zgrztytanie zębami

Zauważyłam że Asia ostatnio zgrzyta zębami. Tylko w ciągu dnia, w nocy nie. Coś mi się kojarzy że chyba to był jeden z objawów owsików. Jak sprawdzić ich czy nie ma (albo ma)? Na co jeszcze powinnam zwrócic uwagę?

Ewcia i Asiula (4.03.2005)

8 odpowiedzi na pytanie: zgrztytanie zębami

  1. Re: zgrztytanie zębami

    Malgosia tez duzo zgrzyta zebami i jak spytalam pediatre o te owsiki to powiedziala, ze pierwszy raz o czyms takim slyszy. Kazala sie nie przejmowac.
    Chetnie jednak poczytam inne opinie, bo to wlasnie tu, z tego forum wzielam te “pasozytnicza” teorie i moze moja lekarka nie ma racji…

    A a propos owsikow to oto co pisza w gazecie “Przedszkolak”: “Dziecko zarazone owsikami jest niespokojne, blade, ma zaczerwienione okolice odbytu, silne bole brzucha, cierpi na nudnosci i wymioty. Nie chce jesc i nie moze spac. Czasami w kupce widac biale, cieniuitkie robaki.” W przypadku innych pasozytow tez nie pisza o zgrzytaniu zebami…

    Martinka 1,5 & Malgosia 3,5

    • Re: zgrztytanie zębami

      pogrzebalam pogrzebalam i cos tam znalazlam:

      W odpowiedzi na:


      Mam dwa pytania dotyczące zgrzytania zębami i opieki dentystycznej. Po pierwsze czy zgrzytanie można przerwać, a jeśli nie przerwać to chociaż zredukować? Cz zgrzytanie jest szkodliwe?
      Cęsto jako dentyści dziecięcy otrzymujemy zgłoszenia od rodziców, że ich dzieci czasami lub systematycznie zgrzytają zębami. Zgrzytanie zębami, właściwa nazwa – bruxism, jest silnym zgrzytaniem zębów i ściskaniem szczęk.
      Jest to bardziej powszechne podczas nocy i często nazywane jest “nocnym zgrzytaniem”. Rodzice mogą właściwie słyszeć zgrzytanie będąc całkiem daleko od sypialni dziecka i co interesujące dzieci nie są świadome, że mają taki nawyk. Jest to najpowszechniejszy jaki znamy wśród nawyków obejmujących jamę ustną i jest bardzo powszechny wśród dzieci z CdLS.
      Nawyk bruxismu może być powodowany przez problemy fizjologiczne, psychologiczne lub po prostu dentystyczne problemy. Profesjonaliści twierdzą, że zgrzytanie może być reakcją na napięcie nerwowe i stres, głównie u dzieci które są wysoce spięte i drażliwe. Uważa się również że jest to reakcja na bardziej fizjologiczne problemy jak świąd odbytu lub owsiki. Różne swędzenia związane z tym stanem będą często powodować u dziecka zgrzytanie zębami, przez co produkują przeciwirytację do swędzenia.
      Musimy także wziąć pod uwagę różne kłopoty z zębami jak nieprawidłowe złożenie zębów szczęki górnej i dolnej. Reakcją na to może być zgrzytanie zębami jako usiłowanie uzyskania wygodnego zgryzu. Stwierdzamy także, że jest wielu pacjentów z różnego rodzaju stresami, które są kojarzone z uszkodzeniami mózgu i również wyrażają duże powiązanie z bruxismem.
      Wielu rodziców martwi się możliwymi uszkodzeniami spowodowanymi stałym zgrzytaniem zębów. Średnia ilość zużycia czubków zębów trzonowych u dzieci może być odnotowana u jakiegokolwiek dziecka. Te dzieci, które zgrzytają zębami mogą ukazać większe zużycie zębów – spłaszczenie tylniej części zębów.
      Jest niekoniecznie poważny problem dla mlecznych zębów, ale może być bardzo niszczący dla zębów stałych. Ciągłe zaciskanie szczęki i zmiany w zgryzie mogą wywołać problemy ze stawem żuchwowo – skroniowym. Jest to przestrzeń tuż naprzeciwko uszu gdzie szczęka dolna wiąże się z czaszką. W stawie, który tam jest może rozwinąć się symptomy jak przy artretyźmie związane z nadmiernym naciskiem wywołanym zaciskaniem zębów. Wraz ze wzrostem dziecka i jego wkraczaniem w drugą i trzecią dekadę, mogłoby być możliwe stwierdzenie pewnych zmian w stawie żuchwowo – skroniowym, które wyglądają jak infekcja ucha środkowego, w ten sposób, że trudno je zdiagnozować.
      Leczenie tego stanu zależy od kilku czynników. Jeśli szczękościsk i zgrzytanie zębów są okresowe i nie są zjawiskiem rutynowym, wtedy leczenie nie jest konieczne jako, że stan zwykłego zaciskania zębów i zgrzytania może być normalnym zjawiskiem stwierdzonym w pewnej mierze u prawie wszystkich dzieci.
      Jeśli zgrzytanie pojawia się każdego dnia, każego dnia czy nocy, i jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko odczuwa wskutek tego pewien dyskomfort, wtedy rekomendowalibyśmy konsultację z dentystą dziecięcym. Dentysta może wykonać miękki lub twardy przyrząd. Jest w zasadzie ochraniacz na usta, który może być zrobiony z miękkiej gumy lub twardego akrylu i może być noszony podczsa okresów nasilonego zgrzytania.Urządzenia te mogą zminimalizować wielkość uszkodzeń, które mogą pojawić się na zębach i w stawie łączącym szczękę z czaszką. Czasami ich użycie może nawet wyeliminować występowanie tych nawyków.
      Jeśli bardzo trudno jest powstrzymać zgrzytanie, ale możemy chociażby kontrolować zniszczenie, które ono wywołuje, pomożemy naszym dzieciom. Można też skonsultować się z logopedą, fizykoterapeutą dla ćwiczenia ust, może to pomóc zredukować napięcie dookoła ust. Czasami ćwiczenia mogą bardzo pomóc.
      W przypadkach gdzie występuje zakłócenie w zgryzie lub nieprawidłowe złożenie górnych i dolnych zębów dentysta może wiele razy uregulować zgryz tak że wygodny zgryz jest osiągnięty. Może to często wyeliminować silny szczękościsk.
      Z wieloma podejściami do leczenia, musimy znów powiedzieć, że bardzo trudno jest wyeliminować ten problem, ale głównym punktem jest by wyeliminować szkodliwe efekty i pomóc dziecku tak by mogło ono wygodnie i tak by przez długi czas niszczące efekty zgrzytania były wyeliminowane.


      W odpowiedzi na:


      Zgrzytanie zębami jest bardzo złożonym problemem. Po pierwsze muszą być wyeliminowane wszystkie systemowe przyczyny zgrzytania, dyskomfort, ból, napięcie psychiczne, zaburzenia neurologiczne itd. Jeśli wykluczony zostanie ból systemowy itd., wtedy należy ocenić sposób w jaki zęby się składają. Czy istnieją jakieś dysharmonie? Jeśli zęby nie schodzą się razem, uderzają jeden o drugi, występują zakłócenia w ich złożeniu się razem, wtedy może pojawić się zgrzytanie.
      Zgrzytanie zębami jest bardzo powszechne wśród dzieci. Kiedy zaczynają wyrastać zęby, zgrzytanie towarzyszy temu procesowi – pomaga ono zębom się wyżynać i prawidłowo ułożyć. Zgrzytanie jest powszechne u pacjentów z problemami neurologicznymi (uszkodzenie mózgu itd.). Może być to mechanizm rozładowujący stres. Czasami jest to odbiciem ruchów żuchwy i manifestuje się głośnymi dźwiękami.
      Jeśli zęby się ścierają (pojawia się cofanie dziąseł, zmęczenie męśni twarzowych ogranicza jedzenie i powoduje ból, albo pojawia się ból i klikanie w stawie szczęki), musi zostać rozpoczęte leczenie. Może to być przeprowadzone przez ochraniacze na usta, leki, zabiegi ortodontyczne itd. Ochraniacze na usta czasami eliminują zgrzytanie, zwłaszcza jeśli jest to nawyk szczątkowy, który miał początek w młodszym wieku. Odbierany jest dziecku pewien rodzaj “zabawy” poprzez zakładanie ochraniaczy na usta i dziecko przestaje zgrzytać. Leki pomagają. Jeśli zaciskanie i zgrzytanie są ze sobą powiązane, wtedy leki rozluźniające mięśnie lub leki eliminujące stres umysłowy również mogą pomóc.
      Nie uważam, by ktoś mógł być oduczony zgrzytania. Jest to raczej nawyk lub jest ono wywołane przez inne źródła. Masaż twarzy i wychowanie mogą być użyte jako część programu kierującego zachowaniem. Wszystkie te sposoby są ważne, co będzie działać najlepiej nigdy nie wiadomo dopóki się nie sprawdzi. RM (4-10-01)


      A&M 04.03.2005

      • Re: zgrztytanie zębami

        z tego co wymieniłaś to zgadzają mi się tylko problemy ze snem. Poza tym Asia nie zgryta w nocy, jedynie w dzień. Może to dlatego że jej piatki wychodzą??

        Ewcia i Asiula (4.03.2005)

        • Re: zgrztytanie zębami

          W odpowiedzi na:


          Musimy także wziąć pod uwagę różne kłopoty z zębami jak nieprawidłowe złożenie zębów szczęki górnej i dolnej. Reakcją na to może być zgrzytanie zębami jako usiłowanie uzyskania wygodnego zgryzu


          No na to bym nie wpadła szczerze mówiąc. Rzeczywiście Asia ma krzywe ząbki na dole, jednyki i dwójki.

          Ewcia i Asiula (4.03.2005)

          • Re: zgrztytanie zębami

            U nas zawsze zgrzytanie było pierwszym objawem wyrzynania się zęba trzonowego

            Ania & Mati & Wojtek

            • Re: zgrztytanie zębami

              Bardzo madre:)
              Moj Michu zgrzytal jak mu wychodzily zabale i przestal. Teraz widze ze to w normie. uff… byle znowu nie zaczal

              • Re: zgrztytanie zębami

                Marcin tez zgrzyta zebami i również tylko w dzien.
                Rzadko, ale też mu sie zdarza.
                Moze w tym tygodniu pojdziemy na bilans dwulatka to podpytam naszego pediatre.

                pozdrawiam

                Kasia&Marcis (03.03.2005r.)

                • Re: zgrztytanie zębami

                  Zgrzytanie zębami może swiadczyc o niedoborze wapnia, o niedoborze cynku, o pasozytach lub tez słabej integracji sensorycznej.( mozna poznac tez po tym jesli dziecko lubi brac przedmioty do buzi). U nas zgrztanie bierze sie z ostatniego powodu, musze masować dziąsła K. 3 x dziennie wewnatrz, oraz okolice ust na zewnatrz. Pomaga,ale tylko na chwile.

                  Kacperek

                  Znasz odpowiedź na pytanie: zgrztytanie zębami

                  Dodaj komentarz

                  Angina u dwulatka

                  Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                  Czytaj dalej →

                  Mozarella w ciąży

                  Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                  Czytaj dalej →

                  Ile kosztuje żłobek?

                  Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                  Czytaj dalej →

                  Dziewczyny po cc – dreny

                  Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                  Czytaj dalej →

                  Meskie imie miedzynarodowe.

                  Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                  Czytaj dalej →

                  Wielotorbielowatość nerek

                  W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                  Czytaj dalej →

                  Ruchome kolano

                  Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                  Czytaj dalej →
                  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                  Logo
                  Enable registration in settings - general