Czy wniosek o 500 plus trzeba składać co roku? Część rodziców może stracić środki

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Rodziców nie obowiązują dodatkowe kryteria (w tym np. dochodowe), ale muszą wypełnić niezbędne formalności, aby móc otrzymać środki. Niestety w przeciwnym razie grozi im utrata dodatku lub przynajmniej jego części. Czy wniosek o 500 plus trzeba składać co roku?

Czy wniosek o 500 plus trzeba składać co roku?

Program “Rodzina 500 plus” od kilku lat wspiera polskie rodziny. Wielu rodziców już nie wyobraża sobie planowania domowego budżetu bez tego dodatku. Aby jednak środki regularnie trafiały na konto, trzeba pamiętać o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i nie ma konieczności spełniania żadnych dodatkowych kryteriów, ale nie jest ono przyznawane automatycznie. W związku z czym rodzice, którzy chcą otrzymywać środki, muszą dopełnić wymaganych formalności.

500 plus przyznawane jest na bieżący lub nadchodzący okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Aby zachować ciągłość wypłat, trzeba dostarczyć do ZUS wniosek we wskazanym terminie. Brak wniosku oznacza utratę świadczenia, a zatem dokument trzeba składać co roku.

Aktualnie w ZUS trwa procedura składania wniosków na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Jeśli rodzice chcą zapewnić sobie regularne wypłaty bez przerw, powinni złożyć wniosek najpóźniej do końca kwietnia. Można to zrobić na cztery sposoby, poprzez:

  • platformę PUE ZUS,
  • aplikację mZUS ​
  • portal Emp@tia,
  • stronę internetową lub aplikację swojego banku.

Zobacz: Od kiedy 700 plus zamiast 500 plus? “Decyzja o tym już zapadła”. Waloryzacja jeszcze przed wyborami?

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus?

W przypadku złożenia wniosku później – w maju lub w czerwcu – rodzice muszą się liczyć z opóźnieniami w wypłatach, nawet do kilku miesięcy. Jeśli rodzice dostarczą wniosek:

  • do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • od 1 do 31 maja 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r.

Jak zatem widać, spóźnialscy mogą się liczyć nawet z utratą części środków. Gdy nowy okres świadczeniowy już się zacznie, prawo do świadczenia przyznawane jest od momentu złożenia wniosku. W praktyce oznacza to więc, że jeśli rodzic dostarczy wniosek w lipcu, to świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem również do lipca, a zatem środki za czerwiec przepadną.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo