zwolnienie a urlop macierzynski

Moje pytanie jest następujące:
Jeśli pójdzie się na zwolnienie lekarskie, to czy trzy ostatnie tygodnie przed terminem porodu liczone są już jako urlop macierzyński? Tak mnie poinformowali znajomi, ale czy to prawda?
Pozdrowienia dla wszystkich.

4 odpowiedzi na pytanie: zwolnienie a urlop macierzynski

stimpy Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie a urlop macierzynski

Lekarz ginekolog moze dac zwolnienie do dwoch tygodni przed planowanym porodem.
Ale niekoniecznie trzeba brac urlop macierzynski. Jest inne wyjscie.
Wystarczy zwolnienie wystawione przez innego lekarza niz ginekolog. I na takim zwolnieniu mozemy unikac pracy az do dnia porodu.
Pozdrawiam wszystkie mamy, Maria

maria

inna2002 Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie a urlop macierzynski

Obojętnie od jakiego lekarza masz L4. Po porodzie dostajesz kwitek ze szpitala, na którym jest napisane, “macierzyński od….” i tu KONIECZNIE każ sobie wpisać datę porodu a nie żadną inną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak ktoś nie wie to traci te cenne dni na opiekę nad maluszkiem. NIKT NIE MA PRAWA SKRACAĆ CI W TEN SPOSÓB URL. MAC.

Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie a urlop macierzynski

Wątek ten był już przeze mnie poruszany na forum i oto odpowiedź, jaką otrzymałam “Ginekolog może dać zwolnienie do końca ciąży. Ale chyba nie o sam fakt usprawiedliwienia nieobecności w pracy Ci chodzi tyklko o to by nieobecność była płatna. Dlatego u ginekologa trzeba brać zwolnienie maksymalnie do 36 tygodnia ciąży, ponieważ wzięcie go dalej skutkuje automatycznym przejściem (w ZUS) na urlop macierzyński, a wtedy gdy np. urodzisz w 42 tygodniu ciązy to przez 6 tygodni niepotrzebnie będziesz na u. macierzyńskim , a po urodzeniu dziecka będziesz mogła byc na urlopie przez 16 tyg. – 6 tyg. = 10 tygodni – to mało. Dlatego radzę aby po 36 tygodniu po prostu wziąć zwolnienie od internisty, gastrologa , chirurga czy jakiegokolwiek innego lekarza , nie ginekologa !!! , z powodu grypy, niestrawności bulów w krzyżu, przez co do chwili rozwiązania (tzn. do momantu trafienia do szpitala – jeżeli nawet nie urodzisz i wyjdziesz do domu to i tak będzie już Ci leciał macierzyński- a więc uważaj ) będziesz na normalnym chrobowym oszczędzając sobie macierzyńskie dla dziecka. Dlatego faktycznie trzeba się tym interesować wcześniej.”

Joanna

magdak Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie a urlop macierzynski

byłam wczoraj u lekarza, potwierdził to, co mówili ci znajomi, zwykle lekarze ginekolodzy wystawiają zwolnienia z powodu zagrażającego ci porodu przedwczesnego, po 36 tygodniu ciąży poród jest już bezpieczny dla dziecka, więc zwolnienie motywowane w ten sposób nie ma już racji bytu; najlepsze rozwiązanie podała ajax – dowiedz się jaki lekarz mógłby ci wystawić zwolnienie do dnia porodu
ja jestem w takiej samej sytuacji, więc życzę powodzenia tobie i sobie
pozdrawiam
magda

Znasz odpowiedź na pytanie: zwolnienie a urlop macierzynski?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
Fotelik
Czy może wiecie na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie fotelika samochodowego? JustyB
Czytaj dalej
Dla starających się
trudne pytanie
Jestem w ciąży i chciałabym sie dowiedzieć kiedy najwcześniej można wykonać badania aby potwierdzić ojcowstwo.To dla mnie bardzo przykra sprawa.Jestem w 4 tygodniu .Pomóżcie!!!!!!!!
Czytaj dalej