Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu

To niesamowite, jak bardzo zmienia się Wasze dziecko podczas 9 miesięcy! Sprawdź, jak wygląda wielkość i waga płodu w poszczególnych tygodniach ciąży.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Waga i wielkość płodu zależna jest od czynników genetycznych i środowiskowych.
  • Śledzenie wymiarów płodu jest możliwe za pomocą USG - na tej podstawie ginekolog położnik ocenia, czy płód rozwija się prawidłowo.
  • Do określenia zarówno szacunkowej masy urodzeniowej dziecka, jak i harmonijności jego rozwoju w łonie matki służą tzw. siatki centylowe płodu.
  • Poniżej znajdziesz uśrednione zestawienie długości i wagi płodu w ciąży pojedynczej zgodnie z postępującymi tygodniami ciąży (zobrazowane owocami i warzywami).

Waga i wielkość płodu

Wielkość i waga zarodka emocjonuje przyszłych rodziców od momentu, gdy dowiadują się o ciąży. Jednak – szczególnie na początku – wielkość płodu jest tak niewielka, że wydaje się abstrakcyjna. Większość mam na pierwsze ruchy dziecka musi poczekać co najmniej kilkanaście tygodni (do 16-20 tygodnia), a na tym etapie i tak bardzo rzadko są wyczuwalne “przez brzuch” dla przyszłego taty. Zaokrąglenie brzuszka pojawia się najwcześniej w 3 miesiącu, a w przypadku niektórych mam – nawet i w 5 miesiącu ciąży. Nic zatem dziwnego, że próba wyobrażenia sobie, jakiej wielkości jest maluch w brzuchu jest bardzo trudna.

Wymiary płodu i jego waga oceniane są przez lekarza podczas kolejnych badań USG. Z początku długość ciała określana jest wskaźnikiem CRL (crown to rump length). Jest to długość od czubka głowy do końca miednicy. W pierwszych tygodniach niemożliwe jest zmierzenie długości nóg zarodka, dlatego aby sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo ocenia się tylko długość odpowiadającą długości głowy, szyi i tułowia u dojrzałego organizmu. Wymiary CRL podawane są od 6 do 20 tygodnia ciąży.

Od 20 tygodnia do końca ciąży zamiast wskaźnika CRL podaje się CHL (crown to heel length), czyli długość od czubka głowy do czubka pięty. Niektórzy lekarze rezygnują z podawania tego wymiaru na późnym etapie ciąży ze względu na spory margines błędu, jakim jest obarczony. Im większy jest płód, tym trudniej za pomocą USG dokładnie go zmierzyć. Można jednak szacować jego wymiar na podstawie długości poszczególnych kości (np. udowej lub piszczeli). To, czy dziecko rozwija się prawidłowo oceniane jest na podstawie właśnie takich “pojedynczych” pomiarów, jak długość kości czy obwód głowy albo brzucha.

Waga płodu – od czego zależy?

Przyrost wagi płodu w ciąży to dla przyszłych rodziców najbardziej wyrazisty wskaźnik tego, że maluch rozwija się prawidłowo. Dlatego nic dziwnego, że kolejne wizyty u ginekologa, na których oceniana jest za pomocą USG waga dziecka, są dla nich bardzo ważne. Tak naprawdę waga dziecka w poszczególnych tygodniach jest równie istotna i w czasie ciąży, jak i w pierwszych miesiącach życia po porodzie. W końcu nie bez powodu w większości nowin na temat pojawienia się członka rodziny zamieszczana jest informacja na temat wagi (a rzadziej – długości).

Warto wiedzieć, że masa płodu może się znacząco różnić w zależności od cech odziedziczonych po rodzicach, jak i wielu innych czynników, a w dodatku pozostawać w normie i nie być powodem do niepokoju. Bez wątpienia na wymiary płodu wpływa postura obojga rodziców, szczególnie mamy. Większość dzieci rozwija się tak, aby ich masa była współmierna do możliwości fizjologicznych kobiety. Rzadko zdarza się, aby tzw. dysproporcja matczyno-płodowa uniemożliwiała naturalny poród (w takich przypadkach przeprowadzane jest cesarskie cięcie). Najczęściej dzieje się tak, gdy matka choruje na cukrzycę, ciąża jest przenoszona, jest to kolejna ciąża lub pojawiają się czynniki dziedziczne. Na masę płodu wpływają także zażywane przez matkę suplementy oraz jej dieta. Co istotne, ważna jest także waga urodzeniowa obojga rodziców.

Wielkość płodu – stopniowe przybieranie na wadze

Mniej więcej od 12 tygodnia ciąży maluch zwiększa swoją wagę niemal dwukrotnie w perspektywie miesiąca. Od końca drugiego trymestru, kiedy waga dziecka przekracza kilogram, może to być szczególnie dotkliwe odczuwane przez przyszłą mamę. Wraz z rozwojem ciąży długość płodu staje się coraz trudniejsza do zmierzenia podczas USG, natomiast można dość precyzyjnie określić wagę. Ginekolog bardzo dokładnie zestawia wiek ciąży i wielkość płodu, co pozwala określić za pomocą siatki centylowej, w jakim tempie rozwija się dziecko, a także oszacować wagę urodzeniową. Jest to bardzo ważna informacja zarówno ze względu na zdrowie dziecka, jak i rozpoczęcie planowania porodu.

Tydzień po tygodniu – wiek ciąży a wielkość płodu

Poniżej prezentujemy przykładowy rozwój płodu tydzień po tygodniu. Oczywiście są to wymiary uśrednione – waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży jest zależna od wielu czynników. Normy określane są z ich uwzględnieniem i z pewnością lekarz na każdej wizycie określi, czy wszystko jest w porządku biorąc pod uwagę wywiad lekarski obojga rodziców i najnowsze wskazania neonatologiczne.

Dla ułatwienia wizualizacji rozmiarów dziecka w poszczególnych tygodniach i jego wagi, zwyczajowo stosuje się porównanie do owoców i warzyw. Sprawdź, ile waży i jakiej wielkości jest Wasz maluch na obecnym etapie ciąży!

Wymiary płodu – tabela

Jak już wspomniano, od pierwszych wizyt u ginekologa bardzo ważne będą wymiary płodu. Tabela, na podstawie której Wasz lekarz będzie określać, czy wszystko jest w porządku, najczęściej ma formę siatki centylowej. Wartością referencyjną dla danego tygodnia jest mediana dla tygodnia ciąży, obliczana na podstawie wagi i rozmiarów płodów w danym kraju/na kontynencie itp.

Siatka centylowa płodu

Większość siatek centylowych powstała już pewien czas temu i może nie odzwierciedlać dzisiejszych realiów. Bardzo ważne w ocenie rozwoju dziecka na podstawie tego typu siatek jest nie tyle skrupulatne skupianie się na próbie wpisania dziecka “w centyl”, ile badanie harmoniczności jego rozwoju. Prawidłowo rozwijający się płód rośnie zgodnie z pewnym trendem, który jest systematycznym wzrostem, a nie skokową zmianą. Przykładowo: dzieci niskich rodziców będą przez okres całej ciąży rozwijać się poniżej lub w okolicy środkowego centyla, natomiast dzieci rodziców wysokich – powyżej środkowego. Bez wątpienia w każdym gabinecie położniczym znajduje się siatka centylowa płodu. Wykres rozwoju Twojego dziecka może być zaprezentowany przez lekarza za pomocą odpowiedniego programu komputerowego i aparatu USG.

To, co najważniejsze do zapamiętania dla wszystkich przyszłych rodziców to fakt, że wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu zależy od wielu czynników i warto zaufać lekarzowi w ocenie wyników kolejnych USG, a nie podejmować się tego zadania indywidualnie.

Źródła:
  • The World Health Organization Fetal Growth Charts: A Multinational Longitudinal Study of Ultrasound Biometric Measurements and Estimated Fetal Weight, Kiserud T, Piaggio G, Carroli G, Widmer M, Carvalho J, et al. (2017) Correction: The World Health Organization Fetal Growth Charts: A Multinational Longitudinal Study of Ultrasound Biometric Measurements and Estimated Fetal Weight. PLOS Medicine 14(3).
  • Growth chart: Fetal length and weight, week by week, BabyCenter.com.
  • Estimation of Fetal Weight and Age, Mark A Curran, M.D., F.A.C.O.G., Perinatology.com
Przebieg ciąży

Samoopalacz w ciąży

Ciąża to czas, w którym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaakceptowaniem zmian zachodzących w ich wyglądzie. Często czują się nieatrakcyjne i mają silną potrzebę stosowania zabiegów upiększających. Jednak nie...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Rodzice

13 najlepszych pozycji seksualnych w ciąży

O tym, że seks w czasie ciąży może być przyjemniejszy niż “normalnie” wie każdy, kto go próbował. To wszystko przez lepsze ukrwienie kobiecych miejsc intymnych. Najważniejsze w czasie miłosnych igraszek...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży

Spojenie łonowe podczas ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić? Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży

Książeczka ciąży

Karta ciąży, czasami nazywana także kartą przebiegu ciąży to ważny dokument, który lekarz zakłada najczęściej podczas wizyty potwierdzającej, że zostaniesz mamą. W karcie ciąży zapisuje się jej przebieg, wszystkie informacje...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży

Wydawałoby się, że palenie w ciąży dzięki wielu kampaniom społecznym jest już zjawiskiem marginalnym. Badania pokazują co innego: nadal niemal 30% ciężarnych Polek regularnie lub sporadycznie pali papierosy. To, że tytoń...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Wszystkie przyszłe mamy z niecierpliwością wyczekują pierwszych ruchów dziecka w swoim łonie, zwłaszcza pierworódki, dla których wszystkie ciążowe sprawy są zupełną nowością. Od chwili, gdy wyczujesz po raz pierwszy, że...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general