Odbijanie po karmieniu – czy jest to konieczne? Jak prawidłowo odbić dziecko?

Niedawno zaczęły pojawiać się głosy, które mówią o braku obowiązku odbijania malca po jedzeniu. Jak odnosi się to do bezpieczeństwa dziecka? Czy rzeczywiście możemy z tego zrezygnować?

Czynność odbijania wykonuje się po zakończonym karmieniu. Pozwala to na pozbycie się nadmiaru powietrza, które dziecko połknęło podczas jedzenia. Szczególnie zaleca się to maluchom karmionym z butelki, ponieważ wypływ mleka jest o wiele szybszy niż z piersi, a to powoduje dostanie się większej ilości powietrza do żołądka naszego dziecka. Czy jednak odbijanie jest konieczne? Specjaliści i lekarze zdecydowanie trzymają się jednej odpowiedzi – jest to konieczne i niezbędne dla bezpieczeństwa dziecka! Odłożenie malucha bez odbicia może spowodować zachłyśnięcie się cofającym mlekiem i uduszenie dziecka.

Odbijanie noworodka. Jak nosić dziecko do odbicia?

Podczas karmienia niektóre dzieci potrzebują krótkiej przerwy, inne zaś nie wyobrażają sobie żadnej przerwy dopóki się nie najedzą. Tak czy inaczej, odbić malca po jedzeniu trzeba i jest to bezdyskusyjne, choć może być trudne. Choć początki odbijania mogą trwać naprawdę długo, to pamiętaj, że mimo twojego zmęczenia najlepiej z maluszkiem pochodzić po mieszkaniu. Połóż sobie pieluszkę na ramieniu na wypadek ulania i oprzyj malucha o siebie tak, aby obie jego rączki były przewieszone przez twoje ramię, a jego główka była oparta. Dodatkowo delikatnie masuj i poklepuj plecy dziecka.
Drugi sposób na odbicie malca jest dla nas mniej męczący, ale dla dziecka mniej wygodny. Usiądź na kanapie i oprzyj o nią nogi w podparciu. Dziecko ułóż przodem do siebie tak, aby siedziało jak w półsiadzie – nóżki i miednica malca muszą znajdować się na naszym brzuchu, plecy zaś na opartych naszych nogach. Pamiętaj, ze dziecko może ulać, dlatego przygotuj sobie pod jego brodą pieluchę. Ważnym jest, że taka pozycja jest dobra dopiero kiedy maleństwo samo trzyma już główkę! Podobnie z pozycją na udzie. Sadzamy dziecko na naszym jednym udzie, a opieramy go o nasze drugie, uniesione, by stanowiło „krzesełko” dla malca. Jedną dłonią masujemy brzuszek i czekamy.

Jak długo trzymać dziecko do odbicia? Wszystko to jest indywidualną sprawą malucha

Odbijanie zarówno noworodka jak i starszego dziecka powinno być wykonywane po każdym jedzeniu, nawet krótkim dokarmianiu. Powinno trwać około 15 minut. Jednak wszystko to jest kwestią indywidualną naszego dziecka. Odbijamy aż do momentu „beknięcia”, czyli wydostania się gazów. Maluch może w tym czasie płakać i być bardzo niespokojny. Nagromadzone powietrze może mu niezmiernie przeszkadzać i powodować dyskomfort, który my jako rodzice musimy pomóc usunąć.

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo