Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej mamy? Czy czkawka mamy w ciąży jest niebezpieczna? Czy ma wpływ na dziecko? Co oznacza jej pojawienie się?

Skąd się bierze czkawka u kobiety ciężarnej?

Czkawka objawia się wydaniem z siebie charakterystycznego dźwięku oraz nagłym drgnięciem całego ciała. Objawy te powtarzają się w sposób systematyczny i trwają przez kilka lub kilkanaście minut.

Sprawdź także: Czkawka, zimne rączki i inne popularne dolegliwości noworodków – czy powinnaś się martwić?

Za występowanie czkawki odpowiedzialny jest jeden narząd – przepona. Jest to mięsień, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jej zadaniem jest kurczenie się i obniżanie przy wdechu oraz rozkurczanie i unoszenie ku górze przy wydychaniu powietrza. Praca przepony kontrolowana jest przez nerw przeponowy. Jego cechą charakterystyczną jest silne rozgałęzienie. Zaczyna się w okolicach szyi i dochodzi do wątroby, opłucnej, pęcherzyka żółciowego i osierdzia. Podrażnienie jednego z zakończeń nerwu przeponowego powoduje silne, nieregularne i spazmatyczne poruszanie się przepony, co objawia się w postaci czkawki.

Co oznacza czkawka w ciąży u matki?

Czkawka w ciąży występująca u mamy może pojawiać się w następstwie klasycznych przyczyn, które dotyczą każdej innej kobiety i mężczyzny. Przyczyną może być więc: jedzenie bez popijania, zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, połykanie dużych kęsów jedzenia lub przejedzenie. Również połykanie dużej ilości powietrza podczas spożywania posiłków lub ich nieodpowiednia temperatura przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci spazmatycznych ruchów przepony. Czkawka w ciąży zdarza się często kobietom, które piją napoje gazowane lub jedzą bardzo ostre potrawy.

Poznaj: Skuteczne sposoby na walkę ze skurczami łydek w ciąży

Czkawka u kobiet w czasie ciąży jest częstym zjawiskiem. Odpowiadają za nią zachodzące w ciele matki zmiany hormonalne oraz mechaniczne, które są bezpośrednio związane z rosnącą w szybkim tempie macicą. Wszystko to wpływa na pracę przepony oraz bodźce odbierane przez nerw przeponowy.

Czkawka w pierwszym trymestrze ciąży

Czkawka może się pojawić już na początku ciąży. Chociaż w tym czasie macica jest jeszcze zbyt mała, aby utrudniała prawidłową pracę przepony oraz aby podrażniała zakończenia nerwu przeponowego, to wytwarzane przez kobiece ciało hormony w skuteczny sposób oddziaływają nie tylko na podtrzymanie i rozwój płodu, ale również na zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety.

Poznaj: 15 sposobów na mdłości w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży macica rośnie powoli, więc jej wielkość nie wpływa istotnie na zaburzenia w pracy przepony. Za to już od pierwszych dni ciąży organizm kobiety wytwarza podwyższone ilości progesteronu. To hormon odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie ciąży, ale również za prawidłową pracę centralnego ośrodka oddechowego. Zwiększa wrażliwość przepony na bodźce z zewnątrz, szczególnie na podwyższony poziom dwutlenku węgla. Organizm chce go usuwać, co przyczynia się do szybszego oddechu i powstawania czkawki.

Częsta czkawka mamy w ciąży

Czkawka u kobiet w ciąży jest coraz częstsza od wejścia w drugi trymestr. Wówczas obok hormonów rolę zaczynają odgrywać przyczyny mechaniczne. Dziecko rośnie i zwiększa objętość macicy. Łącznie zajmują coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, co zaburza mechanikę prawidłowego oddychania. Dodatkowo narządy wewnętrzne przesuwane są w kierunku przepony i płuc, co znacznie zmniejsza możliwości ruchowe przepony.

Uwaga: Hipotrofia płodu może być niebezpieczna!

Czkawka a ciąża – powikłania

Z reguły czkawka w ciąży, chociaż niewątpliwie jest uciążliwa, nie jest niebezpieczna. Zazwyczaj wystarczy wypicie wody lub ziół, aby dolegliwości ustały. Kiedy jednak czkawka trwa dłużej niż kilka minut, a jej ataki nawracają regularnie i co najmniej kilka razy w tygodniu, warto wybrać się do lekarza i poszukać jej przyczyny.

Uporczywa czkawka może być objawem: refluksu żołądkowo-przełykowego, wrzodów żołądka, powiększenia tarczycy, chorób płuc, nowotworów, cukrzycy i ponad stu innych jednostek chorobowych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i nielekceważenie objawów.

Czy czkawka mamy może być niebezpieczna dla dziecka?

Dziecko w brzuchu mamy w czasie jej czkawki odczuwa tylko lekkie wibracje, które nie są dla niego niebezpieczne. W czasie czkawki dziecko może zacząć się poruszać, ale nie jest to oznaką bólu ani większego dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo