Żurek dla dwulatka?

Właśnie okazało się, że Pepe uwielbia żurek! Dałam mu spróbować i oszalał. Ale czy może jeść taką “dorosłą” zupę? Czy w tym wieku są jeszcze jakieś ograniczenia w jedzeniu?

Agata i Pepe (Kacper) 31.07.03

37 odpowiedzi na pytanie: Żurek dla dwulatka?

 1. Re: Żurek dla dwulatka?

  w wieku 20 mies. krzysiol jadł żurek, gołąbki, bigos, tzatziki;
  nie dawałam mu jeszcze grzybów;

  • Re: Żurek dla dwulatka?

   Tak sa ograniczenia grzyby i salata…. kapusta w salatkach, gotowana dopuszczalna i kwaszona rowniez…
   Jagoda czasem zjada zurek…

   Jagoda 01.08.03.+? 22.10.05

   • Re: Żurek dla dwulatka?

    Sałata??? A to dlaczego? Kapusta to rozumiem… chociaż i kiszona może wywołać sensacje 🙂

    Agata i Pepe (Kacper) 31.07.03

    • Re: Żurek dla dwulatka?

     Moja Weroniczka jada już dokładnie wszysto to co my w domu.Uwielbia zupy,a żurek to jest jej ukochana zupka. Nie robie jej żadnych ograniczeń.Wczoraj,już nie po raz pierwszy jadła zupke z grzybków prawdziwków z makaronikiem i mówiła do babci:masio,masio-tak mówi kiedy jej smakuje 🙂

     Jessi i Weroniczka z 20.03.2003

     • Re: Żurek dla dwulatka?

      Ja juz dawałam kilka razy ale nie jest to jej ulubiona zupka.

      Aga & Julka (02.08.03)

      • Re: Żurek dla dwulatka?

       a przeciez salata to ta sama rodzina co kapusta 😉 i nie chodzi tylko o to, ze sa ciezko strawne… maja jakis skladnik, ktory jest niezbyt zdrowy dla maluchow… nie pamietam jak sie nazywa cos z “nitratami” ale nie pamietam co nam pediatra mowila…. warzne jest aby byly poddane obrobce, nie podawane swieze / surowe ….

       Pozdrawiam i przepraszam za niezbyt pelna odpowiedz…

       Jagoda 01.08.03.+? 22.10.05

       • Re: Żurek dla dwulatka?

        Tyśka od baaardzo dawna jada żurek. Nie zaszkodził jej. Nawet jej smakuje.

        Aga i Tyśka **22m-ce**

        • Re: Żurek dla dwulatka?

         Wiesz, jestem szczerze zdziwiona rewelacjami dot. sałaty. Nigdy się nie spotkałam z opinią, że jest ciężkostrawna. No i o jakiej obróbce można mówić w tym przypadku? Ja jem ją zawsze na surowo, do głowy by mi nie przyszło, żeby ją gotować, piec… Nawet do sałatki nie kroję nożem, tylko rwę, bo podobno traci wiele wartości w zetknięciu z nożem…
         No cóż, co kraj to obyczaj…

         Agata i Pepe (Kacper) 31.07.03

         • Re: Żurek dla dwulatka?

          może chodzi o sałatę, która rośnie przy autostradzie

          Kaśka z Natusią (3 lata 🙂

          • Re: Żurek dla dwulatka?

           Nie chodzilo mi o obrobke salaty a kapuchy ;)))) ktora aby podac dziecku lepiej ugotowac lub zakisic…. niz podac w postaci swiezej – surowej, bo i w tej postaci robi sie rozne salatki… a salata ze pochodzi z rodziny kapustnych czy jak je tam zwa to dlatego lepiej jej nie podawac chociazby do 3 roku zycia…. ale co kto zrobi i jak uwaza to juz jego wola… ja nie podaje tak jak mi powiedziano i w niczym nie zaszkodze Jagodzi jak nie podam tych warzywek… a Kapucha chociazby w polskich daniach jest ciezko strawna i nie ma sie czemu dziwic….

           pozdrawiam

           Jagoda 01.08.03.+? 22.10.05

           • Re: Żurek dla dwulatka?

            a skad wiesz, ze tam rosnie salata? ;)…

            Jagoda 01.08.03.+? 22.10.05

            • Re: Żurek dla dwulatka?

             achaaaa

             no to wszystko jasne 🙂

             Zdziwiłam się, że może robisz zupę “sałatową” ;))))

             Dziękuję za info, intuicyjnie też nie dawałam kapusty, coś tam obiło mi się o uszy, ale nie wiedziałam jak długo nie można jej dawać.

             Pozdrowionka

             Agata i Pepe (Kacper) 31.07.03

             • Re: Żurek dla dwulatka?

              Wiesz jak jest ” zupa nic ” to i pewnie “salatowa ” mozna ugotowac ;0)

              Jagoda 01.08.03.+? 22.10.05

              • Re: Żurek dla dwulatka?

               Moje dziecko jadło jeszcze chyba przed ukończeniem roku.
               To przecież ukiszona mąka z czosnkiem i wodą.

               Ala i Filipek (29.07.2003)

               • Re: Żurek dla dwulatka?

                Myslę, ze na pewno mniej ten składnik zaszkodzi, niż np tona konserwantów i ulepszaczy z parówek czy innych wędlinek. (obecnie na tym punkcie mam obsesje)
                Swoją drogą ciekawi mnie co to moze byc?

                Na szczescie chyba mało które dziecko lubi sałatke coleslaw

                Ala i Filipek (29.07.2003)

                • Re: Żurek dla dwulatka?

                 znalazłam

                 Kapusta
                 artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywno¶ci i Żywienia

                 Kapusta ma niewielk± kaloryczno¶ć. Trzeba jednak pamiętać, że takie potrawy jak bigos, mimo że składaj± się głównie z kapusty, s± jednak wysokokaloryczne z powodu dużej zawarto¶ci mięsa i tłuszczu.

                 Najpopularniejsz± odmian± kapusty tradycyjnie pozostaje kapusta głowiasta. Uprawiali j± i wykorzystywali już starożytni Rzymianie w I wieku n.e., do Polski trafiła natomiast piętna¶cie wieków póĽniej. Odmiana ta rozprzestrzeniła się na cały ¶wiat, stopniowo jednak coraz więcej zwolenników zyskuje jej egzotyczna kuzynka kapusta pekińska. W wygl±dzie różni się ona znacznie od kapusty głowiastej. Ma zbite, długie głowy, o gładkich jasnych li¶ciach. Jej uprawę rozpoczęli w V wieku n.e. Chińczycy.

                 Innym popularnym gatunkiem jest także kapusta włoska, któr± podobnie jak wiele innych warzyw zawdzięczamy królowej Bonie. Tę bez trudu możemy odróżnić od pozostałych krewniaczek dzięki silnie pomarszczonym li¶ciom.

                 Znalezione w kapu¶cie

                 Wszystkie odmiany kapusty s± warto¶ciowym Ľródłem składników odżywczych takich jak witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. W¶ród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje kapusta pekińska ze względu na bardzo duż± zawarto¶ć beta-karotenu (prowitaminy A). Pół szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej prawie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten. Wszystkie odmiany kapusty s± natomiast doskonałym Ľródłem witaminy C.

                 Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jest niewielki wybór ¶wieżych warzyw i owoców, dobrym Ľródłem tej witaminy jest również kapusta kiszona, która w 100 g zawiera jej ok. 18 mg. Spo¶ród składników mineralnych zawartych w kapu¶cie na uwagę zasługuje także stosunkowo duża zawarto¶ć potasu (150-306 mg/100 g produktu) i wapnia (45-77 mg/100 g produktu).

                 Kapustę czerwon± natomiast można szczególnie wyróżnić tylko ze względu na wysok± zawarto¶ć antocjanów – barwników odpowiedzialnych za charakterystyczn± barwę tej odmiany. Antocjany należ± do grupy zwi±zków zwanych bioflawonoidami, wykazuj±cych działanie przeciwutleniaj±ce. Wraz z witaminami E, C i beta-karotenem zmniejszaj± one ryzyko powstawania zmian miażdżycowych i rozwoju nowotworów. Podobne przeciwnowotworowe działanie wykazuj± indole – substancje, które niedawno zostały odkryte przez naukowców w większo¶ci ro¶lin krzyżowych, a więc również w kapu¶cie.

                 Kapu¶ciana terapia

                 Kapusta jest warzywem bardzo cenionym w medycynie ludowej. Okłady z kapusty stosowano m.in. w leczeniu odmrożeń i owrzodzeń. Sok ze ¶wieżej kapusty wykorzystuje się do leczenia wrzodów żoł±dka (działanie lecznicze ma zwi±zek metylo-S-metionina) i łagodzenia bólów reumatycznych. Do zalet kapusty należy również zaliczyć stosunkowo duż± zawarto¶ć siarki – pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygl±d włosów, cery i paznokci.

                 Szkodliwe smaki i wonne aromaty

                 Kapusta ma również wady. Jedn± z nich, powszechnie zreszt± znan±, jest możliwo¶ć występowania po jej spożyciu zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego (np. wzdęcia) zwłaszcza u osób bardzo wrażliwych. Kapusta jedzona na surowo może być Ľródłem substancji wolotwórczych, blokuj±cych przyswajanie jodu. Jedzona w dużych ilo¶ciach może również powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym.

                 Mówi±c o kapu¶cie, nie można zapomnieć o ważnej zasadzie dotycz±cej jej gotowania. Kapustę z powodu dużej zawarto¶ci ostrych olejków eterycznych należy gotować przez krótki czas (we wstępnej fazie) bez przykrycia. Pozwoli to na ulotnienie się wraz z par± wodn± czę¶ci olejków eterycznych, dzięki czemu potrawa będzie miała delikatny bukiet smakowo – zapachowy.

                 Kapusty głowa pusta?
                 Odmiany kapusty: Prowitamina A Witamina C Kaloryczno¶ć
                 pekińska 840 mg/100 g 24 mg/100 g 12kcal/100 g
                 kapusta biała 52 mg/100 g 48 mg /100 g 29 kcal/100 g
                 kapusta czerwona 15 mg/100 g 54 mg/100 g 27 kcal/100 g
                 kapusta włoska 42 mg/100 g 60 mg/100 g 38 kcal/100 g

                 ze strony:

                 Ala i Filipek (29.07.2003)

                 • Re: Żurek dla dwulatka?

                  z “dorosłego” jedzenia Borys nie jada grzybów, poza tym próbował juz chyba wszystkiego. zurek oczywiście też czasami jada, ale jego ulubione zupy to ogórkowa i krupnik. wogóle Młody uwielbia zupy i potrafi zjeść nieraz 3 porcje dziennie

                  Paula i Borys

                  • Re: Żurek dla dwulatka?

                   Nie wiem czy śą ale moje dziecko też uwielba żurek – i je go już od jakiegoś czasu, chyba po roczku dałam jej pierwszy raz spróbować 🙂 My z tych odważnych w kwestiach żywienia więc nie wiem jak to wygląda w świetle normżywieniowych 😉

                   Monika & Nina ( 19 m-cy)

                   • Re: Żurek dla dwulatka?

                    o wlasnie – ja też zawsze rwę

                    Monika & Nina ( 19 m-cy)

                    • a moze….

                     ….. moze chodzi o to ze salata jest taka cienka i moze sie poprzyklejac do scianek zoładka? Problemy zoładkowe gotowe…. Nie wiem jak Wy ale ja obieram wszystko ze skórki – a salata wygląda prawie jak taka skórka z jabłka.

                     Ula – mama Emilki (20 m.)

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Żurek dla dwulatka?

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general