Zwolnienie w ciąży

Planowałam wziąć zwolnienie na prawie cały 3 trymestr ciąży, ale słyszałam, że ginekolog nie może dać zwolnienia na miesiąc przed terminem porodu. Czyli na dwa m-ce dostanę, a co z ostatnim, dziewiątym??? Możecie coś zasugerować??? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Joanna

6 odpowiedzi na pytanie: Zwolnienie w ciąży

 1. Re: Zwolnienie w ciąży

  to chyba jakaś bzdurka. kto ci o tym powiedział? ja jestem na zwolnieniu do końca ciąży, które lekarz przedłuża mi co 2 tygodnie, nie martw się, możesz spokojnie dostać zwolnienie do końca ciąży.
  pozdrawiam
  magda

  • Re: Zwolnienie w ciąży

   Ginekolog może dać zwolnienie do końca ciąży. Ale chyba nie o sam fakt usprawiedliwienia nieobecności w pracy Ci chodzi tyklko o to by nieobecność była płatna. Dlatego u ginekologa trzeba brać zwolnienie maksymalnie do 36 tygodnia ciąży, ponieważ wzięcie go dalej skutkuje automatycznym przejściem (w ZUS) na urlop macierzyński, a wtedy gdy np. urodzisz w 42 tygodniu ciązy to przez 6 tygodni niepotrzebnie będziesz na u. macierzyńskim, a po urodzeniu dziecka będziesz mogła byc na urlopie przez 16 tyg. – 6 tyg. = 10 tygodni – to mało. Dlatego radzę aby po 36 tygodniu po prostu wziąć zwolnienie od internisty, gastrologa, chirurga czy jakiegokolwiek innego lekarza, nie ginekologa !!!, z powodu grypy, niestrawności bulów w krzyżu, przez co do chwili rozwiązania (tzn. do momantu trafienia do szpitala – jeżeli nawet nie urodzisz i wyjdziesz do domu to i tak będzie już Ci leciał macierzyński- a więc uważaj ) będziesz na normalnym chrobowym oszczędzając sobie macierzyńskie dla dziecka. Dlatego faktycznie trzeba się tym interesować wcześniej.

   • Re: Zwolnienie w ciąży

    no to teraz rozumiem, o co chodziło, bardzo Ci dziękuję za profesjonalną radę, tak też zrobię. Pozdrawiam serdecznie.

    Joanna

    • Re: Zwolnienie w ciąży

     Super informacje. Dziewczyny podszkolcie sie trochę z innych dziedzin i bedziemy mogły otworzy jakieś biuro porad czy cos takiego! Sukces gwarantowany!!!
     Pozdrawiam,
     Gosia.

     • Re: Zwolnienie w ciąży

      ale czy może ktos przekwalifikować zwykłe L4 na urlop??? – moim zdaniem tylko szpital w dniu porodu. Inna rzecz to, ze na 2 tyg. przed terminem lekarz juz niechetnie wystawia zwolnienie bo powinien urlop. No nie wiem ale moze sie myle???

      • Re: Zwolnienie w ciąży

       nie wiem czy można nazwać to przekwalifikowaniem, ponieważ zasiłki są w razie choroby i macierzyństwa jesto to traktowane łącznie w rozporządzeniu. Więc np. jężeli trafisz do szpitala ginekologicznego po 36 tyg. na z powodu gestozy i będziesz tam tydzień, później wyjdziesz do domu, a urodzisz w 42 tygodniu to zmarnujesz część urlopu macieżyńskiego. No oczywiście jeżeli twój stan będzie tego wymagał to lepiej bedzie trafić do szpitala i nawet zmarnować urlop niż ryzykować zdrowie siebie czy dziecka. Takie są fakty. Ale jeżeli ktoś się nawet dobrze czyje a chce być w domu i nawet gdyby nie miał znajomego lekarza, to idąc do internisty można powiedzieć że ma się ból korzonków, jest to nie do udowodnienia a zwolnienie na pewno wypisze lekarz w takim przypadku. Pa

       Znasz odpowiedź na pytanie: Zwolnienie w ciąży

       Dodaj komentarz

       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo