Jak wyrobić kartę EKUZ? W tych krajach i tak zapłacisz za lekarza

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona prawo do leczenia w wybranych państwach. W niektórych trzeba jednak za tę pomoc zapłacić.

EKUZ to unijny dokument, który można uzyskać bezpłatnie, składając wniosek do oddziału NFZ. Dzięki niemu osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce mogą skorzystać za granicą z opieki zdrowotnej. Nie zawsze będzie ona jednak bezpłatna. O jakich sytuacjach mowa?

Sprawdź: Zgoda na wyjazd dziecka za granicę. W jakich okolicznościach jest wymagana? Poradnik dla rodziców

W jakich krajach jest ważna karta EKUZ. Dla kogo przysługuje?

Jak wspomnieliśmy, karta EKUZ zostanie wydana wyłącznie osobom ubezpieczonym w Polsce. Zakres leczenie z EKUZ nie obejmuje wszystkich zabiegów. Uprawnia ona bowiem wyłącznie do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na jednakowych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju – oznacza to w praktyce, że jeśli dane usługi w państwie są płatne dla obywateli, to dla posiadaczy karty EKUZ również, nawet jeśli w Polsce usługi te są bezpłatne.

Sprawdź: Zapłacili grzywnę za zabranie dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego, a i tak zaoszczędzili. “Firmy turystyczne celowo podwyższają ceny w sezonie wakacyjnym”

Karta jest ważna w krajach UE, EFTA, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: na Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Karta nie jest honorowana zaś na Wyspach Normandzkich, wyspie San, Monaco, San Marino i w Watykanie. W Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Danii bezpłatne leczenie nie przysługuje posiadaczom karty, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego UE.

Sprawdź: Kryzys cenowy nad polskim morzem. Minister finansów proponuje: nowy bon turystyczny 2024

Karta EKUZ. Czy leczenie jest darmowe? Nie w tych krajach

Jeśli przebywając za granicą, musimy udać się do lekarza, warto upewnić się, czy honoruje on kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach nie unikniemy opłaty. Obywatele poniższych państw również ponoszą wskazane koszty leczenia. O jakich krajach mowa?

  1. Włochy – we Włoszech zapłacimy za wizytę ok. 36 euro u lekarza pierwszego kontaktu, część opłat za wizytę u specjalisty, pełne koszty za wizytę u stomatologa, część kosztów za transport do szpitala.
  2. Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów zapłacimy ok. 10 euro dziennie za pobyt w szpitalu (zniesiona jest dopiero po 28 dniu w skali roku), leczenie przez ordynatora, pokój jednoosobowy, transport do szpitala z wyjątkiem sytuacji zagrażającym życiu lub gdy jest poważny stan zdrowia.
  3. Hiszpania i Malta – pełna opłata za leczenie stomatologiczne.
  4. Norwegia – osoby powyżej 16 lat muszą pokryć koszty lekarza pierwszego kontaktu (ok. 152 korony), wizyty u specjalisty (320 koron ze skierowaniem, a 490 bez skierowania), pełna opłata za leczenie stomatologiczne, przejazd karetką z wyjątkiem nagłych przypadków (133 korony).

Sprawdź: Post tego taty dotyczący paszportu córki viralowo rozchodzi się na Facebooku. Co myślicie o jego przeprosinach?

Sprawdź

Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Przesądy pogrzebowe były w Polsce obecne od samego początku naszej państwowości. Ich wielowiekowa tradycja pokazuje, jak potężnym szacunkiem otaczano śmierć i umieranie, a także daje nam pewien wgląd w mentalność...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo