9 miesięczne dziecko nie ma zębów. Czy opóźnione ząbkowanie to powód do niepokoju?

Ząbkowanie to mocno wyczekiwany przez wszystkich rodziców moment, a jednocześnie prawdopodobnie jedno z najbardziej wymagających wyzwań rodzicielstwa na tak wczesnym etapie. Gdy jednak mijają kolejne miesiące, a pierwsze ząbkowanie wciąż się nie rozpoczyna, rodzice zaczynają się niepokoić i zastanawiają się, dlaczego dziecku nie rosną zęby i czy przyczyna takiego stanu rzeczy może być poważna. Dlaczego 9 miesięczne dziecko nie ma zębów? Czy późne wyżynanie się zębów może niepokoić?

9-miesięczne dziecko nie ma zębów – czy to powód do niepokoju?

Najczęściej pierwsze zęby u niemowlaków zaczynają pojawiać się w okolicach 6. miesiąca życia. Zwykle na początku pojawiają się dwa dolne przednie, następnie cztery górne przednie, a na koniec pozostałe dwa z dołu. Podręcznikowo niemal wszystkie zęby mleczne powinny wyrzynać się stopniowo aż do 3. roku życia, kiedy to zgryz ostatecznie się kształtuje. Jak to jednak bywa w bardzo wielu przypadka, podobnie z ząbkowanie, poszczególne etapy rozwoju są kwestią mocno indywidualną. Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z przyjętymi “wzoracami”, co wcale nie oznacza, że rodzice powinni się martwić.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej pierwszy ząb może pojawić się między 4. a 15. miesiącem życia dziecka. W związku z czym brak zębów u 9 miesięcznego dziecka nie powinien niepokoić. Może to świadczyć jedynie o tym, że w przypadku naszej pociechy ząbkowanie przebiegnie nieco później. Większość w wieku 11 miesięcy ma dopiero cztery zęby, a więc jest jeszcze czas.

Zobacz: Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów

Roczne dziecko nie ma zębów

Jak wynika z powyższych danych, powodem do niepokoju nie powinien być równie brak zębów u rocznego dziecka. Specjaliści się zgodni, że pierwszy ząb może pojawić się dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Dlatego w tym przypadku rodzice nie muszą martwić się lekko opóźnionym ząbkowaniem.

Wizytę u lekarza w celu skontrolowania sytuacji i sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo zaleca się dopiero wówczas, gdy zęby nie pojawią się po 14. miesiącu życia dziecka.

Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Późne ząbkowanie – z czego wynika?

Rozpoczęcie ząbkowania to kwestia bardzo indywidualna – każdy organizm jest inny i rozwija się w swoim własnym tempie. Najczęściej późne wyrzynanie się zębów ma podłoże genetyczne. Jeśli podobne przypadki występowały w rodzinie matki lub ojca, nikogo nie powinno dziwić, że podobnie jest u maluszka.

Bardzo często ząbki pojawiają się z opóźnieniem również u wcześniaków, szczególnie jeśli po narodzinach i w pierwszym okresie życia cechowała je zbyt niska lub niska masa ciała.

Eksperci wskazują, że opóźnione ząbkowanie może występować również w sytuacji, gdy dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka z piersi lub formuła mleka modyfikowanego nie jest odpowiednio pożywna. Należy pamiętać, że prawidłowa mieszanka powinnna zawierać przede wszystkim wapń, a także fosfor i witaminy A, C i D.

Pewne opóźnienie w rozwoju na wczesnym etapie życia, w tym również późne pojawienie się ząbków, może dotyczyć również dzieci cierpiących na niedoczynność tarczycy.

Przyczyny późnego ząbkowania:

  • cechy genetyczne,
  • bycie wcześniakiem i niska masa po urodzeniu,
  • fizyczna niedrożność dziąseł,
  • niedoczynność przysadki,
  • niedoczynność tarczycy,
  • krzywica oporna na witaminę D,
  • zespół Downa,
  • zespół Turnera,

Zobacz: Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Rodzice pytają, dlaczego 9-miesięczne dziecko nie ma zębów

10 miesięczne dziecko nie ma zębów – dlaczego?

Każdy maluch dojrzewa w swoim własnym tempie, a pierwsze zęby mogą pojawić się dopiero około 15. miesiąca życia. Dlatego 10 miesięcy brak zębów nie są powodem do niepokoju.

8 miesięcy i brak zębów – czy to powód do zmartwień?

Nie, zęby mogą zacząć się wyrzynać nawet dopiero w 14. miesiącu życia.

Brak zębów po roku – dlaczego?

Późniejsze ząbkowanie jest zupełnie naturalne. Pierwsze zęby mogą wychodzić dopiero po ukończeniu roku.

Roczne dziecko ma tylko 2 zęby – czy to normalne?

Tak, jest to zupełnie naturalne, niekiedy u rocznych dzieci zęby dopiero zaczynają się wyrzynać i również jest to normalne.

Ile zębów ma roczne dziecko?

Najczęściej dzieci w wieku 12. miesięcy mają cztery, czasami pięć zębów. Nie jest to jednak reguła.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo