Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

Prawdopodbnie jeżeli choruje się powyżej 6 m-cy (ciągle) trzeba udać się do jakiegoś rzecznika z Zus by dalej być na zwolnieniu. Ja od początku ciąży jestem na zwolnieniu. Czy wiecie coś może na ten temat

4 odpowiedzi na pytanie: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

 1. Re: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

  Cześć!
  to jest tak, że Twój zakład pracy jak minie ok 120 dni zwolnienia lekarskiego przestaje płacić a zaczyna ZUS (jakoś to między sobą refundują). żeby ZUS płacił, fakt konieczności przebywania na zwolnieniu weryfikuje jego komisja lekarska, na podstawie opinii Twojego lekarza prowadzącego i (teoretycznie) badania Ciebie. w praktyce, ZUS kobiet w ciąży “nie rusza”. tzn wydaje opinię pozytywną na podstawie opinii Twojego lekarza. Załatwia się to tak: trzeba zadzwonić do kadr swojego pracodawcy i zapytać kiedy mija ten okres gdy oni przestają płacić (teoretycznie ok półtora m-ca wcześniej powinni Cię sami poinformować). następnie należy wziąć z zakładu pracy specjalny formularz (najlepiej kogoś po niego wysłać – skoro jesteś na zwolnieniu, lepiej się osobiście nie fatygować) i zanieść go do swojego lekarza prowadzącego. kiedy on uzupełni co powinien należy dołączyć do tego kopie wszystkich badań jakie sie robiło w ciąży (im więcej tym lepiej – nawet zwykłą morfologię itp) i – niestety chyba osobiście złożyć w ZUSie (warto sprawdzić to telefonicznie bo w ZUSach są często potężne kolejki). Po około miesiącu ZUS wysyła dwa egzemplarze opinii. Jeden sobie zostawiamy a drugi dajemy do działu kadr. UWAGA: jeżeli zabierzemy się za całą sprawę za późno, zostajemy bez pieniędzy !! co prawda później zakład pracy to wyrównuje (jak już ma opinię ZUSu) ale co z tego.
  powodzenia i nie przejmuj się formalnościami.

  Anka.

  • Re: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

   U mnie to wyglądało tak: zakłąd pracy przysła mi taki formularz dotyczący zasdności przedłuzenia płatności zasiłku chorobowego przez ZUS. Ten formularz częsciowo wypełnił mój lekarz ginekolog a następnie wysłałam go pocztą poleconą do ZUS. Nie dołączałam żadnych kopii badań anie nic takiego, gdyż wszystko jest do wglądu u twojego lekarza. Jeżeli ZUS chciałby zweryfikować twoje zwolnienie, moze dodatkowo zarządac kopii badań lub nawet wezwać cię na spotkanie z ZUS-owskim lekarzem orzecznikiem. U mnie nic takiego nie było. Po prostu otzryałam z ZUS-u pismo, że przedłużaj apłątność zasiłku, takie pismo otrzymał też mój zakł. pracy. Podobno w przypadku kobiet w ciąży jest to czystą formalnością. A ja na zwolnieniu jestem od 7 tyg. ciąży.

   Pozdrawiam.

   • Re: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

    Czy az tyle formalnosci trzeba wypelnic za kazdym razem, czy tylko jak sie jest na zwolnieniu powyzej 6 m-cy? Bo mi wlasnie w tym miseiacu powinien polowe pensji zaplacic ZUS, ale myslalam, ze to zaklad pracy wszystko zalatwia…

    • Re: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

     tylko powyżej 6 miesięcy; pracodawca płaci ci do 35 dnia zwolnienia włącznie, a potem ZUS, jeżeli zwolnienie nie trwa w sumie dłużej niż 6 miesięcy, nie trezba załatwiać żadnych formalności, ja jestem na zwolnieniu od lutego i ZUS normalnie mi płaci (bez tych formalności ) od mniej więcej połowy marca (nie pamiętam dokładnie, ale po upływie tych 35 dni w każdym razie)
     nie martw się więc
     pozdrowionka
     magda i 36 tyg. brzusio. 😉

     Znasz odpowiedź na pytanie: Zwolnie lekarskie powyżej 6 m-cy

     Dodaj komentarz

     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo