Dziecko uczy się już w brzuchu matki. Te 9 miesięcy decyduje o jego upodobaniach, a nawet skłonności do depresji!

Proces uczenia nie zaczyna się tuż po narodzinach, a znacznie wcześniej. Już w brzuchu matki dziecko nabywa wiedzy, która pozwala mu łatwiej odnaleźć się w rzeczywistości otaczającej go po porodzie.

Co potrafi noworodek tuż po porodzie?

W minionych tysiącleciach przytaczano wiele teorii na temat tego, co potrafią dzieci. Niegdyś noworodki i małe dzieci określano mianem “tabula rasa”(łac. czysta tablica).  Według tej teorii wszelka wiedza pochodzi ze zdobywanych kolejno doświadczeń, a pozbawiony ich umysł pozostaje “niezapisany”. Jeszcze stosunkowo niedawno uważano, że dzieci rodzą się ślepe i dopiero po pewnym czasie są w stanie poznawać rodziców. Kolejne badania przeczą tym wszystkim teoriom. Noworodek nie tylko bezbłędnie rozpoznaje swoją mamę, woli jej mleko od każdego innego, ale ma też już pewne preferencje smakowe!

Co słyszy noworodek?

Płód zaczyna słyszeć już w 4 miesiącu ciąży i mimo, że są to dźwięki zniekształcone, noworodek rozpoznaje je również po narodzinach. W jednym z eksperymentów niemowlętom podano do ssania smoczki i jednocześnie odtworzono nagrany głos obcej kobiety oraz ich mamy. W pierwszym przypadku dzieci ssały nerwowo i były zdenerwowane, w drugim odprężone i spokojne.

Nauka mowy przed narodzinami?

Wiedząc, że dziecko słyszy już podczas życia płodowego naukowcy wysuwają jeszcze dalej idącą tezę: uważają, że niemowlę uczy się mówić już w brzuchu mamy.

Uczenie się języka jest jak odczytywanie skomplikowanego kodu. Łamiemy ten szyfr bez wysiłku w tak wczesnym wieku, że nawet tego nie pamiętamy – twierdzą Alison Gopnik, Patricia Kuhl i Andrew Meltzoff w książce „Naukowiec w kołysce”.

Pierwszym krokiem w nauce języka ma być nauka intonacji. Badacze twierdzą, że dzieci o różnej narodowości płaczą w zupełnie inny sposób uzależniony od intonacji, z jaką mówią ich rodzice. Już noworodki z łatwością rozpoznają też dźwięk rodzimego języka i wolą go niż obcobrzmiące słowa.

Pixabay

Smak kształtuje się w brzuchu mamy

W 7 miesiącu ciąży w pełni wykształcają się kubki smakowe i węchowe. Dziecko w brzuchu mamy poznaje smaki połykając wody płodowe. Jak pokazują badania płód połyka ich dużo więcej, gdy mama zje coś słodkiego niż wtedy, gdy jadła np. gorzką potrawę. Dieta mamy wpływa też na przyszłe upodobania kulinarne dziecka. Okazuje się, że niemowlęta nawet po kilku miesiącach od porodu zdecydowanie chętniej jedzą te rzeczy, które ich mama regularnie spożywała w ciąży.

Dobry humor kształtuje się w łonie matki?

Rady babć, które pilnują, by przyszła mama nie stresowała się w ciąży mają uzasadnienie! Badania przeprowadzone na dzieciach matek uczestniczących w zamachu na World Trade Center wykazały, że przekazały one niemowlętom marker biologiczny podatności na Zespół Stresu Pourazowego. Podobne wyniki dały badania przeprowadzone wśród kobiet, które w trakcie ciąży cierpiały na depresję. Ich dzieci wykazywały większą podatność na obniżenie nastroju niż rówieśnicy.

Czego uczy się noworodek w trakcie życia płodowego?

Smak, zapach a nawet gusta muzyczne – to wszystko zaczyna kształtować się już w trakcie życia płodowego. Dzięki nowoczesnej technice możemy podejrzeć, co dzieje się w brzuchu mamy: jak dziecko “bawi się” paluszkami, śpi czy reaguje na docierające z zewnątrz bodźce. Odbierane w życiu płodowym bodźce mają ułatwić noworodkowi adaptację w nowym, nieznanym świecie. Pozwalają rozpoznawać to co bliskie i przyjazne oraz odróżniać od tego, co obce. Okazuje się, że teoria o niezapisanej tablicy, w którą przez minione stulecia chcieli wierzyć psychologowie i filozofowie nie ma racji bytu.

Sprawdź także:

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo