zrosty po lyzeczkowaniu

Bylabym bardzo wdzieczna, gdyby ktos moglby mi powiedziec, w jaki sposob sprawdzic, czy nie zostaly zrosty po lyzeczkowaniu i jak czesto sie to zdarza.
Z gory dziekuje.

22 odpowiedzi na pytanie: zrosty po lyzeczkowaniu

sasanka Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Ewo,
Ekspertem w tym temacie jest Lidus. Jej po zabiegu z powodu zrostów przytrafiła się ciąża pozamaciczna. Ja tez się tego obawiam i trochę poszperalam.
Aby sprawdzić, czy nie doszło do zrostów korzysta się z następujących badań: histerskopia albo histerosalpinografia.

Poniżej informacje na temat obu.
HISTEROSKOPIA

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie to polega na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (wziernika) nazywanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy.
Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi lecznicze.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Histeroskopia umożliwia ocenę zmian patologicznych endometrium i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego – np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Krwawienia o nieustalonej etiologii (przyczynie).
Ocena stanu endometrium.
Niemożność zajścia w ciążę lub jej donoszenia.
Wady macicy.
Podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.
Oglądanie ścian kanału szyjki (cerwikoskopia).
Podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy.
Pobieranie wycinków celowanych.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza w warunkach szpitalnych

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

Badania poprzedzające są dobierane indywidualnie w zależności od wskazań do histeroskopii. Patrz dodatkowo „Badania poprzedzające znieczulenie” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Patrz „Sposób przygotowania do znieczulenia” w rozdziale „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

Badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym

OPIS BADANIA

Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Po odkażeniu pola zabiegowego badający wprowadza do kanału szyjki histeroskop, wypełnia płynem lub gazem (CO2) jamę macicy i ogląda śluzówkę. Jeśli istnieje taka potrzeba, badający przy pomocy specjalnych szczypiec wprowadzonych przez histeroskop może też pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Patrz dodatkowo „Opis metod znieczulenia” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

CZAS

Badanie trwa zwykle do kilkunastu minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

Informacje wynikają ze specyfiki wywiadu ginekologicznego.
Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Pacjentka powinna pozostać pod obserwacją lekarską tak długo, jak tego wymaga zakres wykonanego badania. Lekarz może zlecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku celem zapobiegania wystąpieniu infekcji. Patrz dodatkowo „Jak należy zachowywać się po znieczuleniu?” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Patrz „Możliwe powikłania po znieczuleniu” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

Jeśli istnieje taka potrzeba, badanie może być powtarzane

HISTEROSALPINGOGRAFIA

Badanie nazywane jest również: HSG

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy.
Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
Podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy. Patrz dodatkowo „Badania poprzedzające znieczulenie” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Zaleca się spożycie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie; można zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę (patrz „Sposób przygotowania do badania” w „Kolonoskopia” w rozdziale „Badania w chorobach układu trawienia”). 20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy.
Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Patrz dodatkowo „Sposób przygotowania do znieczulenia” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

OPIS BADANIA

Badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego, przyjmuje pozycję jak w badaniu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które – po uprzednim poprzecznym uchwyceniu odpowiednim narzędziem części pochwowej szyjki macicy – wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego.
Wprowadzanie środka cieniującego do jamy macicy badający kontroluje na ekranie monitora, który jest połączony z aparatem rentgenowskim. Po zarysowaniu kształtu jamy macicy wykonuje się I zdjęcie. II zdjęcie wykonywane jest po uwidocznieniu przebiegu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej, co świadczy o drożności jajowodów (Ryc.4-8).

Ryc.4-8 Jeden ze sposobow podania kontrastu
w histerosalpingografii

W celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych wykonuje się III zdjęcie rentgenowskie. Wszystkie opisane zdjęcia wykonywane są w projekcji przednio-tylnej. Ilość zdjęć rentgenowskich, a także niekiedy zmiana projekcji (np. na skośną w przypadku lepszego uwidocznienia wodniaka jajowodu) uzależniona jest od rodzaju schorzenia. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże, w przypadku braku drożności jajowodów, pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego. Patrz dodatkowo „Opis metod znieczulenia” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

CZAS

Badanie trwa zwykle do 20 minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem
Data ostatniej miesiączki.
Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.
W czasie badania
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską. Patrz dodatkowo „Jak należy zachowywać się po znieczuleniu?” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Mogą rzadko wystąpić objawy uczulenia na środek cieniujący. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez oceną rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Patrz dodatkowo „Możliwe powikłania po znieczuleniu” w „Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale „Metody znieczulania”. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtórzone. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

Jeszcze raz pozdrawiam:)

Milena
+aniołek 17.09.2003

ewa1978 Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Jeszcze raz bardzo dziekuje, mam nadzieje, ze jednak to u mnie nie nastapi:)

marti1 Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Ewo,

Milena odpowiedziała Ci super…ja także tylko dodam, że te zrosty nie są normą…czasem też wystarczające jest USG 3D..jest mniej dokładne ale podobno zastępuje inwazyjne HSG i histeroskopię.
Podobno jednym z wyznaczników zrostów jest miesiączka po zabiegu..jeżeli jest dużo bardziej skąpa niż przed zabiegiem przez pół roku to można się pokusić o takie badanie. W innym przypadku lekarze nie zalecają go rutynowo po zabiegu.

Ja też mam nadzieję, że nie będzie u Ciebie konieczne… już żeśmy się wymęczyły przecież nie?

Ściskam,

Marti z aniołkiem i wielką nadzieją

ewa1978 Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Dzieki za slowa pocieszenia. Caly czas tylko czekam, jak mina te trzy miesiace (tyle zalecil moj ginekolog) i bedziemy znowu mogli starac z mezem.
Pozdrawiam

lidus Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Dziewczyny już dużo Ci na ten temat napisały. UGD 3D ale na super sprzęcie przez super fachowca. Ja mimo wszystko zrobiłabym jeszcze HSG, jest stosunkowo nieinwazyjne, wprowadza się płynny kontast do dróg rodnych i robi zdjęcia RTG. Na kliszy masz obraz nie tylko samej macicy ale masz pewnośc, że jajowody są drożne. ja niestety zrobiłam je zbyt późno. Do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego lekarze o niczym nie mówią. Żadnych informacji.
pozdrawiam

Lidek mama Maćka ur.08/06/2001
aniołek IX 1996
aniołek XI 1997

ewa1978 Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Dziekuje bardzo, bede musiala porozmawiac z moim lekarzem, bo kazal mi tylko zrobic USG w polowie nastepnego cyklu.
Pozdrawiam,
Ewa

wiktoriam Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

jestem trochę przetrażona tymi zrostami, jestem pare dni po zabiegu łyżeczkowania, powiedzcie kiedy zrobić to badanie na drożność?, ja prawdę mówiąc boje się go , czy to jest skomplikowane i bolesne i czy lekarze chętnie chcą je robić?

lidus Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Lekarze niestety niechętnie wypisują skierowanie na HSG, twierdzą, że zrosty należą do rzadkości, choć to prawda zdarzają się. Badanie nieprzyjemne, trwa kilkanaście minut, wynik dość szybko po wywołaniu kliszy. Sama byłam w szpitalu kilka godzin /odsypiałam znieczulenie. Podobno w ramach ubezpieczenia badanie bezpłatne. U mnie niestety zrosty spowodowały ciąże pozamaciczną.

Lidek mama Maćka ur.08/06/2001
aniołek IX 1996
aniołek XI 1997

kotus Dodane ponad rok temu,

Re: zrosty po lyzeczkowaniu

Wiktoriam ja na Twoim miejscu nie martwiłabym się tak o zrosty.Jedno łyżeczkowanie nie wpłynie tak negatywnie na macicę.Ja po pierwszej cesarce zaszłam w ciążę bez problemu,a to też zrost na macicy.Po drugiej ciąży byłam profilaktycznie łyżeczkowana,ponieważ lekarz nie był pewien czy łożysko całe wyszło,Po trzeciej ciąży byłam 2 razy łyżeczkowana .I z taką uszkodzoną macicą zaszłam jeszcze w czwartą ciążę.

agnieszkanowak Dodane ponad rok temu,

Ja także miałam łyżeczkowanie i niestety, o problemie zrostów dowiedziałam się kiedy lekarz je wykrył i musiałam ponownie zawitać na bloku operacyjnym. Gdybym tylko wiedziała wcześniej, to z pewnością kupiłabym hyalobarrier wcześniej i pewnie uniknęłabym kolejnych stresów i interwencji lekarskiej. Bo to żel na stosowany właśnie w takich sytuacjach pozwala uniknąć, czy wręcz przeciwdziała powstawaniu zrostów… można go też stosować, gdy już się pojawią. Każda pani, która ma ten problem warto by poczytała o tym żelu więcej, bo może okazać się rozwiązaniem problemu.

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Po porodzie naturalnym ( a wczesniej cc mialam) miałam mnóstwo zrostów i ziarninę- miałam mieć zabieg usuwania zrostów ale nie poszłam…
Potem straciłam ciążę ( listopad ubiegłego roku)…od 2 lat praktycznie się nie zabezpieczam a mimo to nic się nie wydarza…

jaga Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ahimsa:Po porodzie naturalnym ( a wczesniej cc mialam) miałam mnóstwo zrostów i ziarninę- miałam mieć zabieg usuwania zrostów ale nie poszłam…
Potem straciłam ciążę ( listopad ubiegłego roku)…od 2 lat praktycznie się nie zabezpieczam a mimo to nic się nie wydarza…

I co, zamierzasz coś z tym zrobić?
(Kurcze, pamiętam tamten listopad :Przytulam:)

Ja muszę iść na kontrolę do gina po ostatnim porodzie i chcę się o te zrosty podpytać. W sumie, to łyżeczkowanie miałam trzy razy, więc nic nie wiadomo, co tam we mnie siedzi, a taka wiedza na przyszłość może się przydać. Nie wiem tylko, czy na NFZ skierowanie na badania bym dostała :Niepewny:

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jaga:I co, zamierzasz coś z tym zrobić?
(Kurcze, pamiętam tamten listopad :Przytulam:)

Ja muszę iść na kontrolę do gina po ostatnim porodzie i chcę się o te zrosty podpytać. W sumie, to łyżeczkowanie miałam trzy razy, więc nic nie wiadomo, co tam we mnie siedzi, a taka wiedza na przyszłość może się przydać. Nie wiem tylko, czy na NFZ skierowanie na badania bym dostała :Niepewny:

Nic nie zrobiłam….gin też już nic nie mówił, że trzeba usuwać te zrosty potem.
Ostatnio tylko wyniki z cytologii wyszły mi złe no a potem już nie zdążyłam ich powtórzyć- bo zaszłam w ciążę. No i teraz….jest jak jest. Czyli NIC nie ma.

jaga Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ahimsa:Nic nie zrobiłam….gin też już nic nie mówił, że trzeba usuwać te zrosty potem.
Ostatnio tylko wyniki z cytologii wyszły mi złe no a potem już nie zdążyłam ich powtórzyć- bo zaszłam w ciążę. No i teraz….jest jak jest. Czyli NIC nie ma.

:Przytulam:

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jaga::Przytulam:

Ktoś mi powie, czy ból po łyżeczkowaniu ( taki dość silny)- uczucie napięcia i „pełności” w środku oraz kłucia w pachwinach i w brzuchu-to normalne jest????
Jestem 3 dni po zabiegu.
Plamię takim krwawym śluzem.

Dodane ponad rok temu,

Ahimsa nie wiem czy taki bol jest normalny, ale mnie bolalo 2 tyg. po zabiegu, lezalam ciagle w lozku i mocno krwawilam, tylko ja chodzilam z martwa ciaza i mialam zakazenie.

jaga Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ahimsa:Ktoś mi powie, czy ból po łyżeczkowaniu ( taki dość silny)- uczucie napięcia i „pełności” w środku oraz kłucia w pachwinach i w brzuchu-to normalne jest????
Jestem 3 dni po zabiegu.
Plamię takim krwawym śluzem.

Oj, nie pomogę… pamiętam, ze długo krwawiłam. Bólu nie pamiętam. B. szybko obkurczyła mi się macica, a wiem, że to może boleć. Lepiej skontaktuj się z ginem – po co się denerwować, nerwów Ci już wystarczy.

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jaga:Oj, nie pomogę… pamiętam, ze długo krwawiłam. Bólu nie pamiętam. B. szybko obkurczyła mi się macica, a wiem, że to może boleć. Lepiej skontaktuj się z ginem – po co się denerwować, nerwów Ci już wystarczy.

Jadę na Izbę Przyjęć….ostre bóle po jednej str brzucha- wolę to sprawdzić.
Mam nadzieję, że USG mi zrobią od ręki-bez skierowań i innych takich.

Dodane ponad rok temu,

Ahimsa i co sie dzieje?

Dodane ponad rok temu,

No właśnie ash, jak się czujesz?

Nie zdążyłam Ci pogratulować, przykro mi bardzo…

Dodane ponad rok temu,

Ash i jak?

Nie zdążyłam Ci pogratulować, przykro mi…

calineczkaa Dodane ponad rok temu,

ja miałam łyżeczkowanie po poronieniu,bo nic się nie działo,organizm sam nie chciał sie oczyścić,brzuch mnie bolał przez 4 dni licząc od jednej doby po zabiegu,nie było to przyjemne,miałam wtedy usg i było wszystko ok.
Brałam nospę,ale nie pomagała ani trochę

Znasz odpowiedź na pytanie: zrosty po lyzeczkowaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam z dzieckiem taki problem
czy taki maluszek powinien przesypiać noc?
Mój 7 tygodniowy synek zaczął ostatnio przesypiać całą noc. Zasypia ok. 20 - 21 i budzi się różnie - po 5, 6, 7 a nawet 8 godzinach. Dzisiaj spał 8
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
jak postrzegacie swoje dzieci?
Od zawsze słyszałam, że każda mamusia uważa swoje dziecko za najpiękniejsze. I dopóki nie urodziła się Marta uważałam że to tylko takie gadanie i że z pewnością każda mama potrafi
Czytaj dalej