ma..zainteresowana była bardziej słownikiem Małej aniżeli seplenieniem..no ale.. wg niej dobrze by było zgryz zbadać..a ponieważ jej się nie udało (brak współpracy), no to polazłam do ortodonty..:Fiu fiu:

..no i Mitek ma wadę zgryzu, tzw, zgryz otwarty..póki co mamy nosić tzw, wkładkę przedsionkową..średnio to sobie wyobrażam..:Niepewny:
..i za jakieś 4 m-ce mamy się pojawić..ortodontka ma wówczas sprawdzić, czy już można założyć aparat korygujący..ruchomy..:Hmmm…:

..i pytania do Was..spotkałyście się z podobną wadą u tak małego dziecka (za 2 m-ce 2 latka)???
Cięzko to skorygować???
Dotąd myślałam, ze ortodonta interweniuje przy stałych ząbkach..mylę się???:Hmmm…:
Kurcze, Mituś..nie ma jeszcze wszystkich 5..:Niepewny:

Pewnie główkujecie, czemu nie zapytałam..:Wstyd:

..czasem mi się zdarza..zaćmienie umysłu..wtedy tak właśnie było:Wstyd:

Dzia za wszystkie rady i sugestie:)

gotka

24 odpowiedzi na pytanie: Zgryz otwarty u dwulatki???

kas Dodane ponad rok temu,

Jak najbardziej można leczyć wady zgryzu właśnie aparatami ruchomymi i wkładkami u tak małych dzieci i znałam dwulatki, które bardzo ładnie współpracowały. Ale mój domowy egzemplarz wypluwał aparaty ruchome nawet mając 4-5 lat i zadziałał dopiero stały w wieku lat 7.

anecia Dodane ponad rok temu,

gotka – czułam, że wchodzę we właściwy wątek… Nawet mnie nie strasz, bo moja 2,5 latka wkłada język między zęby prawie przy każdej spółgłosce. Też parę razy zauważyłam, że śpi z otwartymi ustami mimo, że nie miała kataru. Może też się wybiorę do ortodonty, bo jakoś o tym nie pomyślałam :Wstyd:

Zaczęłam sama robić z nią ćwiczenia logopedyczne, ale ona jest jeszcze na większość z nich za mała. Zauważyłam jednak, że nie potrafi czubkiem języka dotknąć górnych ząbków. Muszę jej język dzisiaj obejrzeć. Może ona ma coś z wędzidełkiem, bo przed chwilą o tym czytałam…

Zdawaj relację. Chętnie poczytam.

mata-hari Dodane ponad rok temu,

Zapytana w zeszłym tygodniu o korekcję zgryzu moja stomatolog powiedziała, że sprawdza i koryguje się zgryz gdy idą stałe zęby, ale może są różne szkoły.

Skoro dziecko sepleni, to chyba zaczęłabym od logopedy i odpowiednich zajęć, a z ortodontą bym się jeszcze wstrzymała.

gotka Dodane ponad rok temu,

Dzięki dziewczyny za odzew:)

Anecia..bierz poprawkę na to, ze ja jestem nieco przewrażliwioną matką..mamy jeszcze małe dzieci..bardzo wcześnie zauważyłyśmy, ze dzieje się nie tak jak powinno..wszystko da się przecież jakoś naprostować..więc łepek do góry:)

Ja ci powiem Kochana..że Twoja 2,5 latka wcale nie jest za mała na takie ćw., ja jestem pedagogiem..i biedne to moje dziecie;)..bo ja już od kiedy Majut zaczęła gaworzyć..z nia ćwiczyłam..to są takie b.b.b. proste ćw. języka, warg i podniebienia..jeśli chcesz..wyślę Ci na priva..
Żeby prawidłowo mówić to trzeba mieć sprawny apart artykulacyjny..u nas niby jest..a jednak Majka sepleni..i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji..zresztą Mituch z seplenieniem ma jeszcze mnóstwo czasu..bo przecież u tak małych dzieci jest ono fizjologiczne..

..jestem tylko ciekawa, jak długo u nas potrwa ta korekcja..w necie czytam o 3-4 latach:Niepewny:

Kochane..piszcie o swoich doświadczeniach..

aoh Dodane ponad rok temu,

dla pewnosci sprawdzilabym u innego ortodonty
a poniewaz jestem na czasie – moja córka ma 6 lat i dopiero jak wyjda zęby stałe będzie miala korygowany zgryz – w naszym przypadku jak wyjda górne jedynki – dolne ju posiada i wszystkie szóstki będzie miala załozny aparat ze względu na wysunięta dolną szczękę.

ale oczywiscie moge sie mylic. to moje doswiadczenia:)

gotka Dodane ponad rok temu,

Tak jak mówisz Aoh..sprawdzę to u innego ortodonty..ale w sensie, czy teraz z tym aparatem już..czy poczekać do stałych ząbków..bo że zgryz otwarty ma..to wątpliwości..niestety..nie mam:Foch:

Tego, żeby było jasne, nie widać na pierwszy rzut oka..trzeba się bardzo przypatrzeć..bo to niewielka szparka pomiędzy szczękami jest..no ale jest..buuu:Foch:

póki co..we wtorek moja przyjaciółka idzie na kontrolę ze swoją 3-latką..do pedodonty..ma zapytać..więc już kolejny punkt zaczepienia mieć będę..:)

mata-hari Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez gotka:i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji.

To chyba też od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania zależy. Nie każda wada wymowy z nieprawidłowym zgryzem przecież wiązać się musi 😉

Ja nie jestem ani ortodontą, ani logopedą. Napisałam tylko to, co mi dentystka powiedziała. Jej wypowiedź traktuję jako zdanie zwykłego specjalisty, bo wyrocznią dla mnie żadną nie jest 😉

monikachorzow Dodane ponad rok temu,

nie znam się na wadach zgryzu ,napisze tylko ze byłam u koleżanki ostatnio i jej córeczka mając niecałe 2 latka zaczęła nosie protezkę na górne dwójki i jedynki….dla mnie szok….mała mi pokazała,wyjęła “ząbki” i sprytnie założyła z powrotem….nie wiedziałam że w ogóle takie coś jest…
w sumie chciałam tylko napisać że nawet tak małe dziecko świetnie sobie radzi z protezką więc z aparacikiem nie będzie gorzej.
powodzenia w diagnozie wady i pomyślnego leczenia:)

anecia Dodane ponad rok temu,

gotka – zajrzalam wczoraj Martusi do paszczy i na moje oko nie ma problemów z wędzidelkiem :Śmiech: Możesz mi wysłać jakieś ćwiczenia na priva, zobaczę. Moja 2,5-latka, mimo, że rozumie polecenia, to nie chce ze mną współpracować zbyt długo, więc nie naciskam. Poczekam jeszcze do 3 latek. Jakby poszła od wrzesnia do przedszkola, miałaby tam logopedę, a a tak musimy poczekać jeszcze rok.

A jak w praktyce wygląda u córki ten zgryz otwarty?

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Mojej D idą krzywo górne stałe dwójki… Moja dentystka jak to zobaczyła to narobiła szumu, że biegiem do ortodonty – to pleciałam. Pani ortodontka obejrzała i stwierdziła, że czekamy na pozostałe stałe, bo może się w paszczy układ pozmienia, może dwójki się wyprostują [mi się nie wyprostowały]… Ma gryźć twarde rzeczy. Tylko ona nie ma wady zgryzu.

gotka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Mata_Hari:To chyba też od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania zależy. Nie każda wada wymowy z nieprawidłowym zgryzem przecież wiązać się musi 😉

Masz rację Kochana..:)
..ja pisząc..
“i tu do Mata Hari..ćwiczenia logopedyczne na nic się zdają, jeśli zgryz nieprawidłowy..bo nijak się da np. język ułożyć w prawidłowej pozycji”..miałam na myśli wady wymowy, które współwystępują z nieprawidłowym zgryzem..i tu, między innymi, Mituśkową;)

gotka Dodane ponad rok temu,

Dzia dziewczyny za odzew..:)

Anecia..wieczorkiem wyślę Ci ćwiczonka, oki..?:)

..a u nas wygląda to tak, że Majce nie stykają sie całkowicie ząbki (szczęki)..w oklicach 1 i 2..taka szpara minimalna 1-2 milimetrowa..

dziewiatka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez gotka:Dzia dziewczyny za odzew..:)

Anecia..wieczorkiem wyślę Ci ćwiczonka, oki..?:)

..a u nas wygląda to tak, że Majce nie stykają sie całkowicie ząbki (szczęki)..w oklicach 1 i 2..taka szpara minimalna 1-2 milimetrowa..

Tak, bo to jest zgryz otwarty…. czyli inaczej mówiąc, zaciskasz mocno zęby, boczne się stykają/kontaktują, a przednie nie.

Prawdopodobnie bierze się to z powodu smoczka lub ssania kciuka tudzież uwarunkowań genetycznych.

Zgryz otwarty leczy się w pierwszej fazie (wczesnej) płytką przedsionkową Hotza lub Krausa. Czasami stomatolog daje niby smoczek fabrycznie robiony, który ma uchwyt i samąpłytkę. Dostosowuje się to do warunków zgryzowych w gorącej wodzie.

Daje to dosyć dobre efekty, bo jest szansa, że dziecko oduczy się wkładania np. kciuka przed zasnięciem do buzi 🙂

W dalszej fazie leczenia można stosować leczenie za pomocą aparatu ruchomego np. z zaporą dla języka (taka fala z drutu ortodontycznego), żeby język nie wchodził w te przestrzeń.

Warto zacząć leczenie już teraz…. czyli szybko…. lepsze efekty osiągniecie w stosunkowo krótkim czasie.

Powodzenia!!

ciapa Dodane ponad rok temu,

Mam zgryz otwarty, nie widać, nie seplenie 🙂
Próbowano mi w dzieciństwie korygować ruchomym aparatem – trochę posżło do przodu (a właściwie przód do tyłu ;)), aparatów nienawidziłam i nie nosiłam, duzo się samo skorygowało

Małż ma zgryz otwarty, widać, nie sepleni, nie dał się zaparatowac, nie skorygowałóo się samo

Dzieć 8 lat – zgryz otwarty, widoczny, nie sepleni, długo r nie wymawiał – czekanmy na ostatnią dwójkę i aparat na razie ruchomy :Boje się:

Dzieć lat 2 zgryz otwarty, duzo i ładnie mówi- idzemy po wakacjach się przyjrzeć

…ech

dziewiatka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ciapa:Mam zgryz otwarty, nie widać, nie seplenie 🙂
Próbowano mi w dzieciństwie korygować ruchomym aparatem – trochę posżło do przodu (a właściwie przód do tyłu ;)), aparatów nienawidziłam i nie nosiłam, duzo się samo skorygowało

Małż ma zgryz otwarty, widać, nie sepleni, nie dał się zaparatowac, nie skorygowałóo się samo

Dzieć 8 lat – zgryz otwarty, widoczny, nie sepleni, długo r nie wymawiał – czekanmy na ostatnią dwójkę i aparat na razie ruchomy :Boje się:

Dzieć lat 2 zgryz otwarty, duzo i ładnie mówi- idzemy po wakacjach się przyjrzeć

…ech

Ojej….

bo zgryz otwarty może być minimalny ale też taki, gdzie przy zamkniętej szczęce z żuchwą można palec włożyć!

ciapa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez dziewiątka:Ojej….

bo zgryz otwarty może być minimalny ale też taki, gdzie przy zamkniętej szczęce z żuchwą można palec włożyć!

No ja mam obecnie minimalny, w dzieciństwie miałam spory
Małż sobie palec spokojnie wsadzi 😉

Dzieci ewidentnie zgryz do korekcji :Boje się::Boje się:

gotka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez dziewiątka:Tak, bo to jest zgryz otwarty…. czyli inaczej mówiąc, zaciskasz mocno zęby, boczne się stykają/kontaktują, a przednie nie.

Prawdopodobnie bierze się to z powodu smoczka lub ssania kciuka tudzież uwarunkowań genetycznych.

..tak u nas Mituch diducha jeszcze w nocy ciągnie..i nijak nie mogę teraz jej go pozbawić, bo od 2 tyg. się odpieluchowujemy..nie da rady 2 rzeczy na raz..nie chcę..a wiem, ze powinnam..bo to pewnie od tego, jak już zauważyła sama ortodontka..:Niepewny:

..o tym otwartym zgryzie to ja już wszystko wiem..zaczęłam intensywnie net przewalać..ta nasza maleńka szparka, której niemal wcale nie widać to pikuś..:Strach:

Dziewiątka..a Ty jakoś uczona w tym kierunku..wiedzą sypiesz..dzia za porady..tak przy okazji..???:Hmmm…:

Ciapuś..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

ciapa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez gotka:
Ciapuś..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

hehehehe

Ale jak nie będziesz korygować to można tez być brzydkim jak mój małż 😉

Mój małż ma traumę z aparatami, nie wstydzi się zębów, mówi, że to jego cecha wyróżniająca 😀
Ale walczyłam z nim, żeby dziecko zaaparatować, bo twierdził, że nie pozwoli mu cierpieć:Niepewny:
Ja też pamiętam, ze aparat boli, no ale ostatnio mam raczej pozytywne doświadczenia (jak pracowałam w domu dziecka to połowę przeczołgaliśmy przez aparaty)

Boję się czy młody będzie nosił, czy pomoże i czy się na stałym nie skończy – on ma słabe zęby – po mnie

Jagoda widać, ze kościec ojca -zęby bardzo silne

dziewiatka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez gotka:..tak u nas Mituch diducha jeszcze w nocy ciągnie..i nijak nie mogę teraz jej go pozbawić, bo od 2 tyg. się odpieluchowujemy..nie da rady 2 rzeczy na raz..nie chcę..a wiem, ze powinnam..bo to pewnie od tego, jak już zauważyła sama ortodontka..:Niepewny:

..o tym otwartym zgryzie to ja już wszystko wiem..zaczęłam intensywnie net przewalać..ta nasza maleńka szparka, której niemal wcale nie widać to pikuś..:Strach:

Dziewiątka..a Ty jakoś uczona w tym kierunku..wiedzą sypiesz..dzia za porady..tak przy okazji..???:Hmmm…:

Ciapuś..dzia..podnisołaś mnie na duchu..można z tym żyć:D..i mądrym być:D

… że tak powiem: coś za coś. (odpieluchowanie,za świadomość, że zgryz otwarty sięnie leczy….)
I takie pytanie retoryczne: dlaczego zakładasz, że 2 rzeczy się nie da na raz….
A może się da?

Tylko nie należy robić przedbiegów i małych prób, a najpierw dużo gadać, pokazywać obrazki w książkach dzieci, które zasypiają bez smoczka itp, potem z Młodzieża ustalić plan działania i wykonać.
Niech przygotowanie trwa nawet kilka dni, ale potem zróbcie ten zdecydowany krok! 🙂
Będzie ciężko, będzie płacz, ale przecież podjęliśmy decyzję 🙂

Co do zgryzu otwartego, to sama widzisz przyczynę, ortodonta Ci wszystko powiedział, czas na konkretne działanie 🙂 … lub na odłożenie problemu na później.

Dużo odwagi Wam życzę i siły 🙂

gotka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ciapa:
Ale jak nie będziesz korygować to można tez być brzydkim jak mój małż 😉

:Śmiech:..padłam..

..ja mam hopla na tym punkcie..ostatnio..jak mnie kiedyś stać będzie to też sie zaaparatuje..mimo, jak piszesz, słabych zębów..u mnie w co drugim plomba widnieje..taki mój wątpliwy urok:Fiu fiu:
Bólu się nie boję..chyba:Hmmm…:

gotka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez dziewiątka:… że tak powiem: coś za coś. (odpieluchowanie,za świadomość, że zgryz otwarty sięnie leczy….)
I takie pytanie retoryczne: dlaczego zakładasz, że 2 rzeczy się nie da na raz….
A może się da?

..to nie jest kwestia wyboru..i stawiania czegoś ponad coś..tylko kwestia nie mieszania dziecku w głowie;)

Pewnie się da..w niektórych przypadkach..ja ufam swojej wiedzy i nade wszystko matczynej intuicji..a ponieważ świetnie nam idzie z załatwianiem potzreb fizjologicznych..to zgryz przez następny m-c na tym tak bardzo nie ucierpi, jeśli poczeka;)..zapewniam:)

..naprawdę całkiem sprawnie sobie radzę..choć podobno pedagogogowi ciężej włąsnego dzieciaka wychować;)

gotka Dodane ponad rok temu,

Z nowości..nie “didkujemy” od 10 dni:)
Poszło na luzaku:D

..i dla zainteresowanych..

..pisałam o konsultacji z drugim specjalistą..była moja przyjaciłka..ze swoim dzieciem i zahaczyła o nasz problem..:)

..i..wkładki przedsionkowej używać do ćw. mięśni okołoustnych..czy jak im tam..ćwiczyć..wkładając ją..a M. ma zatrzymywać ustami..żadnego noszenia, spania w tym, czego zresztą, jak dotąd nie udało nam się opanować..i z obawą patrzyłam na to, że potrzebny będzie ten ruchomy..

..ale babeczka orzekła zaocznie, póki co, że aparat w tym wieku..to trochę niezbyt logiczne, bo to wydanie kasy na marne raczej..dzieć pewnie nosić nie będzie..(jak zerknęłam jak to wygląda, to ja nie wiem, czy bym się zdecydowała;)..do rzeczy..kazała odstawić 3 rzeczy (smoczek, palec, niekapek..jeśli są w użyciu – u nas był nocą smok)..i poczekać pół roku..jeśli to wada nabyta..to w tym wieku samoistnie wszytko powinno wrócić do normy..:Hmmm…:

Oczywiście chętnie Małą obejrzy..obejrzy też chętnie nas, rodziców..bez tego ani rusz..:Fiu fiu:

..i pocieszyłam się troszkę..bo naprawdę średnio widzę ten ruchomy aparat..Majka ma odruch wymiotny, jak ćwiczymy wkładką..a też niezbyt chętnie to robi i muszę się sporo nagimnastykować na 10 min. ćw. dziennie z kilkoma przerwami:Niepewny:

..zobaczymy..w sierpniu jedziemy na wizytę..może coisk ruszy do przodu:Hmmm…:

ciapa Dodane ponad rok temu,

🙂
U nas też smoczek poszedł w odstawkę i pijemy z kubeczka, tylko na noc jeszcze butelkę pociamka z wodą
Nic na razie nie korygujemy, chociaż pewnie będzie trzeba, tak twierdzi nasza dr, ale nie powlekę młodej do ortodonty bo mi kasy szkoda a nic więcej z nowości nie usłyszę
Młody ostatnia dwójeczka dorasta, jedna plomba jeszcze i robimy aparacik…

anecia Dodane ponad rok temu,

Odstawić smoka to nic, najwyżej dziecina trochę popłacze. Gorzej z paluszkami :Hmmm…: Marta ssie 2 palce i nie mam na to pomysłu. Gdybym miała tamte lata a dzisiejszy rozum, to kupiłabym była smoka…

Znasz odpowiedź na pytanie: Zgryz otwarty u dwulatki????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasze zdjęcia
Znajda
Oto, kogo dzis znalazl malz na ulicy: [img]http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/248328_2115330006669_1348287399_2543591_1098367_n.jpg[/img] Malgoska z miejsca ochrzcila ja Pipi i zapowiedziala, ze nie odda ;) [img]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/246723_2115336646835_1348287399_2543594_1457782_n.jpg[/img] Nasza rodzinna suczka nieufnie podeszla do nowego >t y m c z a
Czytaj dalej