Zwolnienie a macierzyński?

Mamusie napiszcie jak coś wiecie na temat zwolnienia przed porodem. Otóż słyszałam różne opinie i zgłupiałam, koleżanka powiedziała mi np. że ginekolog nie daje zwolnienia na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, tylko trzeba wziąść urlop macierzyński. Jak to właściwie jest, bo ja nie wiem. Pozdrowienia! Beata i Agatka

19 odpowiedzi na pytanie: Zwolnienie a macierzyński?

 1. Re: Zwolnienie a macierzyński?

  Mi ginekolog wystawił zwolnienie do dnia porodu, czyli do 30 grudnia (bo taki miałam termin), ale mała urodziła się 4 stycznia i macierzyński wystawili mi w szpitalu od 31 grudnia. Wiem, że ginekolodzy różnie wystawiają zwolnienia, poszukaj we wcześniejszych postach, bo dużo się otym pisało.
  Pozdrawiam

  Marta i Anastazja (04.01.2003)

  • Re: Zwolnienie a macierzyński?

   Moja ginka też coś marudziła, że zwolnienie może wystawić tylko do 38 tyg… Chyba mi przyjdzie iść do pracy w te dwa tygodnie przed porodem, żeby nie stracić macierzyńskiego… Bo co, jak dzidziuś się przeterminuje tydzień lub dwa? To już jest miesiąc w plecy 🙁

   Beata z Małgosią (04.05.03)

   • Re: Zwolnienie a macierzyński?

    To niestety prawda, zwolnienie od ginekologa na 2 tygodnie przed terminem porodu jest juz urlopem macierzynskim.
    Ja poniewaz, cierpie z powodu rwy kulszowej i juz wczesniej chodzilam do neurologa, dostalam zwolnienie od niego. Ale napewno kazdy internista w przychodni wystawi Ci zwolnienie, moze nie dlugoterminowe, ale lepiej chodzic co tydzien, niz tracic macierzynski. Chyba kazdy lekarz zrozumie, ze szkoda tego czasu, a zreszta mamy prawo przy koncowce zachorowac np. na grype.
    Pozdrawiam
    Aga i Pawełek ( jeszcze 10 dni )

    • Re: Zwolnienie a macierzyński?

     Pierwsze słyszę, żeby zwolnienie od ginekologa na dwa tygodnie przed porodem stawało się macierzyńskim. Z czego to wynika??!! Przeciez w kodeksie jest zapisane, że kobieta MOŻE wziąść macierzyński na 2 tyg. przed wyznaczoną datą porodu, a więc to chyba od nas samych zależy czy tego z tej możliwości skorzystamy czy nie. Nikt mnie nie zmusi do tego żebym dobrowolnie wybrała sobie urop przed porodem!! I niby czym różni się zwolnienie od ginekologa od np. internisty? Ja napewno będę miała zwolnienie od ginekologa do końca ciąży i niech tylko ktoś spróbuje mi zabrać dodatkowe dwa tygodnie z maluszkiem!!!!! Biada mu…..
     Pozdrawiam

     • Re: Zwolnienie a macierzyński?

      No właśnie dla mnie też są te rzeczy nie zrozumiałe. Irytują mnie takie informacje, bo najlepiej wszystkiego tych kobiet pozbawić. Pozdrawiam!

      • Re: Zwolnienie a macierzyński?

       (..)
       >Przeciez w kodeksie jest zapisane, że kobieta MOŻE >wziąść macierzyński na 2 tyg. przed wyznaczoną datą >porodu, a więc to chyba od nas samych zależy czy tego z >tej możliwości skorzystamy czy nie.
       No właśnie – czy któraś z Was zna podstawę prawną, na którą powołują się ginekolodzy, odmawiając wypisania zwolnienia po 38 tygodniu?
       Pozdrawiam
       Marek

       • Re: Zwolnienie a macierzyński?

        czesc! a kto powiedzial, ze trzeba brac zwolnienie od ginka??? ja byłam tydz na zwolnieniu od zwykłego internisty… trzeba mu tylko przypomnieć o “słynnym” kodzie B oznaczającym ciążę i niewazne od kogo jest zwolnienie… tak samo planuje zrobic w maju… i na pewno nie będzie to urlop macierzynski:)
        pozdrawiam

        Madzia z Kamilkiem:) (termin 4 czerwca)

        • Re: Zwolnienie a macierzyński?

         Wejdź sobie na stronkę:

         Wydaje mi się, że w takim wypadku faktycznie lepiej jest mieć zwolnienie od lekarza innego niż genekolog.

         • Re: Zwolnienie a macierzyński?

          Też właśnie się zastanawiam, czym argumentują niektórzy ginekolodzy odmowę wystawienia takiego zwolnienia. Myślę że jest to ich wymysł. Moja znajoma miała termin na 15.03, a lekarka wystawiła jej L4 do 17.03, czyli do następnej wyznaczonej wizyty, gdyby wcześniej nie urodziła. A więc można wystawiać takie zwolnienia, tylko nie wiadomo dlaczego część ginekologów jest oporna..?? Może ktoś napisze, jak motywował lekarz odmowę wystawienia L4….
          Pozdrawiam

          • Re: Zwolnienie a macierzyński?

           Wiecie co, nie mogę się z tym zgodzic, że jakiś lekarz ma decydować o tym, że wykorzystam część urlopu macierzyńskiego przed porodem. Decyzja należy do kobiety a nie do lekarza!!!!!

           • Re: Zwolnienie a macierzyński?

            Magda!
            Wiem, że “Polak potrafi”, jednak tu chodzi o absurd tej sytuacji. Przecież to lekarz prowadzący ciążę jest najbardziej kompetentną osobą do oceny stanu zdrowia kobiety.
            Swoją drogą, jeśli dzidziusiowi nie będzie się spieszyło i urodzi się w 42-gim tygodniu, urlop macierzyński po porodzie będzie trwał jedynie 8 tygodni (przy pierwszej ciąży). Uważam, że skąpstwo ZUSu (a może Ministerstwa Pracy) przekracza tu granice zdrowego rozsądku.

            • Re: Zwolnienie a macierzyński?

             ale to lekarz jest górą, bo sama sobie L4 nie wystawisz. Smutne, ale prawdziwe 🙁

             Beata z Małgosią (04.05.03)

             • Re: Zwolnienie a macierzyński?

              Wiesz co, ja też należę do tych bojowo nastawionych, co to kiedy się należy, to tak ma być. Ale przemyslałam sprawę. Pomyśl sobie: będziesz wykończona porodem, będziesz chciała być z dzidzią jak najdłużej, a tu przyjdzie Ci się użerać jeszcze z jakimiś urzędasem lub urzędaską, która pewnie będzie udawała, że nigdy nie była w ciąży, nigdy nie rodziła i wszystko zawsze robiła wg przepisów. Nie wiem jak Ty, ale ja chyba nie będę miała siły na takie zagrywki. Całą swoją uwagę chcę poświęcić mojej dziecince, a nie szalejącym urzędasom.
              Pomyśl nad tym. Prawda jest taka, że prawo prawem, a życie życiem. A na pewno masz jakiegoś lekarza (ogólnego, okulistę, dentystę……..) która/który da Ci takie zwolnienie przed porodem. I wtedy mogą Ci wszyscy nagwizdać, a Ty i tak masz cały macierzyński na po porodzie. Wydaje mi się, że dziś nie ma co krzyczeć. Trzeba być sprytniejszym od nich.
              Serdecznie Cię pozdrawiam.

              • Re: Zwolnienie a macierzyński?

               Sam sobie odpowiem 🙂
               Dotarłem do tekstu “Ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”, tekst ujednolicony,
               “Art. 12. 1. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.”
               ZUS prawdopodobnie stosuje naciąganą interpretację tego przepisu, wychodząc z założenia, że po 38 tygodniu przysługuje urlop macierzyński więc nie przysługuje wtedy zasiłek chorobowy.
               Ciekawi mnie jedynie, dlaczego taka wykładnia jest stosowana przy zwolnieniach od gina a przy zwolnieniach od internisty już nie.
               Pozdrawiam
               Marek

               • Re: Zwolnienie a macierzyński?

                Czyli jak gin wystawi zwolnienie to wszystko jest w porzadku, nie traktują tego jak urlop? Problem w tym, że gin nie chcą zwolnień wystawiać, dobrze rozumiem? Trzeba znależć tzkiego, który wystawi?

                • Re: Zwolnienie a macierzyński?

                 Moja siostra miała właśnie taką sytuację że gin nie chciał jej wystawić na dwa tygodnie przed terminem zwolnienia i musiała isć do internisty. Właśnie dlatego nie bardzo to wszystko jest dla mnie zrozumiałe, idę teraz 20.03 do lekarza i zamierzam go o wszystko wypytać.

                 • Re: Zwolnienie a macierzyński?

                  Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
                  1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
                  2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,
                  3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

                  § 2. Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie.

                  § 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

                  § 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2

                  Anka i Basiulec (3 MIECHY!!!!)

                  • Re: Zwolnienie a macierzyński?

                   Absolutnie nie zgadzam sie z opinią ze 2 tyg. przed porodem jest macierzynski, przepis wyraznie mowi inaczej i ktokolwiek wam wmusza inaczej – mowi nieprade. W moim szpitalu i u lekarza wszyscy otwierali szeroko oczy ze zdumienia jak mozna robic cos takiego. Zaden lekarz o tym nie słyszam. Uważam, ze sa to lokalne tendencje, nie poparte przepisami, za to własciwy przepis był tu cytowany nie raz. Nie mają prawa wmusić wam urolpop[u – zresztą wiem, bo sprawdziłąm po sobie, a już by moje kadrówki mi zabrały gdyby tylko mogły każdy dzień zwolnienia. Nic takiego sie nie stało i nie ma poparcia prawnego.

                   Lea i Mati tańczący z pępowinami(14.03.03)

                   • Re: Zwolnienie a macierzyński?

                    Ale o to chodzi, ze to jeste nieprawda! Zus niczego takiego nie robi, nie ma prawa pytac mnie o przewidywany termin produ, nie obciał mi macierzynskiego, a do konca byłam na zwolnieniu od gina, ZUS obciał mi tyle kasy, ile tylko dało tradę ale zwolnienia i macierzynskiego on sobie ustalac nie może. Dzirewczyny, SPOKOJNIE!

                    Lea i Mati tańczący z pępowinami(14.03.03)

                    Znasz odpowiedź na pytanie: Zwolnienie a macierzyński?

                    Dodaj komentarz

                    Angina u dwulatka

                    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                    Czytaj dalej →

                    Mozarella w ciąży

                    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                    Czytaj dalej →

                    Ile kosztuje żłobek?

                    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                    Czytaj dalej →

                    Dziewczyny po cc – dreny

                    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                    Czytaj dalej →

                    Meskie imie miedzynarodowe.

                    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                    Czytaj dalej →

                    Wielotorbielowatość nerek

                    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                    Czytaj dalej →

                    Ruchome kolano

                    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                    Czytaj dalej →
                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                    Logo
                    Enable registration in settings - general