5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów

Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie?

Darmowe podręczniki 2019/2020

Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą w tym roku martwić się o zakup książek do obowiązkowych przedmiotów. Darmowe podręczniki dzieci otrzymają w szkole. Na ich zakup placówki edukacyjne otrzymały bowiem specjalną dotację z budżetu państwa. Jedyny wydatek stanowić będą podręczniki do zajęć dodatkowych takich jak religia, etyka czy drugi język obcy.

Podręczniki nie są dawane uczniom na zawsze, a jedynie wypożyczane. W kolejnym roku szkolnym uczeń nie otrzyma nowych książek, jeśli nie rozliczył się z oddania uprzednio udostępnionych materiałów. W przypadku zgubienia lub zniszczenia podręcznika, rodzic będzie zobowiązany zapłacić ustalony ekwiwalent.

Wyprawka szkolna 2019/2020

Na pomoc w ramach programu “Wyprawka szkolna” mogą liczyć rodzice dzieci niepełnosprawnych. Skorzystają z niego uczniowie ze stwierdzoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, znacznym lub z niepełnosprawnością sprzężoną, w której jedną z nich jest jedna poprzednio wymienionych. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej:

Program „Wyprawka szkolna” skierowany jest do uczniów:

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących,
  3. słabosłyszących,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5. z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  6. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–7
  9. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczających w roku szkolnym do szkół dla dzieci i młodzieży do:
  • klasy II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia,
  • klasy I branżowej szkoły I stopnia,
  • liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy lub do klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas VII–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, lub liceum plastycznego.

Dofinansowanie ma przede wszystkim dotyczyć zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez MEN.

Stypendium szkolne

Na stypendium szkolne mogą liczyć rodzice dzieci uczęszczających do klas I-VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjów. Pomoc skierowana jest do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 528 zł netto. Wnioski o stypendium szkolne należy złożyć nie później niż do 15 września 2019.

Zasiłek szkolny

W odróżnieniu od stypendium przyznawany jest w przypadku zdarzeń losowych, przy czym ubiegać się o niego można do 2 miesięcy od momentu wystąpienia zdarzenia. Zasiłek szkolny przyznawany jest jednorazowo rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej właśnie na skutek takiego zdarzenia.

Dofinansowanie obiadów

Rodziny borykające się z trudną sytuacją finansową mogą też liczyć na dofinansowanie obiadów dzieci. W przypadku pomocy przyznawanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej obowiązuje kryterium dochodowe na osobę w rodzinie. Wiele szkół dofinansowuje obiady również ze swojego budżetu ustalając przy tym własne kryteria dochodowe.

Sprawdź też: 300 zł na wyprawkę szkolną

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo